Jump to content

Görüntü Ayarlarım 8 Bit'te Kalıyor.

va7eyla
 Share

Recommended Posts

Önceden sürücüyü güncellediğimde 10 bit oluyordu.

Neden böyle bişey oldu acaba, biosu eski sürüme döndürmem gerekti, sonrasında tekrar güncelledim biosu, onunla ilgili bi sıkıntı mı oldu bilmiyorum.

8 Bit olan ayarı nasıl 10 bit veya daha fazla nasıl yaparım?

Önceden böyle değildi...

Yorumlarınızı bekliyorum...

Edited by va7eyla

amd_turkey, 2 dakika önce yazdı:

Dahili vga mı kullanıyorsun? Harici vga kullanıyorsan anakart biosu ile alakalı değil durum. Sürücü vs kaynaklı gibi 

hdmi kullanıyorum ekran kartım gt730

eskiden 10 bitti sanırım yazılar netti , şimdi driver güncellesemde 8 bit kalıyor...

Yeni monitörden kaynaklı sanıyordum, eskisini tekrar bağladım hala 8 bit,

format attım driver yükledim manuel olarak ama hala 8 bit..

Çözemedim. çözüme ulaştırabilirsem çok mutlu olacağım. yeni monitörü rafa kaldırdım bu yüzden...

Netten öğrendiğim kadarıyla Nvidia Control Panel'den (Nvidia Color Settings'i seçerek) bazı değişiklikler yapınca aktif olduğunu gördüm. Ama bir detay olarak kullandığın driver versiyonuna da dikkat etmen gerekir. Linktekileri bir deneyip sonucu yazarsın. Ayarları uygula dedikten sonra ekranı yenileyerek tekrar ayarları açman gerekiyor

https://www.youtube.com/watch?v=azSQ2GsjJ3M

Please register to see this content.

akura, 13 saat önce yazdı:

Netten öğrendiğim kadarıyla Nvidia Control Panel'den (Nvidia Color Settings'i seçerek) bazı değişiklikler yapınca aktif olduğunu gördüm. Ama bir detay olarak kullandığın driver versiyonuna da dikkat etmen gerekir. Linktekileri bir deneyip sonucu yazarsın. Ayarları uygula dedikten sonra ekranı yenileyerek tekrar ayarları açman gerekiyor

https://www.youtube.com/watch?v=azSQ2GsjJ3M

Sadece alttaki linki açabildim. Fakat nvidia ayarlarında 8 bit olan yerde, sadece 8 bit var bende. Neden acaba, yoksa ben pclerimi mi karıştırdım. Bi ara daha güncel bir pc vardı elimde, belki kafam karışmıştır. Şuan kullandığım 8 bit veriyor en fazla. Düzeltemedim ve uğraşmak istemedim daha fazla...

• Like 1

va7eyla, 8 saat önce yazdı:

Sadece alttaki linki açabildim. Fakat nvidia ayarlarında 8 bit olan yerde, sadece 8 bit var bende. Neden acaba, yoksa ben pclerimi mi karıştırdım. Bi ara daha güncel bir pc vardı elimde, belki kafam karışmıştır. Şuan kullandığım 8 bit veriyor en fazla. Düzeltemedim ve uğraşmak istemedim daha fazla...

ilk linki kopyala yapıştır yapınca çalışıyormuş neyse yeniden ekledim göz atabilirsin. Bu videoda ekran tazeleme oranını değiştirince altta görünmeyen 10 bit açığa çıkıyordu. Özetle bil istedim. Yazılar netti dediğin şimdi dikkatimi çekti çalıştıra cttune yazarsan gelen menüden yazının keskinliği ve kalitesini arttırabilirsin

ilk youtube linki 

Edited by akura
adres eklendi
  • Like 1

akura, 8 saat önce yazdı:

ilk linki kopyala yapıştır yapınca çalışıyormuş neyse yeniden ekledim göz atabilirsin. Bu videoda ekran tazeleme oranını değiştirince altta görünmeyen 10 bit açığa çıkıyordu. Özetle bil istedim. Yazılar netti dediğin şimdi dikkatimi çekti çalıştıra cttune yazarsan gelen menüden yazının keskinliği ve kalitesini arttırabilirsin

ilk youtube linki 

Maalesef bende öyle bir ayar yok, hz olarak 60 hz, 59 hz ve 50 hz var... // Eski monitörüm 75 hz gösteriyordu, sorun 8 Bit olayında sandım ama, eski monitör 75 hz bile gösterse yine 8 bit.

Yeni Monitör'ün özelliğinde ara ayar yok maalesef, ekran kartı değiştirmiştim 165 hz aldım display portundan, hdmi den ise, 144 hz aldım ama, o zaman bu dediklerinizi bilmiyordum.

Şuan kullandığım monitör ve ekran kartı ile ilgili olarak 60, 59, ve 50 hz var ve de 8 bit olarak kalıyor...

Eski monitörüm bozulmasaydı, 75 olarak kullanıyordum. Driver güncelleyince... // Monitörlerde de fark oluyor demekki...

Posted (edited)
akura, 03.03.2024 - 00:41 yazdı:

ilk youtube linki 

Size ayrıca teşekkür etmek istedim.

Windows 7 varken, cttune'yi kullanıyordum ama unutmuştum.

Windows 10'da açık halde gelmekte ama yazı netliği için bizim ayarlamamız gerekiyor.

Onun dışıda 8 Bit olayını düzeltemedim fakat Nvidia ayarlarından otomatik olan taramayı, yüksek tarama olarak ayarladım.

Yazılar ve görüntü daha netleşti. // Tekrar teşekkürler, ilginiz için.

Saygılarımla...

Not == PC'den az çok anlıyorum da, donanım işlerine ayıracak naktim olmadığı için vaktim de olmuyor. :) :) :)

Edited by va7eyla

prens_of, Şimdi yazdı:

ama yazılar birbiri içine girer sen gözüne göre ayarla bence

Bende hiçbir şekilde 10 bit çıkmıyor maalesef...

va7eyla, 04.03.2024 - 11:56 yazdı:

Size ayrıca teşekkür etmek istedim.

Windows 7 varken, cttune'yi kullanıyordum ama unutmuştum.

Windows 10'da açık halde gelmekte ama yazı netliği için bizim ayarlamamız gerekiyor.

Onun dışıda 8 Bit olayını düzeltemedim fakat Nvidia ayarlarından otomatik olan taramayı, yüksek tarama olarak ayarladım.

Yazılar ve görüntü daha netleşti. // Tekrar teşekkürler, ilginiz için.

Saygılarımla...

Not == PC'den az çok anlıyorum da, donanım işlerine ayıracak naktim olmadığı için vaktim de olmuyor. :) :) :)

Rica ederim ne demek bir nebzede olsa fayda sağladıysa ne mutlu. Tüm bunlara ek olarak monitörünü Microsoft'un otomatik görüp kurduğu driver'ı kullanıyorsan onun yerine monitörün resmi sitesinden model no'sunu girerek kuracağın driver ile hali hazırdaki (çözünürlük ve tazeleme oranı) değerlerden farklı olarak üreticinin driver'ında bazen ek değerler çıkabiliyor. Aklınızda olsun bir ara denemek istersen bu bilgiyi de paylaşmak istedim. Donanım konusunda da çoğumuzda aynı sıkıntı var problem değil :) Kolay gelsin, iyi çalışmalar