Jump to content

Hdd Badsector Güncel Uygulama Tavsiyeleriniz...

Recommended Posts

Cümleten Selamun Aleyküm Arkadaşlar...

Bugün elimdeki Hdd lerde badsector taraması yapıyorum. İlk hdd te yarısını tarıyor ve 26 hasarlı birimin 13 ünü onarılmış, 13 ünün ise onarılamaz olarak gösteriyor. Asıl konuya gelecek olursam bu tarama için Hdd Regenator ü kullandım. Sürümü eski ve nette en iyisi denilerek bir çok farklı uygulama yazılmış. Hasarlı birimleri en azından işaretlemek için güncel uygulama tavsiyeleriniz nelerdir? 3 hdd taratacağım. Eski 2 hdd te format öncesi active kill disk for dos isimli bios üzerinden silme işlemi yapıyordum. Onlar da çok büyük hasarlı birim yok. Ancak yedekleme için kullandığım hdd te şu ana kadar 26 badsector yarı yarıya onarılmış olarak gösteriyor. Şu an durumu görmek için önce windows üzerinde taratma yapıyorum. Kullandığım Hdd Regenerator eski olduğu için verilere de pek güvenmiyorum. Bios yada windows üzerinden güncel uygulama olarak ne tavsiye edersiniz? 

• Thanks 1

fiziksel sebeplerden oluşan bad sectorlere (plakalardaki hasarlar, okuma/yazma kafası kaynaklı hasarlar vs.) bir çözüm yok. fiziksel kaynaklı bad sectorler için diskteki yedek alana yönlendirme yapılacak, yedek alan doldu mu öyle kalacak.

diğer sebeplerden oluşan bad sectorler için hard disk sentinel çok yardımcı oluyor. disklerle uğraşıyorsanız mutlaka bilgisayarınızda bulunması gereken bir program.

özetle hard disk sentinel içerisindeki surface test kısmını kullanabilirsiniz

• Like 3

TheRifleman, 16 dakika önce yazdı:

fiziksel sebeplerden oluşan bad sectorlere (plakalardaki hasarlar, okuma/yazma kafası kaynaklı hasarlar vs.) bir çözüm yok. fiziksel kaynaklı bad sectorler için diskteki yedek alana yönlendirme yapılacak, yedek alan doldu mu öyle kalacak.

diğer sebeplerden oluşan bad sectorler için hard disk sentinel çok yardımcı oluyor. disklerle uğraşıyorsanız mutlaka bilgisayarınızda bulunması gereken bir program.

özetle hard disk sentinel içerisindeki surface test kısmını kullanabilirsiniz

Fiziksel bir hasar olduğunu düşünmüyorum. Hdd Sentinel sorunlu birimleri işaretleme özelliği var mı? Hdd regenerator de tarıyorum ve düzeltme özelliğini kullanıyorum. Ancak win10 desteği görünmediği için sonuçların doğruluğundan emin değilim. Yazılımsal olarak bir şey yaptığımda performans artıyor. Daha önce hdd sentinel kullandım ama sorunlu birimleri işaretliyor mu? Aklımda kalmadı...

Edited by deli_petro06

deli_petro06, Şimdi yazdı:

Fiziksel bir hasar olduğunu düşünmüyorum. Hdd Sentinel sorunlu birimleri işaretleme özelliği var mı? 

sorunlu birimlerden kastınız sector ise program test sırasında sizi bilgilendirir ve sorunlu sector işaretlenip yedek alandan bir sector atanır, sorun yaşamazsınız.

yok birimden kastınız disk ise hard disk sentinel arayüzünde disk sağlığını ve performansını görmeniz mümkündür.

• Thanks 1

Bende maxblast programını öneririm 4 versiyonunu bulursan daha iyi olur. hdd yi sıfırlama yapar biraz uzun sürer ama bence en kesin çözüm. nasıl yapıldığını internetten aratırsan bulursun