Jump to content

Passmark - Performancetest Sonuçları // 9 Senelik Pc!!!

va7eyla
 Share

Recommended Posts

amd_turkey, 08.01.2024 - 22:09 yazdı:

İşlemci ve bellek puanlarınız, özellikle bellek puanınız iyileşti farkında mısınız? 

İki rem aynı değiller. 2. taktığınız rem amiyane tabirle muhtemel merdivenaltı üretim. Cpuz hiç bir verisini okuyamamış neredeyse. Cl değerleri de birebir aynı değil. Cl 11 11 28 39 değerleri ortak. Büyük ihtimal 2. Rem kendini daha iyi olan takılı olana uyduramıyor, o zaman mavi ekrana düşüyor. Teker teker yapsanız sorun almazsanız. İkili halde muhtemel memtestte hata alacaksınız. 

Bence bu sisteme yapacağınız harcama ölü yatırım olur. 

Tavsiyem i3 12100f 2x8, ryzen 5500 veya 3600 ile 2x8 remden başlayan bir altyapı kurmanız. Bunlar minimum. Üstünü bütçeniz belirler. 

Sistemi 16 gb olarak memtest86 ile tarınca sorun çıkmıyor ama, sistem 16 gb iken mavi ekrana düşüyor. Nedenini hala anlayamadım ve çözemedim ama, donanımsal yani dediğiniz gibi merdiven altı bir ram olmasından kaynaklanıyordur. Boşa uğraşıp kafa yormaya gerek duymuyorum. 8 Gb olarak kullanmaya devam...

10 yıl önce bizzat kendi topladığım bilgisayarım ise şu ve bundan çok memnunum.

Ekran Kartı / MSI Z87-G45 GAMING  
Işlemci / Intel Core i5 4690K 3.5 Ghz
HDD / Samsung SSD 850 EVO 500Gb 
Ekran Kartı / GeForce GTX 970 MSI GAMING 4G
RAM / DDR3 1600MHz CORSAIR Vengeance 16 Go

+++++

Eski satilmayi bekleyen diger 2 PC ise

PC 1

Ana Kart / MSI G41M-P33 Combo  DDR2 ve DDR3 uyumlu 

RAM DDR3 1333 MHz 4GB   8GB takılabilir

İşlemci / Intel Core 2 Duo E8400  (yıl 2007)

Ekran Kartı / MSI GeForce GT 730 

HDD / Seagate Barracuda 1 To  

Benim bu emektar senin sistemin yanında traktör kalır. 

Bu PC için düşük kapasiteli lite sistemler en ideali ama Türkce değil Fransızca format attigim icin buradaki paylasimlardan sadece By TR arkadasimizin paylasimlari isime yariyor sagolsun gurbetcileri dusunuyor.

--------------------------------------------

PC 2

İşlemci / AMD 445 3,1 GHz 

Ekran Kartı /  Asus ENGT240 512 Mo GDDR5

HDD / : WD Caviar Blue 640GB 

RAM / DDR3 4Go 1333MHz

Ben bu eski bilgisayarları elimden çıkaramadım🤣 

=================

Edited by tomyblack
  • Like 1

işlemcinin kıymetini bil 8 gb ram seni kurtarır ekran 4 gb iyi power gücü yüksekse sorun yok örnek müzik dinlerken aynı anda video acıp çalışırken 50 sekmede açıyorsan donma kasma kapanma yoksa sorun teşkil etmez o programlara fazla dert etme onun amacı daha iyi işlemci var bu al tarzında yapılmış ticari sahte karlık bence 2000 yılındaki kasada intel islemci 4 gb ramli ve ssd var ekran kartı yok win10 kurdum 3 yıldir kurulan formatla internetteki bütün oyunları oynuyor yani iyi veya kötü yapma var ceviz ağacından masa yaparsan ömürlük olur digerlerinden yaparsan 3, 5, yıl işcilik önemli iyi forumlar 

