Jump to content

Katılımsız Driver Kurulumu ( Paket Hazır, İşlem Sizde... )

relati7ity
 Share

Recommended Posts

• relati7ity changed the title to Katılımsız Driver Kurulumu ( Detaylarıyla... ) // Iso'ya Eklemek!

OEM ci kardeşimiz Engin Hacettepe burdami acaba 😀 tam öne göre bir çalışma 😀 

nyse sağlam bir çalışma olmuş. Yanlız driver yerine katılımsız programlar olarak yapsaydıniz iyi olurdu. Driver işi şans işi herkese gitmiyor 

bozart, 2 dakika önce yazdı:

nyse sağlam bir çalışma olmuş. Yanlız driver yerine katılımsız programlar olarak yapsaydıniz iyi olurdu. Driver işi şans işi herkese gitmiyor 

Hazırladığım katılımsız paket, içerisine hangi driverler atılırsa atılsın çalışıyor...

Denemek isteyen, ISO ya entegre etmeden önce temiz format atılmış sistemde, sadece katılımsız hazırladığını çift tıklasın.

herkese gider bu katılımsız...

Driverlerinizi kendiniz hazırlıyorsunuz ama katılımsız kurulumu paket kendisi yapıyor...

Posted (edited)
bozart, 16 dakika önce yazdı:

Nedeni ise, zaten double driverin kurlumunu otomatikleştirip, katılımsız bir "drivers.exe" oluşturdum.

Drivers.exe içerisindeki kendi driverlerimi sildim, boş haliyle paylaştım.

Kendileri double driver kullanıp kendi driverlerini, "drivers.exe" içerisine atınca, kurulum otomatik olarak kurulacak.

Bunu ban sağlamış olmuyorum, Double Driver otomatikleştiriyor.

Hazırladığım .exe içerisinde double driverin kurulum .exe si var.

Onu katılımsız olarak otomatikleştirdim, içi boş.

Driveleri double driver ile yedekleyip, içeriğe atınca, hangi pc olursa olsun.

Her pc de çalışacaktır.

%oem% klasörünü ise, isoya eklemek için özellikle gönderdim.

Edited by relati7ity
  • Like 1

Setuplu driverleri nasıl katılımsız yapacak veya driverlerde katılımsız mi olacak. Kendiliğinden katılımsız mi oluyor driverler.

Yani demem o ki katılımsız yapan üstadlar driverlere el atması lazım klasörün içine atmak için.🧐

Exe dosyalarını boyutu biraz fazlaca bu yüzden 

Posted (edited)
bozart, 12 dakika önce yazdı:

Setuplu driverleri nasıl katılımsız yapacak veya driverlerde katılımsız mi olacak. Kendiliğinden katılımsız mi oluyor driverler.

Yani demem o ki katılımsız yapan üstadlar driverlere el atması lazım klasörün içine atmak için.🧐

Double driver yedekleme mantığını bilmiyorsunuz...

Setup olarak değil, Oem.inf olarak yedekler.

Ve yedeklediği klasörlerin tamamını benim hazıladığım drivers.exe'ye

Winrar yardımıyla atılınca, otomatik kurulum sağlanıyor...

driver yedeklemesi bu şekilde oluyor double driverin,

bunların tamamını benim hazırladığım drivers.exe ye atınca otomatik kurulyor.

Başka pclerde daha fazla yedek olabilir, bendekiler bu kadar

Bunların hepsini hazırladığım .exe içerisine atınca otomatik kurulum yapar, her pcde geçerli.

image.png.b2ca84e383a32a7753351d2991c5d576.png

Evet kendiliğinden katılımsız oluyor, onu ben hazırlamış oldum zaten...

Exe dosyalarını boyutu biraz fazlaca bu yüzden 

Orijinal driver dosyalarından bahsetmiyorum. Double driver ile yadık alırsanız böyle olur...

