Jump to content

Tehlikenin Farkında Mısınız?

KemalALKIN

Recommended Posts

microsoft-monopoly.png

Büyük umutlarla piyasaya sürdüğü Vista sürümünde büyük bir hayal kırıklığına uğrayan Microsoft, zaman kaybetmeksizin Windows 7'nin çalışmalarına başlamış ve Vista ile kaybettiği saygınlığını yeniden kazanmak istemişti. Windows 7'nin piyasaya çıkmasıyla birlikte Microsoft, herhangi bir güncelleme paketi (Service Pack) içermeyen Vista'ya olan desteğini, 13 Nisan 2010 tarihi itibariyle kesti.

Windows XP, Microsoft'un piyasaya sürmüş olduğu ve en uzun süreyle destek verdiği sürümü olma özelliğine sahip. XP kullanıcılarına da Microsoft cephesinden kötü bir haber geldi. 13 Temmuz 2010 itibariyle Microsoft Windows XP Service Pack 2 (SP2)'nin güncellemelerine son veriyor.

Kullanıcılar Nasıl Etkilenecek?

Bu sürümlerden birini kullanıyorsanız, artık güvenlik güncelleştirmeleri alamayacaksınız. İşletim sisteminin güvenlik yamaları çıkarılmadığı için çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunların arasında kişisel bilgilerinizi çalabilecek virüsler, solucanlar, truva atları ve casus yazılımlar ve sistemin kapatılmayan açıklarından faydalanacak her türlü erişim bulunmakta.

Peki, Ne Yapmalı?

Bu haberler, ülkemizdeki Microsoft Windows kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun artık her türlü güvenlikten yoksun olduğu anlamına geliyor. Yukarıda sayılan işletim sistemlerini kullananlar, her türlü güvenlik güncellemesinden artık mahrum durumdalar.

Peki, çözüm yok mu? Elbette var :).

Bizim önerimiz, arkasında ya da altındaki etiketinde Microsoft'un seri numarası yazan yeni bir bilgisayar almak ya da yüksek lisans bedeli ödemek yerine; tamamen ücretsiz ve özgür yazılım ürünü olan Pardus'u tercih etmeniz.

Pardus ile özgürleşin!

Kaynaklar: Yahoyt, Microsoft Turkiye

Benim Yorumum;

Ubuntu Lucid Lynx ((LTS)(En Uzun Süre Destek Verilen Yeni Sürüm)) 10.04 Kullanın

Pişman Olmayacaksınız!

Çünkü En Yüksek Güvenlikli Ve En Yaygın Bu Yaygınlığı Sayesinde Linux Programlarının Çoğunluğu Ubuntu İçin Yapılıyor :)

Birde Yazılım Kütüphanelerindeki Yazılımlar Tam Test Edilip Eklenir

Destekçisi Çoktur ;)

Sana hak veriyorum kemal pardusa gecilmesi hakkında nede olsa yerli mal,tehlikesi de yok o işletim sisteminde güvende kullanılabir.Ms pek yakında xp ninde dama atacakları kesindir.Hayırlı geceler.

Selametle kalınız.

xp gibi bi işletim sistemini artık yok sayıyosa Microsoft ileri zamanlarda aynısı Win7 nin başınada gelecek demektir...! tabii şimdi bunları söylemek çok erken ama nasıl xp ile ilgilenmekten vazgeçti Ms ileriki zamanlarda Win8 vs işletim sistemini çıkardığı zamanda aynısı win7 ye uygulayacaklar bnce...!

En iyisi Pardus ..!

• Administrator

Sana hak veriyorum kemal pardusa gecilmesi hakkında nede olsa yerli mal,tehlikesi de yok o işletim sisteminde güvende kullanılabir.Ms pek yakında xp ninde dama atacakları kesindir.Hayırlı geceler.

Selametle kalınız.

