Jump to content

Xp Nin Başlangıçtaki Ismini Değiştirme ?

orhanmanco

Recommended Posts

4 işletim sistemi kullanıyorum

ve ikisi xp pro

bu xp pronun başlangıç seçeneklerindeki ismini değiştirmek istiyorum.

bunu xp cd sinde yapmak mümkünmüdür .

yani sistemin temel adını değiştirmek

kurulduğunda başlangıç seçeneklerinde yedek xp veya değişik şekilde isim yazmak mümkünmüdür.muhakkak mümkündürde aradım aradım bulamadım.

daha önce işlenmiş olabilir. fakat aramalarımda rast gelemedim

cd nin içinde yapıpta bunu kurulduğunda böyle görünmesini sağlayabilirmiyiz.hangi dosyayla ilgilidir...

ayrıca bunu xp cd sine yapamassak sistemde hangi dosyayı editleyerek başlangıç seçeneklerinde istediğimiz isimde görülmesini sağlayabiliriz.

bende yazan şöyle

DAHA ÖNCEKİ WİNDOWS SÜRÜMÜ

WİNDOWS VİSTA

WİNDOWS 7 GİBİ

DAHA ÖNCEKİNE GİRDİĞİMDE İSE YAZAN

XP PROFESSIONAL

XP PROFESSIONAL

umarım anlatabilmişimdir.

hangi sistemin adını değiştirmek istiyor iseniz o sisteme açın.

daha sonra yüklü oldugu sürücünün içine girin.

Boot.Bak dosyası olacak not defteriyle açın

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect[/CODE]

böyle bir satır olacak.

buradaki Microsoft Windows Xp Professionel kısmını istediğiniz gibi değiştirtirin.kaydet deyin.yeniden başlatın

hangi sistemin adını değiştirmek istiyor iseniz o sisteme açın.

daha sonra yüklü oldugu sürücünün içine girin.

Boot.Bak dosyası olacak not defteriyle açın

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /noexecute=optin /fastdetect[/CODE]

böyle bir satır olacak.

buradaki Microsoft Windows Xp Professionel kısmını istediğiniz gibi değiştirtirin.kaydet deyin.yeniden başlatın

dostum söylediğin dosyayı iki işletim sistemindede arattım böyle bir dosya yok bende fakat yazdığın koddaki satırlardan işletim sistemi seçeneklerini seçmemiz için pc sağ tuç gelişmiş

başla.seçenk.

aklıma geldi oradaki dosyanın isminide arattım yok.

boot.ini olarak geçiyor.bu arad unutmadan gizli dosya göster açık.

boot.ini yi editledim.içindeki yuazyıu ve sistemin ismi değişti.fakat senin söylediğin dosyayı bulamaması bi garip...peki bu cd üzerinde bu işlemi yapabilirmiyiz.kurulduğunda uğraşmadan ismi değişik gelecek şekilde.

hızlı yorumun için tekrar teşekkürler.

not:detaylı ve özel bir xp üzerinde çalışmalarım var.bu sitedeki yapılardan örneklerde içeriyor.bu yüzden ayrıca sitedeki modifiye işletim sistemiyle uğraşanlara gönülden teşekkürlerimi sunuyorum.yararlandığım kaynakların ismi.sistemde geçecektir.bunuda garanti ediyorum.

evet dostum vista ve win 7 boot.bak dosyası kullanıyor ve gizlemiyorda.

umarım cd içinden nasıl editleme yapılabildiğini bilen birisi vardır.

pcmemo ; sağol bu arada:)

çünkü artık sistemi sunmak istiyorum.

kurulumdaki mavi ekranı mı diyorsun??? windows xp professional kur veya boot açılışındaki ekranı mı???

dostum sistem kurulduktan sonra yani seçmeli ekran gelince

boot ekranı.

cd içinde dosyalara tek tek bakıyorum ama halen bulamadım sanırım bu şekilde seneye askerden gelince anca bulurum :)

not:mause bozuldu.yenisini alıp geldip.ondan geç cevap verdim.kısura bakmayın.

istediğin yeri resimli olarak bana atarsan sana yardımcı olabilirim hatta yapıta gönderebilirimde

6694IMG0002A.jpg

dostum bu gördüğün resimdeki işlemi sistememden az önce boot.ini dosyasından yaptım.

benim istediğim.cd nin içine bunu gömmek.yani cd içerisinden dosyayı editleyerek kurulduktan sonra otomatik olarak benim yazdığım isim çıksın istiyorum :pardon:

dostum dosyayı editlemek için hangi programı kullanayım.ayrıcada i386 için sadece değiştirmek yeterlimi copy -paste olarak

valla çok kafam karıştı.bir yandan sistemle bir yandan askerlikle ilgili işlerle uraşıp duruyorum .kusura bakma sende.

ne demek yardım edebilirsem ne mutlu bana anlıyorum seni...

Şimdi yapman gereken şudur...

dosyayı yani msconfig.exe yi sistem32 içenden masaüstüne kopyala

1- Başlat/Çalıştır cmd yaz

2- komut satırına cd desktop yaz entere bas

3 - yine konut satırına makecab msconfig.exe yaz entere bas msconfig.ex_ adında dosya oluşacak masaüstünde onu i386 içine at gelen uyarıya evet de tamamdır...

3 - yine konut satırına makecab msconfig.exe yaz entere bas msconfig.ex_ adında dosya oluşacak masaüstünde onu i386 içine at gelen uyarıya evet de tamamdır...

dostum gerçekten teşekkür ederim şimdi dvd yi yazıyorum.bakalım sonucu görecez.

yardımın için gerçekten çok teşekkür ederim.hoşçakal.

dostum her şey tamam fakat isim yine aynı xp professıonal yazıyor.

bu dosyadan başka bir dosya olmalı sanırım çünkü değişmiyor.yada bi hatam var.? :mellow:

bu arad bende o dosya system32 de değil

C:\WINDOWS\pchealth\helpctr\binaries

msconfig.exe bu klasörde.bende buradan alıp kullandım.

msconfig.exe yle ne alakası var boot.ini dosyasıyla alakalı. ve boot.ini yi entegre edemezsiniz ama cmd komutlarıyla kendi boot.ini dosyanızı kopyalatabilirsiniz ama bence sağlıklı olmaz. onun yerine autoitle boot.ini yi okutturup WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" burayı kafanıza göre değiştirebilirsiniz.

msconfig.exe yle ne alakası var boot.ini dosyasıyla alakalı. ve boot.ini yi entegre edemezsiniz ama cmd komutlarıyla kendi boot.ini dosyanızı kopyalatabilirsiniz ama bence sağlıklı olmaz. onun yerine autoitle boot.ini yi okutturup WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" burayı kafanıza göre değiştirebilirsiniz.

bilgi için teşekkürler sayın blackman12 ancak benim ki sadece bir öneri'idi msconfig.exe sekmesinde bulunduğu için belki olur diye düşünmüştüm ama yanılmışım...

sadece dosya tanıtma kısmını anlamadım .arattığımda ise saçma sapan sonuçlar çıkıyor.

bu dosya tanıtma işini bilen birisi varsa açıklayabilirmi kısaca yada kaynak gösterebilirmi

...?

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...