Jump to content

Iso Dosyasından Vista - Wi7 - Win8 Kurulumu

blue_life
 Share

Recommended Posts

Köylü Üstadın anlattığı FiraDisk metodu ile; İşletim sistemi iso'su üzerinde herhangi bir değişiklik ve işlem yapmadan

USB_Boot üzerinden çalıştırarak işletim sistemi kurulumunu gerçekleştirdim. Zamanını ayıran arkadaşlara teşekkürler.

MultiBoot Usb den windows 8.1 kurmak istiyorum. win8.1 dosyalarını ana dizine attığımda kurulum yapıyor.  Ben ise ana dizine WIN8 isimli klasör oluşturup dosyaları  WIN8 içerisine kopyaladıktan sonra kurulum yapmak istiyorum. forumda aldığım aşağıdaki kodu istediğim şekilde USBMENU ye nasıl uyarlayabilirim yardımcı olurmusunuz.

title Windows 8.1 Kurulumu \n Windows Vista - Win7 kurulumu icin BOOTMGR dosyasini onyukler...
# -> Hata kontrolünü deve dışı bırakır
errorcheck off
# -> Ikinci disk var ise birinci disk ile ikinci diski yer değiştirir...
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
# -> Rootta sources/boot.wim dosyası yoksa, cd ve disket sürücüleri hariç tüm sürücülerde sources/boot.wim dosyasını arar ve bulunduğu sürücüyü root olarak ayarlar ||
# -> Başarızısı olur ise aynı işlem SOURCES/BOOT.WIM için geçerlidir...
find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /sources/boot.wim || find --set-root --ignore-floppies --ignore-cd /SOURCES/BOOT.WIM
# -> Hata olur ise mesaj görüntülemek için...
errnum && pause --wait=3 sources/boot.wim bulunamadi!
# -> Roottaki bootmgr dosyasını önyükler || başarısız olur ise BOOTMGR dosyasını önyükler
chainloader /bootmgr || chainloader /BOOTMGR
# -> Hata olur ise birinci diskteki önyükleme bilgisiyle önyükleme yapar
errnum && chainloader (hd0)+1
# -> Hata kontrolünü açar
errorcheck on
# -> Önyükleme işlemini başlatır.
boot

Edited by Ömer_40

• 1 ay sonra...

@oguzhan43

@hasandgn34

sagolun

şimdide bu önceden almıyordum yav :(

bunun sebebide Nt6IsoSetup.exe ye tıkladığında klasör ve iso isimleri yazıyorsun ya onla alakalı

eğer   Nt6IsoSetup.exe ye tıkladığında    WIN7\SETUP.ISO yazarsan Nt6IsoSetup.exe nin bulunduğu kalasöre(dizine) WIN7 klasörü aç ve içine senin iso dosyanı oluşturduğun WIN7 klasöürüne at ve adını SETUP.ISO yap    

"WIN7\SETUP.ISO" tamamen örnektir isteğine göre değiştir fakat klasör ve dosya isimlerini de ona göre ayarlamak zorundasın.

sonra  işlemi başlat de yeni ison WIN7 klasöründe oluşacak eski isonda farklı bir uzantıda oluşacak uzantısı .bak gibi birşey oluyordu sanırım

sana kloay gelsin kardeşim.

bu arada söylemeyi unuttum eski isoyu sen ginede neolur ne olmaz silme yedekte dursun bu işlemlerde bazen hatalar olabiliyor iso dosyana yazık olmasın

Edited by hasandgn34

bunun sebebide Nt6IsoSetup.exe ye tıkladığında klasör ve iso isimleri yazıyorsun ya onla alakalı

eğer   Nt6IsoSetup.exe ye tıkladığında    WIN7\SETUP.ISO yazarsan Nt6IsoSetup.exe nin bulunduğu kalasöre(dizine) WIN7 klasörü aç ve içine senin iso dosyanı oluşturduğun WIN7 klasöürüne at ve adını SETUP.ISO yap    

"WIN7\SETUP.ISO" tamamen örnektir isteğine göre değiştir fakat klasör ve dosya isimlerini de ona göre ayarlamak zorundasın.

sonra  işlemi başlat de yeni ison WIN7 klasöründe oluşacak eski isonda farklı bir uzantıda oluşacak uzantısı .bak gibi birşey oluyordu sanırım

sana kloay gelsin kardeşim.

bu arada söylemeyi unuttum eski isoyu sen ginede neolur ne olmaz silme yedekte dursun bu işlemlerde bazen hatalar olabiliyor iso dosyana yazık olmasın

iSO Dosyalarını winrar ile çıkarttım dosyaları . Ama siz iso'yu atın dıyorsunuz sanırım

iSO Dosyalarını winrar ile çıkarttım dosyaları . Ama siz iso'yu atın dıyorsunuz sanırım

iki dediğimide yap sen winrar ile çıkarttığın dosyalar boot.wim dosyası içi iso dosyası işi de boot.wim i modifiye edip senin WIN7 klasörü içine senin iso üzerine ekleyecek yeni ison bu olacak ve eski orjinal isonda WIN7.oscbak uzantılı hale program tarafından getirilmiş olacak umarım anlatabilmişimdir kolay gelsin. senin bu WIN7.oscbak oluşan dosyayı flasha atmadan önce o klasörden silin multiboot için bir şeye yaramaz

