Jump to content

Passmark - Performancetest Sonuçları // 9 Senelik Pc!!!

va7eyla
 Share

Recommended Posts

***Sistem bilgisi***

Ana Kart = GA-H61M-DS2 (F7 - 2020 Datalı)

Ekran Kartı = NVIDIA GeForce GT 730 (4 GB)

İşlemci = İntel i5 3470 (3.20 Ghz, Turbo = 3.60 Ghz.)

Not = Bios ayarlarından Turbo kapalı durumda.

Ram = Kingston 8 GB (DDR3 - 1333 Mhz.)

SSD = ADATA (240 GB)

SSD = WD Blue (500 GB)

-----------------------------------------------------------------------------

Sistem özelliklerini ve de eski bir sistem olduğunu düşünürseniz...

Aşağıdaki test sonuçları, sizce nasıl?

Bu konuda, bilgi sahibi olan kişi ve kişilerin yorumlarını bekliyor olacağım.

-----------------------------------------------------------------------------

hp86iz0.png

• Like 2

Posted (edited)
cmlacla, 5 dakika önce yazdı:

Güldüm. Emektar 2011'li orta mektebe gidiyor bu sene...:db:

O değilde, merak ettiğim sistem normal kullanımda çok hızlı ve stabil görülüyor.

Hızlı açılıyor, hızlı kapanıyor, format 5 dakka sürüyor. kopyalama hizmeti bazen rame kaydettiği için daha da hızlı oluyor.

Merak ettiğim şey, hızlı bir sistemin bu sonuçları hızlı olduğunu gösteriyor mu?

Yoksa sistem sonuçları berbat ama kendisi nasıl hızlı çalışıyor. :): )) 

Ben de buna gülüyorum...

Edit = Convert tarzında işlemlerde bile sistem kasıntıya uğramadan kullanılabiliyor.

NTLite ile sistem düzenlerken, .esd ye çevirme işleminde, ntliteyi alta atıyorum ve sistemi kullanmaya devam ediyorum.

Demem o ki, başka eski bir pc olsa, kasıntıdan başka işlem yapamayız.

Edited by va7eyla

Yeterli bellek, sağlam işlemci ve okuma yazma oranı yüksek diskler olunca. Bilgisayar hızlıdır zaten. Bunu linux kullananlar rahat anlar. Windowsu soyup kullanınca, yeterince hızlanıyor.

Edited by cmlacla
  • Like 1

Sistem boştayken her zman hızlıdır. Önemli olan birden çok işlem yaparken kendini belli eder. Mesela bir yandan videoları MP3 çevirirken diğer yandan birden çok tarayıcı kullanmak veya hafif oyun oynamak vsss yoksa bu saydığıniz özellikler offis PC in idealdir 

• Like 1

Posted (edited)
va7eyla, 4 saat önce yazdı:

O değilde, merak ettiğim sistem normal kullanımda çok hızlı ve stabil görülüyor.

Hızlı açılıyor, hızlı kapanıyor, format 5 dakka sürüyor. kopyalama hizmeti bazen rame kaydettiği için daha da hızlı oluyor.

Merak ettiğim şey, hızlı bir sistemin bu sonuçları hızlı olduğunu gösteriyor mu?

Yoksa sistem sonuçları berbat ama kendisi nasıl hızlı çalışıyor. :): )) 

Ben de buna gülüyorum...

Edit = Convert tarzında işlemlerde bile sistem kasıntıya uğramadan kullanılabiliyor.

NTLite ile sistem düzenlerken, .esd ye çevirme işleminde, ntliteyi alta atıyorum ve sistemi kullanmaya devam ediyorum.

Demem o ki, başka eski bir pc olsa, kasıntıdan başka işlem yapamayız.

bozart, 2 saat önce yazdı:

Sistem boştayken her zman hızlıdır. Önemli olan birden çok işlem yaparken kendini belli eder. Mesela bir yandan videoları MP3 çevirirken diğer yandan birden çok tarayıcı kullanmak veya hafif oyun oynamak vsss yoksa bu saydığıniz özellikler offis PC in idealdir 

Üstte alıntısını yaptığım yorumu okudunuz mu?

Sistem boşta değil aksine zorluyorum ama kasıntıya uğramıyor nedense...

Edited by va7eyla
  • Like 1

Posted (edited)
bozart, 9 dakika önce yazdı:

Zorlamak ile kasıntı aynı şey degilmi 

Siz olayı farklı algılıyorsunuz, özür diliyorum ama;

Şöyle söyleyeyim, sistemi zorlayan benim ama zorlanan sistem değil.

