Jump to content

İnternet Cafe'de Belli Bir Online Oyunun Oynanması

helehoyni
 Share

Recommended Posts

Merhabalar arkadaşlar.

İnternet Cafe'me bir tip dadandı; adam çıldırtıyor. Cafe programı fiyatı otomatik belirlemesine rağmen her seferinde 25 kuruşun lafını yapıp hesabıyla oynadığımı iddia ederek cıngar çıkartıyor. Afedersiniz tuvalete giriyor, yerlere yapıyor. Geçen gün hesabı 2,5 TL. tuttu; ister inanın ister inanmayın; 50 tane 5 kuruşu masanın üzerine yayıp gitti. Bana kalsa adamı bir şekilde sokmayacağım ama ortağımda öyle bir sabır var ve müşteri konusunda öyle hassas ki; adam 50 kuruş bıraksın da isterse 100 liralık zarar versin.

Sorunum ise şu: Adam devamlı gelip "Mini okey" adında bir oyun oynuyor. Üşenmedim; 20 tane bilgisayarın deep freeze'ini açıp host dosyasına 127.0.0.1 ile site adresini ekledim. Ayağı bir süreliğine kesildi; yine gelmeye başladı, çünkü ortağım bir şekilde dışarıdan indirip dosyayı adam her geldiğinde üşenmeden USB ile bilgisayarına yüklüyor. TNC-TR'de exe'leri yasaklamaya yarayan bir program vardı; deep freeze'leri tekrar kaldırıp programcığı da saklayarak "mini101.exe" dosyasını yasakladım; adam onu da çözdü. İlk seferinde izin vermiyor, ikincisinde ise program mini101[1].exe adıyla çalışıyor. Daha sonra ise mini101[2].exe, mini101[3].exe adıyla devam edip duruyor. miniokey[30].exe'ye kadar yasakladım tüm makinelerde, adam bu sefer 31.'ye kadar deniyor inatla. Çıldırtacak beni.

Benim merak ettiğim cafe programından yasaklamadan, adam ve ortağım farkına varmadan bu oyunu oynamasını nasıl iptal edebilirim? Ya da bu yazılımın ağ üzerinden bilgi alışverişini kesemez miyim? Ne olur yardımcı olun; yoksa ya adamın kafasını yaracağım, ya da ortağıma ağır konuşacağım; bir çözümü olmalı bunun illa ki.

Hocam ne kadar yardımcı olur bilemem ama umarım işinize yarar. hard diskinizin sürücülerini sağ tıklayıp güvenlik sekmesinden izinlere sadece okuma ya izin verirseniz dosya yükleyemeyecektir. Zaten dosya yükleyemeyince sorun kalkar :) . Ben windows 7 kullanıyorum bende işe yarıyor umarım işinize yarar. Ayrıca oturumlarını yeni kullanıcı açıp ordan adminden izinlerini kısıtlayabilirsiniz böylecede dosya yükleyemez.

Saygılarımla...

[quote name='mfaykan' date='01 Şubat 2011 - 23:31 ' timestamp='1296603670' post='955907']
Hocam ne kadar yardımcı olur bilemem ama umarım işinize yarar. hard diskinizin sürücülerini sağ tıklayıp güvenlik sekmesinden izinlere sadece okuma ya izin verirseniz dosya yükleyemeyecektir. Zaten dosya yükleyemeyince sorun kalkar :) . Ben windows 7 kullanıyorum bende işe yarıyor umarım işinize yarar. Ayrıca oturumlarını yeni kullanıcı açıp ordan adminden izinlerini kısıtlayabilirsiniz böylecede dosya yükleyemez.