Not: Memnun değilsen ben o kasayı satın alırım senden

• Like 2

AdnanGumus, 6 dakika önce yazdı:

işlemcinin kıymetini bil 8 gb ram seni kurtarır ekran 4 gb iyi power gücü yüksekse sorun yok örnek müzik dinlerken aynı anda video acıp çalışırken 50 sekmede açıyorsan donma kasma kapanma yoksa sorun teşkil etmez o programlara fazla dert etme onun amacı daha iyi işlemci var bu al tarzında yapılmış ticari sahte karlık bence 2000 yılındaki kasada intel islemci 4 gb ramli ve ssd var ekran kartı yok win10 kurdum 3 yıldir kurulan formatla internetteki bütün oyunları oynuyor yani iyi veya kötü yapma var ceviz ağacından masa yaparsan ömürlük olur digerlerinden yaparsan 3, 5, yıl işcilik önemli iyi forumlar 

Sonunda laf dalaşına girmeden, birbirimizi anlayama ve saygı çerçevesinde konuşmaya başladık. Teşekkür ederim. Diğer konuya gelirsek, satmayı düşünmüyorum.

• Haha 1
  • Sad 1

Bence  büyük çözünürlük gerektirecek oyun oynamayan birisi için gayet yeterli bir bilgisayar, sadece DDR3 1600MHz 8gb takabilirsin ama onunda çok çok bir önemi olup olmadığını gereksiz masraf olduğunu siz benden iyi bilirsinizdir diye düşünüyorum. Benim su an kullandigim bilgisayara yakin bir sistem.

Edited by tomyblack
  • Like 1

tomyblack, 1 dakika önce yazdı:

Bence  büyük çözünürlük gerektirecek oyun oynamayan birisi için gayet yeterli bir bilgisayar, sadece DDR3 1600MHz takabilirsin ama onunda çok çok bir önemi olup olmadığını gereksiz masraf olduğunu siz benden iyi bilirsinizdir diye düşünüyorum. Benim su an kullandigim bilgisayara yakin bir sistem.

Hiç oyun oynamıyorum abi, sadece arada Solitaire oyunları oynuyorum. Bir de telefondan, 101 Okey Plus.

• Like 1
  • Thanks 1

tomyblack, 8 saat önce yazdı:

Bence  büyük çözünürlük gerektirecek oyun oynamayan birisi için gayet yeterli bir bilgisayar, sadece DDR3 1600MHz 8gb takabilirsin ama onunda çok çok bir önemi olup olmadığını gereksiz masraf olduğunu siz benden iyi bilirsinizdir diye düşünüyorum. Benim su an kullandigim bilgisayara yakin bir sistem.

**Sisteme dair tek bir görüntü herşeyi anlatıyor...***

Açık olanlar;

Medya Oynatıcısı = Flac formatında müzik.

Filmler ve TV = MKV formatında 1080p (Dual Ses) Film.

Google Chrome = Youtube'de açık video. Sayısız Açık sekme... // Ublock Origin eklentili.

Driverler ve Zemana Antivirüs.

Vee ==> Görev Yöneticisi Görseli...

***Sistemin ne kadar akıcı ve hızlı olduğunu siz düşünün artık...

AdnanGumus, 9 saat önce yazdı:

jsqu4kv.png

• Like 1

ustam eline saglık cok iyi sistem olmuş bunda kalmak istiyom icom larda takıldım nunu eski iconlarla degiştirmrk istiyom.Win10 Icons.7z.bunu indiremedim yardımcı olurmusunuz.teşekürler

iizzzz, 5 dakika önce yazdı:

ustam eline saglık cok iyi sistem olmuş bunda kalmak istiyom icom larda takıldım nunu eski iconlarla degiştirmrk istiyom.Win10 Icons.7z.bunu indiremedim yardımcı olurmusunuz.teşekürler

Sizin istediğiniz bir paket benim verdiğim iki paket...

Orijinal Win10 ve Win11 İconları ==>  

Please register to see this content.

• Thanks 1

• 4 hafta sonra ...
amd_turkey, 08.01.2024 - 22:09 yazdı:

İşlemci ve bellek puanlarınız, özellikle bellek puanınız iyileşti farkında mısınız? 

İki rem aynı değiller. 2. taktığınız rem amiyane tabirle muhtemel merdivenaltı üretim. Cpuz hiç bir verisini okuyamamış neredeyse. Cl değerleri de birebir aynı değil. Cl 11 11 28 39 değerleri ortak. Büyük ihtimal 2. Rem kendini daha iyi olan takılı olana uyduramıyor, o zaman mavi ekrana düşüyor. Teker teker yapsanız sorun almazsanız. İkili halde muhtemel memtestte hata alacaksınız. 