Edited by relati7ity
  • Like 1

Usta ellerine sağlık gerçekten beklediğimiz güzel bir çalışma olmuş.Ben bu paket içerisine katılımsız programlarımı eklesem ve sistem autounattend.xml şeklinde ise yine de çalışır mı yoksa otomatik kurulum olduğu için bu bölümü es mi geçer,yoksa yine de kurar mı.cevabın için şimdiden teşekkür ederim.(bir de örnek katılımsız bir program içinde kodları eklesen çok güzel olur.)

• relati7ity changed the title to Katılımsız Driver Kurulumu ( Paket Hazır, İşlem Sizde... )
bozart, 7 saat önce yazdı:

Adını söylemeyin gelir melir şimdi :D

• Like 1
  • Haha 1

YILDIZ2361, 6 saat önce yazdı:

Usta ellerine sağlık gerçekten beklediğimiz güzel bir çalışma olmuş.Ben bu paket içerisine katılımsız programlarımı eklesem ve sistem autounattend.xml şeklinde ise yine de çalışır mı yoksa otomatik kurulum olduğu için bu bölümü es mi geçer,yoksa yine de kurar mı.cevabın için şimdiden teşekkür ederim.(bir de örnek katılımsız bir program içinde kodları eklesen çok güzel olur.)

autounattend.xml 

Bu dosya ile çalıştırmadım hiç.

Ben gerekli dosyaları ekledim zaten.

Kodlara gelirsek. Winrar içerisinde ve de setupcomplate.cmd dosyasında kodlar mevcut.

Gerisi sizde.

Driverlerın otomatik kurulumu için, gerekli iki dosya vardı. Onu da double driver ile oluşturmuştum.

Bu sayede dooble driver ile yedek alınca, otomatik olarak kurluyor.

:) :) Dediğim gibi, gerisi sizde...

YILDIZ2361, 14 saat önce yazdı:

Yanıt dosyası kullansanda oem klasörü çalışır.

• Like 1

gokanuysal, 5 saat önce yazdı:

Teşekkür Ederim Aynı Şekilde kurulu olmayan exe li driverler için nasıl bir yöntem izlemeliyiz relati7ity

Please register to see this content.

Önce hepsini temiz format atılmış bir windows içerisine kurulum yapın, sonrasında yedek alın.

relati7ity, 15 dakika önce yazdı:

Önce hepsini temiz format atılmış bir windows içerisine kurulum yapın, sonrasında yedek alın.

şimdi ilk dediğin şekilde yaptım ilk yedek aldığım driver 3.27 gb boyuttaymış daha sonra sources klasörü içerisinden kurdurmaya çalıştığımda kurulmadı aynı dosyayı masaüstüne atıp çift tık ile kurma işlemini yaptım daha sonra kurulan driverları doble driver ile tekrar yedeklemek istediğimde ikinci resimdeki gibi 11 mb kurulduğunu gördüm yani nerdeyse birşey kurulmamış.

ya yöntem işe yaramadı ya ben birşeyleri yanlış yaptım.

• Like 1

gokanuysal, 18 dakika önce yazdı:

şimdi ilk dediğin şekilde yaptım ilk yedek aldığım driver 3.27 gb boyuttaymış daha sonra sources klasörü içerisinden kurdurmaya çalıştığımda kurulmadı aynı dosyayı masaüstüne atıp çift tık ile kurma işlemini yaptım daha sonra kurulan driverları doble driver ile tekrar yedeklemek istediğimde ikinci resimdeki gibi 11 mb kurulduğunu gördüm yani nerdeyse birşey kurulmamış.

Bir yerlerde yanlış yapmışsınız.

gokanuysal, 21 dakika önce yazdı:

Ayrıca katılımsız kurlumda 3 gb lık dosyayı kurmak için bayağı bir beklemelisiniz.

Belki fazla beklememişsinizdir. Birde masaüstünden çalıştıracaksanız, yeniden başlatmanız gerekir...

oem içine atıp kurulumun bitmesini beklemek donanım sürücü fazla ise çok zaman alabilir. Format bittikten sonra internete bağlanmadan driver ları  geri yüklemek için Driver.exe çalıştırmak yeterli olacak mı?

