Jump to content

Çift İşletim Sistemi

emutlu
 Share

Recommended Posts

Merhebalar.. Bilgisayarımda hem xp (C'de) hem 7 (D'de) kurulu idi. Geçen gün win7 yi kaldırdım ve sıfırdan xp kurdum. D bölümünü de tekrar biçimlendirdim.
Daha önce sistem açılırken işletim sistemi seçme ekranı geliyordu. Diğer işletim sistemi (XP) ve Windows 7 olarak görünen iki işletim sisteminden müdahale etmezsem tanımlı olarak Windows 7 açılıyordu. Ben ağırlıklı olarak XP kullandığım için Windows 7'den vazgeçtim. Ancak her ihtimale karşı C'nin Acronis ile yedeğini almıştım. Formattan sonra yedek aldığım aklıma gelince Acronis ile XP yedeğine geri döndüm. Ancak şimdi boot ta yine çift işletim sistemi ekranı Win7'ye tanımlı ve sistem haliyle açılmıyor. Oradan Win7 seçeneğini tamamen nasıl kaldırabilirim? Kalkmıyorsa da XP tanımlı hale nasıl getirebilirim? Herkese teşekkürler..

xp nin yüklü olduğu C: diskinde boot.ini diye bir dosya var... onu aç gizli dosyaları gösteri yaparsan görebilirsin

içeriğini..:
[quote]
[boot loader]
timeout=30
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect[/quote]

şeklinde olmalıdır..böyle yap kaydet

[color="#FF0000"]kaynak:[/color][color="#000080"] http://support.microsoft.com/kb/289022/tr[/color]

Edited by byvistakazim

olmadı byvistakazım.. düzenleyip kaydettiğim halde iki işletim sesitemi de görünüyor. tanımlı olan win7 olduğu için XP'yi seçmezsem Win7 açmaya çalışıyor. Win7 kurulu olamdığı için açılmıyor zaten. Her seferinde başında bekleyip XP yi seçmek gerekiyor..
exi23.. sanrım onu beceremem..

neden d:YE KURDUĞUNU ANLAMADIM.win 7i bn c:Ye hem xp hemde win 7 sp 1 kurdum pc ormal olarak ilk başta xp açılıyor win 7 açacaksam tiflislinin multiboot all in one dvdsini takıyorum araçlar kısmına geçip vista-win 7 başalt seçeneği var ona giriyorum direk win 7 yi boot ediyor xp WINDOWS.0 Olarak kurlu pcde.onu düzeltemezsin kendi kanımca.acronis yedeği aldığında win 7 yüklü olduğu için ve boot ayarları yapıldığı için düzeltemeyebilirsin.

arkadaşım bak şimdi anlatıyorum

[img]http://img118.imageshack.us/img118/218/resim14pi.jpg[/img]

RESİM 1 / Bilgisayarım => Mause Sag Tıkla => Özellikler.

[img]http://img321.imageshack.us/img321/2725/resim21ix.jpg[/img]

RESİM 2 / Gelişmiş => Başlangıç ve Kutarma => Ayarlar.

[img]http://img321.imageshack.us/img321/1050/resim33eb.jpg[/img]

RESİM 3 / Şimdi buradan varsayılan işletim sistemi olarak XP yi seç ve İşletim Sistemleri Süresini Gösterme'nin yanındaki tik işaretini kaldır ve tamam diyip pencereleri kapat daha sonra yeniden başlat yap sorun düzelmiş olacaktır :)

arkadaşım diğer soylenenleri unut;

Senin mbr 100mb lık ayrılmış alanda sanırım en son w7 kurmaya çalışmışsın hdd nin aktif kısmı 100mb olan kalmış dolayısıyla orda bootloader var yani sistem ilk oraya bakıyor.

Yani senin boot u xp tabanlı değil vista tabanlı o yuzden boşuna xp başlangıc secenekleriyle oynaşma :)

Düzeltmek için ;

dostan bcdedit programını kullanabilirsin yada gooogle a easybcd yaz o programlar varsayılan işletim sistemini xp yap bekleme zamnını 0 yap.

Yada 100 mb lık alanı silip tekrardan yedeğini geri al ve ilk partition ı aktif yap.

Bunuda herhangi bir hdd tool ile yapabilirsin genlede hbcd de tum programlar var.

Edited by tnc_tr

[quote name='emutlu' date='13 Mart 2011 - 13:12 ' timestamp='1300018941' post='979520']

exi23.. sanrım onu beceremem..
[/quote]
O zaman bu programı kur. Az ingilizcen varsa çözersin zaten. İşletim sistemleri kısmından windows 7' yi sil ve sadece xp' nin bulunduğu hdd yolunu göster ve kaydet. Uyarı çıkarsa (event vs diye) hayır de. İşlem tamamdır. ;)

[code]http://www.mediafire.com/?1x2rn2bjv2i5ieu[/code]

100 MB'lık alan söz konusu değil.. Çünkü diğer XP'yi kurarken C ve D'yi tekrardan biçimlendirmiştim..
Sıfır XP'den yedeğe döndüğüm için bu sorun var.. Bastım formatı ve şu an yeni sistemden yazıyorum.
Barış Seven'in son XP'sini mana ile denemiş oldum.. Hakkınızı helal edin. Emek verip uğraşmışsınız..
Bu kadar iredeleneceğini bilsem format atmaz beklerdim.
Tekrar teşekkürler.. :)

[quote name='emutlu' date='13 Mart 2011 - 20:59 ' timestamp='1300046978' post='979834']
100 MB'lık alan söz konusu değil.. Çünkü diğer XP'yi kurarken C ve D'yi tekrardan biçimlendirmiştim..
Sıfır XP'den yedeğe döndüğüm için bu sorun var.. Bastım formatı ve şu an yeni sistemden yazıyorum.
Barış Seven'in son XP'sini mana ile denemiş oldum.. Hakkınızı helal edin. Emek verip uğraşmışsınız..
Bu kadar iredeleneceğini bilsem format atmaz beklerdim.
Tekrar teşekkürler.. :)
[/quote]
Sağlık olsun, verdiğim program ile işin 15 sn. idi. :) Neyse yeni sistem iyidir. ;)