Jump to content

Aero Studio Ile Multiboot Cd\dvd Yapımı

Share

Recommended Posts

Yaptığınız boot menüsünü, usb flash disk veyahut harici diskten nasıl kullanacağınıza dair gerekli bilgi ve paket ikinci mesaja eklenmiştir...

http://www.tnctr.com/index.php?showtopic=103344&view=findpost&p=563596[/CODE]

@muharremerd

Konuya katkılarından dolay teşekkürler...

@TLnY

Linux iso dosyalarında genellikle isolinux kullanılmıştır. Gerçi yavaş yavaş grub4dosa geçeceğini düşünüyorum.

Neyse, bu ilgili sistemi kullanmak için iso dosyasının içeriğini, çalışmanın anadizinine (dosyalar rootta olacak) çıkartıp, isolinux.bin dosyasınından önyükleme yapmak için gerekli komutları kullanman gerekiyor. Örnek bir kaç komutu ilk mesaja yazmıştım.

Ama ben birden fazla linux eklemek istiyorum ve bu eklemek istediğim linuxlar ortak dosyaları kullanıyor. Bu konuda ne yapabilirim dersen;

Önce önyükleme mantığını basit bir şekilde yazmak istiyorum. (Benim düşüncem tabi)

1- İlgili boot dosyası önyükleme yapılınca ihtiyaç duyduğu dosyaları kullarak sistem çekirdeğini yükler.

2- Sistem yüklendikten sonra kullanmak için exra dosyalar ihtiyaç duyabilir. Çoğunluğu böyle. Bu ihtiyaç duyulan dosyalar sürücülerde aranır ve kullanılır.

Peki niye böyle derseniz, boot işleminin daha kısa sürmesi, ramin daha az kullanılması gibi farklı nedenlerden dolayı diyebilirim.

Misal Vista,Win7 kurda aynı mantıkla kurulmaktadır.

Yani bootmgr dosyasını önyükleme yapınca gerekli dosyaları kullanarak pe ortamı açılıyor. Kurun ilerleyen aşamalarında sources/Install.wim ve gerekli dosyalar sürücülerde aranarak kullanılıyor.

Misal biz boot menümüze win7.iso dosyasını ekleyip win7.iso dosyasından boot etsek kurulum ekranına kadar geliriz. Sonra ise gerekli dosyalar sürülerde bulunamaz.

Biz bu sonra kullanılan dosyaları sürücümüze çıkartsaydık ilgili dosylar bulunacak ve kurulumda takılmayacaktık. :)

Bir çok linux sürümüde aşağı yukarı aynıdır.

Kısaca maddeler halinde yazım.

1-Iso dosyasından boot etmek için iso dosyasını gerekli konuma koyup, uygun komutu kullanınız.

[CODE]grub4dos ls /TEST.ISO || find --set-root /TEST.ISO; map /TEST.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader (0xff)
boot[/CODE]

2-Denemeler yaparak boot aşamasından sonra kullanılan dosyaları tespit ediniz. Yani iso dosyasından bir takım dosyaları roota çıkararak deneyeceksiniz.

3-Gerekli dosyaları tespit ettikten sonra yerden tasağruf için iso dosyasından ilgili dosyaları silebilirsiniz.

Eski konulardan bir kaç örnek verelim.

Linux Slax

-------------------------------------------------------------------------------------

1 - SLAX.ISO dosyasını IMAGES klasörüne at.

2 - SLAX.ISO dosyasını UltraISO ile açıp, slax klasörünü ISO_ROOT klasörüne çıkart.

Tabi daha sonra ISO dosyasının içinden slax klasörünü silersin.

3- Gerekli komut;

[CODE]grub4dos ls /IMAGES/SLAX.ISO || find --set-root /IMAGES/SLAX.ISO; map /IMAGES/SLAX.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin || chainloader ()
boot[/CODE]

Avira AntiVir Rescue CD (ISO)

-------------------------------------------------------------------------------------

1 - AVIRA.ISO dosyasını IMAGES klasörüne at.

2 - AVIRA.ISO dosyasını UltraISO ile açıp, antivir klasörünü ISO_ROOT klasörüne çıkart.