Bence bu sisteme yapacağınız harcama ölü yatırım olur. 

Tavsiyem i3 12100f 2x8, ryzen 5500 veya 3600 ile 2x8 remden başlayan bir altyapı kurmanız. Bunlar minimum. Üstünü bütçeniz belirler. 

AdnanGumus, 12.01.2024 - 11:38 yazdı:

tomyblack, 12.01.2024 - 12:02 yazdı:

Sisteme 8 GB lık rami, güzelce temizleyerek ve slotları temizleyerek taktım... // 16 Gb ram var şuan...

Sistemi testten geçirdim ama tamamlanmasını bekleyemedim.

Sistemi zorlamak için hem .esd sıkıştırma, hem youtube videosu, hem video kaydetme programını, hem media player // Hepsini birden çalıştırdım.

Şuanlık sorun yok, mavi ekrana düşmedi ve herhangi bir kasıntı olmadı... Herşeyi kullanabiliyorum, saydıklarım hala açık işlem yapmakta...

Alttaki ikinci resimde ekxtra olarak virtual ile ikinci bir sistem açtım...

8ouk8oz.png

qj14nva.png

Edited by va7eyla

• 3 hafta sonra ...
cmlacla, 08.01.2024 - 12:55 yazdı:

Yeterli bellek, sağlam işlemci ve okuma yazma oranı yüksek diskler olunca. Bilgisayar hızlıdır zaten. Bunu linux kullananlar rahat anlar. Windowsu soyup kullanınca, yeterince hızlanıyor.

bozart, 08.01.2024 - 14:48 yazdı:

Sistem boştayken her zman hızlıdır. Önemli olan birden çok işlem yaparken kendini belli eder. Mesela bir yandan videoları MP3 çevirirken diğer yandan birden çok tarayıcı kullanmak veya hafif oyun oynamak vsss yoksa bu saydığıniz özellikler offis PC in idealdir 

akillialtay1995, 08.01.2024 - 17:19 yazdı:

Ben de sık format atarım.

bozart, 08.01.2024 - 17:23 yazdı:

VMware veya virtualbox olmazsa ne yapardık kim bilir 😀 benimde M2 SSD var sanal format atmaktan yüzde 95 e düştü performansi. 

Senkron2, 08.01.2024 - 18:37 yazdı:

Sisteminin seni şaşırtacak kadar stabil ve güçlü şekilde çalışabilmesinin nihai sebebi. işlemci - anakart - ram ve data yolu ssd bağlantısı yani, frekans ve voltaj olarak nominal değerlerin dışına çıkmadan çalışıyor olması. Farkında olmadan veya olarak bilinmez birbiriyle ahenk içinde çalışabilen donanımları bir araya getirebilmişsiniz. Bu gibi uyumu yakalayamayan donanımlar son nesil olsa bile anlık droplar, stabil olmayan durumlar yaşamaktadır.

amd_turkey, 08.01.2024 - 21:07 yazdı:

Temel hızın 3.6 gözükmesine takılma. 

Turbo açınca işlemci direkt 3.6da çalışmaz. Deli gibi fan dönmez. İhtiyaç duyunca 4 değil 2 çekirdeği 3.6 da çalışır. 

Maksimumu %75 yapman da iyi değil. İşlemcin tam yükte bile 3.2 de değilde 2.4 de çalışması lazım. Performansı törpüleyen bir şey. 

Remin de tek değil de dual kanal olması avantaj. Aynı rem frekansı ve aynı cl değerine sahip iki remin beraber sorunsuz çalışması lazım

amd_turkey, 08.01.2024 - 21:23 yazdı:

Remleri teker teker memtest ten geçirin. Rem yuvası veya remin bozuk olma ihtimali var 

AdnanGumus, 12.01.2024 - 11:38 yazdı:

Bellekle ilgili sorunumu, bir hafta öncesinde çözmüş bulunmaktayım. // Beraberinde işlemci'nin hızlı çalışma durumu da düzeldi.

Öncelikle şunu belirtmek isterim, belleklerde memtest86 taraması yaptığımda sorun yoktu. Yine de mavi ekrana düşüyordu sistemim.

