Jump to content

Linux'e Taşındım

TosunPASA
 Share

Recommended Posts

Merhaba herkese

Dün itibari ile Arch Linux e taşınmış oldum. Oldukça yorucu geçen haftalardan sonra şuan linux de size bu satırları yazmak ve diğer monitörde ise en sevdiğim dizi beni beklerken; güzel bir his  😁

Neden Linux'e taşındım öncelikle

Ya mikropsoft un hardware-lerimize yapmadığı kalmadı. Her versiyon veya her aylık adına güvenlik update i diye zorunlu resmen silah dayar gibi ne yaptığını ve işin garibi son dönemde servisler yönetiminde adı bile ne olduğu biilinmeyen sayısız servis devreye giriyor - kapatamıyorsunuz. Adı bile yok ne yaptığını araştıralım

Ben zaten emekli oldum. Bilgisayar olarak da ekeliliği yaklaşmış olsa da oldukça performanslı bir sistemim var ki Linux ile bunu kendime de isbat etmiş oldum

Ne var bende Xeon 2670 cpu - 2*8 ddr3 ram - 1660ti gpu ve ssd ler filan.

W8.1 ile mutlu bir hayatım vardı uzun yıllardır. Daha lansmanı başlamadan 8.0 ın iso ile mutlu bir hayat yaşarken özellikle chrome gibi browser olsun whatsapp olsun destek vermiyoz - çalışmıcazzzz seslerinden dolayı 11 e geçmiştim. Ama özellikle her nvidia driver veya sistem updateleri ile cpu performansım düşmeye vede gpu darboğazları oluşuyordu. Çözemiyordum. Eski nvidialar da çözüm olmuyordu. Yeniileri zaten baya sorunlu benim kartım için. Özellikle 500 den sonrakiler baya performans sorunu yapmaya başladı

Çok uzun süredir Linux e geçmek istiyordum. Başka bir forumdaki arkadaşların yardımı ile oyunu emüle ettim ama performans sorunu da yaşamıyorum. Bazı yazı fontlarında sorunum var onları da tüm setleri yükleyince düzelir gibi. Zamanla herşey

Aynı anda 2 ekradan oyun oynayıp, bir yandan youtube dan haber dinlerken cpu performansım %20 seviyelerinde. Ram e hiç bakmıyorum çok da önemli değil. Çünki cpu ve gpu da dar boğaz oluşmadığına göre ram de sorun yaşamam.

Arch olması ilginç gelebilir ama zoru seviyom sanki.

Arch içinde en beğendiğim Garuda Gamer KDE diye bir seri oldu. Nedeni ise içinde system snapshot ayarları hazır şeklinde geliyor. Çalışırken bi halt ettiğinizde açılışda menülerden snapshot adımına geçip ne kadar geriye gitmek isterseniz seçebiliyorsunuz. Ama ben desktop da base Arch kullanıyorum maalesef. NB da ise garuda gamer var.

Desktop da neden kullanmıyorum ?

İlk install adımında NVIDIA seçtiğimde maalesef ilerleyen boot adımında tıkanıp kalıyor. Reboot edip opensource driver seçtiğimde ise sorunsuz kurulum yapılıyor ve muhteşem snapshot desteği ile sistem üzerinden istediğiniz gibi karıştırın ve istediğiniz süre geriye alın... Ama iş sistem sana NVIDIA driver ını yükleyim mi dediğinde başlıyor. Yükleme sonrası boot ettikden sonra sistem infial durumunda kalıyor (Initial ramdrive loading). Snapshot ile geri dönseniz bile nvidia sorununu 2 gün uğraştım çözemedim. Kendi forumlarında da sayısız kişi yazmış ama reel çözüm yok. Ama NB um muhteşem gözüküyor ve çalışıyor. Intel gpu var sonuçda. Desktop ı opensource driver ile oyunu emüle edim dediğimde ise oyun sürünüyor maalesef. Dolayısı ile base ISO ve kendi scriptleri ile yükleme yaptım ve Linux deyim şuan

Artık kasadan yarışan fan sesleri gelmediği gibi ekranda gpu dar boğazından kaynaklanan bir refresh veya monitör ün birine giden görüntüyü kesme durumları olmayacak diye düşünüyorum. Ki şuana kadar cpu ve gpu da yüklenme olmadı. Olsa da sonuç değişmez Linux de kalmaya devam etmek istiyorum.