Tabi daha sonra ISO dosyasının içinden antivir klasörünü silersiniz.

3- Gerekli komut;

[CODE]grub4dos ls /IMAGES/AVIRA.ISO || find --set-root /IMAGES/AVIRA.ISO; map /IMAGES/AVIRA.ISO (0xff); map --hook; root (0xff); chainloader /boot/isolinux/isolinux.bin || chainloader ()
boot[/CODE]

• Replies 359
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Açıkçası ben bu tür şeyleri kolay anlayan bir insanım. Ancak şu anda birden fazla linux sürümünü ekleme kısmından hiçbirşey anlamadım.

Ama ben birden fazla linux eklemek istiyorum ve bu eklemek istediğim linuxlar ortak dosyaları kullanıyor. Bu konuda ne yapabilirim dersen;

dediniz; sonra

Önce önyükleme mantığını basit bir şekilde yazmak istiyorum

dediniz. Sonra bu konuya değindiniz. Ancak birden fazla linux sürümü eklemeyi anlattığınız kısmı çözemedim :D

ben anladım, hani hemen anlardın ne oldu :spiteful:

diyor ki üstadım: önce linüx sürümlerini isodan çıkarmadan direk çalıştır bak bakalım DVD'nin ana menüsünden hangi dosyaları istiyor bunları bul, sonra bu bulduklarını DVD ana dizinine yada artık hangi klasörde ne istiyorsa onu isodan çıkarıp oraya koy ki bunu yapabilmen için en azından 2 saat lazım hangi dosyası istediğini teker teker bul, bu bulduklarını iso'dan sil ki yerden kazanç sağlansın. sonra diğer linüx sürümünü de ilk yaptığın işlemler gibi yap ki bu işlem ne kadar linüx kullanacağına bağlı olarak 5-50 arasında değişir (:D) ortak kullanılan dosyaları belirle ve bu sürümleri kullanma. 2 örnek dosya vermiş ki bunlar da linüx ile yükleniyorlar ve yüklemek için kullanılan dosyalar aynı klasördelermiş ama istenilen dosyalar farklıymış.

bir örnekte benden olsun şu önyükleme için: blueXPe lite için sadece 1 tane .wim uzantılı dosyadan kurulum yapılırken ki hepsi RAMe çıkarıldığı için işlem en az 30-40 sn sürüyor, blueXPe network'de 2 tane .wim uzantılı dosya var, ilkinde sistem dosyaları çıkarılıp 2. .wim uzantılı dosyayı sistem kendisi görüyor ki bu da 1.nin boyutu küçük olduğundan yükleme kısa sürüyor.

XP kurulumunu ki 450mb'lık bir XP olduğunu düşünelim bunu direk RAM'e yükleyip çalıştırmak en az 3-4 dakikanı alır belki daha fazla.

ben anladım, hani hemen anlardın ne oldu :spiteful:

diyor ki üstadım: önce linüx sürümlerini isodan çıkarmadan direk çalıştır bak bakalım DVD'nin ana menüsünden hangi dosyaları istiyor bunları bul, sonra bu bulduklarını DVD ana dizinine yada artık hangi klasörde ne istiyorsa onu isodan çıkarıp oraya koy ki bunu yapabilmen için en azından 2 saat lazım hangi dosyası istediğini teker teker bul, bu bulduklarını iso'dan sil ki yerden kazanç sağlansın. sonra diğer linüx sürümünü de ilk yaptığın işlemler gibi yap ki bu işlem ne kadar linüx kullanacağına bağlı olarak 5-50 arasında değişir (:D) ortak kullanılan dosyaları belirle ve bu sürümleri kullanma.

............

Şimdi anladım :D Bende o dosyalara ayıracak sabır yok :D Daha yarısına gelmeden PC elimde kalır :D :D :dribble:

Arkadaşlar internette gördüğüm kadarı ile multi boot ile ilgili en profesyönel alan burası aşşa yukari 20 sayfayida okudum benim isteğim bir şey var ama ne yaptıysam beceremedim win7 + ubuntu + hiren +olsada olur olmasada xp bunların hepsini nasil bir şekilde tek bir bootlu cd de toplayabilirim sanirim easy boot ile ve earo studio ile yapilamiyor sanırım tek yok grub ile bana yol gösterecek birisi varsa çok memnun olucam tam 1 haftadır uğraşıyorum ama bu işi sonlandıracağıma inanmış durumdayım..

