Jump to content

DOS saldırılarına dikkat

OulCidoY

Recommended Posts

DOS saldırılarına dikkat

2726994.jpg

Bir tür bilgisayar ağı saldırısı olarak bilinen DOS saldırılarında bilgisayar korsanları, istedikleri Web sitesini çalışmaz hale getirebiliyor.

Bilgisayar korsanlarının eski taktiklerinden biri olan DoS saldırıları tekrar gündeme taşındı. Bir Web sitesinin hizmet verememesine neden olan DOS saldırısında korsanlar, bireysel ve kurumsal kullanıcılarının bilgisayarlarından yararlanıyor.

Sistem şöyle işliyor: Bilgisayar korsanı, hiçbir şeyden habersiz bilgisayar kullanıcılarına bir program yüklüyor. Bu şekilde binlerce kullanıcı avlanıyor.

Bilgisayar korsanının belirlediği bir güne kadar bu programlar sessiz sedasız bir kenarda bekliyor. Bu programların yüklendiği makinelere zombi makineler deniyor. O gün geldiğinde, bütün bilgisayarlar aynı anda, önceden belirlenmiş bir Web sitesine, giriş talebi göndermeye başlıyor.

Bu tür talep gönderen bilgisayar sayısı on binleri bulduğunda, doğal olarak karşı tarafın sunucusu yanıt veremez duruma geliyor. Sonuçta da Web sitesi çöküyor, işlem yapamıyor ve site sahipleri maddi zarara uğruyor.

Trend Micro Türkiye Ülke Müdürü Luc-Erol Alptuna, saldırıda kullanılan programcıkların yüklendiği bilgisayarlar ve kurumsal ağların, ciddi bir bantgenişliği darboğazı yaşadıklarını, çünkü bu saldırıların, büyük miktarda veri gönderimi yapılmasını gerektirdiğini kaydetti.

Alptuna, saldırılara karşı korunmanın yolunun, bilgisayar ve ağ güvenliği sağlayan çözümlerin kurulmasından ve doğru şekilde konfigüre edilmesinden geçtiğini dile getirdi.

A.A

• 3 ay sonra...
Uyarının yanında bide öneri olur. Veya yapacak kişi uyarır. Neyi bilerekten uyardın?

yok bişey bildiğimden uyarmadım sadece bu acıklamayı kastederek

Alptuna, saldırılara karşı korunmanın yolunun, bilgisayar ve ağ güvenliği sağlayan çözümlerin kurulmasından ve doğru şekilde konfigüre edilmesinden geçtiğini dile getirdi.
bilgisayar kullanıcıları acısından uyarmıstım dedim siteye yapılan saldırılara cekileceğini tahmin edemedim..Ama gercekten de ole anlasılıyo ilk bakısta şimdi gordum kusura bakmayın..

bu lamer isi degil. mysql kapisindan denial of servis atagi lamer isi degil. bu adamlar gece gunduz deliler gibi okuyan inatci sac sakal dokuk tipler. unutmayalim ki fransa microsoft sitesini cokerten turklerdi. bilinmeyen sistem aciklari bunlar tarafinda denendikten sonra piyasaya cikiyormus duyduguma gore.

Merak ettiğim sunucularda donanımsal firewall yokmu? Yetkili makina dışında başkaları nasıl sql yada mysql sunucusuna erişiebiliyorlar.Web server ile mysql aynı makinada ise portların dışardan erişime kapalı olması yeterli olmazmı acaba?

Ping Mantığı.

Denial Dos yıllar önce kullanılırdı, şimdi de kullanılıyor. Bunun açık ile ilgisi yok. Firewall ilede ilgisi yok...

Bu Koonuyla ilgili döküman kısa sürede yayımlayacağım.

Selametle

• 1 yıl yıl...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...