Ne alakası var ki? Microsoft açığı kendisi mi koyuyor? Bir açık çıktığı zaman microsoft kadar hızlı kapatma garantisi de yok sonuçta.

xp zaten çıktı çıkalı bütün açıkları kapatılmış bir işletim sistemi

açık xp,de değil yüklediğiniz proğramlarda olabilir

daima güncel bir anti virüs,de kurulu oldugu sürece,problem olacağını sanmıyorum

Valla ben kendimi bildim bileli XP kullanıcısıydım ki 2 hafta önce Vista kurdum ...memnunum şuan ..

doğrusu ben şimdiye kadar hiç XP güncellemesi yapmadım .. Hep XP Home Edition kuruyordum pc'me.... şimdiye kadar da ne bir hack saldırısı oldu bilgisayarıma nede başka bişi... sadece arada sırada virüs giriyordu o kadar...

XP Home Edition (güncelleme içermezdi)

+

Eset Nod32

+

Usb Disk Security

yukarıdakiler benim vazgeçilmezimdi ...!

Ne alakası var ki? Microsoft açığı kendisi mi koyuyor? Bir açık çıktığı zaman microsoft kadar hızlı kapatma garantisi de yok sonuçta.

wmismail paylaştığı topicteki konu itibari ile

bir takım bugları kim xp ye entegre ediyor ve tabiiki ms bence,haklısın ms kadar acık kapatmaz pardus.

Ben pardus kullanmadığım için o işletim sistemi hakkında yorum yapamam.Saygılarımla.

• Administrator

wmismail paylaştığı topicteki konu itibari ile

bir takım bugları kim xp ye entegre ediyor ve tabiiki ms bence,haklısın ms kadar acık kapatmaz pardus.

Ben pardus kullanmadığım için o işletim sistemi hakkında yorum yapamam.Saygılarımla.

Bug demek programdaki hata demektir. Programlar insan yapısı olduğu için, hatalı da olmak durumundalar. Kimse ben hatasız program yaparım diyemez.

microsoft-monopoly.png

Büyük umutlarla piyasaya sürdüğü Vista sürümünde büyük bir hayal kırıklığına uğrayan Microsoft, zaman kaybetmeksizin Windows 7'nin çalışmalarına başlamış ve Vista ile kaybettiği saygınlığını yeniden kazanmak istemişti. Windows 7'nin piyasaya çıkmasıyla birlikte Microsoft, herhangi bir güncelleme paketi (Service Pack) içermeyen Vista'ya olan desteğini, 13 Nisan 2010 tarihi itibariyle kesti.

Windows XP, Microsoft'un piyasaya sürmüş olduğu ve en uzun süreyle destek verdiği sürümü olma özelliğine sahip. XP kullanıcılarına da Microsoft cephesinden kötü bir haber geldi. 13 Temmuz 2010 itibariyle Microsoft Windows XP Service Pack 2 (SP2)'nin güncellemelerine son veriyor.

Kullanıcılar Nasıl Etkilenecek?

Bu sürümlerden birini kullanıyorsanız, artık güvenlik güncelleştirmeleri alamayacaksınız. İşletim sisteminin güvenlik yamaları çıkarılmadığı için çeşitli tehlikelerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunların arasında kişisel bilgilerinizi çalabilecek virüsler, solucanlar, truva atları ve casus yazılımlar ve sistemin kapatılmayan açıklarından faydalanacak her türlü erişim bulunmakta.

Peki, Ne Yapmalı?

Bu haberler, ülkemizdeki Microsoft Windows kullanıcılarının büyük bir çoğunluğunun artık her türlü güvenlikten yoksun olduğu anlamına geliyor. Yukarıda sayılan işletim sistemlerini kullananlar, her türlü güvenlik güncellemesinden artık mahrum durumdalar.

Peki, çözüm yok mu? Elbette var :).