Görsellik ve oyun maksadı ile Garuda Gamer (KDE) yi öneriyorum ama NVIDIA ekran kartınız varsa bu ay için önermiyorum. Diğer ay ne olur henüz belli değil.

Günlük kullanım için bile olsa Gamer ı öneriyorum çünki system snapshot var. Normal versiyonda varsa bile farketmedim. Kullandım ama farketmedim onda varsa bile. 

Gamer versiyonu kurun, karıştırın, silin yükleyin sonra olmadı ilk snapshot a döner herşeye yeniden başlarsınız. Tabiki snapshotların sorunsuz devam edebilmesi için belirli bir sayı da var ve cache lerinde silinmemesi gerekiyor. Sonra benim gibi ortada kalmayın cacheleri silip.

Linux e geçtiğimi sizlerle paylaşmak istedim. İlerleyen zamanlarda program tanıtımları olsun, sistem de edindiğim konularla ilgili paylaşımlarda yaparım diye düşünüyorum.

Herkesi ilgilendirebilecek bir ek yapayım konuya. Linux de "KDE Connect" isimli bir yazılım var. KDE kurduğunuzda desktop olarak otomatik geliyor ve tlf ile yanı network de iseniz bağlanabilip tlf üzerinde işlem yapabiliyorsunuz. Dosya alıp vermek olsun, mesaj okumak veya mesaj göndermek olsun işleri bilgisayarınızda çalışırken yapabiliyorsunuz. İsterseniz de scrcpy ile de tlf ekranını zaten pc ye taşıyabiliyorsunuz

yazılımı kurdukdan sonra 

adb connect 192.168.1.5:5555  ile tlf un ip si ne ise bağlantı yapıp sonra da

scrcpy    yazıp tlf ekranını  taşıyorsunuz. isterseniz tlf yerine masaüstüne taşıyıp daha büyük ekranda mouse ile oyun oynayabilirsiniz.

@forjest hocam ya.... şu linux de yassaklı sitelere erişim ile anonim gezme konularında nasıl bir yardımın olabilir ?  😇

Selamlar

Edited by TosunPASA
  • Like 6
  • Thanks 2

Linux hayırlı uğurlu olsun Arch'tan başlamışsın zorlukları var ancak çok hızlı sisteme sahip aur depoları sürekli güncel bir dağıtım.

Tam manasıyla anonim olmak için tails linux dağıtıımını kullanmanızı öneririm. Bu işler için biçilmiş kaftan :)

Usbdiske yazdırılarak taşınabilir şekilde kullanılabilmektedir her pcde kullanılır. Ayarlar sabit kalır ilk ve son kullanıcı için oldukça kullanışlı bir dağıtım.

Internet tarayıcısı üzerinden VPN kullanılarakda giriş yapılabilir. Bu işler içinse Browsec adlı vpn uygulamasını tavsiye ederim.

Chrome için olan eklentisi: 

Browsec'in kendi sitesi: 

Please register to see this content.

g3yks65.png

Edited by forjest
  • Like 3
  • Haha 2

Hocam, Hocam, Hocammmm

Mint in baya hoş duruyor. özellikle de matrix li konsol. matrix konsol sevdası hiç geçmicek sanırım linux kullanıcılarında. 

browser içindeki vpn leri az çok biliyom da.. çok sevmiyorum. Windows da "GoodByeDPI" kullanıyordum. bas çalışsın exe ve her tür program için aynı sonucu veriyordu. github ı var. ve sayfanın altında aynı işi gördüğünü söylediği linux e kullanılan alternatifleri yazmış ama ben ayarlayamadım maalesef

bu arada hemen "cmatrix" i kurdum. açtım konsolu. Bunun 

Bu arada hocam sen "Snapper Tools" u kullandın mı (snapshot). Ben Garuda'nın Gamer Ed. da kurulu geldi denedim de müthiş bir uygulama o.  repo dan yükledim ayarlarını yaptıramadım. Youtube daki videolarda adam uzun hikayeler anlatıyor. Şuan acemilik dönemimde bana çok faydalı olurdu SnapShot-lar.

