Jump to content

İso Dosyasına Müdahale Nasıl Olacak ?

Recommended Posts

Merhabalar,

Belki yeri değil ama bu tür işlemler genelde bu bölümde yapıldığından konuyu buraya açtım.Elimde bir adet xp işletim sistemi cd si ve çok sık kullandığım programlardan oluşan ( nero, adobe reader, office, antivirüs programları, winrar. v.B) program cd si var. Ne zaman bir pc ye format atmam gerekse bu iki cd nin yanımda bulunması gerekiyor. Amacım bu iki cd yi bir dvd yapmak.

1- Xp nin imagesini iso veya nero ile nrg uzantılı olarak sabit diskimize alsak. Bu imagenin boot özelliğini bozmadan bahsi geçen programların setuplarını bu imagenin içine gömsek (bakınız modifiye işletim sistemi veya otomatik kurulum değil, sonra cd yi aç diyerek kendim manuel olarak kuracağım bu programları yani klasör veya dosya olarak koysak) sonrada bu imageyi aynen geriye bir dvd ye yazdırsak.

Cd nin boot özelliği bozulur mu ?

Bozulmaz ise standart olduğu gibi bu dvd den işletim sistemini kurabilirmiyiz.

Eğer bunlar olur ise bu imagenin içine ben bu programları hangi programla ve nasıl koyacağım ?

Bu işi NLİTE programının yaptığını duydum. Ama nasıl kullanılır hiç bir bilgim yok. Burada o kadar modifiye işletim sistemi yapan arkadaşlar var, aşağı yukarı aynı işleme yakın bir olay olması lazım da nasıl.

Hani birisi çıksa dese, kardeşim önce xp cdsindeki tüm dosyaları bilgisayarda bir klasöre kopyala, sonra kullanmak istediğin programları bir klasörde topla, sonra nlite programını kur, programı çalıştır, şu butona bas, şu klasörü göster, sonra şunu göster, sonra şuraya tıkla ve en son iso olarak yine pc ye kaydet sonra da nero tarzı bir program ile dvd ye yazdır. Al sana içinde programlarınında (manuel) bulunduğu xp dvd si dese. Çok şeymi istiyorum arkadaşlar.

Bilgisi olanların yardımlarını bekliyorum saygılar...

Xp cidisinin isosunu mesela poweriso ile açtıktan sonra ıstedıgın programları içine surukle daha sonra farklı kayder dıyerekk yenı bır ıso olustr cd ye yazdırdıgında çalışıcaktır.

böyle sürükle bırak demekle ek proğramlar çalışmaz

bunların addonlarını n lite ile ekle ancak o zaman çalışır..

ancak windowsa ait dosyaları ultra iso ile açıp değiştirebilirsiniz

oda sadece bazılarını hepsini fdeğil...

lütfen addon ekleme katılımsız yapma başlıklarını dikkatli okuyunuz..

arkadasın programları çalıştırmak gibi bir istegi yokki konuyu dikkatlice oku bence ..

ekle bakalım nasıl ekyeleceksin

bizde öğreniriz..

nero, adobe reader, office, antivirüs programları vede winrar diyor..

demekki bizim bilmediğimiz başka bir şekildede ekleme yapabiliyorsunuz sizler..

dikkatli okuyorum akıl vermeyin

windowsun içinde kursun diyor 2 nci bir cd kullanmayım diyorr.

ek proğramları yazmış yukarda bunları xp kursun diyorr..

varsa bildiğiniz başka yol bizede öğretin..

bu sistemle dosyalar eklenir ama kurulumdan sonra tek tek çalıstırılıp kurulması gerekir birde o programlar windows cd sinin içine ilave edilince dosyalar 1 cd ye sıgarmı orasıda karısık bir durum ..

Şakamı yapıyorsun sen yoksa kazı cewırıosunda yakmamayamı calısıyorsun ne yazmıs ıyı oku

1- Xp nin imagesini iso veya nero ile nrg uzantılı olarak sabit diskimize alsak. Bu imagenin boot özelliğini bozmadan bahsi geçen programların setuplarını bu imagenin içine gömsek (bakınız modifiye işletim sistemi veya otomatik kurulum değil, sonra cd yi aç diyerek kendim manuel olarak kuracağım bu programları yani klasör veya dosya olarak koysak) sonrada bu imageyi aynen geriye bir dvd ye yazdırsak.

bu sistemle dosyalar eklenir ama kurulumdan sonra tek tek çalıstırılıp kurulması gerekir birde o programlar windows cd sinin içine ilave edilince dosyalar 1 cd ye sıgarmı orasıda karısık bir durum ..