Bizim önerimiz, arkasında ya da altındaki etiketinde Microsoft'un seri numarası yazan yeni bir bilgisayar almak ya da yüksek lisans bedeli ödemek yerine; tamamen ücretsiz ve özgür yazılım ürünü olan Pardus'u tercih etmeniz.

Pardus ile özgürleşin!

Kaynaklar: Yahoyt, Microsoft Turkiye

Benim Yorumum;

Ubuntu Lucid Lynx ((LTS)(En Uzun Süre Destek Verilen Yeni Sürüm)) 10.04 Kullanın

Pişman Olmayacaksınız!

Çünkü En Yüksek Güvenlikli Ve En Yaygın Bu Yaygınlığı Sayesinde Linux Programlarının Çoğunluğu Ubuntu İçin Yapılıyor :)

Birde Yazılım Kütüphanelerindeki Yazılımlar Tam Test Edilip Eklenir

Destekçisi Çoktur ;)

SAÇMALAMA DESTEĞİNİ ÇEKSEDE 3.PARTİ PROGRAMLAR VAR HER GEÇEN GÜN GÜNCELLENİYOR DEGİŞİYORLAR. MESELA "ANTVİR".

LİNUX A GELİNCE PARDUS KADAR KÖTÜ SÜ YOK NEREDEN ÇIKTI DEME DENEDİM. ASIL LİNUXLARIN DESTEGİ YOK Bİ KURDUMMU Bİ DAHA TA YENİSİ ÇIKANA KADAR AYNI. HA BİRDE GÜNCELEME OLAYI SIFIR OLDUGU İÇİN AÇIKLAR ANCA YENİ VERSİYON LİNUX KURUNCA DÜZELİYOR. KAYBTTİĞİN DOSYALAR DA CABASI.

BEN LİNUX U TAVSİYE ETMİYORUM ARKADAŞLAR.

WİNDOWSTAN ŞAŞMAYIN. DEDİĞİM GİBİ DESTEĞİNİ ÇEKSEDE BAŞKA ŞİRKETLER BİR ÇARESİNİ BULUYOR...

VİRUS PROGRAMI - KEYLOGER - FİREWALL - VE DAHA NİCELERİ.

SAYGILAR.

ubuntuya gecelim ama 10,9 nasil indircez nerede ve driver nasil bulacaz ?

UBUNTU İDARE EDER ANCAK WİNDOWSTAN ŞAŞMA DERİM.

YAZMAM DOGURMU BİLMİYORUM AMA

LİNUX VERSİYONLARI

Please register to see this content.

İNCELE

Saygılar.

Sevgili Arkadaşlar

Bir Sistem Mühendisi olarak vede altını çizerek microsoft eğitimcisi olarak bende windowstan nefret ediyorum.Basit karşılaştırmalarla sizlere ufak ufak açıklayayım.

Microsoft işletim sistemi tekelini elinden kaçırdığı günden itibaren bariz hatalarla önümüze geliyor.Bunlardan başıma gelen çok ufak bir olayı anlatayımda microsoftun gerçek yüzünü görün.

Önemsediğim müşterilerimin bir tanesinin 2000 server işletim sisteminde bir network ISS hatası vardı.Hatanın giderilme yönü tek idi kafası karışan ISS yöneticisinin yetkilerini elinden almak ve ISS i yeniden çalıştırmaktı.Bildiğimiz rutin işlemi yaptık yetkilerini elinden aldık sistemi yeniden başlattık ISS i tekrar yetkilendirdik.Dan bir hata mesajı sistem yetkileri yetkilendiremez.Haydaa e ben adminim kardeş senin yöneticilerini aldım diyorum makinaya bana sen kimsin diyor?