Edited by hasandgn34

iki dediğimide yap sen winrar ile çıkarttığın dosyalar boot.wim dosyası içi iso dosyası işi de boot.wim i modifiye edip senin WIN7 klasörü içine senin iso üzerine ekleyecek yeni ison bu olacak ve eski orjinal isonda WIN7.oscbak uzantılı hale program tarafından getirilmiş olacak umarım anlatabilmişimdir kolay gelsin. senin bu WIN7.oscbak oluşan dosyayı flasha atmadan önce o klasörden silin multiboot için bir şeye yaramaz

önceden  yapıyordum ne olduysa . unuttum mu  hata mı yapıyorum anlamadım .  twden bakabılırmısınız ? 

önceden  yapıyordum ne olduysa . unuttum mu  hata mı yapıyorum anlamadım .  twden bakabılırmısınız ? 

bak senin için bir anlatım videosu buldum bu videoyu izle çocuk güzel anlatmış yapamassan ben tw den bağlanıp bakarım tekrar kolay gelsin 

http://www.youtube.com/watch?v=SIzy58z3ia0

Edited by hasandgn34

bak senin için bir anlatım videosu buldum bu videoyu izle çocuk güzel anlatmış yapamassan ben tw den bağlanıp bakarım tekrar kolay gelsin 

abi zaten ordan  ögrenmiştim . ödevim var herşeyi yaptım  sanıyordum windows 7 yerine 8 atmışım ve  nasıl yapıldıgını worde yazmam lazım

Edited by OnurAkba351

şimdide bu önceden almıyordum yav :(

masaüstünden değil direk c sürücüsünden dene ( 2013_03_26_Nt6IsoSetup klasörü c de olsun ) c de yeterli alan olduğundan emin ol ve bu konunun 4. sayfasını incele benzer bir problem yaşanmış

Edited by oguzhan43

masaüstünden değil direk c sürücüsünden dene ( 2013_03_26_Nt6IsoSetup klasörü c de olsun ) c de yeterli alan olduğundan emin ol ve bu konunun 4. sayfasını incele benzer bir problem yaşanmış

:D :D  oluşturuyor bakayım çalışacak mı :D sagol 

hocam bende "Sources\Boot.wim fodysdı bulunamadı" diye bir hata veriyor. Nerde yanlış yapıyorum.

bunun sebebi senin iso dosyası içindekileri NT6_ISO_ROOT adlı klasöre atmaman

fakat sen aşağıdaki videoyu izle yapamazsan tekrar yaz bakarız

kolay gelsin

• 2 hafta sonra ...

merhabalar nt6 iso boot ile win 8.1 (6,5 gb) olan bir iso yu oluştruyorum yeni oluşan iso nun boyutu 3.5 gb düşüyor .

usb den kuruluma geçip bakıyorum 32 bit işletim sistemi içinde yok 64 bit işletim sistemleri var .neden bu dosya boyutu yarıya düşüyor ve 32 neden iso içinde olmuyor.sorun nedir yardımcı olursanuız sevinirim

merhabalar nt6 iso boot ile win 8.1 (6,5 gb) olan bir iso yu oluştruyorum yeni oluşan iso nun boyutu 3.5 gb düşüyor .

usb den kuruluma geçip bakıyorum 32 bit işletim sistemi içinde yok 64 bit işletim sistemleri var .neden bu dosya boyutu yarıya düşüyor ve 32 neden iso içinde olmuyor.sorun nedir yardımcı olursanuız sevinirim

iso dosyasını nerden indirdiniz ?

burdan indirdim

aşağıdaki linkteki win8.1 ıso dosyasını multiboot proğramında kullamaya çalıştım  (multiboot için uygunmudur)

pc yi açıp usb den başlattım gelen menü 32 bit sürümü ve 64 bit sürümü diye 2 seçenek çıkıyor 64 bitte kurulum oluyor 32 bitte kurulum

olmuyor hata veriyor dosya yok gibi ingilizce bir uyarı geliyor.

1-ben bu şekilde menu gelmesini istemiyorum normal klasik şekilde 64 bit ve 32 bit aynı ekranda gelmesini istiyorum.