Kimseye Arch ı önermiyorum. Sadece bu 4-5 yıl önceki bir inadım sonucunda başlamıştım. O dönem henüz emekli olmayınca vede 2 monitör çözünürlük sorunu için kimseden yardım alamayınca kalmıştı. Aslında 2 monitör konusuna yine kimse yardımcı olmadı. Kendim sorunu 10 larca defa farklı yüklemelerde öğrendim. Bu arada DM lerde kendilerini geliştirdi dabiki.

Şuan KDE deyim ama uzun süre KDE de kalmayı düşünmüyorum. OpenBox ı denedim ArchCraft da. ya hiç ram yemiyor denecek kadar.

Linux e geçmek isteyen tüm arkadaşlara Mint - Ubuntu - Anadolu kaplanı gibi daha çok son kullanıcı hedefli Linuxleri öneriyorum. Bizim bilgisayar geçmişimiz var. Az çok konsol tecrübemiz var DOS dan gelen.

Şu sıra Linux dağıtımları ev kullanıcıları için daha fazla kullanılabilir hale geldi. Özellikle performans farkını çok net görebilirsiniz. Çok sık hardware yenilemiyorsanız.

• Like 1

TosunPASA, 01.07.2023 - 11:51 yazdı:

Hocam, Hocam, Hocammmm

Mint in baya hoş duruyor. özellikle de matrix li konsol. matrix konsol sevdası hiç geçmicek sanırım linux kullanıcılarında. 

browser içindeki vpn leri az çok biliyom da.. çok sevmiyorum. Windows da "GoodByeDPI" kullanıyordum. bas çalışsın exe ve her tür program için aynı sonucu veriyordu. github ı var. ve sayfanın altında aynı işi gördüğünü söylediği linux e kullanılan alternatifleri yazmış ama ben ayarlayamadım maalesef

bu arada hemen "cmatrix" i kurdum. açtım konsolu. Bunun 

Bu arada hocam sen "Snapper Tools" u kullandın mı (snapshot). Ben Garuda'nın Gamer Ed. da kurulu geldi denedim de müthiş bir uygulama o.  repo dan yükledim ayarlarını yaptıramadım. Youtube daki videolarda adam uzun hikayeler anlatıyor. Şuan acemilik dönemimde bana çok faydalı olurdu SnapShot-lar.

Kimseye Arch ı önermiyorum. Sadece bu 4-5 yıl önceki bir inadım sonucunda başlamıştım. O dönem henüz emekli olmayınca vede 2 monitör çözünürlük sorunu için kimseden yardım alamayınca kalmıştı. Aslında 2 monitör konusuna yine kimse yardımcı olmadı. Kendim sorunu 10 larca defa farklı yüklemelerde öğrendim. Bu arada DM lerde kendilerini geliştirdi dabiki.

Şuan KDE deyim ama uzun süre KDE de kalmayı düşünmüyorum. OpenBox ı denedim ArchCraft da. ya hiç ram yemiyor denecek kadar.

Linux e geçmek isteyen tüm arkadaşlara Mint - Ubuntu - Anadolu kaplanı gibi daha çok son kullanıcı hedefli Linuxleri öneriyorum. Bizim bilgisayar geçmişimiz var. Az çok konsol tecrübemiz var DOS dan gelen.

Şu sıra Linux dağıtımları ev kullanıcıları için daha fazla kullanılabilir hale geldi. Özellikle performans farkını çok net görebilirsiniz. Çok sık hardware yenilemiyorsanız.

