Jump to content

Adsl 8mbit Hızı Ne Kadar?

acipinarli

Recommended Posts

Arkadaşlar ben dün gece yani 02.04.2010 tarihinde 8 mbit net limitsiz pakete geçtim. modemim ayarlarında bağlantı 8 mbit görünüyor ama hız testine giriyorum 2-4 mbit arasında değişiyor. rapidden jdownloader ile indirirken hızım 100 falan ancak oluyor. arkadaşlarımın indirme hızı 200-300 lerde geziniyor. Flashgetle çekersem gezginlerden o zaman hız 300 e çıkıyor. Bağlantım tam ayarlanmadığından mı yoksa rapid de mi kaynaklanıyor sorun yoksa? yoksa bir sorun yok herşey normal mi?

Bir detay daha aklıma geldi: Modeme direkt bağlı değilim. Modemle laptop arasında acces point olarak kullandığım başka bir modemim daha var.

Bendede öyle, orada slagona "..e kadar" koymuşlarya.. Ah bu ttnet ah!

doğrusun ama şuvar ben geçiş yaparken bana dediler. 8 mbit e kadar yani bu şu demek sizin santraliniz ne hızı desteklerse o hızda bağlanırsınız diye. az evvel dikkatimi çekti jdownloader sanırım yanlış gösteriyor zira dosyanın inmasi için 7 dakika diyordu %50 iken ama 10 sn içinde bitiverdi. baktım dosya eksik falan inmemiş. sanırım jdownloaderda da sorun olabilir neyse iniyorsa sorun yok gibi geldi.

bende netlimitsiz paketteyim yani 8mbite kadar olan paket köyde oturuyorum santrale yaklaşık 10 km uzağım şu ana kadar en yüksek hızım 600 küsür oldu genelde 400 ile 500 arası değişiyor ama 10 km uzaklığa normal bence zaten adamlar 8 mbit hız demiyor 8mbite kadar diyor satrale olan uzaklığın ve bölgendeki altyapı özellikleri hızını etkiler

bende netlimitsiz paketteyim yani 8mbite kadar olan paket köyde oturuyorum santrale yaklaşık 10 km uzağım şu ana kadar en yüksek hızım 600 küsür oldu genelde 400 ile 500 arası değişiyor ama 10 km uzaklığa normal bence zaten adamlar 8 mbit hız demiyor 8mbite kadar diyor satrale olan uzaklığın ve bölgendeki altyapı özellikleri hızını etkiler

hakılısınız değişebilir. Ama ben şehir(Yozgat) merkezindeyim. Neyse sanırım jdownloader yanlış gösteriyor zira 100 mblik paketleri takır takır indiriyor. inmesi 5 dakika sürmüyor. :rolleyes2:

- Acces Point kullanman hızını birazda olsa kesebilir.

- 8 mb/s hıza ulaşmak için telekomun santraline olan uzaklıgın önemlidir. Bu bazen 8 olur bazen 4 olur.

- Yogunluktan diyen arkadaşım yanlış bilgi vermiş. Telekomda yogunluk diye birşey yoktur. Sana ayrı kablo takılır diğer adama ayrı kablo takılır. Yani senin netini senden başkası kullanamaz.

- JDownloader ile rapidden dosya indirirken hızın değişkenlik göstermesinin sebebi ise ; sanırım free kullanıcı olarak indiriyorsun ve sahip olacağın hız tamamen rapid'in insiyatifine kalmış birşey. Yani gün gelir free indirirken 100 bazen 300 gördüüğm oldu.

- Öneri : microsoftun sunucularından bir dosya çek bakalım herhangi bir indirme programı ile. Microsoftun sunucularıda çok sağlam. Alabileceğin max hızı göreceksin o zaman.

valla bende geçen geçtim 8 mbps ye menunum gündüzleri rapidden 250kb/sn ile 550 kb/sn arasında indirme yapıyorum yalnızca rapidde geceleri hız düşüyor 80 kb ile 120 kb arasında dosya çekebiliyorum yani senin bağlantın normal bide rapidden gündüz çekmeyi dene bakalım nasıl..

@bilalozkan7 8mb'e kadar olan tarifede bölge yoğunluğu diye birşey söz konusu. Dediğiniz gibi kablolar ayrı olabilir ama server aynı olduğundan yoğunluk arttığında hız dengeleme (bu abonelik için geçerli olan) faktörü devreye giriyor. Ayrıca santrale uzaklık etken ama sınırsız 8mb alın bakın sıkıntı olmayacaktır. Yani bu durum ttnet tarafından ayarlanan bir olay.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...