Yani sistemi zorluyorum ama, sistem olağan dışı bir şekilde hatasız ve sorunsuz çalışmaya devam ediyor.

Sistemin özelliklerine göre bu kadar hızlı olması beni şaşırtıyor diye merak ettiğim için bu konuyu açtım.

Saygılarımla...

Edit = Yanlış anlaşılma benim mesajımdan kaynaklanıyormuş, düzelttim mesajı.

Edited by va7eyla
  • Like 1

Bunu aslında zman gösterir. iş yerimde 2008 den kakma pentium var.3gb Rem SSD 240gb takılı.mekanik HDD den çok daha hızlı. Ama zamanla kasmaya başlıyor nedeni tam bilmiyorum. Sanırım performans düşüklüğü var. Umarım sıkıntı çıkmaz sizin PC de

• Like 1

bozart, 1 dakika önce yazdı:

Bunu aslında zman gösterir. iş yerimde 2008 den kakma pentium var.3gb Rem SSD 240gb takılı.mekanik HDD den çok daha hızlı. Ama zamanla kasmaya başlıyor nedeni tam bilmiyorum. Sanırım performans düşüklüğü var. Umarım sıkıntı çıkmaz sizin PC de

Anlaşıldığımı anladığıma sevindim :) :)

Uzun süredir kullanıyorum ama çok sık format atıyorum, dediğiniz sıkıntı belki benim içinde geçerlidir veya olacaktır ama çok sık format attığım için anlayamadım şimdiye kadar.

Bu arada, eskiden işlemciyi yüksek çalıştırıyordu. Bios'a da çoğu kez format attım, sonrasında, biostan turboyu kapattım. Şimdi sessiz, sakin çalışıyor.

Ama format atma hastalığımı bırakamadım. Canım sıkıldıkça veya sistem düzenledikçe atıyorum.

Kaç defa attığımın sayısı belli değil...

Saygılarımla...

• Haha 1

va7eyla, 3 dakika önce yazdı:

Anlaşıldığımı anladığıma sevindim :) :)

Uzun süredir kullanıyorum ama çok sık format atıyorum, dediğiniz sıkıntı belki benim içinde geçerlidir veya olacaktır ama çok sık format attığım için anlayamadım şimdiye kadar.

Bu arada, eskiden işlemciyi yüksek çalıştırıyordu. Bios'a da çoğu kez format attım, sonrasında, biostan turboyu kapattım. Şimdi sessiz, sakin çalışıyor.

Ama format atma hastalığımı bırakamadım. Canım sıkıldıkça veya sistem düzenledikçe atıyorum.

Kaç defa attığımın sayısı belli değil...

Saygılarımla...

Ben de sık format atarım.

• Like 1
  • Haha 2

VMware veya virtualbox olmazsa ne yapardık kim bilir 😀 benimde M2 SSD var sanal format atmaktan yüzde 95 e düştü performansi. 

• Like 1

bozart, 1 dakika önce yazdı:

VMware veya virtualbox olmazsa ne yapardık kim bilir 😀 benimde M2 SSD var sanal format atmaktan yüzde 95 e düştü performansi. 

Sanal makinelerle, sistem düzenleyip kaydetmeyi öğrenemedim daha.

Zaten sanal makinlerle format atmayı geçen sene öğrenmiştim. :) :)

Ben ssdlerimin sağlığını format atarak değil, zamanında delilikten midir bilinmez, birleştirme yapınca noluyor dedim. Bir iki birleştirme sonrası, sürekli birleştirme istiyordu. SDD sağlıklarım %87 şuan... Ama herhangi bir sorun teşkil etmiyor....

SSD lerde kesinlikle defragler birleştirme yapılmaz . SSD yi çöpe gönderir. Mekanik HDD ler için idealdir.  Ssdlerin en büyük düşmanı elektrik kesintisidir

• Like 2

bozart, Şimdi yazdı:

SSD lerde kesinlikle defragler birleştirme yapılmaz . SSD yi çöpe gönderir. Mekanik HDD ler için idealdir.  Ssdlerin en büyük düşmanı elektrik kesintisidir

Bunu bilmeme rağmen, denemek istedim, ne oluyor ne bitiyor diye. SSD'yi çöpe götürmedi ama %99 olan sağlığı bir kaç seferde %87 ye düşürdü.

• Haha 1

Sisteminin seni şaşırtacak kadar stabil ve güçlü şekilde çalışabilmesinin nihai sebebi. işlemci - anakart - ram ve data yolu ssd bağlantısı yani, frekans ve voltaj olarak nominal değerlerin dışına çıkmadan çalışıyor olması. Farkında olmadan veya olarak bilinmez birbiriyle ahenk içinde çalışabilen donanımları bir araya getirebilmişsiniz. Bu gibi uyumu yakalayamayan donanımlar son nesil olsa bile anlık droplar, stabil olmayan durumlar yaşamaktadır.