• 2 hafta sonra ...

s.a ya arkadaşlar ben hiren 10.5 i aşağıdaki kodla eklemeye çalışıyorum oluyor ancak çoğu şey çalışmıyor. mesela mini linux şöyle hata veriyor.

minilinux.png

şu kodu kullanıyorum

grub4dos ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/MENU.LST; configfile /HBCD/MENU.LST
boot[/CODE]

@freestaff

Heralde mesanını farketmedim :( Yada başka konuda cevap yazmış olabilirim ama hatırlamadım. Neyse;

Gerekli basit anlatım ve gerekli komutlar konuda paylaşılmıştır. Yani istediğini EasyBoot, AeroStudio ve Grub4dos ile rahatlıkla yapabilirsin...

@007combatant

Öncelikle bende henüz Hiren's BootCD 10.5 yok. Kısaca aklıma gelenleri yazmak istiyorum.

grub4dos ls /HBCD/MENU.LST || find --set-root /HBCD/MENU.LST; configfile /HBCD/MENU.LST
boot[/CODE]

Yukarıdaki kodu kullandığında ve boot menünden seçtiğinde Hiren's BootCD Menüsü karşına sorunsuz geliyorsa bu komutta sorun yok demektir.

Peki sorun nerde dersen tabiki HBCD/MENU.LST dosyasında. Bu dosyayı açıp riplinux.gz nin yer aldığı satırı bul ve bu dosyanın ismini büyük harfli yazarak (RIPLINUX.GZ) kaydet.

Sonra tekrar dene.

Kısaca Grub4dos ilgii dosyayı bulamamış ve hata vermiş...

Kolay gelsin...

@blue_life

evet o kodla hiren in menüsü karşıma geliyor üstelik şuan MENU.LST küçük harflerle yazılı. Kodda büyük yazdığım halde çalışıyor. Birde sadece linuxte o hatayı vermiyor bütün gz lerde aynı hatayı veriyor. Sen MENU.LST deki riplinux.gz i büyük yaz dedin ama dosya olarak küçük harfle yazılı yinede büyük yazayım mı?

Birde şu dikkatimi çekti. hirenin normal kendi cdsindeki menü ile benim multiboot'a eklediğim menü arasında küçük bir fark var.

multiboot a ekleyince böyle oluyor

xpeed20100623103420.png

Buda kendi orjinal menüsü

xpeed20100623103447.png

Gördüğün gibi başlıklar farklı bundan kaynaklanıyor olabilir mi?

@007combatant

Yani çalışmayan ilgili dosyaları menu.lst dosyasından büyük harfli yaparak tekrar dene.

Başlık konusuna gelirsek, ben AeroSutido ya oynanmamış grub4dos entegre ettim.

Hiren kendi kullandığı grub4dosu gördüğüm kadarıyla kurcalamış. Kısaca bunun bir sorun olacağını sanmıyorum.

Bir önceki mesajın halen geçerli...

HBCD\MENU.LST dosyasını verebilirmisin?

@007combatant

Hiren's BootCD 10.5 sürümünü indirip test ettim.

Mkisofs - MakeISO.CMD dosyasını kullanarak iso oluşturduğumda herangi bir sorun çıkmadan Hiren's BootCD içindeki seçenekler çalıştı.

BL_UIS.EXE ile iso oluşturduğumda Hiren's Boot Menüsü geldi lakin içindekis seçeneklerin hepsi çalışmadı.

Bunun nedeni ise; BL_UIS.EXE de rockridge formatının işaretli olmaması.

Sen iso dosyasını nasıl oluşturdun yazmamışsın ama BL_UIS.EXE yi kullanıyorsan aşağıdaki yeri işaretle.

23j4f7l.png

Tabi sana diğer bir çözüm olarakta ilk cevabımı tekrarlayabilirim. Miseal HBCD\MENU.LST dosyasındaki;

title Dos Programs\nRun Dos Programs
find --set-root /HBCD/boot.gz
kernel /HBCD/memdisk
initrd /HBCD/boot.gz[/CODE]

kısmındaki dosya isimlerini değiştireceksin. Yani;

[CODE]title Dos Programs\nRun Dos Programs
find --set-root /HBCD/BOOT.GZ
kernel /HBCD/MEMDISK
initrd /HBCD/BOOT.GZ[/CODE]

Kolay gelsin...

