Jump to content

Aero Studio Ile Multiboot Cd\dvd Yapımı

Share

Recommended Posts

• Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

BlueLife Dostum Ozel Mesaj Kutun Dolu olunca buraya yazıyorum çalışmaların gerçekten güzel tebrik ederim seni belki banada bir yardımın olabilir diye dusunuyorum senin hazırlamış olduğun usbboot programı ile ben win7 xp vb sistemleri kullanmak istiyorum ancak bir çoğunda sorunsuz calısıyorum sadece XP kurulumu başlamıyor yasa ben beceremiyorum senin yardımına ihtiyacım var menu.lst hangi kodu yerleştirmem gerekiyor bu arada sitede bahsettigin bir çok kodu denedim olmuyor root dizinde xp dosyaları suan calışmıyor yardım edersen sevinirim

@melihkara

Windows XP Kuru usb veyahut harddisk ortamından direk başlatıp kurabilmek için, xp kur dosyalarını düzenlemek gerekiyor.

Tabi düzenlesen bile, her bilgisayarda sorunsuz çalışmayabiliyor.

Ben usb gibi ortamlardan kurulum yapmak için aşağıdaki linkte bulunan yöntemi kullanıyorum.

Bu arada yanlış konuya mesaj yazmışsın :(

Kolay gelsin....

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=100852&view=findpost&p=723489

• 2 hafta sonra ...
MultiBoot Menu

konsol.png

MultiBoot Menu ile işletim sisteminizin yedeğini ( imajını ) almak ve yüklemek ( Back Up ve Restore ) gibi işlemleri yapabilirsiniz. En popüler 2 program olan Acronis True Image Home 2009 ve Norton Ghost 11.5 programlarını MultiBoot Menu ile kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki linkten KONSOL.iso dosyasını indirip CD ' ye yazdırdıktan sonra bilgisayarınızı CD-ROOM 'dan başlatarak kullanabilirsiniz.

indirs.gif

http://hotfile.com/dl/34418127/7574476/KONSOL.iso.html[/CODE]

Edited by frekans7

Arkadaşlar Aero Studio ile yaptığım iso dosyasını USB bellekten nasıl boot edebilirim. bazı programları kullandım ama onlarda boot dosyasını kendi oluşturuyor benim aero studio da oluşturduğum boot ekrana gelmiyor. iso dosyasını DVD ye çektiğimde bir sıkıntı yok ama usb den açamadım yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

@vusal_dayi

Malesef ben katılımsız sistem modifiyesiyle ilgilenmediğim için net yanıt veremem. :(

Zaten boot kısmını başarılı bir şekilde atlamışsın. Bu nedenle AeroStudio veyahut multiboot ile ilgili bir sorun görünmüyor.

Hata tam olarak nedir? Ilgili dosya bulunamadı gibi hata mı veriyor?

Katılımsız konularıyla ilgilenen arkadaşlar umarım sana net yanıt verirler...

Kolay gelsin....

@vusal_dayi

Malesef ben katılımsız sistem modifiyesiyle ilgilenmediğim için net yanıt veremem. :(

Zaten boot kısmını başarılı bir şekilde atlamışsın. Bu nedenle AeroStudio veyahut multiboot ile ilgili bir sorun görünmüyor.

Hata tam olarak nedir? Ilgili dosya bulunamadı gibi hata mı veriyor?

Katılımsız konularıyla ilgilenen arkadaşlar umarım sana net yanıt verirler...

Kolay gelsin....

blue_life ben birde basdan anlatiyim.ben ilk programi indirdim.yani senin videonu ve basqa programlari.ben maksadim 3 sistemi bir araya getirmek.sonra ben ay ayri sitemleri nlite ile bazi deyisiklikler etdim.program ekledim.hepsine ayni program ekledim.daha sonra driverPack ile driver entegre etdim.sonra sistemleri ayri ayri test etdim.hic bi sorun cikmadi.sira geldi 3 sistemi bir araya getirmek.senin videonu izledim.cok guzel olmus.ellerine saglik.aynen senin videoda yapdigin qibi yaptim.BL_MBXP ilk olarak su programla windowsu gosterdim.ve kopyalama isleri gitdi.3 sisteme ayni isleri yapdim.sonra multibootumu hazir etdim.test etdim sanala makinede.guzel olmusdu.her hansi bir sistemi secdim.format basladi.dosyalar kopyalandi ve restart gitdi.ve ikinci asama geldi.

yani ikl olarak driverler yuklenmeliydi. ve su hata cikdi

\OEM\bin\un7zip.exe

bu hatanin sebebi nedir ? ben hic bir sey anlayamdim.cunki sistemleri multiboot yapmadan once sanal makinede su sorun cikmiyordu.neden olur sizce.su hata neden cikiyor.

BL_MBXP su programdan olurmu sizce? sanki su programdan cikan bazi doslayar driverlerin yuklenmesini engelliyor.

Hayır BL_MBXP den kaynaklanmıyor. Sistem ilgili dosyayı bulamadığından olabilir.

Birde ilgili OEM klasörünü anadizine ve oluşturduğun dört harfli klasörlere koyarak dene.

