Jump to content

Restart Sorunu

emutlu

Recommended Posts

Arkadaşlar.. Öncelikle merhabalar..

Bugün uzun zamandır kullandığım işletim sistemi XP'den Windows 7'ye geçmeye karar verdim. Daha önce bu forumda AIO (32-64) bütün versiyonların bulunduğu bir Windows 7 indirmiştim. Aktivasyonu da kendi yapıyormuş.. Kurarken "pc kendini birkaç kez restart ettikten sonra kurulum tamamlanacak" uyarısını verdi. Fakat ilk restartta PC kilitlendi. 10-15 dk beklememe rağmen sonuç alamayınca manuel restart yaptım.. Kurulum bir süre daha ilerledi fakat ikinci restartta yine kilitlendi.. Bu iş içime sinmeyince daha önce indirdiğim başka bir Windows 7 dvdsi ile baştan harddiski biçimlendirip temiz kurulum yapmayı denedim.. Fakat ilk restartta yine PC kilitlendi. Sorunun DVDlerde olmayacağını düşünerek kuruluma manuel restart yoluyla devam ettim.. Windows 7 temiz kuruldu.. Ancak restart problemi devam ediyordu.. PC'yi masa üzerinden yeniden başlat dediğimde PC kapanıyor ekranında donup kalıyordu.. Bir de Windows 7'nin elimdeki ses kartının bazı özelliklerini desteklemediğini fark edince daha önce sorunsuz olarak kullandığım ve hiç restart problemi yaşamadığım XP ye dönmeye karar verdim.. Daha önce defalarca format attığım XP cdsini taktım, ancak ilk restartta yine PC kilitlendi.. Manuel restart yoluyla XP yi kurdum.. Daha sonra anakart ve ekran kartı driverlerini kurarken yine restart problemi yaşadım. Bunları da elle aştıktan sonra driverler de kuruldu.. Programları da kurdum ancak şu an bilgisayarı yeniden başlat dediğimde "Windows Kapanıyor" ekranında donuyor ve elle resetlemek zorunda kalıyorum. Bu problemi nasıl aşabilirim?

Birkaç bilgi vermek istiyorum ancak net bir fikrim yok. Restart bios ile alakalı mıdır? Daha önce Windows aktivasyonlarının bios modifiyesi yoluyla yapıldığını duymuştum. İlk Windows 7 DVD si otomatik aktivasyonlarken anakarta vs zarar vermiş olabilir mi? Çünkü sorunsuz kullandığım diğer XP ve driver cdlerinde de aynı hatayı alıyorum..

Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.. :)

Anlattığına göre büyük ihtimalle Bios..Ancak RAM'de de bir sorun olmuş olabilir...XP'de ben de aynı sorunu yaşıyordum..Sistemdendir diye düşünerek yeniden XP kurdum..Ancak sorun devam edince RAM aklıma geldi...Çünkü genelde RAM'den çıkıyor bu tür sorunlar...RAM'in slotunu değiştir,belki düzelir...Benim sorunum o şekilde haloldu...

hata büyük bir ihtimal yonga setlerinde diye düşünüyorum. BİOS unu bir güncellemeyi dene ve anakartın üreticisinin sitesinde büyük bir ihtimal bu sorunla ilgili bir şeyler bulacağından eminim...

Saygılar...

hata büyük bir ihtimal yonga setlerinde diye düşünüyorum. BİOS unu bir güncellemeyi dene ve anakartın üreticisinin sitesinde büyük bir ihtimal bu sorunla ilgili bir şeyler bulacağından eminim...

Saygılar...

Teşekkür ederim arkadaşım.. Yonga kelimesi benim için ipucu oldu..

"intel chipset software installation utility" diye bir paket vardı elimde..

Bir ara işe yarar diye indirmiştim. İndirdiğim yerde yonga ile ilgili bir şeyler yazıyordu..

Az önce yükledim ve sorun kalmadı, sağolasın...

Diğer arkadaşlara da teşekkür ederim..

• 2 ay sonra...

Benimde Win7 de son zamanlarda sürekli 5-10 dk aralıklarla restart atıyor PC. Oysaki güvenli kipte bi sorun yok. 2 farklı antivirus taraması yaptım sistem temiz.Ancak CPU kullanımı genelde % 100 ve Ram ise % 86 bi fikri olan varmı ?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...