Şimdi bir evlat babaya asi gelirmi? Geliyor işte ben kafayı yedim o zaman ISS i kaldır dediğimde beni yine kabül etmiyor kısacası yetkilerim olduğu halde benim yetkilerimi kabül etmiyor.Vatandaş devletin valisine posta koyuyor yani :) Şimdi uzatmadan bizde bu olayı bizim üstadlarımıza soralım dedik aldığımız cevap yok,imkansız böle bişi olamaz.Neyse tamam üstadlarda cevap yok kalktık gittik mücrosoft istanbuliyeye (makinada yanımda).Eğitimci olduğumuz için azıcık dinliyolar bizi.Amcalarımıza kurduk makinayı kendisi denedi olmadı,gözler faltaşı gibi açık :))) eee biz ne dedik olmuyo işte.

Olması gerekli tekrar tekrar cık gene olmadı :) Sadede gelicem bizim mühendis amcamızda üstesinden gelemedi,cevap yok.İlginçti ama format attıktan sonra aynı hatayı vermedi.Şimdi vermez mi verir tabiki.Ama kayıt parametreleri aynı döngüye ulaştığında oda ne zaman olur bilinmez.

Şimdi bizler görsel ve tıklamayla windows kullandığımız için ağır geliyor ama hepsini bi kenara bırakın gücünüz yetiyorsa mac kullanın :D işletim sistemi görün makina görün

Oda olmaz ise ben bu işi yaparım 100 tane komutu ezberlerim diyosanızda kurun linuxı açın shell penceresini (sado) deyip durun ne virüs ne keylogger hiç derdiniz olmasın :)

Billgates geberde hepimiz kurtulalım her güncellemenden sonra seminere katılmaktan seminer vermekten anamız ağladı yeter artık.......

Saygılarımla

SAÇMALAMA DESTEĞİNİ ÇEKSEDE 3.PARTİ PROGRAMLAR VAR HER GEÇEN GÜN GÜNCELLENİYOR DEGİŞİYORLAR. MESELA "ANTVİR".

LİNUX A GELİNCE PARDUS KADAR KÖTÜ SÜ YOK NEREDEN ÇIKTI DEME DENEDİM. ASIL LİNUXLARIN DESTEGİ YOK Bİ KURDUMMU Bİ DAHA TA YENİSİ ÇIKANA KADAR AYNI. HA BİRDE GÜNCELEME OLAYI SIFIR OLDUGU İÇİN AÇIKLAR ANCA YENİ VERSİYON LİNUX KURUNCA DÜZELİYOR. KAYBTTİĞİN DOSYALAR DA CABASI.

BEN LİNUX U TAVSİYE ETMİYORUM ARKADAŞLAR.

WİNDOWSTAN ŞAŞMAYIN. DEDİĞİM GİBİ DESTEĞİNİ ÇEKSEDE BAŞKA ŞİRKETLER BİR ÇARESİNİ BULUYOR...

VİRUS PROGRAMI - KEYLOGER - FİREWALL - VE DAHA NİCELERİ.

SAYGILAR.

UBUNTU İDARE EDER ANCAK WİNDOWSTAN ŞAŞMA DERİM.

YAZMAM DOGURMU BİLMİYORUM AMA

LİNUX VERSİYONLARI

Please register to see this content.

İNCELE

Saygılar.

Siz eğer windows kullanırken birden hemen linux'a geçerseniz beğenmezsiniz.Ben linux'a şöyle geçtim ve memnunum:

1.VMware'a linux kurup denedim.

2.Wubi ile windows-linux dual boot yaptım.

3.Windows'tan kurtularak sadece linux kurdum.

Çoğu kişi başlığı okuyup saydırmışlardır microsoft'a.

Kısaca microsoft sp2 yüklü windows xp işletim sistemlerinde gelicek yeni güncelleştirmelerin desteğini çekmesi.

Lakin Dünyada sp2 kullanımı çok düşük bir pay.Sp yüklemekde ücretli değil zaten.

