Jump to content

Laptop'uma Perfect Xp Kuramıyorum..

4vc1

Recommended Posts

Arkadaşlar merhaba. Vista yüklü olan laptop bilgisayarıma perfect xp (dvd version 3.0) kurmak istiyorum ama maalesef olmadı. Konu ile ilgili forumda bir araştırma yaptım ama bu konu ile ilgili bir bilgi bulamadım. O yüzden yeni başlık açmaya karar verdim.

Samsung R509 marka modele sahip bilgisayrımda şu anda üreticinin lisanslı olarak yüklediği windows vista mevcut. Biliyorsunuz artık dizüstü makineler ile birlikte kurtarma cd/dvd si yerine hdd de bir partition açılıp buraya sistem kurma/kurtarma verileri yükleniyor. Perfect XP DVD sini takıp, cd den başlattığımda önyükleme yapıyor, mavi ekranda kurulum için gerekli dosyaları yüklüyor ve bilgisayar kurlum dosyaları yüklendikten sonra, önbelleğe alınan kurulum dosyalarından kurulumu devam ettirmek için reset atıyor. Sorun da burdan sonra başlıyor. Makine bir türlü bu önyükleme bilgilerinden devam etmiyor, onun yerine vista kendisini kurtarmaya çalışıyor. Normalde yine mavi ekranda bana yükleyeceğim partı sorması ve sonrasında yüklemeye devam etmesi gerekirken, vista sistem kurtarma sazı ele alıyor ve bu (önyükleme dosyalarını da siliyor tahminim) kurulumun önüne kurtarma yaparak önüne geçiyor, tekrar kendisini başlatıyor. Sorun ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar bir çözüm önerirlerse çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler..

makine restart yapınca beklemeden dvd'yi çıkartıp öyle bir dener misin ?

kanaatimce kurulum başlayacak ve sana xp dvd'sini tak diyecek. o zaman takarsın dvd'yi ve kurulum devam eder

anladığım kadarıyla restart sonrası dvd'nin bekleme süresi dolunca harddiskin birinci bölümünden boot ediyor

birinci bölüm kurtarma bölümü olduğu için de sorun çıkıyor

Kardeşim ilk mavi ekranda disk seçimi geldiği zaman eğer önemli bir bilgin yoksa tüm disk bölümlerini sil.

Sonra tekrardan nasıl istiyorsan bölümle öyle dene.

Sen büyük ihtimalle sadecevistanın olduğu bölüme format atıyorsun ama vista kurtarma bölümünü bırakıyorsun, açılışta da o bölüm devreye giriyor.

Kardeşim ilk mavi ekranda disk seçimi geldiği zaman eğer önemli bir bilgin yoksa tüm disk bölümlerini sil.

Sonra tekrardan nasıl istiyorsan bölümle öyle dene.

Sen büyük ihtimalle sadecevistanın olduğu bölüme format atıyorsun ama vista kurtarma bölümünü bırakıyorsun, açılışta da o bölüm devreye giriyor.

Adam disk bölümleme ve biçimlendirme ekranına ulaşamıyormuş ki bir türlü nasıl silsin yani?

Bak ne demiş: "...Perfect XP DVD sini takıp, cd den başlattığımda önyükleme yapıyor, mavi ekranda kurulum için gerekli dosyaları yüklüyor ve bilgisayar kurlum dosyaları yüklendikten sonra, önbelleğe alınan kurulum dosyalarından kurulumu devam ettirmek için reset atıyor. Sorun da burdan sonra başlıyor."...

Adam disk bölümleme ve biçimlendirme ekranına ulaşamıyormuş ki bir türlü nasıl silsin yani?

Bak ne demiş: "...Perfect XP DVD sini takıp, cd den başlattığımda önyükleme yapıyor, mavi ekranda kurulum için gerekli dosyaları yüklüyor ve bilgisayar kurlum dosyaları yüklendikten sonra, önbelleğe alınan kurulum dosyalarından kurulumu devam ettirmek için reset atıyor. Sorun da burdan sonra başlıyor."...

kesinlikle doğru!. O ekrana gelemiyorum ki. Yani Dvd yi takıp önyüklemesi bittikten ve res attıktan sonra, tekrar mavi ekranda bana nereye nasıl kuracağımı sorması lazım ama, vistanın kurtarma konsolu işe karışıyor. Bu durum tncXPde de geçerli. Site yetkililerinin konu hakkında bilgisi yok mu acaba??

"mavi ekranda kurulum için gerekli dosyaları yüklüyor ve bilgisayar kurlum dosyaları yüklendikten sonra"

Kurulumun önce nasıl işlediğini nasıl soru soracağınızı öğrenin.

Kurulum başladıktan sonra donanım sürücülerini yükler (sata, mouse, keyboard, cpu gibi)

Arkasından karşınıza disk seçim ekranı gelir. Disk bölümlendirmesi ve yüklenecek bölümü seçersiniz.

Yüklenecek bölüm seçildikten sonra dosyalar yüklenir ve sistem yeniden başlatılır (Bu ilk yeniden başlatmadır! Öncesinde yeniden başlatma olmaz) kur devam eder. B

Sorunun nerde olduğunu düzgün şekilde anlatırsanız belki cevap alabilirsiniz.

