Jump to content

Şifreli Bilgiyarda Oturum Açma.

ahmetgul05
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar, xp sp3 de şifreli bilgisayarda oturum açma mümkün.windows7 de bu mümkün mü? Veya xp de bunu engellemenin imkanı var mı?Ne kadar şifrede koysan da sonuçta bilgisayarı açabiliyorlar. Bunu bir şekilde engellemek istiyorum.Bilgisi olan arkadaşların önerilerini bekliyorum.

[quote name='ahmetgul05' date='02 Mart 2011 - 06:37 ' timestamp='1299048429' post='972558']
Arkadaşlar, xp sp3 de şifreli bilgisayarda oturum açma mümkün.windows7 de bu mümkün mü? Veya xp de bunu engellemenin imkanı var mı?Ne kadar şifrede koysan da sonuçta bilgisayarı açabiliyorlar. Bunu bir şekilde engellemek istiyorum.Bilgisi olan arkadaşların önerilerini bekliyorum.
[/quote]
Bence şifreli bilgisayarda oturumu açmama diye başlık atsaydın daha iyi olurdu. :rolleyes:
Başkasının bilgisayarına girmesini istemiyorsan biostan şifre koy en azından profosyoneller hariç kişilerin girmesini engellersin.

Malesef win 7 de yapmak daha kolay ve extra bir programda gerekmiyor sayılır. Tek yapman gereken mini xp gibi bir programla veya dos modunda pcyi acmak. Gerisi komutlara kalıyor. Bunu nasıl engelleyeceğine gelincede pcdeki dvdromu sök, usb ve diğer girişleri kaldır veya kilit tak :p. Onun haricinde engellemenin bir yolu yok. Çünkü ben özel yapılmış win 7 lere bile rahatlıkla giriyorum yeterki bir giriş olsun pcye...

Evet malesef bir çok program, windows kullanıcı şifrelerini silebiliyor :(
Hatırladığım kadarıyla, syskey şifresini kırılması biraz daha zordu. (Başlat -> Çalıştır -> Syskey)
Ben xp kullanıyorum vew in7de olup olmadığını hakkında bilgim yok. (Belki o işi bitlocker yapıyor devralmış olabilir)

[quote name='ahmetgul05' date='02 Mart 2011 - 06:37 ' timestamp='1299048429' post='972558']
[/quote]
Laptop kullanıyorsan makineni yanında gotur şifre girmene gerek kalmaz kişisel guvenlik onlemi almıs olursun :D

[quote name='BeSHeR' date='02 Mart 2011 - 11:41 ' timestamp='1299059486' post='972617']
Laptop kullanıyorsan makineni yanında gotur şifre girmene gerek kalmaz kişisel guvenlik onlemi almıs olursun :D
[/quote]

çok zekice bir cevap gerçekten, arkadaşın problemini çözmüşsün :facepalm:

[quote name='blue_life' date='02 Mart 2011 - 11:40 ' timestamp='1299059416' post='972615']
Evet malesef bir çok program, windows kullanıcı şifrelerini silebiliyor :(
Hatırladığım kadarıyla, syskey şifresini kırılması biraz daha zordu. (Başlat -> Çalıştır -> Syskey)
Ben xp kullanıyorum vew in7de olup olmadığını hakkında bilgim yok. (Belki o işi bitlocker yapıyor devralmış olabilir)
[/quote]

Arkadaş Ctrl+Alt+Delete yöntemiyle yani basit bi yöntemle açılıyor.Program falan kullanılmıyor.Bunu engellemeye yönelik bi yöntem sormuşsun.Bios tan bahsedilmiş ama o işlerden anlamam.yani ben bu konularda acemiyim.Açıklardan sevinirim.

