Jump to content

Adsl Hızını Yükselttim, Internet Sık Sık Kopuyor

keskinbey
 Share

Recommended Posts

TTNet hız tarifelerini açıklaması ile 1mb olan sınırsın bağlantımı 8mb net limitsize yükselttim. Ancak sık sık kopmalar yaşamaktayım. TTnet müşteri hizmetlerini aradım. Hattıma baktıklarını ve kopmaların devamı halinde tekrar aramamı söylediler. Sonrasında yine kısa süreli de olsa kopmalar oldu. Acaba gerçekten hatlardan mı, modemden mi kaynaklanıyor bu sorun. Modemim ttnet in verdiği airties marka kablosuz modem. Bağlantı şu an iyi gibi. Bu sorunumu siz dostlarla paylaşıyorum. Bilgi ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler..

Aynı sorun bende de olmuştu ilk geçişimde yanılmıyorsam veya 2 defa aramıştım ancak öyle çözülmüştü sorunum hemen yeniden ara ve sorununu biraz abart sesini de yükselt sinirli konuş bunlar başka dilden anlamıyorlar çünkü.....

[quote name='HighDamage' date='03 Ocak 2011 - 20:04 ' timestamp='1294085689' post='937365']
bende aynı tarifedeyim hızım 1 mbitti yükseltmelerini söyledim bana 4mbit ve üstü yaparsak kopmalar yaşarsınız 2 mbit yapalım dediler ben kabul ettim.Bence bi kez daha arayıp durumu anlatın :rolleyes:
[/quote]

Teşekkür ederim dostum. Bana herhangi bir öneri sunmadılar. Sorun devam ederse tekrar ararım ttnet i.

[quote name='keskinbey' date='03 Ocak 2011 - 19:59 ' timestamp='1294085396' post='937361']
TTNet hız tarifelerini açıklaması ile 1mb olan sınırsın bağlantımı 8mb net limitsize yükselttim. Ancak sık sık kopmalar yaşamaktayım. TTnet müşteri hizmetlerini aradım. Hattıma baktıklarını ve kopmaların devamı halinde tekrar aramamı söylediler. Sonrasında yine kısa süreli de olsa kopmalar oldu. Acaba gerçekten hatlardan mı, modemden mi kaynaklanıyor bu sorun. Modemim ttnet in verdiği airties marka kablosuz modem. Bağlantı şu an iyi gibi. Bu sorunumu siz dostlarla paylaşıyorum. Bilgi ve tavsiyelerinizi bekliyorum. Teşekkürler..
[/quote]

kardeş senin anlattığın olayın aynısını ben yaşadım kaç kere ttneti aradım sorun yok dediler.Sonra aklıma modemi değiştirmek geldi.Modemim eski yıl:2004 olması lazım yanlış hatırlamıyosam.Pikatel combamax markalı modemi denedim.Hiç kopma felan olmadı.O an anladım ki modem o hızı desteklemiyormuş.Acaba sen modemi değiştirip denesene.

[quote name='keskinbey' date='03 Ocak 2011 - 19:59 ' timestamp='1294085396' post='937361']
TTNet hız tarifelerini açıklaması ile 1mb olan sınırsın bağlantımı 8mb net limitsize yükselttim. Ancak sık sık kopmalar yaşamaktayım.
[/quote]

aramıza hoşgeldin.standart prosedür

Kardeş sen beni dinle ara yeniden telekomu.Tarifeye geçmeden önce;
1-Modem sağlamdı da şimdi ne oldu?
2-Santralle aran gayet iyiydi:)Şimdi kara kedi mi girdi?
3-Kabloların vb yeniydi de tarife değiştirince mi eskidi?
4-Bi de tarifeye geçmeden senin bölgede çalışma yoktuda yeni mi çalışma başlattılar?
Artık her aramana bu bahaneleri dinlersin benden söylemesi....Kolay gelsin....

[color="#008000"]@[/color][color="#445563"][font="verdana, tahoma, sans-serif"][size="2"][b][color="green"][color="green"][color="#008000"]tmc200505[/color] [/color][color="#000000"]arkadaşında dediği gibi sorunun modemde yada kablolarda olduğunu sanmıyorum bende senin olayın bizzat aynısını yaşadım arkadaşım sık sık kopmalar yaşadım ya dedim benim tarifemi eski tarifeye geçirirsiniz yada bu olayı halledersiniz dedim benim hızıda 4mbps çektiler şimdi çok şükür kopma felan olmuyor...[/color][/color][/b][/size][/font][/color]

Edited by Bırak Gitsin...

internet hızlarının belli bir mesafe kabloları var telekom'un merkez şubesinden belli mesafeye kadar 8192 kb/sn hız belli mesafeye kadar etkili uzak kablo mesafelerinde sizin kopmaları bulunduğunuz şehrin merkez şubesine bildirip oradan ayarlarını verdirmeniz gerekiyor benim mesafe 2000mt 4096kb/sn internet kullanıyorum sorunsuz birde telefon kablolarınızda eklemeler varsa belli zaman sarfında bir eklemeri düzenleyin çünkü krom bağlıyor bu da kesintilere sebeb oluyor.

