Jump to content

Formata Başlarken Mavi Ekranda Hata :s

kaandilki
 Share

Recommended Posts

arkadaşlar format için henüz 1.aşamayı geçtikten sonra pc reset atıyor ve ekrana hata geliyor

''bir sorun algılandı ve bilgisayarınızın zarar görmesini önlemek için windows kapatıldı''

http://img370.imageshack.us/img370/5870/02122008nu7.jpg

yardım eden arkadaşlara şimdiden teşekkürler..!

Edited by kaandilki

bendede aynı hata var çok uğraştım fakat olmuyor.

değiştirerek denediklerim.

ram kingston 1gb 533Mhz vardı onu çıkardım yeni alıp taktım (2X1gb 667 Mhz)

sonra power supply denedim

artık sorun anakart , ekran kartı, ve işlemci sıralamasına kaldı

fakat söyle bir durum söz konusu

direk çalışan xp de hiçbir sorun çıkmıyor.

PC özellikleri 3ghz core duo işlemci 2 adet 1gb 667 mhz ram geforce fx 7600 GS ekran kartı abit nı8 slı anakart.

sorunu çözmek için ekrankartı anakart ve işlemci tanıdıklarımda yoktu o yüzden onları deneyemedim.

EDİT: arkadaşlar çözümü buldum powersupply de imiş redrock marka 550W aldım dandik everets'imi çıkardım makina 10 numara oldu.

Edited by washack

ram lerdeki frekans değişikliklerinden kaynaklanan bır sorun ram ı yenı aldıysa bı kontrol ettır aldıgın yerde aynı frekans olmayabılır

KardEş sorunu donanımsal yani yazılımsal olmadğınından sen bişey edemessin... bu arda sorun ramden deil bilgisayardan anlamayanlar lütfen yorumyazmasın ekran kartında proplem var ben bilgisayarcıyım CRYSTAL BİLGİSAYAR VAR BAĞCILAR ÇİFTLİKTE GETİR ORAYA Bİ BAKALIM 40 LİRA TUTAR TAHMİNEN

KardEş sorunu donanımsal yani yazılımsal olmadğınından sen bişey edemessin... bu arda sorun ramden deil bilgisayardan anlamayanlar lütfen yorumyazmasın ekran kartında proplem var ben bilgisayarcıyım CRYSTAL BİLGİSAYAR VAR BAĞCILAR ÇİFTLİKTE GETİR ORAYA Bİ BAKALIM 40 LİRA TUTAR TAHMİNEN

Bursadan İstanbula gelmek var...

• Administrator

Yuh. 40 lira nesi tutuyormuş? Resmen kazık.

Arkadaş bilgisayar konusunda tek yetkili herhalde. Ekran kartını mı değiştireceksin 40 ytl'ye?

sadece soruna yorum olarak yazdım sorun olmasına gerek yok :@

bendede aynı hata var çok uğraştım fakat olmuyor.

değiştirerek denediklerim.

ram kingston 1gb 533Mhz vardı onu çıkardım yeni alıp taktım (2X1gb 667 Mhz)

sonra power supply denedim

artık sorun anakart , ekran kartı, ve işlemci sıralamasına kaldı

fakat söyle bir durum söz konusu

direk çalışan xp de hiçbir sorun çıkmıyor.

PC özellikleri 3ghz core duo işlemci 2 adet 1gb 667 mhz ram geforce fx 7600 GS ekran kartı abit nı8 slı anakart.

sorunu çözmek için ekrankartı anakart ve işlemci tanıdıklarımda yoktu o yüzden onları deneyemedim.

sorun ramde falan degıl bıos ayarlarında arkadasım

benım basıma geldı mavı ekran ben soyle haletım once kasayı ac sonra ıslemcıdekı fanı temızle kırlenmıstır sonra tekrar aynısını yaparsa baska xp dene eyer olursa senın yukledıgın xp kabul etmıyor demek benım basıma geldı onun ıcın yazdım

Please register to see this content.

Arkadaşım şimdi ilk olarak bios ayarlarına gir advendece gel orda sata kontrolü diye birşey var yanlış hatırlamıyorsam o AHCİ diye bi modda olucak onu değiştir diğerine getir başlat formatı yiyecek makine bu sefer...

oda olmassa ram değiştir ramde problem olabilir... en kötü harddisk.

• 1 ay sonra...
Arkadaşım şimdi ilk olarak bios ayarlarına gir advendece gel orda sata kontrolü diye birşey var yanlış hatırlamıyorsam o AHCİ diye bi modda olucak onu değiştir diğerine getir başlat formatı yiyecek makine bu sefer...

oda olmassa ram değiştir ramde problem olabilir... en kötü harddisk.

