Jump to content

Media Creation Tool Neden Eski Sürümü Indiriyor?

kocamanadam
 Share

Recommended Posts

Kıymetli arkadaşlar,bugün yine windows 11 Lite bir sistem yaptım.Ancak yayınlamaktan çekiniyorum.Çünkü kafamda bazı sorular var.Sistemi uup den değil media creation tool kullanarak indirdim,NTLite kullanarak düzenledim.Ancak 22621-525 yüklü geldi.Güncelleme yaptım 22621.1555 oldu.Bu konuda bilgi sahibi olan bilhassa üstadlardan rica ediyorum bir cevap verirmisiniz.Çok da iyi bir sistem oldu ama 22621.525 diye de başlık atıp açamam.Sagılar,

Edited by kocamanadam

Üstad felan değilim ama, bildiğimi açıklayayım. media creation tool -- Bana kalırsa bu yöntemle indirmiş olmanız güzel ama güncelleme yaptığınızda İso imajının boyutu hayli yükseliyor. Onun dışında değişen bir şey yok.Bu konuyu ben çözemedim mart ayı güncel isoyu indirdiğinizde düşük boyutlu. Ama orjinal indirip güncelleme entegre ettiğinizde boyut şişiyor. Ve ben şişmeye neden olan olayı anlayamıyorum çünkü dism++ da baktığımda update geçmişi dahil hiçbir fazlalık görülmüyor. ( Çözüme ulaştırılırsa ya da bilen kişiler varsa benide aydınlatsın lütfen.. ) Bunun dışında yazacağım bir şey yok...  Saygılarımla...

• Like 1

Windows 11 resmi yollarla indirdiysen 22621.525 nolu yapı 27 Eylül 2022 de çıkan Cumulative güncelleme içeriyor. Bu iso dosyasını güncel yapmak için manuel güncelleme entegre etmelisin.

Bunun yerine UUP Dump ile güncel iso oluşturup üstünde çalışabilirsin.

Please register to see this content.

NOFGeX8.gif

• Like 1

MrRush, 15 dakika önce yazdı:

Windows 11 resmi yollarla indirdiysen 22621.525 nolu yapı 27 Eylül 2022 de çıkan Cumulative güncelleme içeriyor. Bu iso dosyasını güncel yapmak için manuel güncelleme entegre etmelisin.

Bunun yerine UUP Dump ile güncel iso oluşturup üstünde çalışabilirsin.

Please register to see this content.

Peki hocam diğer arkadaşında dediği gibi bu boyut şişmesi neden oluyor? 4,5 gb lık iso bilgisayara yüklenince 26 gb oluyor.Bunun önüne nasıl geçeriz?Saygılar,

Edited by kocamanadam

kocamanadam, Şimdi yazdı:

Peki hocam diğer arkadaşında dediği gibi bu boyut şişmesi neden oluyor? 4,5 gb lık iso bilgisayara yüklenince 26 gb oluyor.Bunun önüne nasıl geçeriz?Saygılar,

4,5gb olan iso normal kurulumda 20-25gb alan kaplaması doğal bir durum. Sen bu alanı düşürmek istiyorsan. Bir çok yöntem var.

NTLite ile düzenleme yaparken bazı özellikleri devre dışı bırakırsan veya silersen boyut düşer.

En çok yer kaplayan ileşenlerden biri Reserve Alanı.

NTLite kulllanım rehberleri forumda da vardı, internette de var. Bunları incelemelisin.

Ektra bilgiler içeren konular da var:

MSMG Toolkit kullanımı hakkında bilgi:

Edited by MrRush
  • Like 1

MrRush, 1 dakika önce yazdı:

4,5gb olan iso normal kurulumda 20-25gb alan kaplaması doğal bir durum. Sen bu alanı düşürmek istiyorsan. Bir çok yöntem var.

NTLite ile düzenleme yaparken bazı özellikleri devre dışı bırakırsan veya silersen boyut düşer.

NTLite kulllanım rehberleri forumda da vardı, internette de var. Bunları incelemelisin.

Hocam verdiğin bilgilere çok teşekkür ederim.NTLite programını kullanıyorum ama önemli bir bileşen silmemek için bildiklerimi yada Türkçe anladıklarımı siliyorum.Sizin örnek verdiklerinizi de inceleyeceğim.Tekrar saygılarımla,

• Like 1

MrRush, 26 dakika önce yazdı:

MSMG Toolkit kullanımı hakkında bilgi:

Benim boyut şişmesinden kastım. iso dosyasındaki boyut. Kurulum sonrasında artıyor olması değil. İso dosyasını orjinal indirip ntlite ile güncellerken iso içeriği yani install.wim dosyası şişiyor. ve dism++ ile baktığımda güncelleme geçmişi vs. hiç bir şey görülmüyor. Mr.Rush üstadım, benim sorunumun bir sebebi var mı, yoksa güncel iso'mu kullanmalıyım her zaman?

Edit = Yanlış yazmışım, çözümü var mı yani?

Edited by de7inim

• kocamanadam changed the title to Media Creation Tool Neden Eski Sürümü Indiriyor?
kocamanadam, 15 saat önce yazdı:

Kıymetli arkadaşlar,bugün yine windows 11 Lite bir sistem yaptım.Ancak yayınlamaktan çekiniyorum.Çünkü kafamda bazı sorular var.Sistemi uup den değil media creation tool kullanarak indirdim,NTLite kullanarak düzenledim.Ancak 22621-525 yüklü geldi.Güncelleme yaptım 22621.1555 oldu.Bu konuda bilgi sahibi olan bilhassa üstadlardan rica ediyorum bir cevap verirmisiniz.Çok da iyi bir sistem oldu ama 22621.525 diye de başlık atıp açamam.Sagılar,

Bugün sabah dediğiniz aracı kullanarak, win10 indirdim. Ve mart güncel iso dosyası oluşturdu. Şaşkınlığımla beraber, win11 içinde öyle olacağını düşünüyorum...

• Like 1

de7inim, Bir saat önce yazdı:

Bugün sabah dediğiniz aracı kullanarak, win10 indirdim. Ve mart güncel iso dosyası oluşturdu. Şaşkınlığımla beraber, win11 içinde öyle olacağını düşünüyorum...

Değerli kardeşim win10 da sorun yok son sürümü indiriyor,benim de şaşırdığım win11 de bayağı eski bir sürümü indirmesi.Saygılar,

kocamanadam, Şimdi yazdı:

Değerli kardeşim win10 da sorun yok son sürümü indiriyor,benim de şaşırdığım win11 de bayağı eski bir sürümü indirmesi.Saygılar,

Yanlış anlaşılmasın, windows 10'da da eski bir sürüm indiriyordu ve yaklaşık 4 veya 5 büyük güncelleme çıkıyordu. Windows 10 da düzeltilen 11 içinde düzeltilir. Şimdi değilse bile sonra...

• Like 1