Jump to content

Katalog Çalışması Veritabanı Problemi

zero6310

Recommended Posts

merhaba , yaptıgımız bir katalog calısmasında fiyat bilgisini txt uzantılı bır dosya ıle almayı basardık. fakat urun o kadar cok fazlaki yani 1000 kalemin uzerınde , sql destekli veya benzer bir calısma yapsak ornegin ; bir excel dosyasında cekebilsek veriyi bu excel dosyamızda urunun adı (yani ams deki sayfa adı ) 1.sutunda olsa, urunun fiyatı 2.sutunda olsa, boylelıkle hangı sayfaya hangı fıyatı alacagını sutundaki yerlesime gore aktarsa bu mumkunmudur. txt ıle yapılmıs ornek bır calısma ekliyorum (sayın kintaro 'nun destegı ıle yapıldı) txt harika, fakat ben bu katalogu 1 seferlik yapmayacagım belirli zamanlarda fiyat guncellemsi yapmam gerekecek ve tek tek sayfalarda ugrasmak istemiyorum. saygılar

http://rapidshare.com/files/349043285/TXT1.apt.html

http://www.4shared.com/file/219766354/6c53d91a/veritabani_ornegi2.html[/CODE]

Edit: Daha kolay yapabilmen için biraz düzenledim.

Şimdi sana yapman gerekenleri anlatıyorum:

1- Veritabanına örnek veritabanındaki gibi tüm bilgileri gireceksin.

2- Örnekteki sayfalarının hepsinin içeriği aynı sen kaç tane ürünün varsa o kadar daha klonla bu sayfadan ve sayfa adlarına dokunma.

3- Programın anasayfasındaki listedeki öğelerin adlarını istediğin gibi yap ama datalarını yine 1-2-3-4...diye sırala

4- Tamamdır.

Ama bence şöyle bir ürün tanıtımı çok çirkin duruyor.Görselleştirmelisin ve her sayfada bir tane yerine her sayfada 6 tane tanıtabilirsin.

- Ayrıca aramayı böyle yapmak yerine mdb içerisinden arama yapabilirsin. hatta bir comboboxla ürün koduna göre veya ürün adına göre arama yaptırabilirsin.

Anaysayfaya koyacağın boş labellerede mdb den bulunan ürünün özelliklerini yazdırabilirsin.

http://www.4shared.com/file/219766354/6c53d91a/veritabani_ornegi2.html[/CODE]

Edit: Daha kolay yapabilmen için biraz düzenledim.

Şimdi sana yapman gerekenleri anlatıyorum:

1- Veritabanına örnek veritabanındaki gibi tüm bilgileri gireceksin.

2- Örnekteki sayfalarının hepsinin içeriği aynı sen kaç tane ürünün varsa o kadar daha klonla bu sayfadan ve sayfa adlarına dokunma.

3- Programın anasayfasındaki listedeki öğelerin adlarını istediğin gibi yap ama datalarını yine 1-2-3-4...diye sırala

4- Tamamdır.

Ama bence şöyle bir ürün tanıtımı çok çirkin duruyor.Görselleştirmelisin ve her sayfada bir tane yerine her sayfada 6 tane tanıtabilirsin.

- Ayrıca aramayı böyle yapmak yerine mdb içerisinden arama yapabilirsin. hatta bir comboboxla ürün koduna göre veya ürün adına göre arama yaptırabilirsin.

Anaysayfaya koyacağın boş labellerede mdb den bulunan ürünün özelliklerini yazdırabilirsin.

harıka olmus tesekkur ederım, pekı bu calısmaya ornek bır arama bolumu olusturabılırmısınız ben beceremedım , veritabanından bir turlu arama yaptıramıyorum, arama bolumune tam kod yazılmasa bıle yani benzer karakter olanlarında listelenmesini saglayabilirmiyiz? ornegın ;

arayacagımız kod elma ise , biz el yazdıgımızda kod sutununda el ile ilgi ne kadar isim var ise listeletebilirmiyiz?

http://www.4shared.com/file/220589762/1898ca3c/veritabani_ornegi3.html[/CODE]

Arama yapma özelliğini ve arama sonucunda çıkan sayfaya zıplama özelliğini ekledim.Aramalarda istediğin şekilde arama yapabilme şansını getirdim.

-Ürün koduna göre

-Ürün adına göre

-vss.

arama yapabilirsin.

