Jump to content

windows mavi ekran hatası

husamettin

Recommended Posts

Mavi ekran genelikle cogu zaman Ram hatasi oluyor ama yazilim hatasida olabilir tabiki.Ama seb bir saglam ram ile degistir oyle bir dene bakalim...

ramlar alalı 1 hafta

Yazılım ve aygıt sürücüsü hataları olabilir. Yeni kurdugunuz bir program yada yeni bir donanım yüzünden olmuş olabilir.

en son 3 ay önce program kurdum

Herşey olabilir. Önemli olan ne zaman olduğu.

bugün 13:25 de oldu

Bence de öyle olmuştur sk8er kardeş...

Neyse mavi ekran çıkan arkadaşa da söylüyorum senin bilgisayarın formatı gelmiş sen sağlam bi format at sonra düzelir herşey..

İki gün önce ansızın firefox çöktü iki kişi sabaha kadar uğraştık ama format atmadan düzelmedi...

dostum büyük bir ihtimalle hard diskten kaynaklanıyor

arada sırada benimde basıma geliyor

eger mavi ekran cıkıyorsa ve pc yi açamıyorsan

bilgisayarını yeniden baslat

baslatırken f8 tusuna basıp güvenli kipte baslat

daha sonra C sürücüsünü denetle

o zaman sorunu halledersin

eğer sisteminiz daha evvelden çalışıyorsa.arkadaşlarında dediği gibi ya sistem yada donanımdan oluşuyordur.genelde mavi ekran hataları sisstemden değil yeni yüklediğiniz bir programın çakışmasından olabilmektedir.diğer bir sebepte ram arızasından kaynaklanmaktadır.diğer arızaların oranı mavi ekran hatasını çok az vermektedir.

önerim:güvenli modda başlatın.sisteminizi geri yüklemeyi deneyin,eğer sistemi geri yükleyemiyorsanız son kurduğunuz programları kaldırın.eğer yinede sonuç yok ise bilgilerinizin yedeğini alın ve sistemi yeniden kurun.yinede düzelmez ise donanım hatasıdır ve büyük ihtimal ile ram'den kaynaklanıyor demektir.eğer iki ram kullanıyorsanız teker teker deneyin.ama ram'lere elle dokunmak rami bozacağı için pc nizin fişine çekin ve yarım dakika bekleyin sonra elinize sadece ram'lerin dizili olduğu kısmın dışından tutarak çıkartın.yani yan kısımlarından.yinede bir değişiklik olmaz ise size önerim bir arıza tesbit kartı almak,yada bir bilgisayarcıya ******ürüp arızayı gidertmek.sonra dimyatta pirince giderken eldeki bulgurdan olmayalım misali olmasın.

selamlar..

• 8 ay sonra...

ben bu forum a yeni üye oldum.acizane ben de bişeyler yazayım.dün bir amd makina topladım.herşey yolunda gitti ta ki windows u yeniden başlatana kadar.aldığım ram arıxalı imiş bayağı uğraştırdı mavi ekran geliyordu aynen.

ram i değiştirdim aldığım firmadan.eve getirip taktım yine aynı hata yeni ram de hatalı.arkadaştan bir ram aldım OEM

taktım bilgisayar şakır şakır çalıştı.

demek istediğim remlerin yeni olduğuna güvenme.

:)

ben bu forum a yeni üye oldum.acizane ben de bişeyler yazayım.dün bir amd makina topladım.herşey yolunda gitti ta ki windows u yeniden başlatana kadar.aldığım ram arıxalı imiş bayağı uğraştırdı mavi ekran geliyordu aynen.

ram i değiştirdim aldığım firmadan.eve getirip taktım yine aynı hata yeni ram de hatalı.arkadaştan bir ram aldım OEM

taktım bilgisayar şakır şakır çalıştı.

demek istediğim remlerin yeni olduğuna güvenme.

:)

Ramları alırken ucuzluk durumuna göre değil Mhz uyumuna göre almak lazım mesela

512MB 533Mhz bir Ram ile 512 MB 800Mhz bir Rami uyumlu kullanamazssınız

Konuyu açan arkadaşada şunu söleyeyim sorun Ram den ise ya uyumsuzuluk vardır.

yada şu kurala bi uy bence pc ye her yeni donanım takıldığında( Ram , Ekran kartı, Harddisk )

sistemde kararsızlık Olabilir.O yüzden donanımı kontrol edip temiz bir format ve sistemi

yeniden kurmanı tavsiye ediyorum.