Arch linux için EndeavourOS'i kursaydın keşke distrowatch'da şuan da 2.sıralamada olan linux dağıtımı. Linux mint ilk ve son kullanıcı odaklı olmasından kaynaklı kullanmaktayım. Saf olan bir arch linux'de kurabilirsin istersen eğer linki bırakıyorum 

buradan calamarch'ı indirip driver'dan programa, masaüstünden vs. seçimleri yapılabilmektede kurulum aşamasında. Bir kaç kez kurup denemişliğim var işini layıki ile yapmakta. Cmatrix'i arada görmek istiyorum ondan dolayı yüklüdür her zaman bende. Konsoldan aşağıya akan harfler insana keyif vermekte. :) 

Calam arch'ın kurulum videosu

Spoiler

• Like 1

Hocam Hocam Hocammmm

ben deki sanırım en saf-tirik arch olsa gerek. Kendi ISO larından ve scriptlerinden kurdum 😁  

Dün de yeni ISO paylaşmışlar ve ISO büyümüş bir miktar. Henüz sanalda denemedim. +4 yıldır oynadığım mobil oyunun pc versiyonu çıkmış idi onu linux de emüle ettim sorunsuz oynuyom şuan. Vaktimi çok alıyor o oyun. Emek-li-li-li-lik çok zor beeeehhh

Henüz Age of Empires II & DE yi denemedim ama onda sorun yaşayacağımı sanmıyom. Portable bir download yapmıştım. Steam gibi yerlerden oynamak hiç hoşuma gitmiyor olsa da yakında mecbur kalacam gibi Steam den  kullanmaya. Yeni patch leri oldukça güzel.

Cmatrix e baktım da random olan baya hoş farklı renkler ile kayan ama çok hızlı sanki kayması. hız ayarı var mı bakmadım.

Ya hocam.. sen şu linuxdeki "zapret-green tunnel-dpi tunnel- spoofdpi" gibi programlara bir baksan da gönlümüz olsun. Ben yükledim ama bişi anlamadım ve yassaklı sitelere giriş yapamadım. Senin bahsettiğin chrome eklentisi biraz yavaş ve heryere girişe izin vermiyor. Şimdi vpn ücreti ödemek istemiyorum. Ödeyip elimde patlayan oldu. Telekom baya miktar vpn firmasını bloke ediyor. Hergün yenisini ekliyorlar

• Like 1

Evet zaman içinde yeni şeyler öğrendikçe buraya ekleme yapacağım

Desktop'uma ArcoLinux ün Zen kernel ına sahip serisini kurdum. SnapShot istiyordum ve acemi biri için snapshot kurulum adımlarını anlatan video veya text bulamamıştım. ArcoLinux Eric in snappertools anlatımı olan videoyu defalarca seyretmeme rağmen altyazılı seyretmemiş idim ve sürekli hata çıkıyor ve snapshot kurulumum sorun oluyordu. Sonra altyazıyı aktif ettim ve adamın cümlesini hatalı anladığımı farkettim ing dinlerken.

Oda şu idi. Kurulum adımında TimeShip veya Snapper Tools'lardan sadece 1 tanesini seçin, yoksa hata alırsınız... imiş ve ben hatalı anlamışım yetersiz ing den dolayı.

Şu şekilde yapıyoruz kurulumda.

USB belleiğimizi ventoy ile UEFI boot olacaş şekilde kuruyoruz. Sonra içine arcolinuxs-zen-v23.07.01-x86_64.iso veya arcolinuxs-xanmod-v23.07.01-x86_64.iso gibi bir iso muzu kopyala yapıştır ile koydukdan sonra da bilgisayarımız ne ise onu USB den boot ediyoruz. Ventoy usb içinde ne kadar iso var ise size liste olarak getirior ve seçim yapıp o iso dan boot ediyoruz.