Saygılarımla...
[/quote]

Cafe'deki PC'lerde maalesef XP yüklü. Hem de internetten evrak, vb. indirenlere de mani olurum dediğinizi uygularsam. Diğer dediğiniz ise bayağı bir sıkıntılı gibi. Yine de ilginize teşekkür ederim.

program calısırken görev yöneticisinde hangi (bilmemne).exe ile calısıyorsa uygulama engelleyici programlar ile engelle. yahut şöyle birşey yap. ortağın çok anlamıyorsa bu işi virüs programıda kullanıyorsanız güvenli olmayan dosyalar içine ekle virüs programında ortagına dersin ki bak bu adam bize hastalık getirecek makinalar virüs uyarısı verir oldu oda ona göre yolunu değiştirir

bence senin müşteri ile sorunun yok.ortağınla sorunun var.sen ortağının istediği müşteriyi kovarak kul hakkına giriyorsun.ortağın içinde aynı durum söz konusu.ortağın paraya karşı hassas birisi ise senin bu müşteri ile yaşadığın eksik verme kazıklıyormusun problemlerini ortağında ilgili kişi ile yaşıyordur.ve iki tarafta paraya karşı hassas ise senden önce ortağın adamı şutlamıştı bile.bu detayları yazmam ve anlamam ortak internet cafe çalıştırdığımdan kaynaklanıyor.hiç böyle sıkıntı yaşamadım.benim kovduğumun yüzüne ortağım onun kovduğunun yüzüne de ben bakmam.

[quote name='bedocan3' date='02 Şubat 2011 - 14:28 ' timestamp='1296657519' post='956224']
bence senin müşteri ile sorunun yok.ortağınla sorunun var.sen ortağının istediği müşteriyi kovarak kul hakkına giriyorsun.ortağın içinde aynı durum söz konusu.ortağın paraya karşı hassas birisi ise senin bu müşteri ile yaşadığın eksik verme kazıklıyormusun problemlerini ortağında ilgili kişi ile yaşıyordur.ve iki tarafta paraya karşı hassas ise senden önce ortağın adamı şutlamıştı bile.bu detayları yazmam ve anlamam ortak internet cafe çalıştırdığımdan kaynaklanıyor.hiç böyle sıkıntı yaşamadım.benim kovduğumun yüzüne ortağım onun kovduğunun yüzüne de ben bakmam.
[/quote]

Daha adamı kovmuş değilim yahu ne kul hakkı :) Ee benim hakkım ne olacak? Herif 3 günde bir tam 36-37 dakika oturup gidiyor; her seferinde de çamur yapıp 75 kuruş vermesi gerekirken 50 kuruş verip kaçıyor. Aylık 5 TL para eder kul hakkı dediğin. Devamlı çamur yaptığı 25 kuruşları da sayarsak o da bizim 2,5 liramızı yemiş olur. Böyle küçük paralar peşinde değiliz; Ben ortağıma 50 vereyim razı olsun şu herifi almamaya. Ortağımın amacı para falan değil; adam her geldiğinde nasıl beceriyorsa yarım saat içinde 3-4 kere tuvalete gidiyor, yerlere pisliyor; kullandığım temizlik parası aylık 5 TL'yi geçer zaten sırf adam yüzünden. Ortağım "Müşteri her zaman haklıdır" mantığında. Ama kardeşim kedi köpek dahi pisliğinin üstünü örtüyor; kimin ne zorunluluğu var adam (Adam dediğime bakma, öylesine işte) ın pisliğini temizlemeye?

Bu applocker'ı kursam ekstradan bir yazılım kurulduğu belli olur mu PC'ye? Yani nasıl bir yazılım; biraz daha açmanız mümkün müdür? Bir de sanırım Windows 7'nin özelliği bahsettiğiniz. Makinelerde maalesef XP yüklü.

Şu hash değerine göre engelleme önerisi çok mantıklı; ama var mı ki öyle bir yazılım?

[quote name='huzursinan' date='02 Şubat 2011 - 14:51 ' timestamp='1296658888' post='956237']
cafe yönetim programına clint exe sınırlandırmaları bölümüne nini101.exe yaz bida çalışmaz cafe yönetim programlarının hepsindede bu özellik vardır
[/quote]

Vardır olmasına da ortağıma farkettirmeden yapmam lazım bu işi; yoksa ampul gibi belli olur. Ha adamı ortağımın gözünün önünde kovmuşum; ha dediğini yapmışım...

Edited by helehoyni