Jump to content

İşletim Sisteminizi Flash Bellekten Kurun

Share

Recommended Posts

Valla benim bişeyi bulmaya çabam yok,iltifatsa teşekkür ederim.Ayıramıyorum bazen iltifat mı değil mi diye..Videolu anlatım gayet açık ve net izlediyseniz.Hemde ayrıntılı... :)

Bu arada kullanılan flash bellekte aranan bi ek özellik yok.Önemli olan anakartınızın USB Boot özelliğine sahip olması gerekir

• Replies 62
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ben Türkiyeye 2002 de geldim ve o günden sonra temiz Türkçeyi öğrenmekle uğraşıyorum.

Eleştirime yanıt olarak yazdıklarınız -yukardaki tümce dışında- yapılan yanlışı kabullenmenin zorluğundan kaynaklanan laf kalabalığı olmuş ne yazık ki...

- "500 GB Hdd de 4 gb yer ayırdım başlıyorum denemeye"

Yakaldığınız cümlemi siz düzenleyecek olsanız nasıl düzenlerdiniz acaba ?

Aynen şöyle düzenlerdim (daha doğrusu sorardım):

- Flash bellek yerine harici disk kullansam olmaz mı?

Ya da sizin gibi kendimden eminsem(!), soru sormaz "başkaları da yararlansın" diyerek şöyle yazardım:

- Flash belleğim yok; onun yerine harici diskimi kullanacağım; nasıl olsa ikisi de bellek, ikisi de harici...

Sevgili "fearlesshackteam",

Konuştuğumuz dile saygı ve onu koruma, geliştirme için gösterdiğiniz iyi niyet ve çabayı alkışlıyorum;

Eğer, istem dışı yaptığınız kuşkusuz olan yukardaki yanlışı yapmamış olsaydınız, hem olası veri kayıpları tehlikesinden kurtulmuş olurdunuz hem de konu en başta çözülmüş olur ve bu denli uzamazdı...

Çünkü, konu hakkında bilgisi olup da yazdığınızı okuyan birileri size:

"Harici diskiniz boş değilse, sakın ha böyle birşey yapmayın! Başınıza iş açarsınız... Kurulum CD'si ya da DVD'si yerine flash disk ya da harici disk kullanmak için onu tümden biçimlemeniz gerekir; bölerek kullanamazsınız; üstelik, bu amaçla kullanacağınız harici bellekleri ek bir amaçla -yani, başka bir iş için- kullanamazsınız..." derdi.

Madem anladınız ne demek istediğimi düzeltmek için neden doğruca burdan bildirdiniz güzel görüşünüzü ? PM ile belirtseydiniz gerekli düzenlemeyi en kısa sürede yapardım. Ben yeterince güzel bir Türkçe kullandığıma inanıyorum. Kusur bulmada bu kadar mükemmel bir yeteneğiniz var ise yöneticilerden birine danışalım da sizi forumda Türkçeden sorumlu bir konuma getirsinler. Bir karıştırın bakalım başlıkları ne kadar temiz Türkçe ile yazılmış içerik var ne kadar bozuk Türkçe ile yazılmış içerik var. Sonra tekrar fikirlerinizi belirtirsiniz. Ben de size özel bu forumda içerik yazarken yanımda Türkçeyi mükemmel bilen birini bulundururum.

Başta da belirttiğim gibi yukarda yazdıklarınız, insanoğlunun yanlışı kabullenmekte zorlanmasından kaynaklı laf kalabalığı ve de amacını aşan yazılar olmuş...

İyi niyetinizden kuşku duymadığım için konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum (şimdilik)...

Ancak "Madem anladınız ne demek istediğimi düzeltmek için neden doğruca burdan bildirdiniz" derken, ne demek istediğinizi -önceden de olduğu gibi- gerçekten anlayamadığımı belirtmek istiyorum:

Eğer, eğri anlattığınız sorunu doğru anlasaydım, "Legion" arkadaşa karşı sizi savunmaya kalkmaz, ben de "fantastik bir denemede bulunmuşsunuz" derdim...

