Jump to content

Linux'ta .tar.xz Dosyasını Nasıl Yüklerim?

va7eyla
 Share

Recommended Posts

tar.xz dosyasını çıkarıp ya içindeki talimatlardan kurulum yapacaksınız yada kurmak istediğiniz yazılımın sitesinde gerekli bilgi vardır, ordan bakıp kuracaksınız. Olduğu yerden çalışacaksa, ona uygun .desktop parametresini elle oluşturup, onunla başlatacaksınız. Hangi yazılımı kurmak istiyorsunuz?

Edited by cmlacla

cmlacla, 15 dakika önce yazdı:

tar.xz dosyasını çıkarıp ya içindeki talimatlardan kurulum yapacaksınız yada kurmak istediğiniz yazılımın sitesinde gerekli bilgi vardır, ordan bakıp kuracaksınız. Olduğu yerden çalışacaksa, ona uygun .desktop parametresini elle oluşturup, onunla başlatacaksınız. Hangi yazılımı kurmak istiyorsunuz?

Spek programını kuracaktım.

va7eyla, 4 saat önce yazdı:

Spek programını kuracaktım.

Tar dosyasının içerisinde kurulum talimatları mevcuttur çıkarma işlemi yaparak dosyaları incele. Konsol üzerinden de kurulabilir. Yada programın .DEB uzantılı olan dosyasını indirmekte çözüm olabilir kurulum kolaylığı bakımından. Kolay gelsin. :) 

• Like 1

Spoiler

Kurulum Talimatları

Windows

İndirme bölümü iki paket sunar: bir MSI yükleyici ve bir ZIP arşivi. İle Spek'i kurun, MSI yükleyicisini indirin, çift tıklayın ve talimatları izleyin. talimatlar.

Yükleyiciyi kullanmak istemiyorsanız ZIP arşivini indirebilir, paketini açabilirsiniz. diskinizde bir yerde ve çalıştırın Spek\spek.exe.

Mac OS X

Mac OS X için Spek indirme bölümünde mevcuttur. İndirip açın DMG paketini seçin, ardından Spek simgesini Uygulamalar'a sürükleyin.

Spek, OS X 10.5+ ve Intel tabanlı bir Mac gerektirir.

*BSD ve GNU/Linux

İkili paketler

• Arch: and
  • Debian:
  • Fedora:
  • FreeBSD:
  • Gentoo:
  • Ücretsiz:

Tarball'dan inşa etmek

Spek'i oluşturmak için kaynak kodlu tarball'ı indirin ve ardından bu komutları şuradan çalıştırın: terminal:

tar -xvf spek-0.8.4.tar.xz
cd spek-0.8.4
./configure
make

Oluşturmak için wxWidgets ve FFmpeg paketlerine ihtiyacınız olacak. Debian/Ubuntu'da ayrıca geliştirme paketlerine ihtiyacınız var: libwxgtk2.8-dev, wx-common, libavcodec-devVe libavformat-dev.

Spek'i başlatmak için şunu çalıştırın:

src/spek

Veya şununla yükleyin:

sudo make install

Git deposundan oluşturma

git clone git://github.com/alexkay/spek.git
cd spek
./autogen.sh
make

Debian olarak :

Please register to see this content.

Edited by cmlacla
  • Like 2

forjest, 1 dakika önce yazdı:

Teşekkürler abi, Windows olan diski sıfırlamam gerekti diye Linux'u da kaldırdım. Uğraşmamak için.

Gün içinde MXLinux kurmayı deneyeceğim.

Çok sık format atıyorum diye, kalıcı olmuyor zaten.

Bir kaç gün dener sonra yine silerim. 

Ve artık disklerimde temizlendi, 240 Gb olanında windows, 500 Gb olanı ise Linux olacak bundan sonra.

Canım sıkıldıkça linux'u kaldırır geri yüklerim, windows içinde geçerli.

Kaybedecek bir veri yok bu kez. / İki diskede yedekleme yapmıyorum.

İndirdiklerimi veya gerekenleri 4 tb lık Wd my passporta aktarıyorum. 