Geçenlerde Bios ayarlarımı tamamen kurcalama sonucunda, ram ile ilgili bir ayarım, otomatik olarak 1600 Mhz'de geliyormuş, Bios güncelleme sonrasında.

(Oysa ki PC'de takılı ramlerim 800 Mhz den yukarısını göstermemekteydi.) // Çözüm olarak yaptığım şey ise etkili oldu.

Çözüme gelirsek; 1600 yani 16.00 olan ayarı, otomatikten çıkarıp, manuel olarak 800 yani 8.00 olarak değiştirdim.

Ve bir haftadır böyle kullanıyorum, sistemi yoruyorum, yine de mavi ekran almadım ve almıyorum.

Ayrıca, işlemci hızlı çalışıp fan hızlı dönüyordu, meğerse ramleri 1600 olarak görmeye çalıştığı içinmiş.

Çok uzun sürdü çözümü yakalamak ama nihayetinde konu çözüme ulaşmıştır.

Not ==> Aynı durumu yaşayan başkalarına, çözüm olur diyerekten yazdım.

Saygılarımla...

• Like 1
  • Thanks 1

Çözüldüğünde sevindim. 

Yanlız anlamadığım Suanki Rem kaç gb ve kaç adet slot da takıli ki . 

Bildiğim kadarıyla fanların dönmesi ekran kartı ile alakalı Rem den dolayı duymadım. Ama üzeriden fan varsa bilgim yok.

Birde benim Suanki anakartim 2400mhz destekli ama üzerideki Remler 8gb 3200mhz.lidir . Anakart dan dolayı yükselmiyor 

Posted (edited)
bozart, Şimdi yazdı:

Çözüldüğünde sevindim. 

Yanlız anlamadığım Suanki Rem kaç gb ve kaç adet slot da takıli ki . 

Bildiğim kadarıyla fanların dönmesi ekran kartı ile alakalı Rem den dolayı duymadım. Ama üzeriden fan varsa bilgim yok.

Birde benim Suanki anakartim 2400mhz destekli ama üzerideki Remler 8gb 3200mhz.lidir . Anakart dan dolayı yükselmiyor 

İşlemci hızlı çalışıyordu şimdi düzeldi, ramlerle ilgili değildir belki ama, ramlerle ilgili olan mavi ekran düzelmiş oldu.

Benim ayar sizinkinin tam tersi durumda, ramlerim 8 gb ve iki adet slotum var. 2 ram takılı.

Ve cpu-z taramsında 800 Mhz olarak görüyor ramlerimi, normalde ramlerin üstünde 1333 Mhz yazıyor.

Anakartın biosunu her güncellediğimde, otomatik ayar olarak 1600 mhz ye atıyormuş kendisini.

Default ayarlara döndürsek bile, default ayarları 1600 Mhz olarak geliyor.

Bendeki ramleri cpu-zde 800 mhz nin sütünde göremeyince, 1600 olan bios ayarını 800'e düşürdüm.

Her hangi bir hız kaybı yaşamadım, aksine daha iyi verim aldım. Remin desteklediği kadarını kullanıyorum sonuçta.

Mavi ekran sorunum çözüldü, dediğiniz gibi işlemci hızı ve fan ayarıyla ilgisi olamayabilir ama aynı anda çözüldü.

İlgili de olabilir. Sonuçta bir yük olarak görüyor olmuş olabilir fazlalığı.

Bunu da en iyi, windows 11 kurarak test edebilirim, yakın zamanda...

İşlemci ve fanlar normal düzeyde çalışıyor, Pc ilk açılışında fırlayan işlemci hızım bile normale döndü bu sayede....

/// Eğer siz denemek isterseniz, cpu-z programında görülen hızınızı biostan aynı hıza getirmeniz lazım. Ama yine söylüyorum, sizde durum ters açıdan görünüyor...

Benim açımdan mavi sorun düzelmesi bile yeterli oldu.

Normalde ilk açılışta 3.60 Ghz'ye tırmanıyordu, bazen geçiyordu. // işlemci dengesiz sanardım. // Şimdi ise, ilk açılışta 25. saniyede 2.87 Ghz ve 90. saniyede 1.80 gibi normal seviyelerde.