[quote name='KintaRo' date='02 Mart 2011 - 10:49 ' timestamp='1299063592' post='972650']
çok zekice bir cevap gerçekten, arkadaşın problemini çözmüşsün :facepalm:
[/quote]

Ama ne diyebilirimki? bios şifresi denilmiş. bios pilini cıkar bitsin. Logon şifresi demiş xp'de acılıs ekranında iki kere ctrl+alt+Del yap administrator olarak oturum ac. tabii administrator hesabıda şifreli degilse. oturum şifresi varsa Logon şifre kırmak için onlarca program var. yani kırmak istenildikten sonra hiç bi yontem fayda etmiyor. ama en eglencelisi bana gore kasanın sata kablosunu cıkar makineyi kullanmadıgında. Kapagada asma kilit tak Sana en kral yontem olsun :D

Her açılan konuya cevap yazmak zorunda değilsiniz. Hiç bir yöntem yoksa bunun cevabı "Arkadaşım bunun hiç bir yöntemi yoktur, herşekilde şifreyi kırarlar" gibi birşeydir, senin cevabın değil. Uyarı almak istemiyorsanız gereksiz mesajlardan kaçının.

[quote name='KintaRo' date='02 Mart 2011 - 11:22 ' timestamp='1299065548' post='972665']
Her açılan konuya cevap yazmak zorunda değilsiniz. Hiç bir yöntem yoksa bunun cevabı "Arkadaşım bunun hiç bir yöntemi yoktur, herşekilde şifreyi kırarlar" gibi birşeydir, senin cevabın değil. Uyarı almak istemiyorsanız gereksiz mesajlardan kaçının.
[/quote]
Teşekkür ederim bundan sonra buna daha dikkatli olacagım daha dikkatli davranacagım.

tabiki bu mumkun xp de buna ozel surucu şifreleme yazılımları var arastırırsan bulurdun. Windows 7 de ise programa gerek yok bitlocker to go ile bu işi suya sabuna değmeden bitirirsin. Bitlocker ile sistemi şifrelemek için tpm şifreleme chipin yada usb belleğin olması gerekli usb bellek ile şifelersen pc yi açmak için usb belleğini pc ye takman gerekli yoksa hayat boyu acamazsın pc ni

[quote name='tnc_tr' date='02 Mart 2011 - 14:20 ' timestamp='1299069046' post='972694']
tabiki bu mumkun xp de buna ozel surucu şifreleme yazılımları var arastırırsan bulurdun. Windows 7 de ise programa gerek yok bitlocker to go ile bu işi suya sabuna değmeden bitirirsin. Bitlocker ile sistemi şifrelemek için tpm şifreleme chipin yada usb belleğin olması gerekli usb bellek ile şifelersen pc yi açmak için usb belleğini pc ye takman gerekli yoksa hayat boyu acamazsın pc ni
[/quote]
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Ama o dediğiniz kavramlar benim için çok yabancı.Herhalde en iyisi administrator oturumunu da şifrelemek.

[quote name='ahmetgul05' date='02 Mart 2011 - 22:36 ' timestamp='1299105999' post='973076']
Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.Ama o dediğiniz kavramlar benim için çok yabancı.Herhalde en iyisi administrator oturumunu da şifrelemek.
[/quote]

Malesef o dediğin yöntemde işe yaramaz. Zaten xp için artık bir önleme yolu kalmadı ama eğer win 7 de dos altında çalışan "net user" komutunu bloke edersen o zaman şansın olur.Nasıl bloke edilir dersen onuda sistem mühendisi arkadaşlar warsa onlar biliyordur sanırım...

Edited by omenra

Ctrl alt delete yöntemiyle açılan bilgisayarda Administrator isimli kullanıcıda şifre olmadığından ve administrator aktif kullanıcı olduğundan açılıyor.
eğer sen Administrator isimli kullanıcıya bilgisayarım sağ klik yönetten girip yerel kullanıcılar ve gruplardan users seçip administrator isimli kullanıcıya şifre vererek veya devre dışı bırakarak ctrl alt delete tuşuyla bilgisayara girmeyi engellersin..