Esenlikler ve Türkçe ile ilgili çabalarınızda başarılar dileğiyle...

verilerinizi kurtarmakkolay öncelikle hdd hiçbirşey yüklemeyin patition porogramlarını kulanmayın

hdd bölümlerini bulan programvar ismini Partition Find & Mount hdd tarıyor kaybolan bölümleri buluyor

bölümolarak acıyor ordan istedigingibi dosyalarını başka biryere alırsın

Please register to see this content.

Partition Find & Mount 2.31

Partition Find & Mount, sabit diskinizdeki silinmiş veya kayıp bölümleri (partition) kurtarabilmek için hazırlanmış ücretsiz bir yazılım. Aynı zamanda bozulmuş MBR (Master Boot Record) yapılarını da düzeltebilmektedir.

Teşekkür ederim ilginiz için ama öneridiğiniz programdan önce R-Studio ile kurtarma işlemine başladım. İşlem bitince deneme amaçlı bakacağım programa. Sonra arşivleyip saklayacağım. Belki bir gün yine lazım olur. Tekrardan teşekkürler.

Eleştirime yanıt olarak yazdıklarınız -yukardaki tümce dışında- yapılan yanlışı kabullenmenin zorluğundan kaynaklanan laf kalabalığı olmuş ne yazık ki...

Aynen şöyle düzenlerdim (daha doğrusu sorardım):

- Flash bellek yerine harici disk kullansam olmaz mı?

Ya da sizin gibi kendimden eminsem(!), soru sormaz "başkaları da yararlansın" diyerek şöyle yazardım:

- Flash belleğim yok; onun yerine harici diskimi kullanacağım; nasıl olsa ikisi de bellek, ikisi de harici...

Konu laf kalabalığı olsa yazılacak milyarlarca sözcük var. Anlayamadığım şey eyleme geçtiğimi belirttiğim bir cümlede (Kusurlu da olsa) neden soru sorayım ki :) İkinci öneriniz de aynı şekilde. Böyle bir cümle kurmama hiç gerek yok. Sadece kendi cümlemdeki imla kurallarında hata yapmasaydım konu bu kadar uzamazdı.

Sevgili "fearlesshackteam",

Konuştuğumuz dile saygı ve onu koruma, geliştirme için gösterdiğiniz iyi niyet ve çabayı alkışlıyorum;

Eğer, istem dışı yaptığınız kuşkusuz olan yukardaki yanlışı yapmamış olsaydınız, hem olası veri kayıpları tehlikesinden kurtulmuş olurdunuz hem de konu en başta çözülmüş olur ve bu denli uzamazdı...

Çünkü, konu hakkında bilgisi olup da yazdığınızı okuyan birileri size:

"Harici diskiniz boş değilse, sakın ha böyle birşey yapmayın! Başınıza iş açarsınız... Kurulum CD'si ya da DVD'si yerine flash disk ya da harici disk kullanmak için onu tümden biçimlemeniz gerekir; bölerek kullanamazsınız; üstelik, bu amaçla kullanacağınız harici bellekleri ek bir amaçla -yani, başka bir iş için- kullanamazsınız..." derdi.

Eğer o hatayı yapmamış olsaydım şimdi bu kadar bilgiye de sahip olmazdım. Dün gece sahurda yattım ve o zamana kadar birçok şey öğrendim. Sadece küçük bir sorundan dolayı yeni bilgi ve deneyime sahip oldum. Bir de eğer ben o yanlışı yapmasaydım kimse bana o bilgiyi vermezdi. Çünkü ortada bir olay olmazdı. Siz bana şimdi neden şöyle bir öneride bulunmuyorsunuz ? "Ekranınızdaki görüntü düşük çözünürlüktedir, Windows dan veya ekran kartı ayarlarından gerekli düzenlemeyi yapın." Ben size benim görüntüm kötü deseydim eğer siz bana bu öneride bulunabilirdiniz. Olmayan bir soun için çözüm aranamaz.

Başta da belirttiğim gibi yukarda yazdıklarınız, insanoğlunun yanlışı kabullenmekte zorlanmasından kaynaklı laf kalabalığı ve de amacını aşan yazılar olmuş...

İyi niyetinizden kuşku duymadığım için konuyu daha fazla uzatmak istemiyorum (şimdilik)...