Dünyada En çok kullanılan işletim sistemi şuan itibari ile microsoft ürünleri.Bu tür süpekülasyonların(bu haber için değil) çıkması normal.Bugün bu sitede mac,linux'un tarşılmamasının sebebi Microsoft'un başarısı ve kalitesidir.(Tekelcilikle alakası yok)

Güvenlik konusuna gelince.Microsoft Tamamen geçilemez bir işletim sistemi yaparsa güvenlik firmalarının halleri ne olacakdır ?

Bu benim düşüncem pazarlama stratejisi.Linux çok güvenlikli vs diyorlar.Oyun bile oynanmıyor o işletim sisteminde.

Mac i hiç görmedim.Ancak linux ve windows ürünlerinden tamamen farklı.Bir gün mac kullanmak isterim ancak linux'u hiç düşünmüyorum.

Kullanıcısı çok olan yazılımlarda bug,açık vs gibi terimler çok kullanılır.Bugün sizin değiminizle En çok kullanılan linux olsaydı,programlar oyun vs gibi uygulamalar onun üzerine işlemiş olsaydı bu yaşananlar linux dada yaşanırdı.

konunun dışına çıkmadan, kendim nasıl bir kullanıcıyım diye sizlere kısaca söylüyeyim.Ben güncelleme vs yüklemem.Benim için gerekli pek güncelleme yok zaten.Güvenlik vs gibi güncellemeler benim işimi görmüyor.Her bulduğum web sitesine cup diye giren bir kullanıcı değilim.flash diskleri taktıkdan hemen sonra bile tarama yaparım.

Microsoftun bu kararını doğru buluyor gecikmiş bir karar olduğunu bile doğru olarak söyleyebilirim.

''Bizim önerimiz, arkasında ya da altındaki etiketinde Microsoft'un seri numarası yazan yeni bir bilgisayar almak ya da yüksek lisans bedeli ödemek yerine; tamamen ücretsiz ve özgür yazılım ürünü olan Pardus'u tercih etmeniz.

Pardus ile özgürleşin!''

PARDUS tamam da...

Etiketinde Microsoft seri numarası yazan yeni bir bilgisayar almasak olmuyormu? Kaçımızın İşletim Sistemi yasal çok merak ediyorum doğrusu...

Linux işletim sisteminde kurdunuz diyelim bir kaç sorununuz olacak.

birincisi yıllardır windows kullandığınız için kurulum bittiğinde bu ney diyeceksiniz bundan eminim

ikincisi nvidia ekran kartı kullanıyorsanız ekran kartınızı nasıl kuracağınız tam bir bilmece oluyor

linux bir program kuracaksanız nasıl kurulumu yapacağınızı öğrenmeniz gerekiyor ( bu ızdırap haline geliyor)

exe kurulumu unutun linux da böyle bişey yok ( oyunlar ve kullandığınız programların linux versiyonlarını bulmanız gerekiyor )

şunu özellikle belirteyim linux da bilgisayarınızın performansına inanamayacaksınız :D

bence linux un cd den çalışan sürümleri ile başlayın sonradan pişman olmamanız için

xp zaten çıktı çıkalı bütün açıkları kapatılmış bir işletim sistemi

açık xp,de değil yüklediğiniz proğramlarda olabilir

daima güncel bir anti virüs,de kurulu oldugu sürece,problem olacağını sanmıyorum

anti-virüsten once guvenlik duvarı lazım... bence, tabii sahsi gorusum...

anti-virüsten once guvenlik duvarı lazım... bence, tabii sahsi gorusum...

Güvenlik Duvarı,Biraz Daha Uzman Kullanıcıya Hitap Eder, ve Genellikle programlardaki izinler ile alakalıdır,yani kullanıcı br program yükler ve programın her türlü iznini güvenlik duvarından etkin hale getirirse,bu onun kendi seçimidir sonuçlarınada katlanır,benim iyi bir antivirüs dememdeki mantık ise auotrun,lar ve keylogger vs. şeyler içindi ama bence gerksiz bir tartışma,Xp desteğini kolay kolay kesemez bence...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...