Jump to content

Okul Bilgisayarlarına Yerli İşletim Sistemi!

muselmansuffe

Recommended Posts

bir kaç sene önce meb ve microsoft anlaşma yapmışlardı... hatta office programları için seminerler açıldı ve microsftun ürünleri okullarda yaygınlaştı... şimdi de linux'a geçiliyor ve meb'in neredeyse bel kemiği olan ilsis firefox'ta, chrom'da çalışmıyor... acaba meb'in ileri görüşlü(!) gelenleri bunun farkında mı merak ediyorum. gerçi daha bizim atamalarımız için olan genelgeyi bir haftada 3 kez değiştirdiler ve nedense bundan sonra yapcakları şeylere pek bir güvenim kalmadı... umarım yerli işletim sistemini yaygınlaştırır ve okullardaki gençlere, tamamı yerli çekirdek üzerine yapılmış bir işletim sistemi yazmaları konusunda ilham verilmiş olur...

İnşaAllah ya ne mükemmel olur hayali bile güzel. :blush:

E hiç yanıt alamamaktan iyidir. :)

E tabi doğru. :)

Pardus'u yaklaşık 2 yıldır kullanıyorum. Gayet güzel bir işletim sistemi. Ancak geliştirilmesi gerekiyor. Benim ekran kartı modeli eski (8x - 512 MB ATI) bu yüzden Pardus'ta problem yaşadım. Aslında bunun asıl sebebi ATI'nin sahip olduğum ekran kartı için linux sürücü geliştirmeyi bırakması(yeni linux çekirdeğiyle uyuşmaması). 2 gün sonra yeni Pardus sürümü çıkacak.

Ancak okullarda Pardus'un kullanılması şart gibi bir şey. Çünkü sadece Windows'a verilen lisans ücretiyle bir sürü bilgisayar daha alınabilir. Kesinlikle bunun olması gerekiyor.

Pardus açık kaynak kodlu yazılımlara sahip olduğundan dolayı herkes tarafından değitirilebilir ve geliştirilebilir. Satımı yasaktır. Ayrıca Pardus, SuSe ya da başka bir linux dağıtımından çakma olarak yapılmış bir sistem değildir.

Firefox ile yapılamayan işlemler için Pardus'un sitesinde bir çözüm bulundu bkz. :

Please register to see this content.

Uzun vadede iyileştirilebilir bir sorun bu bence.

Yani bu, okullarda Pardus kullanmaya engel olmasa gerek diye düşünüyorum.

Bilgisayar öğretmeni misiniz?

Eğer öyle ise, okul müdürü/müfettiş gibi yetkililere birinci ağızdan durumu izah etseniz?

Evet bilgisayar öğretmeniyim. Yetkililere birinci ağızdan söylemenin bir faydası olduğunu düşünmüyorum. Bunu yapabilecek tek yerin TUBİTAK' ın Pardus geliştirme birimidir. Gerekli yerlere baskı yapılırsa sorun düzeltilir diye düşünüyorum. Fakat bu iş ne kadar sürer onu Allah bilir!

mükemmel bir sistem olmayabilir

en az 5 yıl içinde uygulanacağı düşünülürse tübitak gereken kullanılabilirliği oluşturacaktır

devlet desteğiyle linuxtan daha iyi hale getirilebilir

eğitim sistemimiz ve bağımlılık açısından fevkalade yerinde bi karar

:friends:

Eğer yaygınlaşırsa Çok iyi olacağı taraftarıyım..Kendimde bir pardus kullanıcısıyım...

Ancak;

-Bazı arkadaşlarımızın şu çakma,kopya,dandik gibi ifadeleri bu sistemi bitiren..Bi bak bakalım kullan çakma mı değilmi gör..Ben kubuntu'yuda kullandım pardus'u da..Emin olun kubuntu 1000 çeker..Eğer milletimiz desteklerse 3-4 seneye kadar Dünya'nın en iyi linux sürümü olur diye bir düşüncem var.

-Birde meb gibi bir kurumunda ie kullanmayı zorunlu hale getirmesi çok yanlış..Buna çok kızıyorum..Eğer bir tarayıcı sabit kılınmak zorundaysada opera,mozilla firefox gibi tarayıcılar olmalı bunlar..Çünkü her iki sistemide destekliyor..

