Jump to content

Laptopa Dökülen Sıvıdan Nasıl Kurtulunur?

Share

Recommended Posts

laptop sökmede herhangi bir tecrübeniz yoksa sakın açmaya sökmeye kalkmayın sonra sıkı geçme parçaları yada tırnakları kırıp laptopu sıvıdan kurtarıp gevşek bir cihaz haline getirmeyin :=) sakın aklı evveller olsun japonla yapıştırırız moduna girmesinler birdahaki sökme durumunda bu uyanıklıklarını bir şekilde öderler :) Anlamayan dokunmasın yada laptopunu gözden çıkarmayan.Adam gibi ya anlayan bir arkadaşınıza yada servise gönderin.Bir arkadaşta demiş sakın servise gönderirken sıvı teması demeyin diye :) :) Ya siz söylemesenizde bu servislere çay getirip götüren çaycı eleman bile gördüğü an ' aaa bunda sıvı teması var ' diyebildikten sonra sizin bunu saklamanız sadece servisteki işi geciktirir :) Hatta ben servis olsam cihaz onarıldığı halde bile yalan söyledi bunlar diye 30 günün dolmasını beklerim geri göndermek için :) Neyse nette laptop nasıl sökülür nelere dikkat etmek lazımdır konulu birçok görsel kaynak var incelemenizi tavsiye ederim sonrasındada sıvı teması ile ilgili yapılacakları yine görsel kaynaklardan illa kendim halledicem diyorsanız inceleyerek sabırla halledebilirsiniz.

• 2 ay sonra...
  • 2 ay sonra...
  • 2 hafta sonra ...

arkadaşlar herks bir sekilde bilgi paylasımı yapmaya calısmıs ama benim değinmek istediğim konu ak yaparken kara yapmak bazen bana gelen sorunlarda musteri sorun basitken daha ağır bir seklde getirmiş olyor yani masrafı 5 lira ise 10 liraya çıkıor bana kalırsa en iyisi üstteki arkadaslarında dediği gibi elektrik sarj girislerini (Sarj, Batarya) hemen çıkarıp mümkün olan en kısa zamanda uzman bir arkadasa goturmek herkese sayglar

• 1 ay sonra...

ALKOL : plastik aksamlara zarar verir chip kondansatorler zarar görebilir yapışkan noktalar entegre altları ve kablo bağlamaları gibi .... selülozik tiner kullanmak gerekir ancak selülozik tinerde keza plastik aksamlara zarar verir bunları kullanmak yerine enerji tamamen kesilip kendiliğinden kurumasını beklemek eğer su dökülmüş ise uygulanabilir ... Ancak kahve vb. durumlarda plastik aksamlara dikkat ederek temizlik yapmak lazımdır .. Ayrıca sıvı temasında board üzerinde her boardda değişir sadece 1 veya 2 entegre zarar görür daha doğrusu sigorta olarak düşünün elektrik keser yollar zarar görmemiş ise chipsetlerde hasar oluşmamışsa yani sıvıdan kaynaklı şase olmamışsa sıvı teması çözülebilir bir sorundur yeter ki adamını bulun yaptıracak .... Tinerle ilgili aşağıyı okuyun ve minmum durumda kullanın temizlik için kullanılan pastalar ve spreyler mevcut onlardan alın yanınızda bulunsun ...

Selülozik tiner sentetiğe göre daha güçlü bir çözücü (solver)
Selülozik tiner plastik ve benzeri yüzeylere zarar verebilirken sentetik daha az tahriş edici
Selülozik tineri plastik kapta muhafaza etmeyin. Her ikiside metal veya cam kutularda muhafaza edilmeli.
Her ikiside boya artıklarını temizlemek için kullanılabilir
Selülozik tiner daha uçudur ve geride yağ bırakmaz, sentetik tiner yağlı olduğu için boyanın kuruma süresini uzatır.
Her ikisi de kafa yapar ama selülozik tiner daha etkilidir :)
Her ikisi de doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Bu yüzden genellikle saydam olmayan veya yarı saydam kutularda gelir.
Selülozik tinerin yoğunluğu: (20°C’de) 0.854 gr/ml
Sentetik tinerin yoğunluğu: (20°C’de) 0.97 gr/ml
Sentetik tinerin kokusuz olanları da bulunabilir
Her ikisi de cilt ile temas ettiğinde yanma yapar, bol su ve sabun ile yıkanmalıdır
Temizlemek için bol su ve sabun ile yıkanmalıdır
Her ikisi de iyi havalandırılan yerlerde saklanmalıdır
Selülozik tiner 38 santigrat derecede, sentetik tiner 42 santigrat derecede alevlenebilir
Selülozik yapılı boyalar üzerine diğer tür boyalar uygulanabilir. Selülozik yapılı boyalar ise üzerine uygulandıkları diğer tür boyaları bozup çatlatırlar.

Edited by sysleus

benim lenovonun üstüne çok çay, kahve, kola döküldü ben hiç bozuntuya vermedim alttaki fan suyu dışarı attı :) hatta fan daha rahat çalışmaya başlaı galiba fandaki tozu da su ile attı :)
herkes bir şey demiş allah razı olsun ama bazı arkadaşlar demişki saç kurutma makinesi kullanmayın sanırım bu arkadaşların makineleri hep bozuk ve sadece sıcak üflüyor :) abicim saç kurutma makinesi kadar yüksek hızlı hava üfleyen makinalar 150 lradan başlıyor. gider 20 liralık bir saç kurutma makinesi alırsın onunla soğuk modda üflersin olur biter merak etme birisi saç kurutma makinene ayar çekip de sadece sıcak üfler hale getirmemişse çok işe yarar. ama ediğim gibi sadece sıcak modda üfletirsen o zaman klavye hamur olur ya da diret suyu çeksin derseniz elektrikli süpürge ile çekin ki daha iyi olmalı.

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...