Ancak "Madem anladınız ne demek istediğimi düzeltmek için neden doğruca burdan bildirdiniz" derken, ne demek istediğinizi -önceden de olduğu gibi- gerçekten anlayamadığımı belirtmek istiyorum:

Gördüğünüz hataları bana özel mesajla şu konuda bir hata yapmışsınız deseydiniz ben de gerekli düzenlemeyi yapardım. Konu gerçekten uzuyor. Kapansa iyi olur. Yöneticilerin laf demesini istemem.

Veri kurtarma işlemi de devam ediyor hala. Yaklaşık 200 gb kadar veriyi sorunsuz kurtardım.

Edited by fearlesshackteam

Veri kurtarma işlemi de devam ediyor hala. Yaklaşık 200 gb kadar veriyi sorunsuz kurtardım.

Evet, aramızda karrşılıklı alıp-veremediğimiz bir sorun yok; sanal alemde olmaz da...

Sorunu olana "Geçmiş olsun" deyip -varsa- çözüm önermekten başka yapacak birşey de yok...

Harici diskteki verilerilerinizi kurtarma işleriyle uğraşıyormuşsunuz; olaya bulaşmışken, bu konudaki deneyiminizi bilmeyen biri olarak aşağıdaki birkaç ana kuralı anımsatmak istiyorum:

* Veri kurtarma aracını, veri kurtaracağınız bölüme değil başka bir bölüme kurun ya da taşınır bellekten çalışan bir araç kullanın;

* Bir bölümden kurtaracağınız veriyi aynı bölüme kaydetmeyin; bu amaçla, veri kurtarma aracını, kurtaracağı verileri veri kurtardığı bölüm dışındaki bir bölüme kaydedecek şekilde ayarlayın; yani, "veri kurtaracağım bölümde boş alan çok; kurtaracağım verileri buralara kaydedebilirim" diye düşünmeyin;

* Veri kurtarma aracının nitelikli olmasına özen gösterin; örneğin, veriyi -özgün adını koruyarak kurtaran- tipte olmasında yarar var;

* Yine, Veri kurtarıcıyı veri cinslerine (müzik, resim vb.) göre seçim yaparak kullanmak kolaylık sağlar...

R-Studio bugüne kadar onlarca kez kullandım. 3 hdd değiştirdim en azından 20 kez verilerim silindi. Veri kurtarma konusunda çok fazla deneyimliyim ama bu kez biraz garip başladı kurtarma işlemleri. Bu nedenle zorlandım. Şu anda elimde 2 tane 3.5" harddisk var. Onlara kurtarıyorum verileri. Sonra tekrar taşınabilir diskimi uygun bir biçimde bölümleyip verilerimi geri taşıyacağım. Şu işlemler bir bitsin sonra format serüveni başlıyo bi de :) Bu kez 2 gb bir disk buldum onda deneyeceğim kurulumu :)

• 1 ay sonra...

Mesajım affola.

Acaba bu yontem ıle Modıfıye Xp'yi ornegın Perfect Xp 2010 v.2 TOSHIBA 4 GB flash bellek ıle ASUS 1oo5p Netbook'a kurabılır mıyım.. Dıger yontemlerden hıcbır sekılde sonuc alamadım yanı Modıfıye Xp kurmak ıstıyorum Flash bellek ıle tek sorun bu..

Kuruluor kendim asus anakartımda denedim ama asus bios yazılımları iyi olmadından uzun sürüor.

Normalinde dvd ryter olayı bitti.Ekstra dvd dromlu pc ve laptıoplara ihitiyacımız yok.

En basit örnek sony ericson telefonları artık kendi telefonun içinde çıkıor olması flash bellekde deil.

Bu teknolijiyi icat eden firma bile artık driverleri dvd ryterle paylaşmıor.

Evet hemde cok uzun suruyor bıcımlendırmeden sonrakı dosya kopyalama ıslemı ozellıkle ama super oldu..

YAGMURADAM cok tesekkur edıyorum.. Allah razı olsun..