BL_MBXP den herangi bir hata olsa, ilk kısımda hata verir. Yani format ekranına gelmeden veyahut dosyalar kopyalanıyor ekranında hata verirdi.

Forumdaki örneklere bakmanı tavsiye ederim. Heralde Barış Seven'in arkadaşımızın bu tip çalışmaları vardı. Onları indirip gözatmanı tavsiye ederim.

Hayır BL_MBXP den kaynaklanmıyor. Sistem ilgili dosyayı bulamadığından olabilir.

Birde ilgili OEM klasörünü anadizine ve oluşturduğun dört harfli klasörlere koyarak dene.

BL_MBXP den herangi bir hata olsa, ilk kısımda hata verir. Yani format ekranına gelmeden veyahut dosyalar kopyalanıyor ekranında hata verirdi.

Forumdaki örneklere bakmanı tavsiye ederim. Heralde Barış Seven'in arkadaşımızın bu tip çalışmaları vardı. Onları indirip gözatmanı tavsiye ederim.

Birde ilgili OEM klasörünü anadizine ve oluşturduğun dört harfli klasörlere koyarak dene

su dedeiyini tap anlayamadim.

peki neden driverkler yuklenmiyor.ben her seyi tam bastan kusursuz tekrar etdim.yine ayni hata.baska yolu varmi? neden driver sorun cikariyorki?

arkadaslar hic driverli bir sistem hazirladimi

onlardada ayni sorun cikmis

tam iki aydi mutlibootla ugrasiyorum.her sey tama ama su ahata olmuya

lutfen bana bi yardim edin

su hata neden kaynaklaniyor sebebi nedir.

ne ola bilirki.sistemi ayri test etdiyimde sorun olmuyor driverler hepsi yukleniyor.

ama multibota salinca hata veriyor

Oluşturduğun 4 harfili klasörlerin içinde OEM klasörü yok mu?

İşte bu OEM klasörünü anadizine koyup (CD_ROOT klasörüne) tekrar iso oluşturup test et...

anladim yani soyle cd_root klasorune oem klasorunu kopyalayim

yani dord harifli klasorunun yaninda olacak.yarin bi de onu deneceyim.

insAllah olur.

benim bildiyimle oem klasorunu nedense gormuyor.bu isde bi sey var ama bakalim.

blue_life senin tanidigin arkasalarda hic boyle bi sorun olmusmu? yani driverli windows

anladim yani soyle cd_root klasorune oem klasorunu kopyalayim

yani dord harifli klasorunun yaninda olacak.yarin bi de onu deneceyim.

insAllah olur.

benim bildiyimle oem klasorunu nedense gormuyor.bu isde bi sey var ama bakalim.

blue_life senin tanidigin arkasalarda hic boyle bi sorun olmusmu? yani driverli windows

yapacağınız ilk iş her zaman yapılmış olana bakmak ve nasıl yapıldığını anlamak olmalı çünkü ondan sonra herşey çorap söküğü gibi birbirini takip eder ve her zaman en iyisini yaparsın.

barışseven'in yaptığı son perfectxp çalışmasını indirip kurcaladın mı?

yapmadıysan eğer yarın ilk işin indirip kurcalamak olsun çünkü ne yaptığına bakarak sende benzerini yapabilirsin zaten senin yapmak istediğin öyle bişe tek farkı menu.lst deki komutları sen aero studio ile uygulayacaksın.

Oluşturduğun 4 harfili klasörlerin içinde OEM klasörü yok mu?

İşte bu OEM klasörünü anadizine koyup (CD_ROOT klasörüne) tekrar iso oluşturup test et...

BLUE_LIFE ONCELIKLE SANA COK TESEKKUR EDERIM.

MULTIBOOT ALINDI.INAN O KADAR SEVIDIMKI ALLAH SENDEN RAZI OLSUN.COK SAGOL

NE KADAR TSEKKUR ETSEM YINEDE AZDIR.INAN BANA OYLE YARDIMCI OLDUNKI ANLATAMAM.

COK COK COK COK SAGOL.

SEN DEDIYIN KIMI YAPTIM OEM KLASORUNU CD_ROOT KOPYALADIM VE SONUC

SSSSSSSSUUUUUUUUUUUPPPPPPPPPPEEEEEEEEEEEEERRRRRRRRRRR

SAGOL BLUE_LIFE ALLAH SENDEN RAZI OLSUN

@vusal_dayi

Rica ederim.

Sorununu çözmene gerçekten sevindim. Umarım başka herangi bir sorun yaşamazsın.

Tahminime göre dps anadizinden çalışmak üzere tasarlanmış olabilir. Bu nedenlede sen sorun yaşadın.

Sana tavsiyem eklediğin XP lerden birisini anadizinden (CD_ROOT) çalışacak şekilde oynamadan bırakmandır. Bu sayede bir çok hatadan kurtulabileceğini düşünüyorum.

Tekrardan kolay gelsin.

@vusal_dayi

Rica ederim.

Sorununu çözmene gerçekten sevindim. Umarım başka herangi bir sorun yaşamazsın.

