Jump to content

İşte Interneti Var Eden Ilk Bilgisayar!

umutcnakn

Recommended Posts

1969 yılı için önemli bir gelişmeydi ama 40 yıl sonrasında bu denli büyük bir şeye dönüşeceğini kimse tahmin edemiyordu. 29 Ekim 1969 yılında ARPANET olarak adlandırılan ve yıllar sonrasında bugünkü internetin meydana gelmesine yol açacak ilk veriyi işte resmini gördüğünüz bu bilgisayar gönderdi.

Dr. Leonard Kleinrock'in laboratuarında Interface Message Processor adı verilen ve o dönemin gelişmiş bilgisayarlarından Honeywell DDP-516 ilk veri paketini gönderdi. California Üniversitesi'den çıkan veri paketi, Stanford Araştırma Enstitüsü'ndeki Douglas Engelbart'ın laboratuarına ulaştığında ilk internet bağlantısı da kurulmuş oldu.

İlk gönderilenler özel bir anlamı olmayan deneme amaçlı veri paketleriydi. İki ay içerisinde ise alt yapı çalışmaları tamamlandı ve gerçek veri alışverişi tamamlandı. Fotoğrafta Dr. Leonard Kleinrock, 40 yıl sonra her şeyi başlatan ilk bilgisayarın yanında...

20091102152209jpg.gif

Kaynak:chip.com.tr

Buda 1 gb lik ilk hdd

clipimage001ee3sl5.jpg

Kleinrock_imp3.jpg

arpanet.jpg

işte size ilk bilgisayarların resimleri benden

300pxclassicshotoftheen.jpg

300pxeniac.jpg

300pxeniacpenn1.jpg

twowomenoperatingeniac.gif

Benim notebook resimlerdeki atalarını görünce gözleri doldu ya bi ara hiç işlem yapmadan öylece bekledi ya gerçekten :)

Benim notebook resimlerdeki atalarını görünce gözleri doldu ya bi ara hiç işlem yapmadan öylece bekledi ya gerçekten :)

Vay garibim :D Demekki oda tanıdı ustalarını... :D Saygı duruşuna geçmiştir...Ondan bi işlem falan yapmadan beklemiştir.

Arkadaşlar bizim bilgisayarların atası bunlar değil çünkü bunlar kişisel kullanım için değildi macintosh un ürettiği ilk kişisel bilgayarın tanıtım videosu var iş yerindeki bilgisayarımda yarın buraya atarım izlerken gözleriniz yaşarır:))

Arkadaşlar bizim bilgisayarların atası bunlar değil çünkü bunlar kişisel kullanım için değildi macintosh un ürettiği ilk kişisel bilgayarın tanıtım videosu var iş yerindeki bilgisayarımda yarın buraya atarım izlerken gözleriniz yaşarır:))

OZaman yarın seni bekliyoruz muhakkak bizler ile paylaş o videoyu... Mendil'e gerek varmı bu arada.. :)

OZaman yarın seni bekliyoruz muhakkak bizler ile paylaş o videoyu... Mendil'e gerek varmı bu arada.. :D

yok adamlar o zaman ağlayacağı kadar ağlamış zaten monitöre benzer kutuda yazı çıkmaya başlayınca millet coşuyo ayakta alkışlıyor :)

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...