Jump to content

Okul Bilgisayarlarına Yerli İşletim Sistemi!

muselmansuffe

Recommended Posts

Okul Bilgisayarlarına Yerli İşletim Sistemi Geliyor!

canvasr.png

Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK'ın geliştirdiği yerli işletim sistemi olan Pardus'u okullarda öğrencilere öğretecek.

Milli Eğitim Bakanlığı, TÜBİTAK tarafından dışa bağımlılığı durdurmak için geliştirilen ve 'Milli Yazılım' olma özelliğini kazanan Pardus İşletim Sistemi'ni yeni nesile öğretmek için çalışmalarına hız verdi.

Bilişim öğretmenlerini eğitime alacak olan MEB, başta ilköğretim olmak üzere bu sistemin öğretilmesi için öğretmenleri ve öğrencileri eğitecek. Bilişim öğretmenlerinin eğitimlerin ardından önce öğretmenlere devamında da ilköğretim çağındaki öğrencilere eğitim vermesi planlanıyor.

2011 yılı sonuna kadar sürmesi beklenen hizmet içi eğitimin ardından, yeni nesil Microsoft'un Explorer bağımlılığından kurtulacak. Microsoft gibi 'Kapalı kaynak kod' kullanımı, yani ürünün kodlarını bilmeme nedeniyle bilişim sektörüne meraklı olan ancak çalışma yapamayan öğrenci kitlesine de son verilerek bağımlılıktan kurtulmak hedefleniyor.

Pardus, Linux gibi 'açık kaynak kod'ları ile öğrenciler kullandıkları sistemlerin kodlarını görebilecek, böylece sistem üzerinde düşünce geliştirebilecek. Sistemin geliştirilmesi için ilgisi var ise kendisi de katkıda bulunabilecek.

4.160 ilköğretim okuluna kuruldu

Eğitimler kapsamında bilişim öğretmenleri ve bilişim dışındaki istekli öğretmenlere, 'Özgür yazılım felsefesi', 'Pardus kurulumu', 'Temel ayarlar', 'İnternete erişim', 'Dosya sistemleri' ve 'eğitim yazılımları' gibi çok sayıda dersler verilecek. Pardus sisteminin yaygınlaşması ile okullar hem milli, hem ücretsiz hem de bağımlı olunmayan bir yazılım ile tanışmış olacak. Bakanlık TÜBİTAK ile imzaladığı protokol kapsamında 4 bin 610 ilköğretim okuluna öğrencilerin tanıması amacıyla Pardus'un kurulumunu sağladı.

Kaynak: on5yirmi5

Eminim ki bu gidişle Windows İşletim Sistemlerinin yerini Pardus İşletim Sistemimiz alır.

Nitekim eğitim ve öğretim kurumlarından bu yazgıya destek vermeleri şart.

evet o kursu alanlardan biri de benim .. ileri seviye kursuna alacaklar şimdi onu bekliyorum ... :)

Bir çok konuda Windows tekelciliği yüzünden sorunlar yaşıyoruz. Şuan Muhasebe Kursu'na gidiyorum ve kullandığımız proğramlar Windows tabanlı ve Linux tercihi yok, ben ise Linux'u kullanmaya daha meyilliyim. Mecburen kullanıyorum Windowsu. Maalesef.

Bir kez Pardus Seminerine katıldım hiç de beğenmedim belki bana katılmayacak birçok arkadaş ama resmen kopya olmuş. Daha özgün olabilirdi.Ama yine de kendi yazılımımızı kullanmak taraftarıyım.

Suse çakması Pardus ama Windows kullanılmasından iyidir.

Pardusun suse den çakma olduğunu nereden anladın.Bilmeden mesaj yazmayın.Komik duruma düşebilirsiniz.Önce açık kod felsefesini araştırın.Linux ne demek onu öğrenin.Sonra çakma olup olmadığına karar verin.

Arkadaşlar olumsuz yorumlar yapmayın lütfen düşünün Milli Eğitim Bakanlığının Tüm okullardaki bilgisayarında Windows yüklü, Yerli yazılım kullansak daha iyi olmaz mı? Ayrıca Okullardaki windows Lisanlarına verilen paraları bir düşünün. Hem açık kaynaklı demiş geliştirilebilir demek beğenmediğiniz yönleri böyle kalacak değil ya.