Ben yılbaşına kadar 8Mbite kadar tarifesindeydim ve yılbaşında ADSL2+ (Modemim destekliyor ve gereken ayarı yaparak) 16 Mbite kadar taifesine geçtim. Ama maalesef hız yine aynı: speedtest. net testlerine göre 6 ile 7 arası. Ama bu defa (hızımda yükselme olmamakla beraber) zaman zaman hızda 1 Mbite kadar düşmeler başladı.
Bugün öğleden sonra arayarak arıza kaydı bıraktım. Şu ana akar arayan soranda olmadı, herhangi bir değişiklikte..
Modemin arabirimine girip baktığımda Data Rate değerleri, Downstream 8.187, Upstream 799 kbps olarak görülmekte ve bu değerler sabit olarak bulunmaktadır. Yani hiç değişmiyorlar. Oysaki 16 Mbps'ye kadar tarifesine geçtikten sonra Downsterm değerimin 16.000(+ küsur) Upstream değeriminde 1.600 civarı bir değere çıkması gerektiğini düşünüyorum. Herhalde her nekadar bu değerlere asla ulaşamayacak bile olsam, tarifemi yükselttikten sonra bu üst limitlerin modem arabirimine işlenmesi, daha önceki limitlerin yerini alması gerekirdi diye düşünmekteyim.
Ne dersiniz?

[quote name='talham444' date='03 Ocak 2011 - 21:46 ' timestamp='1294091775' post='937414']
aramıza hoşgeldin.standart prosedür
[/quote]
Hoş gördük arkadaşım. Ama hep beraber hakkımızı arayıp gerçek hizmeti istemekte ısrarlı olursak standart üstüne çıkabiliriz.

[img]http://img815.imageshack.us/img815/9359/adszpv.png[/img]
dostum modemin arayüzüne girerek fotodaki değeri bul
sonra alttaki linkten santrale ne kadar mesafedesin ve maksimum ne kadar hız alabilirsin öğren
http://www.bilgisar.com/tag/snr-margin-hesaplama/

[quote name='keskinbey' date='04 Ocak 2011 - 00:20 ' timestamp='1294101038' post='937519']
Hoş gördük arkadaşım. Ama hep beraber hakkımızı arayıp gerçek hizmeti istemekte ısrarlı olursak standart üstüne çıkabiliriz.
[/quote]

demek istediğim bu değildi.yapacak bişey yok demiyorum.bunu sürekli yapıyorlar.ben dahil böyle birşey başıma gelmedi diyen varsa yalan söylüyordur.bu zulmün önüne geçmenin tek yolu alternatif bir hizmettir mesela supreonline gibi

[quote name='alioren' date='04 Ocak 2011 - 01:52 ' timestamp='1294102949' post='937530']
[img]http://img815.imageshack.us/img815/9359/adszpv.png[/img]
dostum modemin arayüzüne girerek fotodaki değeri bul
sonra alttaki linkten santrale ne kadar mesafedesin ve maksimum ne kadar hız alabilirsin öğren
http://www.bilgisar.com/tag/snr-margin-hesaplama/
[/quote]
Sevgili aliören, senin verdiğin şemayı ben kendi modemimde bulamadım. Ama eğer Modemdeki hız üst limitin gör diyorsan, ona daha önce bakmıştım ve önceki mesajlarımda aktarmıştım (8.187-7.99 Mbps şeklinde..) Herhalde oradaki bilgiler bende değişik bölümlerde. Dolayısıyla tam kontrolünü yapamadım.
Senin verdiğin sitede en fazla 8 Mbps alabileceğim görülüyor. Ama bu normal ADSL'ye göre. ADSL2+ için farklı olmalı. Nitekim aynı mesafeler aynı sitede 32 ve 16 Mbps olarak görülüyor.
Ben İstanbul Aksaray merkezdeyim (Yusufpaşa) ve santrallarımızın Topkapıda sur içinde bir yerde olarak bilmekteyim. Yani mesafe 500-600 metre kadar.

500-600 se sorunsuz çekmesi gerekir ama o değeri bulabilirsen kablo mesafesinin ne kadar olduğunu gösteriyor ben deneme amaçlı telefon teline boşta uzun bi telefon teli vardı onu ekledim o rakam yükseliyor foto varmı modemin arayüzünde mutlaka bu değerlerin bi yerde yazılı olması lazım

İlgilenen dostlarla son bilgiyi paylaşayım. Bu sorun evdeki telefon cihazından kaynaklanıyormuş. TTnet in teknisyenleri bilerek yada bilmeyerek telefonla ilgili hiç bir şey sormadı ve söylemediler. Telekom telefon arızadan geldi çözüm. Şarjlı bir havada elektrik yüklemesi yüzünden telefon arıza yapmış. Ahizede çok gürültü oluyordu. Üstelik cep telefonu ile aradığımda ev telefonunu açmasam dahi kontür gidiyordu. Telefonu değiştirdim. Sorun anında çözüldü. TTNeti aramama şimdilik gerek yok gibi. Tnctr ailesine selamlar..

Edited by keskinbey