Jump to content

Windows 7 Hdd Sorunu

Dj Demir

Recommended Posts

arkadaşlar forumda C-RonaLdo'nun editlediği windowss 7 home premium'u indirdim

ama bir sorunum var

sistemi yükledi yedek diskim Yani d bölümü kayboldu

anlamadım win 7 boot ekranında d'yi görüyorum

ve ne kadar dolu ne kadar boş onu da görebiliyorum

ama iki defa sistemi kurmama rağmen d diskine erişemiyorum

resmen yok oldu

boot ekranında c'nin yanında mantıksal disk

d'nin yanında sistem yazıyor

sorunun ne olduğunu bilen ve yardımcı olan olursa teşekkür ederim

lütfen çözüm ...

Valla dostum aynı sorun bendede oldu ya, aslında disk var ama sistem görmüyor nedense tekrar eski sisteme dönersen disk geri gelecektir.

Disk yönetimine bakarsan orda diskin diğer bölümünü görebilirsin ama ulaşılamıyor diyor. Sanırım diski birleştirmek lazım.

Bende yeni disk alıp yedeklerimi aldıktan sonra diski birleştirip formatlayacağım.

Ama sorunun nerden kaynaklandığını fazla araştıramadık çünkü diskin içinde önemli dosyalarım var.

Kanımca yanlış partitona windowsu kurmuşsun ve o win7 boot ekranında içinin doluluk seviyesinide görebildiğin parition, windowsun kurulu olduğu partition olmalı. Zaten eğer iki partitondan oluşan bir sistem varsa normal olarak işletim sistemi c'ye kurulur. D partition ise belgeler, yedekler vb. ne ayrılır.

Eğer durum dediğim gibiyse bunun düzeltilmesi, sistemin yeniden ama bu defa c'ye kurulması ve d'nin biçimlendirilmesidir(veya içinin silimesidir.).

Bu durumda daha önce windows kurulumunda kurulum başlangıcında d partitionu formatlandığı için orada eğer varsa önceki dosyalarınızın hepsi silinmiştir ve ayrıca üzerine windows kurulduğu için bunları kurtarmak -imkansız değil ama- çok zordur.

Geçmiş olsun, kolay gelsin.

Edit: Bir tahmin daha aklıma geldi. Onuda paylaşalım. Belki bilmediğimiz bir sebeple mantıksal sürücü ve sistem partitonu atamaları ters olmuştur ve çözümü, bunun düzeltilmesi şeklinde olabilir.

Edit2: Live XP(Linux' ta olabilir) ile sistemi aç ve partitionların durumunu oradan gör. Orada 2 partitionıda göreceksin ve mesajımda olabileceğini belirttiğim sorunların olup olmadığını anlayabileceksin. Ve en azından -eğer yanlışlıkla üzerine windows kurmadıysan- d partitionındaki eski dosyalarını kurtarma imkanın olacak.

Sorunlar beklemekle kendi kendine çözülmez. Bir şeyler yapmak gerekli.

Temmuz Arkadasim Sistemi c'ye kurdum

d'ye kursam zaten windows klasorleri şu an c'nin içinde olmazdı

cevabın için teşekkürler ama bunları zaten biliyorum

benim derdim geri getirmek(silerek , formatlayarak) değil

bi şekilde bu win 7'yi kaldırmadan d'nin görülmesini sağlamak

ve biliyorum ki normal bi sistem veya vista kursam düzelecek

5 gün önce vista kuruluydu

2 gün önce normal xp pro

daha dün bile win 7 vardı ama bu değil

normal editlenmemiş

onda da böyle bi şey olmadı

verilerimin kaybolmadığını da biliyorum ama

dedim ya bi şekilde formatlamadan d'yi gösterebilsem iyi olacak

programlarim orada :D)

Büyük ihtimalle sistemi d ye kurmuşsunuz.Biliyorsunuzdur Win 7 sistemde c adında 100 bm lık bir bölüm oluşturur,d olarak da sistem görünür ama bilgisayarı açtığınızda sisteminiz c de görünür.Bilgilerinizi almak için cd den çalışan windows bulun (ki sitede var) bilgilerinizi cd,dvd yada harici hdd ya da flashbelleğe aktarın,sonra format atın.

seninde cevabın için teşekkür ederim

ya neden herkes bunu söylüyor

1. Ben sistemi d'ye kuracak değilim

2. partition ekranında (boot Ekranı) d'yi görebiliyorum

3. ne kadar boş ne kadar dolu olduğu yazıyor

herhalde 90 GB Almıyor win 7 kendine :D)

90 GB dolu 30 GB bos d diski

Bu ekran ikinci formatlayışımdan

yani eğer d'ye kurmuş olsaydım böyle olmazdı değil mi

Mesele dosyalarını/yedeklerini kurtarmaksa dedim ya önceki mesajımda, en basit ve sağlıklı yol, sistemin bir live cd'yle açılması ve oradan kopyalanarak cd dvd gibi medyalara yada harici bir diske veya bunların hiç birinin o an için imkanı yoksa, şu anda görünen(windows kurulu olan) partitionun boş bölümlerine aktarılması ve daha sonra gereken medya yada diskin temin edilerek oraya aktarılması şeklinde yapılmasıdır.