• Like 1

Senkron2, 1 dakika önce yazdı:

Sisteminin seni şaşırtacak kadar stabil ve güçlü şekilde çalışabilmesinin nihai sebebi. işlemci - anakart - ram ve data yolu ssd bağlantısı yani, frekans ve voltaj olarak nominal değerlerin dışına çıkmadan çalışıyor olması. Farkında olmadan veya olarak bilinmez birbiriyle ahenk içinde çalışabilen donanımları bir araya getirebilmişsiniz. Bu gibi uyumu yakalayamayan donanımlar son nesil olsa bile anlık droplar, stabil olmayan durumlar yaşamaktadır.

Çok ama çok teşekkürler, çok ama çok açıklayıcı oldu. Sistemi kötü bir halde letgodan almıştım, içerisine bazı şeyler entegre ettim fakat, zamanla güzelleşti diyebilirim. İçerisine eklediğim donanımları uyumlu olup olmadığından habersizdim.

Tek farkedebildiğim  // 8+4 gb ram vardı... yükseltmek için 8 gb ram taktım. Bazı sorunlar yaşadım diye 8 gb remi çıkarmam gerekti, 8 gb olarak tek remle kala kaldık. Sistem aynı uyumlulukta 8 gb daha rem daha takılsa, ne olur kestiremiyorum :):) ) 

• Like 1

İ5 3470 hakkı yenmeyecek bir işlemci. Zamanının 8 çekirdek fx 8350sine kafa tutuyor. 

Hatta oyun testlerinde daha iyi. 

Düşük tdp dolayısıyla az ısınma ve elektrik tasarrufu da cabası. 

Yalnız turbo core açmanı öneririm. 

çekirdek program tarafından kullanılırken : 34x çarpan ve 3.4ghz
3 çekirdek program tarafından kullanılırken : 35x çarpan ve 3.5ghz
1-2 çekirdek program tarafından kullanılırken : 36x çarpan ve 3.6ghz

2 çekirdek 3,6ghz 4 çekirdek ise 3.4ghz. 

Özellikle ssd ye sık format atmanı ise kesinlikle önermem. Ssd ömründen yersin. 

Please register to see this content.

• Like 1

amd_turkey, 5 dakika önce yazdı:

İ5 3470 hakkı yenmeyecek bir işlemci. Zamanının 8 çekirdek fx 8350sine kafa tutuyor. 

Hatta oyun testlerinde daha iyi. 

Düşük tdp dolayısıyla az ısınma ve elektrik tasarrufu da cabası. 

Yalnız turbo core açmanı öneririm. 

çekirdek program tarafından kullanılırken : 34x çarpan ve 3.4ghz
3 çekirdek program tarafından kullanılırken : 35x çarpan ve 3.5ghz
1-2 çekirdek program tarafından kullanılırken : 36x çarpan ve 3.6ghz

2 çekirdek 3,6ghz 4 çekirdek ise 3.4ghz. 

Özellikle ssd ye sık format atmanı ise kesinlikle önermem. Ssd ömründen yersin. 

Please register to see this content.

Bilgi için teşekkürler. Turboyu aktif edince, Fan sesi ben rahatsız ediyor.

Hatta turboyu kapatıp, güç seçeneklerinden En Yüksek işlemci Durumunu %75 seviyesine getiriyorum.

a5uz0tj.png

Benim anlamadığım, turbo biostan kapalı olmasına rağmen, Temel hız 3,60 Ghz gözüküyor. Detaylı bakarsanız....

Temel hızın 3.6 gözükmesine takılma. 

Turbo açınca işlemci direkt 3.6da çalışmaz. Deli gibi fan dönmez. İhtiyaç duyunca 4 değil 2 çekirdeği 3.6 da çalışır. 

Maksimumu %75 yapman da iyi değil. İşlemcin tam yükte bile 3.2 de değilde 2.4 de çalışması lazım. Performansı törpüleyen bir şey. 

Remin de tek değil de dual kanal olması avantaj. Aynı rem frekansı ve aynı cl değerine sahip iki remin beraber sorunsuz çalışması lazım

Posted (edited)
amd_turkey, 11 dakika önce yazdı:

Temel hızın 3.6 gözükmesine takılma. 

Turbo açınca işlemci direkt 3.6da çalışmaz. Deli gibi fan dönmez. İhtiyaç duyunca 4 değil 2 çekirdeği 3.6 da çalışır. 