Edit: Unutmuşum.

Eğer HBCD\menu.lst küçük isimliyse ismini düzelterek büyük harfli yap. (MENU.LST)

Edited by blue_life

Sağolasın blue_life sonunda sayende çalıştırabildim. Şuan hiçbir sorun gözükmüyor. Dediğin gibi rockridge yi işaretledim.menu.lst i büyük harf yaptım. menu.lst dosyasının içine hiç dokunmadım. bu arada rockridge ne oluyor?

Birşey daha sormak istiyorum. Bende hazır bazı gz ve dat dosyaları var onları çalıştırak istiyorum. Nasıl çalıştırırım vede kendim gz yapabilirmiyim.

gz dosyaları normalde şu kodla çalıştırılmış

KERNEL /paragon/phdm/vmlinuzp
APPEND initrd=/paragon/phdm/initrd.gz root=/dev/ram0 splash=silent vga=0x314 quiet[/CODE]

dat dosyaları da şu kodla

[CODE]KERNEL /custom/adc/kernel.dat
APPEND rw initrd=/custom/adc/ramdisk.dat /S ramdisk_size=32000 mbrcrcs=on vga=788 quiet[/CODE]

bunları Aero Studio ya nasıl uyarlarız

Edited by 007combatant

bazen diyorum acaba ben kadar problemli varmı :)

aero studio ile hazırladım herşeyi (win7, xp hiren vs) iso kalıbı olusturdum klasorun boyutu 4.2 gb falan aero studio da 1.3 falan gsoteriyor. sorun bu değil içinden aiboot klasorunu aldım blue life in verdiği tools klasorunde multixp varmı dun gece rasgele önüme çıktı :)

hazırladıgım multiboot klasorunu (4.2 gb olanı) ISO_ROOT klasorune kopyaladım

BL_UIS.EXE programı ile

2224191f.png

bu şekilde iso kalıbı olusturdum.

aero studio da olusturdum iso kalıbı win7 yi açarken hata vermiyordu.

BL_UIS.EXE ile olusturduktan sonra boot menusunden boot etmiyor.

grub4dos ls /sources/boot.wim || find --set-root /sources/boot.wim; chainloader /bootmgr

boot

bu kod yanlışmış gibi hata veriyor ama aynı kod aero studio onun olusturdugu iso kalıbını boot ediyor onda da şu hatayı veriyor

c73733d0.png

ama win 7 çalışıyor yani dvd ye çektim kendi pc me kurdum klasore çıkartırkende hiç bir değişiklik yapmadım ama yinede bu hatayı veriyor

@007combatant

http://en.wikipedia.org/wiki/Rock_Ridge[/CODE]

Gz uzantılı dosya gzip ile sıkıştırılmış bir dosyadır. Gzip ile sıkıştırılmış dosyaları grub4dos ile kullanabiliyoruz.

Bir dosyayı hızlı bir şekilde şekilde gzip ile sıkıştırmak veya sıkıştırılmış içeriği açmak çin Tools klasöründeki Gzip Gui.exe programını çalıştır.

Sonra ilgili dosyayı programın ekranına sürükle.

Misal bir disket imajını gzip ile sıkıştırıp ordaki komutlardaki dosya konumunu ve ismini değiştirsen çalışacaktır.

Ayrıntılı bilgi için imzamdaki Grub4dos konusunu incele!

Tabi gzip ile sıkıştırdığın bir disket imajınıda aerostudio da verdiğim örnek komutlar ile kullanabilirsin. Çünkü aerostudio -> grub4dos'u çalıştırıyor ve sonrada grub4dos ilgili komutu yürütüyor.

Örnekte verdiğin dat dosyası ise linux sürümlerinin boot aşamasında kullandığı bir dosya. Karıştırma...

@iso_manyak

Mikisofs ile denedin mi? Mkisofs - MakeISO.CMD sıyla iso oluşturup tekrar dene. Ben şahsen Mkisofs kullanmanızı tavsiye ederim...

