Jump to content

Bilgisayarım 720P Filmler Için Yetersiz Mi?

malcolm
 Share

Recommended Posts

Selam arkadaşlar,benim bilgisayarım 720p film oynatırken sık sık takılma yapıyor ve ekran donuyor.Pek çok program ve codec denedim hatta linux işletim sisteminde dahi denedim ama 720p film izlemeyi başaramadım.Sizce donanımım bu iş için yetersiz olabilir mi?Bilgisayarımda vista yüklü,windows 7'ye geçsem bi değişiklik olabilir mi?

AMD turion 2,0 GHz işlemci
Ati Radeon xpress 1100 ekran kartı
2,5GB ram
7200 rpm hdd

Öneriler için şimdiden teşekkürler...

[quote name='Tnctr-tnctr' date='26 June 2011 - 13:31 ' timestamp='1309095110' post='1035889']
vlc media player da izlersen kasma yapmaz sanırsam.
[/quote]

vlc media player hem linuxta hem de windowsta denedim ama ikisinde de takılma yaptı.

[quote name='LeOn.' date='26 June 2011 - 13:38 ' timestamp='1309095513' post='1035892']
işlemci veya ekran kartı yetersiz kalıyor olabilir
[/quote]

bencede 512 mb ati dual core intel işlemci 2 gb ram la 1024p filmleri sorunsuz izliyorum
işlemci ve ram tüketimi normal seyirlerde ise ve ekran kartı güncellemesi yaptıktan sonra takılıyosa yetmiyo olabilir

[quote name='zokyanus' date='26 June 2011 - 14:32 ' timestamp='1309098775' post='1035943']
Benim bilgisayarda da aynı sıkıntıyı yaşadım ben k lite kodec ile çözdüm bu programı kur bir sıkıntın kalmayacak.
http://www.free-codecs.com/download/k_lite_codec_pack.htm
[/quote]

sistemimde k-lite kurulu şu anda

[quote name='Ond3rkor' date='26 June 2011 - 14:33 ' timestamp='1309098814' post='1035946']
hard disk bir kontrol et bence eger hard sorun varsa cok donma yaşarsın..
[/quote]

diskimde sorun yok,6 ay önce değiştirdim 7200rpm.sistem bilgilendirme programları da diskte bir hata rapor etmiyor.

Muhtemelen ekran kartından dolayı desteklemiyor olabilir. Standart dvdleri 720x576 sorunsuz oynatıyorsa tamam ama 1280x720 oynatmıyorsa demekki desteklemiyor. Bunu youtube'dan da konrol edebilirsiniz HD bir video açıp 720p yi seçin ekran donup kalıyorsa v.b. sorun oluyyorsa veya 480p de izlerseniz sorun yaşamazsanız demekki 720p yi desteklemiyordur.

[img]http://yxobnw.bay.livefilestore.com/y1pXVUEAdEPQ8GjlgzAsrQ_emgmt6k0DTczHhvaM0z7J-Jq90jEr3nOYcYJK9BNub0LHet-CFizgO-MPC9-cmJNWiVKJvaAEpnH/ALIAS007.gif[/img]
[img]http://yxobnw.bay.livefilestore.com/y1pTSfo30D_-GRAz59b1oeReflbL-pkBP9dgVIp6c5G3jR6DfyBT60AJxZymQFQVHV7vfeDJp8_LUIC4ebd99i1rB5XhlklnIcq/ALIAS007.gif[/img]

bildiğim kadariyla bi filmi 720p yani hd izleyebilmen için önce o filmin 720p olarak video sitesine yüklenmiş olmasi lazim
daha sonra tam olarak hd izlemek istiosan hd çikişli bi ekran kartina ve hd destekli lcd ye ihtiyavin var bunlar yoksa filmi hd deil hq izlersin

sistemin etkisi sadece filmi izlerken ve yüklerken etkisi olur
=@ =@ =@

Ekran kartının sorun yarattığını sanmıyorum.
Eski makinem de Pentium 4 + 512x2 Bellek + 160 Gb Sabit Disk + 128 Mb Ekran Kartı (AGP) bileşenleri vardı,
yüksek çözünürlükteki videolarımı izleyebiliyordum. Üstelik her dosyanın boyutu en az 6,00 Gb
civarında idi. Bence başlangıç ve arkaplan işlemlerini bir kontrol et.
"boxhunter16" dediği gibi BS Player yazılımını dene. Zaten K-lite Kodek paketin yüklüymüş.
BS Player yüklerken eksik kodek olduğu söyler ve indirmek isteyip istemediğini sorarsa,
cevabın İNDİR olsun.

Yine olmazsa 3 üncü parti bir yazılım kullanarak kodek paketlerini kaldırıp tekrar yükle.

