Jump to content

Xp İle Win7 Yada Vista & Win7 Kullanmak Mümkünmü?

Recommended Posts

aynı harddiskte bilmiyorum ama ben harddiski 3 e böldüm ve birisinde xp diğerinde windows 7 kurulu ama önce xp yi sonra windows 7 kurman gerekiyor yani xp-wista-windows 7 bu şekilde kurulum yapman gerekiyor

tabi olur ben xp için 12 gb Windows 7 için 30 gb yer ayırdım hiç sorun olmaz hatta xp ile linux bile kurmuştum bir ara bilgisayar başlarken soruyor Windowsun daha önceki sürümü ile aç diye bu xp oluyor Windows 7 diye orada yazıyor aşşağı yukarı tuşları ile hangisi ile açmak istiyorsan onu seçip enter basıyorsun eğer basmassan 30 saniye içinde windows 7 ile bilgisayarı açıyor ama önce xp sonra windows 7 yada wista kurun yoksa diğer işletim sistemi yok oluyor tekrar geri getirmekte mesele :D

Aynı hdd de farklı partitionlarda 98 XP windows 7 vista kuluabilir eskiden yeniye dogru kurun yada bilginiz varda bcdedit kullanın

farklı partisyonlara vistayla windows 7yi kurabilirsin msconfig te önyükleme seçeneğinden hangi sistemin varsayılan olarak açılacağını seçim ekranının otomatik bekleme süresini ayarlasın artı xp de olsun istiyorsan easybcd ile onuda aktif edebiliyorsun diye biliyorum

benim pc'de böyle

20jpttj.jpg

• 2 hafta sonra ...

Ya ben daha önce ikincil bilgisayarıma pardus ve xp kurmak istedim ama sorunlu oldu . Harddiskim 250 GB Ben harddiski

Seagate Baracuda 250 GB

---C:\125 GB

---D:\10 GB

---E:\115 GB

Ben daha önce D:\ 'e Linux yüklememde Linux varsayılan gelmişdi. Sonra Windows 7 Kur DVD ile düzelttim. Ya şimdi sormak istediğim soru Açılışda Benim Windows veya Linux'u seçmem nasıl olucak?

Düzenlendi > Çözümü buldum Linux yüklediğimde harddisk biçimlendirme ekranını el ile yapılandırıp açılış diskine işletim sistemini ekle yaparak kurdum.

• 4 hafta sonra ...

kardeş easy bcd yi indir kur eğer xp açılmazsa ana menüde add enteries var ordan xpyi ekletiyorsun manage bootloader da write mbr dedinmi açılışta seçenekli olur istediğin sistemi açarsın

Resimlerle anlatayım

e0sc8x.png

rljrpt.png

2mzku4g.png

Evet EasyBCD ye güvenebilirsiniz. Bir tane de paralı program vardı. DualBootPro'ydu sanırım. Ama EasyBCD gerçekten işe yarıyor. Aksini iddia eden olmayacaktır muhtemelen. Kasma olur diyen arkadaşım kasmanın ne ile alakalı olduğunu söylermisin ? Kasmanın mantıklı bir açıklaması olduğunu sanmıyorum. Aynı bilgisayarda 5 işletim sistemi bile kullanan var. Onlarda niye olmuyor bu kasma olayı?

falcon kardeş iyiniyetin belli de adam sana hata oldu ne yapcam başlangıç seçeneklerini dememişki. senin bahsettiğin win7 yi önce xp yi sonra kurunca win 7 nin başlangıç ekranında görünmemesi sorunu.

gerekli boyutlarda bölümleme yapıp sırasına göre kurar geçersin. ben bi kere yanlışlıkla aynı diske kurmuştum ama ne olduğunu hatırlamıyorum şimdi :) bende de birinde win7 ulitimate 32 diğerinde de mxp v3 yüklü. fazla mal göz çıkarmaz :) hatta bazan çok faydalıda olabiliyor. mesela xp de yapamadığın şeyleri win7 de yapabiliyorsun. çünkü win 7 gerçekten daha gelişmiş bir sistem. bazanda bazı şeyler win7 yeni olduğundan onda sorun çıkartabiliyor o zamanda xp imda da yetişiyor. yani böyle avantajları var çoklu sistem kullanmanın.

Şimdi Aynı Şekilde Kurulumu Yapıcam İlk Xp Sonra Win7 Eğer Xp Yi Yada Win7 Formatlamak İstediğimde Diğer Sistemde Gidermi Acaba?

öyle bir sorun olmaz. çünkü ikisi tamamen ayrılmış sistemlerdir. ama virüs programı kurarken falan sorar aynı ağda başka sistemde algılandı dosyaların görülmesi ve paylaşımına izin verilsinmi diye. tabi sana kalmış bi şey. yalnız sen kullanıyorsan izin vermenin mahsuru olmaz. ama sistemin birine benden başka kimse girmesin dersen izin vermemen iyi olur.

windows 7 kurulduktan sonra xp kurarsanız bilgisayar xp olarak açılacaktır bu durumda windows7 dvdsini takıp şimdi yükle ekranında sol altta bilgisayarınızı onarın seçeneğine girip başlangıcı onarın diyeceksiniz bu defa da windows 7 açılacak ama xp açılmayacak o zamanda benim anlatımıma göre xpyi kaydettirdiğiniz zaman açılış seçenekli olacaktır istediğinizi seçip entera basıp açarsınız olay bu

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...