Posted (edited)
keyfoagam, 5 saat önce yazdı:

oem içine atıp kurulumun bitmesini beklemek donanım sürücü fazla ise çok zaman alabilir. Format bittikten sonra internete bağlanmadan driver ları  geri yüklemek için Driver.exe çalıştırmak yeterli olacak mı?

Yeterli olacaktır. Lakin yeniden başlatmak gerekir, bir de dediğiniz gibi sürücü boyutu fazla ise bayağı beklemeniz gerekir.

Kurulup kurulmadığına dair mesaj gelmeyecek.

Winrar ile hazırladığım için. Solidsharede veya diğer katılımsızlardaki gibi, kurulum tamamlandı mesajı gelmeyecektir.

Ama beklerseniz ve tahmini ne zaman biteceğini bilirseniz. Drivers.exe katılımsızına çift tıkaldıktan ve yeterince bekledikten sonra yeniden başlatın....

Extra olarak, eğer ISO'ya eklerseniz, bitiminde yeniden başlat komutunu, iso içerisine $oem$ sayesinde ekledim.

Edited by relati7ity
  • Like 1

relati7ity, 5 dakika önce yazdı:

Yeterli olacaktır. Lakin yeniden başlatmak gerekir, bir de dediğiniz gibi sürücü boyutu fazla ise bayağı beklemeniz gerekir.

Kurulup kurulmadığına dair mesaj gelmeyecek.

Winrar ile hazırladığım için. Solidsharede veya diğer katılımsızlardaki gibi, kurulum tamamlandı mesajı gelmeyecektir.

Ama beklerseniz ve tahmini ne zaman biteceğini bilirseniz. Drivers.exe katılımsızına çift tıkaldıktan ve yeterince bekledikten sonra yeniden başlatın....

aynen dediğin gibi yaptım zaten bekledim hatta görev yöneticisinden takip ettim işlem bittikten sonra yeniden başlatıp daha sonra tekrar yedek almak için programı çalıştırdığımda çıkan sonuç 2 resim

Posted (edited)
gokanuysal, 27 dakika önce yazdı:

aynen dediğin gibi yaptım zaten bekledim hatta görev yöneticisinden takip ettim işlem bittikten sonra yeniden başlatıp daha sonra tekrar yedek almak için programı çalıştırdığımda çıkan sonuç 2 resim

Bir yerlerde yanlışınız var, ki

Kurulmayacaksa, hiçbirini kurmazdı.

4 ünü kurup, 5 ini kurmadıysa,

Ya yedekleri önceden double driverle almamışsınızdır.

Ya da işlemler sırasında bir şeyleri yanlış yapmışsınızdır.

Ya da klasör içinde klasör vs.

Nedenleri birer birer sıralarım aslında ama, anlaşılan o ki, size ne söylesem de sizde kurulmayacak.

Yaptım felan diyorsunuz ama ne yaptığınızı tam bilmiyorum...

Edited by relati7ity

Posted (edited)
YILDIZ2361, 26.03.2024 - 11:34 yazdı:

Katılımsız kodlarına gelirsek...

Verdiğim oem klasörü içeriğindeki SetupComplate.cmd 'yi düzenle diyerek.

Katımlsızlarınızı, Setup1.exe , Setup2.exe, Setup3.exe olarak değiştirip. Files klasörüne'de bu şekilde atarsanız.

Katılımsız isimlerinizde, Setup1.exe, Setup2.exe ve Setup3.exe şeklinde devam etsin.... 

Files klasörüne nasıl atacaksanız. SetupComplate.cmd kısmındaki .exe öncesi yazıyı ona göre değiştirin.

Katılımsızlarınız kurulur, fakat katılımsız konusunda, denemeniz lazım, bazı programlar bu kodları kabul etmiyor.

Yani bazı programlar bu şekilde kurulmuyor...

Örnek Kodlar aşağıdaki gibidir.

Siz sadece, drivers veya drivers dışındaki kodları değiştireceksiniz. Sadece .Exe olanları, yanlış anlaşılmasın....