1.66 Atom Islemcı 1 gb ram Wın7 ezıyetınden kurtuldu Perfect Xp kurdum suan sorunsuz.. :)

• 2 hafta sonra ...

teşekkürler anlatılanları yaptım oldu boot menüsünün yazılarınıda değiştirdim modifiye xp yaptım oldu . fakat hdd yi biçimlendir ekranı yeri belleğe biçimlendirip yüklemeye hazır durumda bekliyor onu nasıl düzeltebiliriz esc yapıp geri dönülüyor ama çıkmasa iyi o şekilde

• 4 hafta sonra ...

siz gösteremessiniz anakartla ilgili pc açılırken f8 basarsanız pc deki takılı sürücüler çıkar
hdd ler usb diskler dvd yazıcılar istediğinizi seçip enter layın
bu olayda bir sorum var diğer yöntemler gibimi usb disk u3 desteksizse oluyormu
işlem bittikten sonra u3 gibi ayrı bölüm oluşuyormu

Bu flash belleğe xp veya vista,windows7 kurulum dosyasını atınca flash bellekete bir değişiklik olmuyor.Yani U3 gibi bir özellik kazanmıyor.İçinde ayrı bir disk bölümü oluşmuyor.İstedğiniz zaman biçimlendirebilirsiniz.U3 gibi bir desteğe ihtiyacı yok.Boyutu önemli.O da işletim sisteminize göre 2 veya 4 gb lık bir flash bellek olmaası yeterlidir.
Flash bellekten başlatma işlemi anakarttan anakartta değiştiği için ben sadece asus için bilgi verebildim.Asus anakartınız varsa bios açılışı sırasında F8 butonuna basınız.Size gösterdiği ekranda flash belleğinizi seçin.Bilgilerinize.Saygılarımla

• Editor

[quote name='HaYTo' date='01 Eylül 2010 - 00:03 ' timestamp='1283292827' post='877034']
Mxp Kurmayı başaran ,deneyen varmı ?
modeifiyeli xp kurmnayı başaran varmı ?
YAĞMURDAM editlenmiş Xp kuruluyormu sen denedinmi ?
[/quote]
Evet arkadasım ben modifiyeli xp kuruyorum devamlı bu programı denemedim dvd sürücüm arızalı olduğu için 1 yıldır mmc kart ve usb den format atıyorum hala modifiyeli xp kurma sorunu yasayan arkadaslar varsa asağıdaki linkte kendime ait anlatım ve cektiğim videolu anlatım vardır

http://www.tnctr.com/topic/157436-usb-multiboot-10-usb-ve-mmc-karttan-xp-kurmak/

Edited by tiflisli

• 2 hafta sonra ...
  • 3 hafta sonra ...

[quote name='fearlesshackteam' date='31 Ağustos 2010 - 12:37 ' timestamp='1283258835' post='876887']
Ya arkadaşlar ben 500 gb hdd de 4 gb ayırıp kurmaya çalıştım şimdi sadece 4 gb lık kısımı görüyor pc diğer 2 sürücüyü görmüyor. 400 gb kdar verim yok ortalıkta. Acilen yardım edin çalışma yapıyodum arada veriler gitti ya. Bilgisayar sürücüleri görmüyor. Disk yönetiminden bakıyorum orda da gözükmüyor. Bi şekilde geri getirmem lazım verilerimi.
[/quote]

[size="3"]Arkadaşım siz bu bölümü kaçırmışsınız galiba [/size]

[quote]7.Diskiniz önce biçimlendirilir.Ardından işletim sistemine ait dosyalar ve klasörler flash belleğinize atılır.İşlem biraz zaman alır.Bekleyin.[/quote]

[size="3"]Ayrıca bu adından da anlaşılacağı üzere Flash Bellek ile yapılan bir işlem Koca HDD yi bu işe karıştırmamanız gerekirdi kanımca.[/size]

[quote name='taba' date='31 Ağustos 2010 - 14:42 ' timestamp='1283266377' post='876945']
Yazdıklarınıza bakılırsa sorun, arkadaşın "fantastik" deneme yapma dürtüsünden değil konu başlığının yanıltıcı olmasından kaynaklanmış sanırım:

Size göre konu başlığı: "İşletim sisteminizi flash bellekten kurun" değil "İşletim sisteminizi flash belleğe kurun" şeklinde mi olmalıymış?..
[/quote]