Edited by cem10

[quote name='cem10' date='03 Mart 2011 - 07:58 ' timestamp='1299139723' post='973178']
Ctrl alt delete yöntemiyle açılan bilgisayarda Administrator isimli kullanıcıda şifre olmadığından ve administrator aktif kullanıcı olduğundan açılıyor.
eğer sen Administrator isimli kullanıcıya bilgisayarım sağ klik yönetten girip yerel kullanıcılar ve gruplardan users seçip administrator isimli kullanıcıya şifre vererek veya devre dışı bırakarak ctrl alt delete tuşuyla bilgisayara girmeyi engellersin..
[/quote]

Arkadaşım pcnin ctrl alt delete veya başka bir yöntemle kilitlemen önemli değil. Benim üsteki yazıma bak anlarsın. Bu işin benim dediğimden hariç bir yöntemi yok...

Edited by omenra

[quote name='omenra' date='03 Mart 2011 - 08:30 ' timestamp='1299141605' post='973186']
Arkadaşım pcnin ctrl alt delete veya başka bir yöntemle kilitlemen önemli değil. Benim üsteki yazıma bak anlarsın. Bu işin benim dediğimden hariç bir yöntemi yok...
[/quote]
ben sana kilitle demedimki administrator hesabını şifrele vaya hesabı devre dışı bırak dedim.

ben yazılan mesajları okudum aklıma yatan tek şey yani benim yapabileceğim şey sanırım ..pc açılırken 2 kez ctrl alt delete..seçeneği..ancak administrator de şifre koymuş ise..napcaz..mesela örnek kendi pc mden vereyim..tek kullanıcı hesabı var tamam evde 2 kişi giriyoruz ama iki kişide şifreyi biliyor...mesela farklı biri gelse ve bu ctrl alt delete uygulamasını yapsa..nasıl olur açabilir ve girebilirmi?

ve tam olarak bubuyaptıktan yani ctrl alt delete girdikten sonra başka neler yapmak gerekl...

son olarak...yabancı bir bilgisayara oturdum ve kullanıc adı ve şifre istedi..buna nasıl girebilirim..xp-w7-vista olarak ...basitse açıklarmısınız...

saygılar...

[quote name='cem10' date='03 Mart 2011 - 08:47 ' timestamp='1299142648' post='973192']
ben sana kilitle demedimki administrator hesabını şifrele vaya hesabı devre dışı bırak dedim.
[/quote]

Arkadasım sen admin hesabını boşver silmeyi network üzerinden çalışan ve sadece domaine kayıtlı kullanıcıları ağ üzerinden onay verip açan bir sistem bile olsa ona girersin veya girerim. Yani bunun çözümü microsoftun yaptığı işe yarayan ama kötü amaçlı kullanılan komutları geri alması olur. Onun haricinde kullanıcı veya sistem mühendiside olsan koruyamassın. Kapiş ? :D. Diyeceksinki nerden biliyorsun, domain üzerinden çalışan xp ve 7 lerin olduğu bir sistemde pc kurulum ve bakımını yapıyorum...

Edited by omenra

[quote name='omenra' date='03 Mart 2011 - 09:37 ' timestamp='1299138476' post='973169']
Malesef o dediğin yöntemde işe yaramaz. Zaten xp için artık bir önleme yolu kalmadı ama eğer win 7 de dos altında çalışan "net user" komutunu bloke edersen o zaman şansın olur.Nasıl bloke edilir dersen onuda sistem mühendisi arkadaşlar warsa onlar biliyordur sanırım...
[/quote]

net user komutu ile bir admin hesabının şifresini değiştirmen için admin yetkisi ile oturum acman gerekir. Diğer yetkilerle admin yetkisi olan bir hesabın şiftesi değiştirmezsin erişim engellendi yazar.

Yani xp de; Tum admin hesaplarını şifrelediğini farz edelim

Herhangi bir kullanıcı boot cd den acıp yeni admin yetkili kullanıcı acabilir dolayısıyla sistemdeki tum kullanıcıuların oturumlarını acabilir. ( bios u şifrelesen bile bios pilini cıkarıp takmak yeterli )

Çözüm1; Biosdan ilk bootu hdd yapmak ve biosu şifrelemek ve en onemlisi kasaya acılmıycak şekilde kilit takmak

2.Çözümü bir onceki yorumumda yazdım.