Driver kuramayacaksanız, kodlardaki drivers.exe ve de alt taraftaki, shutdown satırını kaldırın.

Alıntı

"%WINDIR%\Setup\Files\Branding.exe"  == Buraları değiştireceksiniz...  Kopyala yapıştır yapacaksanız bu yazılarıda silin... Sizi bilgilendirmek için belirttim...
"%WINDIR%\Setup\Files\Diskcon.exe"    
"%WINDIR%\Setup\Files\Explorer.exe"    
"%WINDIR%\Setup\Files\SuboxOS.exe" 
"%WINDIR%\Setup\Files\USER.exe"
"%WINDIR%\Setup\Files\Web.exe"
"%WINDIR%\Setup\Files\Drivers.exe"
shutdown /r -t 0
rd /q /s "%WINDIR%\Setup\Files"
del /q /f "%0"

Edited by relati7ity

relati7ity, 27.03.2024 - 14:52 yazdı:

Katılımsız kodlarına gelirsek...

Verdiğim oem klasörü içeriğindeki SetupComplate.cmd 'yi düzenle diyerek.

Katımlsızlarınızı, Setup1.exe , Setup2.exe, Setup3.exe olarak değiştirip. Files klasörüne'de bu şekilde atarsanız.

Katılımsız isimlerinizde, Setup1.exe, Setup2.exe ve Setup3.exe şeklinde devam etsin.... 

Files klasörüne nasıl atacaksanız. SetupComplate.cmd kısmındaki .exe öncesi yazıyı ona göre değiştirin.

Katılımsızlarınız kurulur, fakat katılımsız konusunda, denemeniz lazım, bazı programlar bu kodları kabul etmiyor.

Yani bazı programlar bu şekilde kurulmuyor...

Örnek Kodlar aşağıdaki gibidir.

Siz sadece, drivers veya drivers dışındaki kodları değiştireceksiniz. Sadece .Exe olanları, yanlış anlaşılmasın....

Driver kuramayacaksanız, kodlardaki drivers.exe ve de alt taraftaki, shutdown satırını kaldırın.

Yeteri kadar açıklayıcı ve detaylı bilgi olmuş  çok teşekkür ederim.Güzel  paylaşımlarınız sayesinde her seferinde yeni şeyler öğreniyoruz.

Usta programlar ve drive setup complete bu sekilde düzenledim (programların adını değiştirdim)içerikte bir hata var mı ?

kontrol edersen sevinirim.

@echo off

shutdown /r -t 0
del /q /f "%0"

FOR %%i IN (D E F G H I J K L M N O P Q R S T U V W X Y Z) DO IF EXIST %%i:\sources\install.wim SET CDROM=%%i:
SET KEY=HKLM\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\RunOnceEx
REG ADD %KEY% /V TITLE /D "Programlar Yukleniyor" /f

cd %~dp0
"%WINDIR%\Setup\Files\pro1.exe"
"%WINDIR%\Setup\Files\pro2.exe
"%WINDIR%\Setup\Files\pro3.exe
"%WINDIR%\Setup\Files\pro4.exe
"%WINDIR%\Setup\Files\prox64_5.exe
"%WINDIR%\Setup\Files\pro6.exe
"%WINDIR%\Setup\Files\pro7.exe
"%WINDIR%\Setup\Files\pro8.exe
"%WINDIR%\Setup\Files\pro9.exe
"%WINDIR%\Setup\Files\pro10.exe
"%WINDIR%\Setup\Files\pro11.exe
"%WINDIR%\Setup\Files\pro12.exe
"%WINDIR%\Setup\Files\pro13.exe
"%WINDIR%\Setup\Files\pro14.exe
start /WAIT %~dp0Install.exe
start /wait REGEDIT /S AYAR.reg
start /wait REGEDIT /S google.reg

RMDIR /S /Q %systemroot%\SETUP\SCRIPTS
del Install.exe
del setupcomplate.cmd

EXIT

• Like 1

Posted (edited)
YILDIZ2361, 43 dakika önce yazdı:

Usta programlar ve drive setup complete bu sekilde düzenledim (programların adını değiştirdim)içerikte bir hata var mı ?

kontrol edersen sevinirim.