Edited by superman.lovers

[quote name='bymamy' date='26 June 2011 - 21:33 ' timestamp='1309116838' post='1036168']
bildiğim kadariyla bi filmi 720p yani hd izleyebilmen için önce o filmin 720p olarak video sitesine yüklenmiş olmasi lazim
daha sonra tam olarak hd izlemek istiosan hd çikişli bi ekran kartina ve hd destekli lcd ye ihtiyavin var bunlar yoksa filmi hd deil hq izlersin

sistemin etkisi sadece filmi izlerken ve yüklerken etkisi olur
=@ =@ =@
[/quote]

Amma sallıyorsunuz be kardeşim ya. Ben 2 GHZ işlemci ve onboard ekran kartı ile izleyebiliyordum kaldı ki monitörümde LCD falan değil, bildiğin kocaman bir Samsung tüplü monitör.

[quote name='ugur' date='26 June 2011 - 15:56 ' timestamp='1309096601' post='1035899']
bencede 512 mb ati dual core intel işlemci 2 gb ram la 1024p filmleri sorunsuz izliyorum
işlemci ve ram tüketimi normal seyirlerde ise ve ekran kartı güncellemesi yaptıktan sonra takılıyosa yetmiyo olabilir
[/quote]

1024P diye bir çözünürlük yok.

Nasıl bir durum var izleyememenizde etkili olan? Hata, filmi açmama, kasma vs?

K Lite Codec Pack'in son sürümünü kullanarak dene. İşlemci vs diyene de bakma..

[code]ftp://files.3dnews.ru/pub/soft/multimedia/codec/K-Lite_Codec_Pack_720_Mega.exe[/code]

Edited by uurclkky

Kmplayer denedim,bs player denedim,zoom player denedim,gom denedim,vlc'yi hem windows hem de linux ortamında denedim ama sonuç hep aynı:iyi bir başlangıç,sonra görüntü akışının yavaşlayarak ses akışının gerisinde kalması ve sonunda ses devam ederken görüntünün donması.Bunu ortalama 1,5-3 GBlık 720p filmlerde yaşıyorum.Bi kere 6Gblık bir film denemiştim ki onu 10 saniye bile oynatmadı.Bir cd'lik divxlerde ise sorun yok.

Edited by malcolm

[quote name='malcolm' date='27 June 2011 - 01:46 ' timestamp='1309128362' post='1036304']
Kmplayer denedim,bs player denedim,zoom player denedim,gom denedim,vlc'yi hem windows hem de linux ortamında denedim ama sonuç hep aynı:iyi bir başlangıç,sonra görüntü akışının yavaşlayarak ses akışının gerisinde kalması ve sonunda ses devam ederken görüntünün donması.Bunu ortalama 1,5-3 GBlık 720p filmlerde yaşıyorum.Bi kere 6Gblık bir film denemiştim ki onu 10 saniye bile oynatmadı.Bir cd'lik divxlerde ise sorun yok.
[/quote]

Ekran kartının sorun yarattığını sanmıyorum.
Eski makinem de Pentium 4 + 512x2 Bellek + 160 Gb Sabit Disk + 128 Mb Ekran Kartı (AGP) bileşenleri vardı,
yüksek çözünürlükteki videolarımı izleyebiliyordum. Üstelik her dosyanın boyutu en az 6,00 Gb
civarında idi. Bence başlangıç ve arkaplan işlemlerini bir kontrol et.
"boxhunter16" dediği gibi BS Player yazılımını dene. Zaten K-lite Kodek paketin yüklüymüş.
BS Player yüklerken eksik kodek olduğu söyler ve indirmek isteyip istemediğini sorarsa,
cevabın İNDİR olsun.

Yine olmazsa 3 üncü parti bir yazılım kullanarak kodek paketlerini kaldırıp tekrar yükle.

[quote name='malcolm' date='26 June 2011 - 13:27 ' timestamp='1309094862' post='1035886']
Selam arkadaşlar,benim bilgisayarım 720p film oynatırken sık sık takılma yapıyor ve ekran donuyor.Pek çok program ve codec denedim hatta linux işletim sisteminde dahi denedim ama 720p film izlemeyi başaramadım.Sizce donanımım bu iş için yetersiz olabilir mi?Bilgisayarımda vista yüklü,windows 7'ye geçsem bi değişiklik olabilir mi?

AMD turion 2,0 GHz işlemci
Ati Radeon xpress 1100 ekran kartı
2,5GB ram
7200 rpm hdd

Öneriler için şimdiden teşekkürler...
[/quote]

Enteresan geldi bana bu sorun..Yeterli gibi görünüyor... Umarım çözersin bu sorunu arkadaşım.