Ama mavi ekran hataları genelde donanımsaldır..Ekran kartı ve harddiskini de kontrol et bence..

Benim başıma 2 kere mavi ekran hatası geldi .. Biri yeni ekran kartı almıştım ve katılımsız bi sistem kuruluydu ekran kartının driverini tanıtmama rağmen hep mavi ekran hatası verdi sistemi formatlayıp

temiz bir xp ile sistem kurunca sorun çözüldü...

İkincisinde de Xp yi hızlandırmak için regeditten ayarlarla oynamıştım ve pc yi tam kapatırken mavi ekran geldi oynadığım regedit ayarlarını eski haline çevirince düzeldi..

• 2 ay sonra...

Arkadaşlar aynı hata benimde başıma geldi, iki gün uğraştım defalarca sistem kurdum olmadı

Sonunda donanımsal bi hata olduğuna karar verdim.

Önce ram lerden başladım işe

Pc de iki ram takılıydı

önce birincisini söküp denedim

Aynı hatayı verdi

Sonra birinci ram i söküp diğerini taktım

Sorun kalmadı

Ram iniz bozulmuş olabilir

Ram değiştirerek işe başlamanızı tavsiye ederim

Benim işime yaradı

İnşallah sizin işinizede yarar

Kolay gelsin

Arkadaşlar aynı hata benimde başıma geldi, iki gün uğraştım defalarca sistem kurdum olmadı

Sonunda donanımsal bi hata olduğuna karar verdim.

Önce ram lerden başladım işe

Pc de iki ram takılıydı

önce birincisini söküp denedim

Aynı hatayı verdi

Sonra birinci ram i söküp diğerini taktım

Sorun kalmadı

Ram iniz bozulmuş olabilir

Ram değiştirerek işe başlamanızı tavsiye ederim

Benim işime yaradı

İnşallah sizin işinizede yarar

Kolay gelsin

bu hatalrı bende cok sık alıyorum tam olarak nerden başlıyacam şu işi çözmeye bilemiyorum

Söz konusu hata mavi ekran hatası ise yazılımdan kaynaklanıp kaynaklanması yada ramden kaynaklanmasına bakmadanda önce bir bilgisayarı toplarken kullanmış olduğunuz ramlere dikkat edin örneğin winfast anakart kullanan donanımcı arkadaşlar bilir kingston veya aynı kaliteye sahip bir ram takmayın bakalım çalışacakmı sistem açılmayacaktır. Ancak sistem açıkken sağlam bir ramin yanına takın bir elixir türünden bir ram 1-2 bilemedin 3 ay çalışır sonra mavi kırmızı yeşil ekran :) kafayı yedirir adama taki o kalitesiz ram uzaklaşıncaya kadar ...!!! O yüzden 1. siz siz olun ramde ucuza kaçmayın. 2. Anakartınıza uygun ram kullanın. 3. Mavi ekranı gördüğünüz anda kasayı açın ramlere yakın olan kondansatörlere elinizi yaklaştırmadan ( çünkü vucuttaki elektrikten bile şişer ve siz rame bahane bulursunuz) sökün ve başka bir ramle olmazsa bir başka ramle deneyin ve 3 ünün de başka markada ama aynı mhz de olmasına dikkat edin. 4. eğer sabit diskte başka anakart üzerinden kurulu bir xp varsa ideleri standartlayıp kapatıp yeni anakartı takarsanız açılışda mavi ekran hatası almadan formata gerek kalmadan o xp ile çalışmaya devam etmenizin büyük ihtimal olduğunuda asla unutmayın. 5. Lütfen bilmiyorsanız bir bilene bilendede iş çıkmıyorsa doktora doktordada iş yoksa o işin profesörüne başvurunuz. Ankara için bana başvurun stajyer doktorumdur :) şimdi espri yaptık ciddiye alıpda kulak burun boğaz için değil bilgisayar için bi zahmet :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...