@blue_life

Şu dosyayı inceleye bilirmisin

http://shrta.com/files/ZGNAB7WN/diger.rar[/CODE]

Bu benim eskiden kullandığım paragon programları için yaptığım bootmenü bunun içinde dediğim dat dosyası da var. gz de var ama yer kaplamasın diye sadece asıl dosyaları ve birde dat koydum. diğer klasörlerin resimlerini koydum. bunlara bakarak Aero Studio ya nasıl uyarlayacağımı söyleyebilirmisin.... Şimdiden çok teşekkürler...

@blue_life

Verdiğim dosyayı incelersen anlarsın. O dosyaları root a koydum MAIN.CFG yi kendime göre düzenledim. bide açılış dosyası var onuda isoya ekledim oldu bitti :D istersen açılış dosyasınıda veririm. Anladığım kadarıyla MAIN.CFGde grub4dos komutları kullanılmış onları nasıl aero studioya uyarlarım yani gz ve dat ı nasıl çalıştırırım...

@007combatant

Açıkçası fazla bir fikrim yok ama aerostudio için bir Main.cfg den aldığım bir komutu sallim.. Tutarsa diğerlerinide düzenlersin..

grub4dos kernel /paragon/pdw/vmlinuzp initrd=/paragon/pdw/initrd.gz oot=/dev/ram0 splash=silent vga=0x314 quiet
boot[/CODE]

[CODE]grub4dos kernel /paragon/pdw/vmlinuzp; initrd /paragon/pdw/initrd.gz oot=/dev/ram0 splash=silent vga=0x314 quiet
boot[/CODE]

Kolay gelsin...

Edited by blue_life

aero studio ile hazırladım herşeyi (win7, xp hiren vs) iso kalıbı olusturdum klasorun boyutu 4.2 gb falan aero studio da 1.3 falan gsoteriyor. sorun bu değil içinden aiboot klasorunu aldım blue life in verdiği tools klasorunde multixp varmı dun gece rasgele önüme çıktı :)

hazırladıgım multiboot klasorunu (4.2 gb olanı) ISO_ROOT klasorune kopyaladım

bu şekilde iso kalıbı olusturdum.

aero studio da olusturdum iso kalıbı win7 yi açarken hata vermiyordu.

BL_UIS.EXE ile olusturduktan sonra boot menusunden boot etmiyor.

c73733d0.png

ama win 7 çalışıyor yani dvd ye çektim kendi pc me kurdum klasore çıkartırkende hiç bir değişiklik yapmadım ama yinede bu hatayı veriyor

sorun nerede biliyor musun, aerostüdyoda, önceki sayfalarda ben bu konuya değindim. aerostüdyo boyutu 1.5gb üstü dosyaları multiboota almıyor sadece almış gibi gösteriyor. çözümü için: isoyu açıp içinden install.wim'i silmen ve isoyu kaydetmen gerek. sonra bu isoyu tekrar aç ve kullanmak istediğin dosyayı tekrar istediğin yere at ve kaydet-test et-kullan. mkisofs aerostüdyodan daha hızlı ve daha güvenli yapıyor, onu dene bence. şöylede yapabilirsin: yaptığın çalışma için boş klasörü göster sonra içine gerekli dosyaları at, açılış dosyasını değiştirmeyi unutma bazen bozulabiliyor.

başka yolu yok maalesef deneye deneye bulacaksın.

@blue_life

Yardımların için çok teşekkürler. Sonunda yaptım rus sitelerinde çözümü buldum. Aslında daha önceden bulmuşum ama sanal makine qemu da çalışmıyor onun için geç fark ettim. kodlar şöyle:

Paragon'un initrd.gz ve vmlinuzp dosyaları için:

kernel (cd)/paragon/vmlinuzp splash=silent vga=0x314
initrd (cd)/paragon/initrd.gz[/CODE]

Acronis'in kernel.dat ve ramdisk.dat dosyaları için

[CODE]kernel (cd)/acronis/kernel.dat vga=788 ramdisk_size=28672 acpi=off quiet
initrd (cd)/acronis/ramdisk.dat[/CODE]