Eğer ekran kartınız NVIDIA ise ekrandan seçimi ona göre yapıp ilerliyoruz. GUI ekran geldiğinde OnLine install adımını seçiyoruz ama seçimden önce mirror listesini güncellemeniz faydalı olacaktır. İlerleme admında size birçok şey soracak ama hiçbirşeyi seçmeyin taki aşağıda verdiğim SnapperTools adımı gelene kadar. Verdiğim resimdeki gibi seçimi yapıp ilerliyorsunuz ve sizden kullanıcı adınızı - şifrenizi vs sorduğu adımı geçip disk seçimi ekranında tercihen uyku modu olmayan swap ile BTRFS  i mutlaka disk fat i olarak seçiyorsunuz. BTRFS in kendi sıkıştırma formatı ve snappertools - timeship gibi recovery modları için uygun yapısı var ve BTRFS ile devam edip kuruluma başlıyorsunuz. Online kurulum adımında %69'luk kurulum adımında yükleme biraz uzun sürebiliyor. Tüm yüklemenin nerede ise 2/3 lük süresi bu %69 adımından geçiyor desem abartı olmaz. Dolayısı ile sabır ile bekleyin.

Kurulum bitip yeniden başlatma istediğinde yapıyoruz ve usb mizi çıkartıyor.

Şahsi önerim linux ortamı açıldığında hiçbirşey yapmadan yeniden başlatma yapın ve bu sefer açılış ekranındaki seçneklere kabaca göz atın ama aklınızda kalsın o ekran.

Sistem açıldığında XFCE masaüstü menüsünden Sistem sekmesine gidip BTRFS Assistant ı seçin. Sizden root şifresi isteyecek ve login olun. Gelen pencerede 5 li sekme şeklinde bir sayfalama göreceksiniz. Bu kısımda New butonu ile ilk snap işleminizi sadece BAYRAK amaçlı yapınız. 😁   şart değil ama olsun

Snapper-ilk.png.c085dc4d602edd499326a19efda010ec.png

Şimdi ben ufak bir şey/hata yaptım ama siz yapmayınız. Snap işlemleri genel olarak pacman kodunu çalıştırmanız ile otomatik oluşuyor. Diğer sekmede snap işleminin rotasyon şeklini kendiniz ayarlıyorsunuz ama şahsen bir süre bu şekilde kalsın. Ve benim yaptığım hata gibi arada ANLIK SNAP dosyalarını silmeyiniz. Olurda ara bir noktaya gitmek isterseniz gidemeyebilirsiniz. Ben bilerek yaptım. Şuan için sorun olacak iş yapmadığım için.

Sistemi yeniden başlattığınızda açılış seçeneklerine ArcoLinux snapshot adımı geldiğini göreceksiniz. Buraya girdiğinizde artık sistemde ne kadar güncelleme ekleme çıkarma işlemi yaptığınız ve kullandığınız günler-haftalara bağlı olarak değişen snap listesi göreceksiniz. Sistem boot adımında takılır ve o an için netde çözümü bulamaz veya sürekli birşeyleri deneyip hata olma ihtimaline karşı işte bu ekran size yardımcı olacak. Seçim yapıp sistem açıldığında otomatik olarak assistant size bu snap işlemi onaylıyor musun diye soracak ve onay verdiğiniz de o zaman sistemi yeniden acil başlat diyecek ve reboot sonrası seçimi yaptığınız ana geri döneceksiniz.  🤩

XFCE köü bir masaüstü değil. Evet KDE de olan animasyonlar ve çok mükemmel görsel yapılandırma imkanı yok ama oldukça basit alışmanız açısından. Çok aşırı da sistemi yormuyor.

Snapper Tools lu bir yapıyı herkese öneriyorum. Özellikle Linux ü deneyip ama sürekli hata olma ihtimaline karşı denemelerden çekinenler için olabilecek en güzel yapılardan biri.

Debian grubunda Snapper hazır kurulu gelen bir dağıtım var mı bilmiyorum maalesef.

Ben hayatımdan memnunum. Özellikle bilgisayar kasamdan eskisi gibi ses gelmediği windows daki gibi klasik aynı işleri linude yaptığım halde darboğazlar özellikle gpu kısmında yaşamıyorum

Selamlar

• Like 1