Jump to content

Pc Kendi Kendine Kapanıyor

_blackmamba_

Recommended Posts

Arkadaşlar benim bir maruzatım olacaktı. Bilgisayarda ne zaman bir video izleyecek olsam, oyun oynayacak olsam bilgisayar kendi kendine kapanıyor. Kapanmada çok acayip kapandıktan sonra güç düğmesine basınca açılmıyor, fişi çekiyorum 1 dk sonra takıp açabiliyorum ancak. Ekran kartını değiştirdim RAM ile paylaşımlı kullanmaya başladım kapanma süresi baya arttı bence ekran kartından ama birde TNCTR ailesine sorayım dedim.

Sorun ekran kartında olsa oyun kapanır bilgisayar kapanmaz biliyorum.Ramde sorun olsa bilgisayar hiç açılmaz. Geriye tek işlemci kaldı eğer çok fazla ısınıyorsa bilgisayar kapanır.İsterseniz işlemciyi söküp fanını temizleyin ve memkünse termal macunu yenileyin

Sorun ekran kartında olsa oyun kapanır bilgisayar kapanmaz biliyorum.Ramde sorun olsa bilgisayar hiç açılmaz. Geriye tek işlemci kaldı eğer çok fazla ısınıyorsa bilgisayar kapanır.İsterseniz işlemciyi söküp fanını temizleyin ve memkünse termal macunu yenileyin

Ben bilgisayarcıyım..

Arkadaşın dedikleri kismi olarak doğru...Büyük ihtimalle işlemci ısınmasından kaynaklanıyor..ayrıca driverdan da sıkıntı olabilir.Driver otomatik tanıyorsa xp kurulduğunda sürücüyü kaldır softwareden yükle...Ram slotunu değiş.Ama kesinlikle işlemci fanını temizle..Bunlardan olmuyorsa Ekran kartı arızası var...

Bilgisayar kapanınca açılmıyor dedin.Bunun sebebi anakarttan.Büyük ihtimalle modelide Asus tur...Bu olayda bir sorun yok ...oda statik elektirtkten kaynaklanıyor...

Ben bilgisayarcıyım..

Arkadaşın dedikleri kismi olarak doğru...Büyük ihtimalle işlemci ısınmasından kaynaklanıyor..ayrıca driverdan da sıkıntı olabilir.Driver otomatik tanıyorsa xp kurulduğunda sürücüyü kaldır softwareden yükle...Ram slotunu değiş.Ama kesinlikle işlemci fanını temizle..Bunlardan olmuyorsa Ekran kartı arızası var...

Bilgisayar kapanınca açılmıyor dedin.Bunun sebebi anakarttan.Büyük ihtimalle modelide Asus tur...Bu olayda bir sorun yok ...oda statik elektirtkten kaynaklanıyor...

Çok sağol işlemcide hata olduğunu pek sanmamıştım ama bir sorum olacak ram slotu derken neyi kastettin

Evet oto. diriver kullanıyordum.Anakartta Asus yani işlemci düzelince sorun ortadan kalkacak. Olmadı bide ekran kartı yenilerim.

Kapanıp açılmıyorsa sorun power veya işlemci aşırı ısınıyordur.Power içindeki parçalar zamanla şişme yapar ve gereken voltajları düşük çıkarmaya başlar böylece akım fazla çekmeye ve ısınmaya başlar belli ısıdan sonra gücü keser kapanır. bir müddet sonra ntc ısı düşdükten sonra devreden çıkar ve power yine elektrik vermeye başlar taki yine ısınıncaya kadar sorun çoğunlukla power dan çıkar ama işlemcide aynı hatayı yapar ikisine dene

Bilgisayarın kapanması genelde işlemci çok ısındığı zaman (örneğin fan sorunlu ise) biosta belirtilen sınır değerlerine ulaştığında (60 C, 70 C sıcaklık) olur. Bir süre açmanıza izin vermez. statik elektrik felan değil. Anakart kendini korumaya alır. Büyük ihtimalle işlemci fanında problem vardır. Tabi PSU'daki kondansatorlerde şişme veyahut ekran kartı fanında problem olup olmadığına bakmakta fayda var.

benim probleminde pc yi acıyordum bir dakka yada biraz bekledikten sonra kendi kendine kapanıyordu senin kine benzer nasıl çözümünü bulduma gelince bi kere power bozulmuştu sonra işlemci üzerinde ki fanın tam oturup oturmadına dikat et acık kalırsa cok ısınıyor ve fan üzerinde işlemciyle baglantı yeri verya oraya sürülen bi macun var o da azalmışsa işlemci cok ısınır ve kendi kendini otomatik kapatır ekran kartından ve ramden oldunu sanmıyorum bunlara bi dikat et bakalım düzelicekmi.

kalın saglıcakla.

Benim sorunum da laptopla; bir sey indirecem zaman laptop kapanip yeniden aciliyor. Acaba nedendir arkadaslar? biktirdi beni. kac seferdir yeniden yukledim, belli bir zaman sonra tekrar ayni hastaliga basliyor. Yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden tesekkurler. (acer aspire 6920G)

Benim sorunum da laptopla; bir sey indirecem zaman laptop kapanip yeniden aciliyor. Acaba nedendir arkadaslar? biktirdi beni. kac seferdir yeniden yukledim, belli bir zaman sonra tekrar ayni hastaliga basliyor. Yardimci olursaniz sevinirim. Simdiden tesekkurler. (acer aspire 6920G)

bence ısınma sorunan var kardeşim işlemci üzrinde bir nevi macun tarzında sıvı birşey olacak termal macun veya termik macun diyorlar işlemci üzrine biraz sürmen yeterli bundan bu gune kdr hep bu sorunu böyle çözdüm çogu kişide bu sorunu gördüm hepsi pc kendi temizlemeye çalışırken bunu silmiş ve fan ve işlemci birbirine iletim sağlamayınca doğal olarak kapatıyor kendini pc...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...