Her şey tam istediğim gibi ve sorunsuz...

788284574_Adsz.png.b7cacb0a92656fdca5fa7d04cd6e7d61.png1144168456_Adsz1.png.93ce2a465453593eca7a05e842308e68.png

Edited by va7eyla
  • Like 1

Mavi ekran hataları çoklu nedenlerden yapar. Sizinki ise bu yazdıklarınızdan görünüyor. Bu degilki her mavi ekran hatası bu şekildedir.

Bende de yapmıştı powersat dan anakart a giden voltajdan yapıyordu ordan da hardiskimi bozmuştu . Bazen Remler den de yapar uyuşmazliktan vsss taşkalası çoktur. Bazen PC çiler de işin içinden çıkamaz.

Sistem komple değişecek diye başından salarlar😀

• Like 1

bozart, Şimdi yazdı:

Mavi ekran hataları çoklu nedenlerden yapar. Sizinki ise bu yazdıklarınızdan görünüyor. Bu degilki her mavi ekran hatası bu şekildedir.

Bende de yapmıştı powersat dan anakart a giden voltajdan yapıyordu ordan da hardiskimi bozmuştu . Bazen Remler den de yapar uyuşmazliktan vsss taşkalası çoktur. Bazen PC çiler de işin içinden çıkamaz.

Sistem komple değişecek diye başından salarlar😀

Ben de bunun farkındayım, bendeki sorun böyle düzeldi. Buraya bunları yazdım, başkaları yaşarsa, bu çözümü de denesinler diye, aslında ben fazla uğraşmayı seven biri değilim ama uğraştığım şeyleri aradan zaman geçip, kafamı ve tüm konsantrasyonumu o işe verip, üzerinde tekrar çalışınca çözüyorum. Saygılarımla... // Etiketlediğim bir kaç kişi arasından sadece siz dönüş yaptınız. İlginiz için ayrıca teşekkürler...

• Like 1

Rica ederim. Diğer arkadaşlar hafta sonu olduğu için belki tatildeler dönüş yaparlar bir kaç güne sanırım.🙂

• Like 1

bozart, 12 saat önce yazdı:

Rica ederim. Diğer arkadaşlar hafta sonu olduğu için belki tatildeler dönüş yaparlar bir kaç güne sanırım.🙂

hcw87zl.png

Ramleri zorlamak için birkaç şey çalıştırdım. // Windows 11 kurdum, defender açık halde Virtualbox ile 6 gblık ram ayırarak, ButterflyOS Kurdum.

Windows 11 içerisinde defender açık halde iken, ntlite ile ESD sıkıştırmayı başlattım. Herhangi bir mavi ekran almadım. Fakat dediğiniz gibi, benim ekran kartı ile sistem uyumlu sanırım, ekranda da bir bozulma olmadı.

Ekran kartım eski oysa ki. // gerçi her şeyim eski pc de... // Ayrıca tekrar memtest86 çalıştırmak istiyorum ama sadece 8 gb ram testi 4 saat felan sürüyor bende. o yüzden, yeniden çalıştırmak istemiyorum.

Burdaki yorumları okuyunca benimde eski bir pc vardı windowsu kurup güncelledikten birkaç zaman sonra mavi ekran veriyor sonra windows kurtarmaya atıyor fakat hiç bir şekikde düzeltilemiyor bir sürü windows sürümü denememe rağmen hepsinde aynı sorun oluşuyordu bende ramleri memtestin iki ayrı sürümü ile denedim hem cift olarak hem tek tek ayrı slotlarda hiç bir hata bulamadı 10saat bile test ettim pass32 ye kadar da çıktı hiç hata görmedi niyeyse driver  güncelledikten sonra çöküyor ya anakart üzerinde var yada anakarta bağlı başka bir aygıtta sorun var peki bunu nasıl çözebiliriz anakart üzerinde test yapan ne tür programlar var acaba

Please register to see this content.

Edited by MrChame
  • Like 1

intelin 2 ve 3. nesil işlemcileri buldozer serisidir perfomans en üsttedir şu ana dek bir çok işlemci bu performansı yakalayamıyor malesef hele ki k serileri fiyatlar bu yüzden yüksek

• Like 1