Eğerki disk biçimlendir me ekranına gelemiyorsan sorunun büyük ihtimalle SATA modundan kaynaklanıyor. Ama eğer bütün dosyalar %100'e kadar kopyalanıpta ondan sonra kurulum devam etmiyorsa bunun nedeni vista kurtarması olabilir.

Benim tahminim senin sorunun sata mod. BIOS ayarlarına girip AHCI mode yada SATA mode yazan yeri değiştirerek denermisin. Muhakkak buna benzer bir ayar olacak orada. Bunun seçenekleri içinde SATA/IDE/AHCI gibi modlar olur. IDE yaparak dene.

Eğer ki dosyalar %100 e kadar kopyalanıpta sana vista kurtarma bölümü engel oluyorsa ; malesef vista kurtarma bölümünü de format esnasında disk biçimlendirme ekranında silmen gerekecek.

x-force arkadaşım, sana cevap vermeden önce google da "soru nasıl sorulur" diye arattım;

( ),

sonuçlardan gerekli incelemeleri yaptım ve nasıl soru soruluru öğrendim. Bir de "cevap nasıl verilir" diye arattım, onu da sen bi zahmet oku, hatta sana kolaylık olsun diye ben onu da arattım,

Please register to see this content.

burdan da sen öğrenirsen anlaşabiliriz sanırım.

Evet sorunu anlatırken bir yeri yanlış hatırladım, uzun zamandır xp kurmadığım için, bilgisayarın kurulum esnasında attığı ilk res, mavi ekranda biz kurulumun nereye ne şekilde yapılacağını seçtikten sonra ve sürücülerle birlikte kuurlum dosyaları yüklendikten sonra oluyordu. Ama benim sorunumda ise, bu mavi ekranda aygıtlar için gerekli sürücüler yüklendikten sonra, HDD üzerindeki seçim ekranına ulaşamadan bilgisyar reset atıyor ve vista kurtarma devreye giriyor. Eğer vista kurtarma devreye girmez ise, bu sefer de samsung un kendi recovery solution programı (hdd nin recoevr için ayrılmış partında bulunan sanırım) devreye giriyor ve bir hata denetimi yapacağını söylüyor.

bilal kardeş senin dediğin durum, eğer kurulum esnasında AHCI yani (Advanced Host Controller Interface specification for Serial ATA) Sata hdd lerde kurulum hdd yi tanıyamaz ise ve senin elinde hddyi tanıtacak bir disketin veya da disketi sürücün yok ise, buradan IDE yi seçip, normalde Sata veriyolu ile bağlı olan Hdd ni sanki IDE kanalına bağlı gibi gösterip kuruluma extradan sürücü gereksinimi olmadan devam edebiliyodun. Benim sorunum ise, o ekrana dahi gelemiyor olmam. Yani hani bana yazı çıksa da dese ki; bağlı bir hard disk bulamadım, o zaman bu modu kapatıp denemek sorunun çözümü olabilir. ama bu ekran gelmeden bilgisyarın reset atması gerçekten enteresan..

Bence Vista cd takıp kurulum yapacakmışsın gibi bütün hardiski biçimlendir tek hardisk haline getir. Daha sonra formattan çıkıp xp cdsini takıp format atmayı dene. Bir üst versiyon bazen alt versiyon yüklenmesine engel olabiliyor. Window7 de böle bir durum olmuştu. Böyle yapınca sorun düzelmişti. Umarım senin sorununu da çözer.

Bence Vista cd takıp kurulum yapacakmışsın gibi bütün hardiski biçimlendir tek hardisk haline getir. Daha sonra formattan çıkıp xp cdsini takıp format atmayı dene. Bir üst versiyon bazen alt versiyon yüklenmesine engel olabiliyor. Window7 de böle bir durum olmuştu. Böyle yapınca sorun düzelmişti. Umarım senin sorununu da çözer.

Tüm harddiski biçimlendirmek, hdd de yer alan orjinal lisanslı vista sürümünü de sileceğinden bu çözüm geçersiz kalıyor :(

Geçtiğimiz günlerde Samsung R510 modeline kurulum yaptım ve anlattığın reset sorununu yaptı.

Bios ayarlarında hatırlamıyorum ama ahci, ide vb. bir şey ile ilgili bir ayar vardi. Normalde automatic olarak ayarlıydı.

Yani hesapta bios xp mi vista mı kullandığınızı otomatik algılayacak ona göre disk ayarını değiştirecekmiş.

Onu devre dışı bırakınca sorun kalmadı ve kurulum gerçekleşti.

Geçtiğimiz günlerde Samsung R510 modeline kurulum yaptım ve anlattığın reset sorununu yaptı.

Bios ayarlarında hatırlamıyorum ama ahci, ide vb. bir şey ile ilgili bir ayar vardi. Normalde automatic olarak ayarlıydı.

Yani hesapta bios xp mi vista mı kullandığınızı otomatik algılayacak ona göre disk ayarını değiştirecekmiş.

Onu devre dışı bırakınca sorun kalmadı ve kurulum gerçekleşti.

Çok teşekkür ederim, bu öneri sorunu çözecektir muhtemelen. İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Makineyi bugün tekrar kurmak için isteyeceğim. Sonucu burada bildiririm.

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...