İşin bir de güvenlik tarafı var,müdürlere,öğretmenlere,okuldaki bilgisayarlara biraz bilgisayar bildiği için ne olduğu belirsiz modifiye işletim sistemleri yükleyip o insanların şifrelerini çaldıran 2 olaya şahit oldum,milli olsun ya da olmasın umarım açık kaynak kodlu işletim sistemleri gelişir de başta Microsoft olmak üzere ondan faydalanan bizdeki yerel çapulcular da dahil tüm namus yoksunları avuçlarını yalar artık,o parayı etmeyen işletim sistemlerinden,o işletim sisteminin orjinalini alamadığı için şifrelerini çaldırmaktan kurtulur bu millet!

Yürümez.

Sen hem Pardus'u özendireceksin hem de İlsis(yeni adı mebbis:Tüm personel, okul, derslik ve demirbaşın kayıtlı olduğu, türm başvuruların yapılabildiği veritabanı)'in çalışması için İnternet Explorer'ı zorunlu kılacaksın.

Firefox ile deneyin isterseniz.

http://mebbis2.meb.gov.tr/login.pasp[/CODE]

Yürümez.

Sen hem Pardus'u özendireceksin hem de İlsis(yeni adı mebbis:Tüm personel, okul, derslik ve demirbaşın kayıtlı olduğu, türm başvuruların yapılabildiği veritabanı)'in çalışması için İnternet Explorer'ı zorunlu kılacaksın.

Firefox ile deneyin isterseniz.

http://mebbis2.meb.gov.tr/login.pasp[/CODE]

Arkadaş çok güzel bir noktaya değinmiş. Ben öğretmenim ve 2 yıldır pardus kullanıyorum fakat sorun şu ki okulla ilgili yaptığım her işte microsofta mum oluyorum. her türlü devlet sitesi explorer harici bir tarayıcı kabul etmiyorlar. Bu durum için defalarca bilgi edinme kanunu çerçevesinde posta gönderdim cevap bile veremediler. Ne cevap verebilirlerdi ki!

Yani kısacası pardusa geçmek için dünyanın alt yapı çalışması gerekir bizimkiler çalışır mı? Cevabı size bırakıyorum! Saygılar.

Aynı konudan bende muzdaribim arkadaşlar işyerinde Pardus kurdum herşey güzel tarayıcım dahil tüm donanımlar tanındı fakat e-içişleri - sgb.net modülünü sağlıklı kullanamadım. Yine döndük windowsa. Malesef. :thumbsdown: Sistem açılıyor bende ama modüller kullanılamıyor. Wine kurdum play on linuxten ie 7 yi de kurdum ama sağlıklı çalışmadı.

Arkadaş çok güzel bir noktaya değinmiş. Ben öğretmenim ve 2 yıldır pardus kullanıyorum fakat sorun şu ki okulla ilgili yaptığım her işte microsofta mum oluyorum. her türlü devlet sitesi explorer harici bir tarayıcı kabul etmiyorlar. Bu durum için defalarca bilgi edinme kanunu çerçevesinde posta gönderdim cevap bile veremediler. Ne cevap verebilirlerdi ki!

Yani kısacası pardusa geçmek için dünyanın alt yapı çalışması gerekir bizimkiler çalışır mı? Cevabı size bırakıyorum! Saygılar.

Uzun vadede iyileştirilebilir bir sorun bu bence.

Yani bu, okullarda Pardus kullanmaya engel olmasa gerek diye düşünüyorum.

Bilgisayar öğretmeni misiniz?

Eğer öyle ise, okul müdürü/müfettiş gibi yetkililere birinci ağızdan durumu izah etseniz?

Uzun vadede iyileştirilebilir bir sorun bu bence.

Yani bu, okullarda Pardus kullanmaya engel olmasa gerek diye düşünüyorum.

Bilgisayar öğretmeni misiniz?

Eğer öyle ise, okul müdürü/müfettiş gibi yetkililere birinci ağızdan durumu izah etseniz?

Muselman abi okul müdürü ve müfettişin bu konuda yapacağı tek şey ancak üstüne bildirmektir ki bu da epey uzun bir süreç. O ona öbürü diğerine derken bakanlığa ulaşana kadar pardus yaygınlaşır herhalde. :) Milli Eğitim Bakanlığı ve mebbisi yapan firmada bitiyor iş.

Düzenleme nedeni: İmla.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...