[quote name='tnc_tr' date='03 Mart 2011 - 12:51 ' timestamp='1299157285' post='973288']
net user komutu ile bir admin hesabının şifresini değiştirmen için admin yetkisi ile oturum acman gerekir. Diğer yetkilerle admin yetkisi olan bir hesabın şiftesi değiştirmezsin erişim engellendi yazar.

Yani xp de; Tum admin hesaplarını şifrelediğini farz edelim

Herhangi bir kullanıcı boot cd den acıp yeni admin yetkili kullanıcı acabilir dolayısıyla sistemdeki tum kullanıcıuların oturumlarını acabilir. ( bios u şifrelesen bile bios pilini cıkarıp takmak yeterli )

Çözüm1; Biosdan ilk bootu hdd yapmak ve biosu şifrelemek ve en onemlisi kasaya acılmıycak şekilde kilit takmak

2.Çözümü bir onceki yorumumda yazdım.
[/quote]

Haklısın net user kullanman için admin ile oturum acman lazım ama işte işin hack yonune bakarsan oyle değil. Şu kadarını söyleyim vista ve 7 de açılış ekranında ctrl+alt+del e basmadan yani hiç oturum acmadan net user komutunu kullanabiliyorsun. Ama şu var illaki sistemi farklı bir boot üzerinden acıp birkaç değişiklik yapman gerekiyor.(dip not: bu değişiklikleri sabit disk korumalı olsa bile yapabiliyorsun) Dediğin kasa kilitleyip biosa şifre koyma yöntemi ise yüde 90 işe yarar. Çünkü anakartlarında zayıf noktaları var :D.

[quote name='omenra' date='03 Mart 2011 - 15:10 ' timestamp='1299158414' post='973300']
Haklısın net user kullanman için admin ile oturum acman lazım ama işte işin hack yonune bakarsan oyle değil. Şu kadarını söyleyim vista ve 7 de açılış ekranında ctrl+alt+del e basmadan yani hiç oturum acmadan net user komutunu kullanabiliyorsun. Ama şu var illaki sistemi farklı bir boot üzerinden acıp birkaç değişiklik yapman gerekiyor.(dip not: bu değişiklikleri sabit disk korumalı olsa bile yapabiliyorsun) Dediğin kasa kilitleyip biosa şifre koyma yöntemi ise yüde 90 işe yarar. Çünkü anakartlarında zayıf noktaları var :D.
[/quote]
arkadaşım sistemi farklı bi media dan boot etme şansın varsa net user la neden ugrasasın bi ton password changer var zaten. Otoban varken niye cevre yolunu kullanıyorsun? :)

[quote name='tnc_tr' date='03 Mart 2011 - 13:28 ' timestamp='1299159499' post='973306']
arkadaşım sistemi farklı bi media dan boot etme şansın varsa net user la neden ugrasasın bi ton password changer var zaten. Otoban varken niye cevre yolunu kullanıyorsun? :)
[/quote]

Dediğin doru ama senin yöntem herkes için kullanılacak ve standart sistemler için. Benim yöntemim korumalı sistemler için yani profesyonel. (Bu arada otoban ve cevre yolu genelde aynı anlamda kullanılır :D)

[quote name='omenra' date='03 Mart 2011 - 15:43 ' timestamp='1299160404' post='973315']
Dediğin doru ama senin yöntem herkes için kullanılacak ve standart sistemler için. Benim yöntemim korumalı sistemler için yani profesyonel. (Bu arada otoban ve cevre yolu genelde aynı anlamda kullanılır :D)
[/quote]
Neyin koruması anlamadım eger sistemi bir mediadan boot edebiliyorsan korumamı kaldı? Usb den boot et yeni bir admin kullanıcısı ac sonra onla windowsla oturum aç sen net user kullanmak istiyorsan gene net user la değiş şifreni ya :)

İstanbulda cevre yolları genelde kalabalık oldugu ve cok dolaştıgı için bizde otoban cevre yolu denmez otoban denedinmi paralı trafiksiz bas gaza hesabı yollar akla gelir. Yoksa istabulda otobanmı kaldı heryer mahalle yolu gibi :)