Cd dememiş zaten dvd demiş.

Arkadaşlar bu kadar hızlı yanıtlar için teşekkür ederim.

Haklısınız otomatik kurulum demiyorum, yani düşünün; az çok bilgisayardan anlıyorsunuz sık sık arkadaşlarınızın eş dostunuzun bilgisayarına format atıyorsunuz. Format bitti windows kuruldu, driverler kuruldu sonra en çok kullanılan programlar ( mesela office kendi başına bir cd, nero, adobe, nero v.B) kurulması gerekiyor. Bunlar ya ayrı cdlerde yada flash bellekte falan oluyor. İşte bu karışıklığı önlemek için hepsi bir dvd olsun kurulum bittikten sonra bootlu xp dvdsini çıkartmadan dvdyi sağ klik/araştır veya aç ile açarak içinden bahsettiğim programları tek tek kurmak. Amaç bu. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Arkadaşlar bu kadar hızlı yanıtlar için teşekkür ederim.

Haklısınız otomatik kurulum demiyorum, yani düşünün; az çok bilgisayardan anlıyorsunuz sık sık arkadaşlarınızın eş dostunuzun bilgisayarına format atıyorsunuz. Format bitti windows kuruldu, driverler kuruldu sonra en çok kullanılan programlar ( mesela office kendi başına bir cd, nero, adobe, nero v.B) kurulması gerekiyor. Bunlar ya ayrı cdlerde yada flash bellekte falan oluyor. İşte bu karışıklığı önlemek için hepsi bir dvd olsun kurulum bittikten sonra bootlu xp dvdsini çıkartmadan dvdyi sağ klik/araştır veya aç ile açarak içinden bahsettiğim programları tek tek kurmak. Amaç bu. Umarım açıklayıcı olmuştur.

Açıkça oldu cevabıda doğru verdik hernekadar anlamadan cevap vermek isteyen arkadaşlar olduysada :D

yani arkadaşım senin istediğin ultraiso yada poweriso. zaten bu programların ikiside taban olarak aynı ben ultraiso kullanıyorum. ultraiso ile create cd dvd image seçeneği ile xp cd nin imajını al adaha sonra imajı aç imajın içine programlarını sürükle bırak yaparak ekle ondan sonra imaj dosyasını kaydet ve dvd ye yazdır bootda hiçbir sorun çıkmaz istediğin olmuş olur. bende sağa sola formata giderken kullanmak için xpsp3 ün yanına çeşitli driver paketlerini eklemiştim ve canavar gibi çalışıyor hiçbir sorun yok...

Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Ultraiso ile deneme yaptım ve kaydettim. Kaydettiğim bu imajı tekrar ultra iso ile açtığımda üst sol kısımda AÇILABİLİR mesajını gördüm. Galiba bu mesaj boot edebilir anlamında imiş. Ama henüz deneme fırsatım olmadı birebir. Tekrar teşekkürler herkese.

xp nizi bilgisayarınıza kopyalayın içine programlar diye bir klasör açın programlarınızı bu klasörün içine atın sonra nlite bilgisayarınıza kurun netframwork yüklü olması lazım çalışabilmesi için kopyaladığınız xp nizi göz at diyerek klasörü gösterin devam diyin ve iso oluştur deyin yada direk Dvd nize yazdırın bir çok defa böyle oynamalar yapmıştım bir sorun olucağını sanmıyorum ..sanal bilgisayarda deneme yapın yinede

ultraiso programını kurun (full olması lazım)

bılgısayarınzdakı xp ıso veya nrg kalıbını sag tıklayıp ultrısoyla acın

butun programlarınızı bı klasorde toplayın

ust menuden komutlara tıklayın klasor ekle deyıp hazırladıgınız program klasorunu secın

ekle işlemı bıttıkten sonra

dosyaya menusunden kaydet veya farklı kaydete tıklayın

kayıt işlemının bıtmesını bekleyın

bu kadar

konuyu ıyıce okumadan yorum yazan var

ne nlitesı ya. kurulumdan sonra dvdnın ıcıne gırıp programları manuel yukleyecek

ıyıce okuyun

Evet arkadaşlar tekrar herkese teşekkür ederim. Kaydettiğim iso dosyasını dvd ye daha doğrusu boot/cd/dvd özelliği verdiğim bir usb belleğe kaydettim. Ve sanal pc de denedim sorunsuz kurdu. Ardın da programları kurdum bir sorun yok. Yardımlarınıza tekrar teşekkür ederim.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...