Jump to content

Windows 11 Bazı Iconlar Değişmiyor

EFX711
 Share

Recommended Posts

Posted (edited)

Merhaba beyler windows 11 imgeres.dll.mun ve shell32.dll.mun daki iconların tamamını değişridim fakat .txt, .log ve ini gibi note uygulaması iconları değişmedi. hepsini editlememe rağmen. sanırım shell32 ve imagerseden bu iconları çekmiyor sistem. icon yollarında notepad görünüyor ama içini açınca bu iconlar yok içinde. bu iconların yerlerini bilen var mı hangi dll.mun veya exe de baya baktım bulamadım.

2024-05-10_211345.png

Edited by EFX711

Aslında yaptığınız hem doğru hem de yanlış. Yanlış olan tarafı şu. Diyelim ki ses ve video formatındaki dosyaların simgelerini değiştirdiniz. Eğer VLC, Daum Potplayer ve KMPlayer gibi bir uygulama kurarsanız ve varsayılan uygulama olursa simgeler de değişir. Ve yaptığınız değişikliklerin bir anlamı kalmaz Çözüm nasıl olabilir. Örneğin Daum Potpalyer varsayılan ses ve video oynatıcınız olsun. Bu programın kurulum dizininde yer alan PotIcons64.dll, Resurce hacker ile açıp IconGroup içerisine yer alan simgeleri değiştirirp kaydederseniz video ve ses simgeleri de değişir. Bazı simgeleri ise kayıt defterinde yapılacak bir değişiklikle değiştirebilirsiniz. Örneğin;

[HKEY_CLASSES_ROOT\txtfile]
@="Basit Metin Belgesi"
"EditFlags"=dword:00210000
"~FriendlyTypeName"="@%SystemRoot%\\system32\\notepad.exe,-469"

[HKEY_CLASSES_ROOT\txtfile\DefaultIcon]
@="C:\\Program Files\\Simgelerim\\Not Simgem.ico, 1"

[HKEY_CLASSES_ROOT\txtfile\shell]

[HKEY_CLASSES_ROOT\txtfile\shell\open]
@="Not Defterim İle Aç"
"Icon"="C:\\Program Files\\Simgelerim\\Not Simgem.ico, 1"
-------------------------------

Dikkat ederseniz DefaultIcon ksmında yazan simge standart simge değil ve dizini farklı. Bunu ben ayarlıyorum.

Son olarak unutmamanız gereken bir durum var. Eğer bir dosyayı varsayılan uygulama yerine farklı bir uygulamayı varsayılan yaparsanız o uzantının simgesi de değişir. Ve bir de simge değişikliği işlemlerinde;

C:\Users\Kullanıcı Adı\AppData\Local
dizinindeki IconCache siliniz .Ve
C:\Users\Kullanıcı Adı\AppData\Local\Microsoft\Windows\Explorer
klasörünü temizleyiniz.

• Like 1

Posted (edited)

teşekkürler süper açıklama, yazdıklarınız yere bakmıştım mesela system32 notepad.exe içinden aldığı gözüküyor ama iconlar exe nin içerissinde yoktu şimdi oldu dediğniz gibi yol atayınca sağol ama simgeleri nerden alıyor bellirsiz :)

Edited by EFX711

Posted (edited)
EFX711, 6 saat önce yazdı:

teşekkürler süper açıklama, yazdıklarınız yere bakmıştım mesela system32 notepad.exe içinden aldığı gözüküyor ama iconlar exe nin içerissinde yoktu şimdi oldu dediğniz gibi yol atayınca sağol ama simgeleri nerden alıyor bellirsiz :)

IconsExtract kullanarak icon bulunan sistem dosyalarını veya icon bulunan klasörleri tarayarak yolarını bulabilirsin muhtemelen. Restorator kullanarak sistem iconlarını da taratabilirsin.

Please register to see this content.

ofnomwq.png

Edited by MrRush
  • Like 1

Posted (edited)

Simgeleri ben önceden hazırlayıp

C:\Program Files\Simgelerim

klasörüne yerleştiriyorum. Sonra örneğin bir Notepad++ uygulamasını total uninstall gözetiminde kuruyorum. Kurduktan sonra notepad++ uygulamasını tüm metin belgeleri için varsayılan uygulama olmasını sağlıyorum. Ardından total uninstall üzerinden yükleme kaydını tamamlayıp, notepad++ nın kayıt defterinde yaptığı değişiklikleri inceliyorum. Özellkle

[HKEY_CLASSES_ROOT\txtfile\DefaultIcon]

kısımlarındaki simge yoluna bakıyorum. Ve bu yolu değiştirip, ilgili reg kaydını başka bir yere kaydediyorum. Sizin burada dikat etmeniz gereken yer şu.

Hangi uygulamayı kullanıyorsanız o uygulamayı total uninstall ile izleyip sistemdeki reg kayıt değişikliklerini incelemeniz gerektiğidir.

Unutmadan

[HKEY_CLASSES_ROOT\txtfile\shell\open]
@="Not Defterim İle Aç"
"Icon"="C:\\Program Files\\Simgelerim\\Not Simgem.ico, 1"

bu örnekte ise ben bir txt uzantılı metin belgesine sağ tıkladığımda o metin belgesi için  beliren komut metni ve simgesini belirliyorum. Size reg ve txt uzantılı iki dosya için örnek resim atayım inceleyiniz. Saygılarımla

Not: Bu yolla yapacağınız düzenlemeler sizi uğraştırır ama bir kere yapıp kaydettiğinizde win 8.1 den tutundan win11'e kadar kullanabilirsiniz. ve sistem dosyalarını değiştirmenize gerek kalmaz.

Not2: Dikkat ettiyseniz 7zip(24.04 beta) ve winrar(7.0.0)  sağ menü simgesi farklı. Ben winRAR ve 7zip nin ilgili dosyalarını bulup buradaki simgeleri resource hacker ile değiştirdim. Ve bu dosyaları kaydedip format filan attığımda kurulum dizinindeki yeniden orjinal dosyası yerine koyuyorum.

Please register to see this content.

Edited by YAGMURADAM
  • Like 1

anladım kral sağol tekrar en mantıklısı bu çünkü win11 de imageres ve shell32 den kısmen icon çekiyor sistem yaptım oldu. thank you so muck again.