Kodlar tamamiyle hatalı... 

Regeditleri bilmiyorum, programlar bu şekilde olması lazım. Tırnak işaretlerini unutmuşsunuz...** Bir de fazla kalabalıklaştırmayın. Bir önceki konuda kim paylaştıysa onu kopyalamışsınız, bi ordan bir burdan kodlarla olmaz.. Çalışanı aşşağıda ve sade...

Alıntı

@echo off
"%WINDIR%\Setup\Files\pro1.exe"
"%WINDIR%\Setup\Files\pro2.exe"    == Sondaki tırnak işaretlerini unutmayın...
"%WINDIR%\Setup\Files\pro3.exe"
"%WINDIR%\Setup\Files\pro4.exe"
"%WINDIR%\Setup\Files\prox64_5.exe"  ==Bu programı da güzel düzeltirseniz biraz tuhaf isimlendirilmiş..
"%WINDIR%\Setup\Files\pro6.exe"
"%WINDIR%\Setup\Files\pro7.exe"
"%WINDIR%\Setup\Files\pro8.exe"       == burada ismi yazan programlarınız Files Klasöründe olmalı...
"%WINDIR%\Setup\Files\pro9.exe"
"%WINDIR%\Setup\Files\pro10.exe"
"%WINDIR%\Setup\Files\pro11.exe"
"%WINDIR%\Setup\Files\pro12.exe"
"%WINDIR%\Setup\Files\pro13.exe"
"%WINDIR%\Setup\Files\pro14.exe"
shutdown /r -t 0
del /q /f "%0"

Edited by relati7ity

relati7ity, 48 dakika önce yazdı:

Kodlar tamamiyle hatalı... 

Regeditleri bilmiyorum, programlar bu şekilde olması lazım. Tırnak işaretlerini unutmuşsunuz...** Bir de fazla kalabalıklaştırmayın. Bir önceki konuda kim paylaştıysa onu kopyalamışsınız, bi ordan bir burdan kodlarla olmaz.. Çalışanı aşşağıda ve sade...

usta ekledikten sonra tırnak işaretlerini eklemedigimi farkettim.kodlamalar konusunda çok bilgim yok hata olması bu yüzdendir.Duzenleme için çok çok teşekkür ederim hayırlı ramazanlar

• Like 1

YILDIZ2361, 1 saat önce yazdı:

usta ekledikten sonra tırnak işaretlerini eklemedigimi farkettim.kodlamalar konusunda çok bilgim yok hata olması bu yüzdendir.Duzenleme için çok çok teşekkür ederim hayırlı ramazanlar

Sadece tırnak değil ama, başka yerden aldığınız kodları bu kodlarla birleştirme yapmayın, neyin neye sebep olacağını bilemeyiz.

Benim verdiğim kodlar üzerinde değişiklik yapın, extra bir şey eklemeyin.

Yani, çok fazlalık ve gereksiz kod vardı sizinkinde.

bakın benimki kısa ve net öz..

ka_os, 1 saat önce yazdı:

tavsiyem otomatik değilde klasör driverleri yedeklemek.

klasöre numara verirseniz ilk ilgili driver yüklenir.

ses ve ekran kartı driverleri çok yer kaplıyor.

ekran kartı driver yedeklemeleri bazıları eksik tek bir .exe .dll nedenli başarısız oluyor.

Türkçe yaması @YAGMURADAM da teşekkür ederim.

winrar ile yükleyici .exe ve .xml katılımsız yapıp gerekli driverleri setup içerisine atıyorum.

7-Zip ile yapılan setup daha az yer kaplıyor.

winpeler için card reader ve wireless setup yaparak zaman ve yerden kazanç yapmış olursunuz.

Herkesin kullandığı farklı yöntem olabilir tabii,

Bilmeyenler için detaylı açıkladım ve katılımsız .exe dosyasını hazır verdim.

Kimler, neyi ve nasıl kullanmak istiyorsa öyle kullansın.