2-32 bit neden çalışmıyor .

yardım ve yorumlarınızı bekliyorum.

http://www.tnctr.com/topic/250317-windows-81-update-1-16in1-msdn-tr-x86-x64/

Edited by ramses06

burdan indirdim

aşağıdaki linkteki win8.1 ıso dosyasını multiboot proğramında kullamaya çalıştım  (multiboot için uygunmudur)

pc yi açıp usb den başlattım gelen menü 32 bit sürümü ve 64 bit sürümü diye 2 seçenek çıkıyor 64 bitte kurulum oluyor 32 bitte kurulum

olmuyor hata veriyor dosya yok gibi ingilizce bir uyarı geliyor.

1-ben bu şekilde menu gelmesini istemiyorum normal klasik şekilde 64 bit ve 32 bit aynı ekranda gelmesini istiyorum.

2-32 bit neden çalışmıyor .

yardım ve yorumlarınızı bekliyorum.

http://www.tnctr.com/topic/250317-windows-81-update-1-16in1-msdn-tr-x86-x64/

arkadaşım sıkıntın muhtemelen isoda 2 adet boot.wim kullanılmış bu multiboot için uygun değildir

şu şekilde yapabilirsin indirdiğin isonun install.wim ve ei.cfg dosyalarını çıkar el değmemiş bi 32 bit win8.1 in sources klasörüne atıp dosyaları değiştirip iso oluştur yeni isoyu multibootta kullan çalışacaktır

Edited by oguzhan43

• 2 hafta sonra ...

win7 biçimlendirmeden sonra ilerlemiyor

hata veriyor

kullandıgım kod bu

[codeh]title win7 x32-x64 subat2014\n Iso dosyasından önyükleme yapar
set ISOFILE=/WIN7/NT6BOOT.ISO
ls %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE%
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
chainloader (0xFF)/BOOTMGR || chainloader ()
boot[/codeh]

win7 klasorunun icindeki komutlar bunlar, ben en altakını menuliste ekledım

[codeh]# =======================================================================================================

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz!
title Windows Vista/Win7 Kurulumu (ISO) \n Iso dosyasından önyükleme yapar
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
set ISOFILE=/WIN7/WIN7.ISO
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# =======================================================================================================

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz - Bir soruna karşı alternatif;
map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# =======================================================================================================

# Grub4dos CD/DVD den veyahut kurulum yapılacak diskten çalıştırıldıysa, disklerin yerini değiştirmiyoruz.
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz!
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# Grub4dos usb diskten çalıştırıldıysa, birinci disk ile ikinci diskin yerini değiştiriyoruz - Bir soruna karşı alternatif;
map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

# Grub4dos CD/DVD den veyahut kurulum yapılacak diskten çalıştırıldıysa, disklerin yerini değiştirmiyoruz.
map %ISOFILE% (0xFF)
map --hook
root (0xFF)
boot

[/codeh]

@ozanaus

aşağıdaki şekilde denermisin

title Windows 7
errorcheck off
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || find --set-root /WIN7/NT6BOOT.ISO
ls /WIN7/NT6BOOT.ISO || pause --wait=5 WIN7/NT6BOOT.ISO bulunamadi!
map /WIN7/NT6BOOT.ISO (0xFF)
geometry (hd1) && checkrange 0x80 read 0x8280 && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0)
map --hook
chainloader (0xFF)
boot

• Like 1

Murat Şahin'in videosunu izleyip bire bir yaptım Windows 7 kurulm ekranı geliyor,fakat formatabaşlayamıyorumyenibir  bölüm bulmadık veya oluşturamadık diye bir hata veriyor yardımcı olur musunuz ?

Murat Şahin'in videosunu izleyip bire bir yaptım Windows 7 kurulm ekranı geliyor,fakat formatabaşlayamıyorumyenibir  bölüm bulmadık veya oluşturamadık diye bir hata veriyor yardımcı olur musunuz ?

sen de benım gıbı yanlıs kod kullanmıs olmalısın, usten 2. olan ıcınde win7 iso olan kodu kullan

BlueLife enson bu kodu vermişti. Bütün root'ları tarar ve sıkıntısız bir şekilde kurar. Bu vesile ile kendisine buradan tekrar teşekkürler...

title Windows 7 Kurulumu \n Iso dosyasindan onyukleme yapar

if %@root:~1,3%==hd0 && geometry (hd1) && map --unhook && map (hd0) (hd1) && map (hd1) (hd0) && map --hook && set PART=%@root:~5,1% && root (hd1,%PART%) || echo !!!
clear
# set ISOFILE=/NT6/NT6BOOT.ISO
set ISOFILE=/NT6/WIN7.ISO
set BOOTFILE=/BOOTMGR
if exist %ISOFILE% || find --set-root --ignore-floppies %ISOFILE% || echo -> %ISOFILE% bulunamadi!
if exist %ISOFILE% && map %ISOFILE% (0xFF)
if exist %ISOFILE% && map --hook && root (0xFF) && chainloader (0xFF)%BOOTFILE% || chainloader () && boot
boot || echo -> Onyukleme basarisiz! && echo && pause --wait=5 <<< Klasik Menuye Don ...

• Like 1