Arama yaparken tüm veriyi yazmak zorunda değilsin.Sadece ürün koduyla arama yaparken tüm veriyi girmen gerekir.(Bunun böyle olması gerekiyor diye düşünüyorum)

Ama aynı içeriği listelemeyi denemedim.Beni biraz aşar gibi geldi.

ams de , arkadaslar sql verıtabanı desteklı , bı calısma yapabılırmıyız? access veritabanlı bı uygulama yaptık fakat urun bılgılerı cok gec gelıyor , 65 bın kalem urunden bahsedıyorum, verıtabanımda 65 bın kalem urun var ve sayı fazla oldugu ıcın urunlerı sectıgımde gec goruntuluyor aklıma sql geldı fakat o konu ıle ılgılı hıc bır fıkrım yok ornek calısmayı eklıyorum , teesekkurler....

Please register to see this content.

zero6310, bişileri de hazır olmadan kendin araştırmalısın.Buraya kadar yardımcı oldum ve sana yapman gereken tek şeyin o eklentiyi bulman ve fonksiyon çağırdım yerlere oradakinin karşılığı olan fonksiyon u yazman gerektiğini söyledim.E bunu da bizden isteme bence.

zero6310, bişileri de hazır olmadan kendin araştırmalısın.Buraya kadar yardımcı oldum ve sana yapman gereken tek şeyin o eklentiyi bulman ve fonksiyon çağırdım yerlere oradakinin karşılığı olan fonksiyon u yazman gerektiğini söyledim.E bunu da bizden isteme bence.

haklısıın , eklentıyı buldum deneyecegım ıns. fakat plugınden ekledıgım halde script bolumunde komutu goremıyorum bu neden olabılır

zero; xmdb li fonksiyonu sil onun yerine bunu yaz.

tablo = MySQL.QueryToTable(query)

tablo ve querydi heralde bu değişkenler onlar aynen kalsın sadece şu kodu değiştir tamamdır.Yanımda ams yok ondan bakamadım.

dedıgınız degısıklıgı yaptım fakat sımdı ara butonu aktıf olmuyor tıklıyorum bısı gelmıyor mysql plugını secili cix cix olmuyo :(

ODBC

ODB(Open Database) , ODBC(Open Database Connectivity)'in genişletilmiş modelidir. ODBC'de veri tabanına client olarak erişim mümkünken ; ODB kullanıldığında bağlantının her zaman localde görülmesi sağlanır. Böylece sistemde yoğunluk, veri kaybı ve IP çakışması yaşanmaz. ODB'yi 2005 yılında M.K.U Elektronik-Bilgisayar bölümü okuyan bir öğrencinin geliştirdiği söylenmektedir.

Haber Kaynağı:

Hangi plugini kullandığını gösterebilirmisin? Bende ki mysql pluginini verim ben sana:

Bu programda birçok plugin bulabilirsin.MySQL pluginini yükle <dikkat et doğru yere yükle @amsninyolu\plugins\actions a gidicek dosyalar.Daha sonra projene eklentiler bölümünden MySqli tikleyip aktif et.MySQL'in kod ekle comboboxında yerini aldığını göreceksin.

Hangi plugini kullandığını gösterebilirmisin? Bende ki mysql pluginini verim ben sana:

Bu programda birçok plugin bulabilirsin.MySQL pluginini yükle <dikkat et doğru yere yükle @amsninyolu\plugins\actions a gidicek dosyalar.Daha sonra projene eklentiler bölümünden MySqli tikleyip aktif et.MySQL'in kod ekle comboboxında yerini aldığını göreceksin.

ekledım MySQL geldı sectım dedıgın formulu yazdım degıstrıdım. bu asefer ara butonu aktıf olmuyor :(:(

Ara butonuyla Database'in hiç bir alakası yok, ara butonunun aktif olması için inputbox'ın dolu, checkboxtada bir öğenin seçili olması yeterli.

Şu anda elimde sql bir database yok sen bu accessteki databasein aynısını mysql ile oluşturup bana gönder.Ben hazırlayıp verim akşama.

Ara butonuyla Database'in hiç bir alakası yok, ara butonunun aktif olması için inputbox'ın dolu, checkboxtada bir öğenin seçili olması yeterli.

Şu anda elimde sql bir database yok sen bu accessteki databasein aynısını mysql ile oluşturup bana gönder.Ben hazırlayıp verim akşama.

tesekkur ederım dosyayı ekledım , burdan arama yaptıgımda cok yavas gelıyor mysql de ekledım ama beceremedım sanırım saygılar

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Create New...