[size="3"]Konunun başlığı doğru arkadaşım. Çünkü burada mantık olarak CD/DVD sürücüsü olmayan, arızalı olan kasalar düşünülmüş ve ona göre program bulunup işletim sistemi hazırlanarak kasası bu şekilde olanlar için USB Flash disk düşünülerek yapılmıştır. Neden derseniz bütün kasalarda en azından 1 tane USB vardır.
Siz Usb belleğimiz kurulum dosyarını hazırlarken ki yapılan işlemleri İşletim sisteminin Flash Belleğe kuruluyor bilgisayar ordan açılacak şeklinde anladınız sanırım. [/size]

[quote name='ozanaus' date='25 Aralık 2010 - 23:45 ' timestamp='1293321328' post='932484']
[b]sistemi winrarla cıkarmaya gerek yokkı
direk dvdyi yada iso kalıbını gostermek yeterlı[/b]
[/quote]

[size="3"]Arkadaşım bu ve bunun gibi programlar iso dosyasını direk tanımıyor yada şöyle diyeyim Flash Belleğe iso dosyasını attığın zaman Flash Bellekten bilgisayarı başlatıp boot olmaz. Bu programlar Flash Belleğin Boot yapması için kendilerine göre işlemi vardır. Nasıl CD/DVD ile kurulum yapmak için bilgisayarın CD/DVD den başlaması için İSO programı hazırlıyorsak bu program içinde hazır dosyaları programın istediği şekilde sunmalıyız.

Modifiyeli XP ile arkadaşlar hata alıyoruz diyorlar ama kimsede bak ben şu hatayı verdi şöyle oldu diyerek o aldıkları hatayı buraya yazmıyorlar veya resmini çekip koymuyorlar. Hatayı bilmeyince de çözüm olmuyor.[/size]

[quote name='mehmet69' date='15 Ocak 2011 - 14:07 ' timestamp='1295093853' post='944612']
...
[size="3"]Konunun başlığı doğru arkadaşım. Çünkü burada mantık olarak CD/DVD sürücüsü olmayan, arızalı olan kasalar düşünülmüş ve ona göre program bulunup işletim sistemi hazırlanarak kasası bu şekilde olanlar için USB Flash disk düşünülerek yapılmıştır. Neden derseniz bütün kasalarda en azından 1 tane USB vardır.
Siz Usb belleğimiz kurulum dosyarını hazırlarken ki yapılan işlemleri İşletim sisteminin Flash Belleğe kuruluyor bilgisayar ordan açılacak şeklinde [b]anladınız sanırım[/b][/size]
,,,
[/quote]
[b]Sevgili 'mehmet69',[/b]

"[b]Akşamdan sonra sabahı şerifleriniz hayrolsun![/b]" derler; yukardaki yazınızı okuyunca hemen bu aklıma geldi...:)

Konunun altına eklenen birkaç iletiden alıntılar yaparak ayrı ayrı yanıtlar vermiş, kendinize göre açıklamalarda bulunmuşsunuz:

İyi güzel hoş da sizden önce yazılmış 48 tane ileti var ve de ortalıkta anlaşılmayan bir durum çözülmeyen bir sorun kalmamış...

Tamam, bir konuya bakerken, altına yazılmış iletilerin tümünü okumak şart değil; ama eğer, o konuda bir soru sormak ya da konuyu çözmek amacıyla bir açıklama yapacaksanız "Soracağım soru, daha önceden sorulmuş mu, yapacağım açıklama yazılmış mı?" diyerek, sizden önceki tüm iletileri okumak zorundasınız; aksi halde, hem kendinizi gereksiz yere yormuş olursunuz hem de başkalarının aklına taş getirirsiniz, aynen benim aklıma gelen gibi...

Benden yaptığınız alıntı ve yaptığınız açıklama için küçük bir not:

Yukardaki konuda bendeniz "[i]anlamaya çalışan[/i]" değil "[i]anlatmaya çalışan[/i]" konumundayım; bunu bile anlamamışken, yaptığınız açıklamada bana "[i]...anladınız sanırım[/i]" demeniz biraz gülünç kaçmış...:)

Esenlikler