Maksimumu %75 yapman da iyi değil. İşlemcin tam yükte bile 3.2 de değilde 2.4 de çalışması lazım. Performansı törpüleyen bir şey. 

Remin de tek değil de dual kanal olması avantaj. Aynı rem frekansı ve aynı cl değerine sahip iki remin beraber sorunsuz çalışması lazım

Ramim dual kanal ve aynı frekansa sahip başka bir ramim var.

Sistemi Win10 kullanmama rağmen, Açılış ekranında Gpu yazısını görmemek için,

Win8 WHL kullanarak, CSM yi kapatıyorum belki onunla ilgilidir. İki ram kullanınca, Mavi ekrana düşüyor. Ayrıca Nedense, Other OS ile ilgili CSM ayarı açık olarak kalıyor ve kapatma kısmı çıkmıyor.

Bu yüzden Win8 WHL olarak kullanıyorum csm kapalı.

Bu konuda bilginiz varsa, belki diğer remi de takarım.

tfnm5lp.png

Edited by va7eyla

amd_turkey, 22 dakika önce yazdı:

Remleri teker teker memtest ten geçirin. Rem yuvası veya remin bozuk olma ihtimali var 

Daha önceden iki defa test etmiştim. Ramlerde herhangi bir sorun yok. Dediğim gibi win8 whl olarak çalıştırdığım içindir yüksek ihtimal ama, en çok istediğim o şekilde çalıştırarak sorun almamak.

Biostan torboyu aktif ettim. Ve diğer rami taktım. Ve bios ayarlarını normal olarak otheros olarak ayarladım. Size yeni bir resim gönderebilmek için.

k4rmgnm.png

ga0m33b.png

Yeniden test değerleri...

İşlemci ve bellek puanlarınız, özellikle bellek puanınız iyileşti farkında mısınız? 

İki rem aynı değiller. 2. taktığınız rem amiyane tabirle muhtemel merdivenaltı üretim. Cpuz hiç bir verisini okuyamamış neredeyse. Cl değerleri de birebir aynı değil. Cl 11 11 28 39 değerleri ortak. Büyük ihtimal 2. Rem kendini daha iyi olan takılı olana uyduramıyor, o zaman mavi ekrana düşüyor. Teker teker yapsanız sorun almazsanız. İkili halde muhtemel memtestte hata alacaksınız. 

Bence bu sisteme yapacağınız harcama ölü yatırım olur. 

Tavsiyem i3 12100f 2x8, ryzen 5500 veya 3600 ile 2x8 remden başlayan bir altyapı kurmanız. Bunlar minimum. Üstünü bütçeniz belirler. 

• Like 1

Posted (edited)
amd_turkey, 34 dakika önce yazdı:

İşlemci ve bellek puanlarınız, özellikle bellek puanınız iyileşti farkında mısınız? 

İki rem aynı değiller. 2. taktığınız rem amiyane tabirle muhtemel merdivenaltı üretim. Cpuz hiç bir verisini okuyamamış neredeyse. Cl değerleri de birebir aynı değil. Cl 11 11 28 39 değerleri ortak. Büyük ihtimal 2. Rem kendini daha iyi olan takılı olana uyduramıyor, o zaman mavi ekrana düşüyor. Teker teker yapsanız sorun almazsanız. İkili halde muhtemel memtestte hata alacaksınız. 

Bence bu sisteme yapacağınız harcama ölü yatırım olur. 

Tavsiyem i3 12100f 2x8, ryzen 5500 veya 3600 ile 2x8 remden başlayan bir altyapı kurmanız. Bunlar minimum. Üstünü bütçeniz belirler. 

Ben yanlış bilmiyorsam, ve okuduğumu iyi anlıyorsam.

Önemli olan bu kare içine aldığım ve #5 ve #6 olan ikisinde ve ikiside aynı gözüken değerler önemli diye anlıyorum.

Öncesi #3 ve #4 -- Sonrası #7 ve #8 farklı olacak, adı üstünde,,,, ikisinde aynı başlığa yani #5 ve #6 başlığına ait değerler aynı ise sorun yok.

Demem o ki; farklı olanların başlıkları da farklı...

Bu arada remlerin yerini değiştirsem, fark olmuyor yine aynı sonuçlar. Yer değişikliğine rağmen #3 , #4 , #5, #6 #7 ve #8 aynı yerde ve aynı sayılarda kalıyor...

Ki; ben iki defa test ettim derken ikisi takılı halde ettim. Testlerde sorun çıkmıyor. Demem o ki, aynı konuya geldik WİN8 WHLQ olarak çalıştırdığım için hata alıyorum veya alıyordum.

9e901ab.png

Edited by va7eyla