Bu arkadasin dogru söylemis

bu tip bir hata algiladiginiz zaman sebebi bazi harddiskler korumalidir daha dogrusu anakart update edilmedigi icin sata görmez bu yuzden sata korumalarini kapali tutman gerek arkadasimizin burada bahsetmek istedigi sata kapalı tutarsan hardisk okutabilirsin ve bu ekran karsina cikmaz RAM problemine gelince RAM sadece Xp kurarken hatalar aliyorsan yada bicimlendirirken veya XP yüklerken tipik hatalar alma dosya eksik dosya yükleme gibi sorunlar RAM gecici bellek hafizada bilgi aktarmamasi ve ÖNEMLİ NOT : Bazi firmalar biosdan sata secenegini kaldirirlar sebebi format attırmamak ama sata acmanin bir cok yöntemi var cross sata yapımı , gforce sata , atisata ,raidsata gibi daha cok tercih edilen raidsatadir NLITE ile sata cd kurabilirsin..

• 2 hafta sonra ...
Bu arkadasin dogru söylemis
bu tip bir hata algiladiginiz zaman sebebi bazi harddiskler korumalidir daha dogrusu anakart update edilmedigi icin sata görmez bu yuzden sata korumalarini kapali tutman gerek arkadasimizin burada bahsetmek istedigi sata kapalı tutarsan hardisk okutabilirsin ve bu ekran karsina cikmaz RAM problemine gelince RAM sadece Xp kurarken hatalar aliyorsan yada bicimlendirirken veya XP yüklerken tipik hatalar alma dosya eksik dosya yükleme gibi sorunlar RAM gecici bellek hafizada bilgi aktarmamasi ve ÖNEMLİ NOT : Bazi firmalar biosdan sata secenegini kaldirirlar sebebi format attırmamak ama sata acmanin bir cok yöntemi var cross sata yapımı , gforce sata , atisata ,raidsata gibi daha cok tercih edilen raidsatadir NLITE ile sata cd kurabilirsin..

ARKADAŞIM BU SORUN HERKEZDE VAR AŞAGI YUKARI BEN TNCXP Yİ BİRKAÇ KİŞİYE KOPYLADIM ARADAN 1 AY SONRASINDA BÖYLE MAVİ EKRAN SORUNU VERMEYE BAŞLADI VE NE RAM DEN NEDE BAŞKA BİRŞEY TAMAMEN İŞLETİMDE SORUN VAR BENCE ÇÜNKÜ FORMAT ATILAN BİLGİSAYARLARIN BİRKAÇTANESİ SIFIR OLMASINA RAGMEN ARTIK NEDEN SORUN BULUNACAK BİLMİYORUM

Kulakları duymayan bir adam hastanede yatan bir arkadaşını ziyarete gitmek istemiş.Düşünmüş ben ne sorarım, o ne cevap verir, diye.Klasik cevaplara göre konuşmayı tasarlamış, cümlelerini zihninde hazırlamış."Nasılsınız" derim, o da "İyiyim" der.Bende,

"Oooh ne güzel" der, devam ederim.Hastaneye gidip arkadaşının başucuna varmış.

-Nasılsın, iyi misin?

-Ölüyorum.

-Oooh, ooh ne iyi.Ne ilaç veriyorlar?

-Zehir.

-O ilaç çok iyidir.Doktorun kim?

-Azrail.

-Ondan iyi doktor yoktur.

Bazı Hocalarımın yorumu aynı bu anlattığım gibi bildiğini ve iyilik yaptığını sansada yanlış tenkitler vermesi...

@kaandilki hocam;

Öncelik olarak şunu belirtmek isterim ki: geç bir cevap olacak ama diğer nesiller için çözüm yolu vermekte fayda var.

HDD nizin xp cdsini destekleyememe özelliği bulunabilir yani ide-sata olayı. Bu yüzden Temiz bir sata destekli xp cd si bulmaya gayret edin.

Sonucu bildirirseniz sevinirim.

Neyse çok konuştum. Allah'ın Selamı, Rahmeti, Rahim ve Hidayeti üzerinizde olsun. :download1:

arkadaşlar aynı sorunu bende çok yaşadım hemde orjinal xp cd sinde bile

ama sonra sorunu donanım üzerinde çözdüm

işlemcinin bacakları küflenmiş onu düzelttim

bir daha çıkmadı aynı sorun

hal hatası ekranında hata veren kod ise şuydu

setup.bin.sys bunun gibi bir şey yazıyordu

• 2 hafta sonra ...

kasma kendini bu sabah daha yeni yaşadım bu sorunu.

fdisk cek problem duzelır ben aynen oyle yaptım sımdı yenı kurdugum sıstemden sana cevap yazıyorum

olayın ram le felan alakası yok hata ram hatası gıbı gorunuyor dıye 4 tane ram degıstırdım ama bence sorun hdd ıle ılgılı.

dedıgım gıbı fdısc cek sorun artadan kalkar.

öncelikle selam sen kimsenin lafına bakmadan önce bayos pilini ve elekyirik fişini çek artı en son taktıgın remide çıkar ondan sonra xp cd inde satayla raid driverli olması gerekiyo eger bunları yapıp yine mavi ekran cıkıyosa kanka senin hardikste sorun var rem le ekran kartı sorunu deyil saygılar