I love pardus..I hate Windows..

pardusa yada herhangi bir linux dagıtımına çakma diyen arkadaş linux mantığını bilmiyor demektir. Tüm linux dağıtımlarında kullanılan çekirdek ortaktır. yani aslında linux dediğimiz şey çekirdektir. ve bu çekirdeğin 2.4 yada 2.6 gibi model numaraları var. bu çekirdek üzerine ya KDE desktop kuracaksın yada gnome arayüz kuracaksın. Bunlar en populerleri yani ubuntu ile gnome masaustu ortamı kullanan bir linuz dagıtımı tabiki birbirine benzer. yada KDE masaustu kullanan tum linux dağıtımları yine birbirine benzer. zaten insanların çakma dedikleri de arayuz benzerliğinden ibaret. yani duvar kağıdını aynı yapsan windows kopyası bile derler. Gülüp geçmek lazım.

gelelim kod kısmına pardus kendine özgü bir çok kodu bünyesinde barındırır. sadece kurulum esnasında karşlınıza çıkan arayüzü dahi python dili ile yazılmış ve pardus a özel bir arayuzdur. biraz detaylı incelediğiniz de birçok projede pardus un kendine özgü kod yapıları referans alınmaktadır. isimleri komik ama işlevli araçlar(yalı,pisi,comar vs) bunlar linux camiasında takdir görmüş uygulamalar. tabiki bir red hat yada ubuntu ile kıyaslanamaz. çok diiakt etmenizi istediğim bir nokta var. ubuntu nun en son çıkan versiyonun kod adı lynx'ti. bundan birkaç sürüm önce pardus un çıkardığı sürümün kod adı lynx lynx tir. ayrıca pardus 2009.1 sürümünde arayuzde kullanılmış renk gül kurusu dur.i. son ubuntu sürümünün rengi yıllarca kullandığı kahverengiyi bırakarak benzer rengi kullanmıştır. millet taklit ediyor siz köstek oluyorsunuz. çok yanlış bir tutum.

ayrıca belirtmekte fayda var windows o çok sevdiğiniz aero arayuzu linuztaki compiz den aşırmıştır zamanında. yani windows bile yeri gelince linux camiasını takip eder.

Çok şükür kendi windowsumuz yaygınlaşıyor Türkiye işletim sistemimizde inş. bağımsız olur. inşallah işletim sistemindede ilerde lider olucaktır Türkiye

kendi windows umuz değil!!!!!!!!!!!!! Kendi işletim sistemimiz.

Pardusun suse den çakma olduğunu nereden anladın.Bilmeden mesaj yazmayın.Komik duruma düşebilirsiniz.Önce açık kod felsefesini araştırın.Linux ne demek onu öğrenin.Sonra çakma olup olmadığına karar verin.

Suse,Pardus,Ubuntu vs... Emin olun butun linux surumleri aynı.Hem Pardus %100 yerli malı da degil

çekirdeği birtek yerli değil kardeşim..Onuda adamlar nasıl yapsınlar..

Sen bu pardus'a para verip almıyorsun..Allah bilir destek vermiyorsun,birde %100 yerli istiyorsun..Armut piş ağzıma düş;sapın üste gelsin,çekirdeğin havada kalsın...Varmı böyle birşey ya...Buda bir millet meselesidir..Bu da bir milliyet meselesidir..Lütfen Cahil olmayın..Sen adamlara bas parasını adamlar çekirdeğini de yapsınlar..

çekirdeği birtek yerli değil kardeşim..Onuda adamlar nasıl yapsınlar..

Sen bu pardus'a para verip almıyorsun..Allah bilir destek vermiyorsun,birde %100 yerli istiyorsun..Armut piş ağzıma düş;sapın üste gelsin,çekirdeğin havada kalsın...Varmı böyle birşey ya...Buda bir millet meselesidir..Bu da bir milliyet meselesidir..Lütfen Cahil olmayın..Sen adamlara bas parasını adamlar çekirdeğini de yapsınlar..

Farkında olmadan kendin cahillik yapmaktasın.

Bu ülkenin insanları korsanı sever.

Pardus ücretsiz günah yok

windows korsan günah çok desekde bu pardus çok zor yaygınlaşır :D

Ha şu bir gerçek ki ben pardus linux vs kullanmıyorum.Yakın bir zamandada kullanmıcam.işim gereği microsoft benim ekmek teknem.

Bu ülkede köklü değişimler çok zor olur.kendi görüşüm olarak devlet kurumlarının linux a geçmesi bi hayli zor.Bir çok devlet kurumlarının yazılımlarını şirketler oluşturuyor.Bu şirketlerin büyük bir çoğunluğu microsoft tabanlı yani windows tabanlı uygulamalar geliştiriyor.

Eğer bir değişim olucak ise öncelikle onun için gereken yazılımlar çevrilmeli daha sonra bu karar uygulanmalıdır.

"Hadi Hoppa,

geçelim linux'a,

Nasıl olsa Bedava" şeklinde bir geçiş söz konusu olmamalıdır.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...