Daha sonra partitionlar/diskler formatlanı ve yeni düzgün işleyen bir sistem kurulur.

Sen bilmiyorsun demedim ve zaten bildiğini yada bilmediğini bilemem ama ya hiç bir şey yapmıyorsun yada yaptıklarını buraya aktarmıyorsun. O zamanda kimse senin yanında olmadığı için durumu açıklıkla anlayıp sana öneride bulunamıyor. Önce en azından sana önerilenleri yap ve çözüm olmadığında buraya aktarki yeni öneriler gelsin.

Kolay gelsin.

neyse birbirimizi anlamıyoruz galiba

benim dosyalarıma bir şey olmamış

güvende duruyorlar

sadece bilgisayarda erişemiyorum

ve bir yere aktarmadan formatlamadan o dosyalara ulaşmak değilde, d'yi gördürmek istiyorum

EDIT: umarım bu sefer daha açıklayıcı olmuşumdur

teşekkürler ..

indirmeme gerek yok kardeş

benim sorunum virus değil

senin ki tıkladığın zaman d'nin birlikte aç penceresi çıkıyor sanırım

benim sorun o değil

EDIT : Ama ilgine teşekkür ederim

neyse birbirimizi anlamıyoruz galiba

benim dosyalarıma bir şey olmamış

güvende duruyorlar

sadece bilgisayarda erişemiyorum

ve bir yere aktarmadan formatlamadan o dosyalara ulaşmak değilde, d'yi gördürmek istiyorum

EDIT: umarım bu sefer daha açıklayıcı olmuşumdur

teşekkürler ..

Öyle olsun. Benim ve diğer arkadaşın önce kayıp dosyalarını garantile, ondan sonra yeni sistem kur dediğimiz yöntem gayet kolay hızlı ve sağlıklı idi. Neden ısrarla karşı çıktın, doğrusu anlamadım(Bazıları inatçı olur, belki ondandır.).

Öyleyse Test Disk adlı programı kullan. Doğru kullanırsan kayıp partitionunu geri getirecektir.

http://www.gezginler.net/modules/mydownloads/singlefile.php?download=testdisk&lid=5845[/CODE]

Karşı çıkmadım kardeş :D

işime yaramayan bir şeyi neden yapayım

bak şimdi istediğim oldu

test disk'i biraz araştırayım

kullanmasına bakayım

teşekkürler

Karşı çıkmadım kardeş :D

işime yaramayan bir şeyi neden yapayım

bak şimdi istediğim oldu

test disk'i biraz araştırayım

kullanmasına bakayım

teşekkürler

Başarılı olmanı dilerim. Kolay gelsin.

Not: Kayıp partitionun geri geldiği zaman windows kurulu partitionunun sürücü harfinin d olarak değiştiğini, kurtardığın partitionunda c olduğunu görürsen sana önceden söyleyeyim; sakın şaşırma. Ama dilerim böyle olmaz(En baştan anlattıklarına bakarak böyle bir ihtimal görüyorum ve öncelikle live cd ile partitionlarının içini kontrol etmende ısrar etmemin sebebide buydu.).

arkadasım c ronaldonun win7 sini bende yükledim aynısı oldu ilk hangi bölüme kurayım diye sorduğunda c ve d gözukuyor ama kurulum bıttıkten sonra d gozukmuyor du.. bnde denetim masası / sistem ve güvenlik / yönetimsel araçlar / sabit disk bölümü olustur ve biçimlendir e gir oradan biraz bekle ekrana butun hdd ler gelecek yeniden harf atayabilirsin. ama dikkat et dwd yada cd writer lara atadıgı harf d olmus olabilir onları değiştirirsin... ben öyle yaptım kolay gelsin...

evet o yöntemi biliyordum ama denememiştim

3 gün önce denedim sorunumu çözdüm

disk yönetimi daha önce neden aklıma gelmedi anlamadım :)))

ilgin için teşekkürler

• 2 hafta sonra ...

daha önce de dediğim gibi d'de kayıp dosyam olmadı ki

sadece bilgisayarda görmüyordum

ama format attığım sırada kac gb boş kaç gb dolu gösteriyordu

bu da verilere zarar gelmediğinin göstergesi

evet disk yönetiminden getirdim

söyleddiğim gibi verilerim hala duruyordu

ilginize teşekkürler

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...