Tahminime göre dps anadizinden çalışmak üzere tasarlanmış olabilir. Bu nedenlede sen sorun yaşadın.

Sana tavsiyem eklediğin XP lerden birisini anadizinden (CD_ROOT) çalışacak şekilde oynamadan bırakmandır. Bu sayede bir çok hatadan kurtulabileceğini düşünüyorum.

Tekrardan kolay gelsin.

su cumleyi tam anlayamdim blue_life.lutfen bir az daha aciklarmsin? ben azeri oldugum icin tam anlaya bilmiyorum

Ben denemedim lakin düşüncem bu yönde. Yani demek istediğim iso dosyana eklemek istediğin XP lerden birisinin dosyalarını direk CD_ROOT klasörüne koyup iso oluşturmandır (I386 vs. gibi kurulum dosyalarını)

Tabi böyle yaparsan BL_MBXP programını kulanmayacaksın. Direkt hiç bir düzenleme yapmadan normal konuda verilen komut ile çalıştıracaksın.

Bu arada bir ara yaşadığın soruna baktım ve sorunun kaynağını heralde anladım.

OEM klasöründeki DP_Install_Tool.cmd dosyası ile I386 klasöründeki presetup.cmd dosyasını açıp ilgili dosya konumlarını düzenlemelisin.

Neyse kolay gelsin...

Ben denemedim lakin düşüncem bu yönde. Yani demek istediğim iso dosyana eklemek istediğin XP lerden birisinin dosyalarını direk CD_ROOT klasörüne koyup iso oluşturmandır (I386 vs. gibi kurulum dosyalarını)

Tabi böyle yaparsan BL_MBXP programını kulanmayacaksın. Direkt hiç bir düzenleme yapmadan normal konuda verilen komut ile çalıştıracaksın.

Bu arada bir ara yaşadığın soruna baktım ve sorunun kaynağını heralde anladım.

OEM klasöründeki DP_Install_Tool.cmd dosyası ile I386 klasöründeki presetup.cmd dosyasını açıp ilgili dosya konumlarını düzenlemelisin.

Neyse kolay gelsin...

DP_Install_Tool.cmd presetup.cmd bunlari duzenlemek lazimmi?yoksa ihtiyac yok

bana asil ilgimi kecen sey ise oem klasorunu cd_root klsaorune kopyalamam oldu

kopyalan kimi driverler yuklenmeye basladi

qaliba oem kenarda olmamli

@vusal_dayi

Öncelikle yanlış yönlendirme yapamayayım. Çünkü dediğim gibi ben katılımsız konularına fazla girmedim.

Anladığım kadarıyla I386\presetup.cmd dosyası dosyalar kopyalanıp resest attıktan sonra windows kur ekranı geldiğinde çalışarak işlem yapıyor.

O dosyayı açıp OEM yazan yerleri klasörüne göre düzenlersen düzgün bir şekilde çalışacaktır.

Mesela senin xp dosyalarının olduğu klasörün ismi XP01 olsun. O zaman sen OEM yazan kısımları XP01\OEM yapacaksın.

OEM\DP_Install_Tool.cmd ise büyük ihtimal kurulum sonunda windows ilk açılırken çalışıyor olabilir. Aynı şekilde OEM kısımlarını düzenleryip denemeler yapabilirsin.

CD_ROOT klasörüne OEM klasörünü kopyalayınca eklediğin XPlerin hepsi o klasördeki sürücüleri ortak kullanacaktır. (Tabi DPS ile ekleme yapatığın XPler)

Biraz karışık bir mesele ama umarım anlamıştırsın.....

Tekrardan kolay gelsin......

@vusal_dayi

Öncelikle yanlış yönlendirme yapamayayım. Çünkü dediğim gibi ben katılımsız konularına fazla girmedim.

Anladığım kadarıyla I386\presetup.cmd dosyası dosyalar kopyalanıp resest attıktan sonra windows kur ekranı geldiğinde çalışarak işlem yapıyor.

O dosyayı açıp OEM yazan yerleri klasörüne göre düzenlersen düzgün bir şekilde çalışacaktır.

Mesela senin xp dosyalarının olduğu klasörün ismi XP01 olsun. O zaman sen OEM yazan kısımları XP01\OEM yapacaksın.

OEM\DP_Install_Tool.cmd ise büyük ihtimal kurulum sonunda windows ilk açılırken çalışıyor olabilir. Aynı şekilde OEM kısımlarını düzenleryip denemeler yapabilirsin.

CD_ROOT klasörüne OEM klasörünü kopyalayınca eklediğin XPlerin hepsi o klasördeki sürücüleri ortak kullanacaktır. (Tabi DPS ile ekleme yapatığın XPler)

Biraz karışık bir mesele ama umarım anlamıştırsın.....

Tekrardan kolay gelsin......

yo anladim sagol blue_life,ben hepsine driver ekledim.sonra oem klasorunu sen dediyin kimi yapdim.

degisikleride anladim.simdi multibootu test ediyorum.nasil oldugunu sana degeceyim.insAllah alinir.

:clapping: