Jump to content

Teknik Servis Nedir?ne Iş Yapar Ne Işe Yarar ?

.:DRACULA:.

Recommended Posts

arkadaşlar bu konu üstünde bi tanıtım yazısı yazmam lazım ve en az 15-20 syf. arası olmalı yardımlarınızı bekliyorum nette ne kadar aradımsa bulamadım ayrıca wikipedia yada baktım lütfen yardım edin bi hafta içinde yazıp vermem lazım hocaya

sabah 8.30 9 da işe başlar.

gece kaçta çıkıcağı belli olmaz.

teknik sorunları giderir.

köydeki amelenin teknolojideki çalışanıyla eş değerlidir :)

Pcmemo, Cevabın cuukk oturumuşş kardeş..... =@:rofl:

arkadaşım ilk önce googlede arattır yada wikipediada arattır yada ödev sitelerine ücretsiz olanlara kaydol orada konu aç burda sanki sana yardım edecek yok gibi daha öncedende böyle bi konu açılmıştı sanki neyse dediğim gibi bir arattır bulamazsan yardımcı olmaya çalışırız.saygılar

Günde binbir çeşit,tip tip,cins insanlarla muhatap olan,

Onların saçma sapan isteklerini yerine getirmeye çalışan,

Bir yandan bilgisayar toplarken diğer yandan patronuna ve müşterilere çay-kahve hazırlayan,

Çalışma saati sınırsız olan,

Asgari ücretin altında sigortasız çalışmayı göze olan bir robottur.

Bilgisayar Teknik Servis Elemanı

Tanımı

Bilgisayar teknik servis elemanı; bilgisayar donanımını kuran, bilgisayarı çalıştıran, makinenin bakım ve onarımını yapan, ağ bağlantısını ve sistem güvenliğini sağlayan nitelikli kişidir.

Görevleri

Bilgisayar teknik servis elemanının görevleri;

• İş planı yapmak,

• Bilgisayar montajı yapmak ve işletim sistemini kurmak,

• Bilgisayar ve ilgili çevre birimlerinin kurulumunu yapmak,

• Ağ bağlantılarını ve tanımlamalarını yapmak,

• Sistem güvenliğini sağlamak,

• Bilgisayarın arızasını tespit etmek ve gidermek,

• Bilgisayarın periyodik bakımını yapmak,

• Meslekî gelişime ilişkin etkinliklere katılmak,şeklinde sıralanabilir.

Meslek Elemanlarında Aranan Özellikler

Meslek elemanlarının;

• İş ahlâkına sahip,

• Tüm duyu organları işlevlerini tam olarak yerine getirebilen,

• El ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,

• Sabırlı, dikkatli, tedbirli ve titiz,

• Mekanik konulara karşı ilgili ve yetenekli; alet ve makinelerle uğraşmaktan hoşlanan,

• Başkaları ile iş birliği içinde çalışabilen,

• Bilgisayar, fen bilimleri, matematik, yabancı dille ilgili ve bu alanlarda başarılı,

• Sorumluluk duygusu gelişmiş kişiler olması gerekir.

Eğitim ve Kariyer İmkânları

Lise düzeyinde meslekî eğitim endüstri meslek liselerinde verilmektedir.

Elektrik-elektronik alanında öğrenim gören öğrenciler, 2547 sayılı Kanunun 45. maddesine 4702 sayılı Kanun ile eklenen E bendi uyarınca mezun olduklarında; itfaiyecilik ve yangın güvenliği, biyomedikal cihaz teknolojisi, elektrik, elektrik-elektronik teknikerliği, elektronik haberleşme, elektronik haberleşme (uzaktan eğitim), endüstriyel elektronik, endüstriyel elektronik (uzaktan eğitim), endüstriyel otomasyon, endüstriyel otomasyon (uzaktan eğitim), ev cihazları teknolojisi, hidroelektrik santralleri, mekatronik, mekatronik (uzaktan eğitim), otomotiv, radyo ve televizyon tekniği, termik santral makineleri, termik santrallerde enerji üretimi bölümlerine sınavsız geçiş hakkına sahiptir.

Bu programlarda meslek yüksek okuluna devam eden öğrenciler öğrenim süreleri sonunda Dikey Geçiş Sınavı’na girer. Bu sınavda başarılı olanlar lisans programlarına geçiş yapabilir. Lisans öğrenimine başlama hakkını elde eden öğrencilere üniversiteleri tarafından “lisans öğrenimine hazırlık programı” uygulanır.

Çalışma Ortamı ve Koşulları

Bilgisayar teknik servis elemanları genellikle kapalı, temiz, bol ışıklı ve klimalı ortamlarda çalışırlar. Bilgisayar sistemleri kurulumu çalışmalarında tırmanma, eğilme, uzanma vb. bedensel güç gerektiren hareketleri sıklıkla yaparlar, bina içinde veya dışında, tozlu kirli ortamlarla karşılaşırlar. Meslek elemanı çalışırken mühendisler, teknikerler, operatörler, müşteriler ve diğer çalışanlarla iletişim hâlindedir.

Kullanılan Araç ve Gereçler

Bilgisayar teknik servis elemanları gerekli bilgisayar programları, düz ve yıldız tornavida, kontrol kalemi gibi araç ve gereçler kullanır.

İlişkili Meslekler

Meslek, elektrik teknolojisi programı ile elektrik ve otomasyon alanında birçok meslekle ilişkilidir. Meslek elemanı, liseden sonra seçeceği ön lisans bölümü ve bu eğitimin ardından Dikey Geçiş Sınavı'na girerek geçiş yapabilecekleri lisans programları doğrultusunda; bilgisayar öğretmenliği, elektronik ve bilgisayar öğretmenliği, elektronik mühendisliği, mekatronik mühendisliği, telekomünikasyon mühendisliği gibi farklı mesleklere de geçebilir.

İş Bulma İmkânları

Bilgisayar teknik servis elemanı başta eğitim ve öğretim olmak üzere, haberleşme, endüstri, tıp, optik gibi birçok alanda çalışabilir. Bilgisayarın sahip olduğu olanaklardan en üst düzeyde yararlanabilmenin yolu eğitilmiş, iyi yetişmiş nitelikli insan gücüdür. Ülkemizde de her geçen gün bilgisayar kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu nedenle bilgisayarın yapım, onarım ve bakımlarında teknik elamanlara duyulan ihtiyaç gün geçtikçe daha çok artmaktadır.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...