Kafam rahat etti... // Yine uzattım :) :) :)

• Like 1

forjest, Şimdi yazdı:

MX-Linux kurulumunu ventoy ile başlattım, kurulum ekranı gelmiyor nedense,

Baştaki seçenekle giriyorum, birşeyler ilerliyor sonra monitörümde no signal hdmı felan yazıyor, ekrana düşmüyor.

Eufi kurulum için sıkıntı mı var bilmiyorum. Oysaki alt tarafta uefi yazıyordu.

Yine alt trarafta (alt-f1 ve de alt-f10 göstergeleri var ama bi' işe yaramıyor. Sonuç değişmiyor.

Siz kurulum ekranına geldiniz mi, denediğinizde?

Diskleri göremedim demiştiniz yanlış hatılamıyorsam.

Ben kurulum ekranına giremedim bile...

• Like 1

va7eyla, 29 dakika önce yazdı:

MX-Linux kurulumunu ventoy ile başlattım, kurulum ekranı gelmiyor nedense,

Baştaki seçenekle giriyorum, birşeyler ilerliyor sonra monitörümde no signal hdmı felan yazıyor, ekrana düşmüyor.

Eufi kurulum için sıkıntı mı var bilmiyorum. Oysaki alt tarafta uefi yazıyordu.

Yine alt trarafta (alt-f1 ve de alt-f10 göstergeleri var ama bi' işe yaramıyor. Sonuç değişmiyor.

Siz kurulum ekranına geldiniz mi, denediğinizde?

Diskleri göremedim demiştiniz yanlış hatılamıyorsam.

Ben kurulum ekranına giremedim bile...

MXLinux kurulum ekranına kadar geldim. Live olarak başlattım sistemi. AIOBoot kullanıyorum bu arada ben bununla yazdırıp boot ettim. Ventoy tarafında nasıldır fikrim yok kullanmadığım için bilemiyorum. Kurulumu başlattım disk bölümleme kısmına geldiğimde ayırmış olduğum 50GB lık alanı göremedim göstermedi. Sadece 240GB'lık ssd diskimin 190GB'tını gösterdi bana. Linux mint'e geçtim onda öyle bir sorun göremedim doğrusu tüm disklerimi gösterdi bana. Şu anda da linux'ten yazıyorum. Grub ekranı sorunu yok güncellemeleri yaptık boot repair ile tekrar'dan çalıştırıp grubu ekledim windows için. Sorunsuz şu anda linux mint.

• Like 1

Ventoyun size ilk soru sorduğu ekranda normal boot diyerek devam ettiniz. Ekranınıza mx kurulumu gelmedi mi? Yoksa geldide siz bir seçenek mi seçtiniz? Eğer öyleyse, gelen kurulum ekranında, seçim yapmadan varsayılan seçenekle live olarak kurun. PE gibi çalışan masaüstü geldiğinde mx kurulumunu ordan başlatın.

cmlacla, 18 dakika önce yazdı:

Ventoyun size ilk soru sorduğu ekranda normal boot diyerek devam ettiniz. Ekranınıza mx kurulumu gelmedi mi? Yoksa geldide siz bir seçenek mi seçtiniz? Eğer öyleyse, gelen kurulum ekranında, seçim yapmadan varsayılan seçenekle live olarak kurun. PE gibi çalışan masaüstü geldiğinde mx kurulumunu ordan başlatın.

Ventoyla normal boot olarak devam ettim, kurulum ekranı geldi ama, birinci seçenekle ilerle dediğimde, birşeyler ilerlemeye başladı sonra ekran karardı.

İlk seçeneği seçmiştim her zamanki gibi, Nokta nokta birşeyler ilerledi sonra ekran gitti.

Dediğiniz şekilde tekrar denerim gün içinde.

Teşekkürler...

O nokta nokta ekran kararması açılış sırasında yapılan işler, windows onları dönen çember, bayrak benzerleriyle gizlemeyi tercih ediyor. Linuxta oralar gösterilir beklerseniz dediğim masaüstü gelir. Ordan kurarsınız. Ventoy boot ediyor sorun yok.

• Like 1