Jump to content

8 Gb Ram Var Fakat Performans Alamıyorum

hawk_2
 Share

Recommended Posts

Öncelikle Sistem Özelliklerini Yazayım.

Asus P5QC Anakart
Intel Core 2 Quad Q9550 2900 MHZ - 4 Çekirdek
8 GB RAM
GeForce 9800GT 1024 MB Ekran Kartı

Kullandığım Sistem : Win7 Ultimate 64-BİT

HDD : [img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1309727796__hdd.jpg[/img]

Benim Sorunum İse Benim PC'imden tam verim alamamdan kaynaklanıyor.Benim İşlem yaparken biliyorum ki daha çok işlem yeteneği olan bir bilgisayar.Fakat Diğer İşlemlerde Acayip Yavaşlıyor.Benim Düşünceme Göre Önbellek Yetersizliği Olabilir mi Diye Sorucaktım ?

Birde Bu Pc'den Daha İyi Nasıl Performans Alabilirim ? Lütfen Yardım Edin.Pcyi Kullanamıyormuş Gibi Hissediyorum. Edited by hawk_2

harddisk önbelleği ve dönüş hızına takılıyosun ayni sistem özelliklerine sahip bilgisayarım var ama bende 4gb ram var harddiskimi ssd aldım süper verim alıyorum örnek kopyalama yaparken filim açıyorum cd yazıyorum ve internetde geziyorum tık yokbu arada hemde xp kullanıyorum win7 falanda kullanmıyorum

aynı şey bende de var sistem özellikleri hemen hemen aynı bu yavaşlığın tek sebebi harddisk başka bi şey değil. bi de sıcaklık olayı var tabi stabilite için yeterli soğutma şart bu doğrultuda bende harcama yapacağım mesela ssd ve işlemci soğutucusu alacağım bakalım sonuç ne olacak

Verimden Kastım Bazı Arkadaşlar Yazmış Örneğin Bir Kopyalama İşini Normalde Daha Hızlı Yapması Gerekiyor.Sanki Daha Yavaş Çalışıyor Gibi.Bunu size nasıl anlatabilirim bilmiyorum.Ama işte deidğim gibi demin yaklaşık 10 ar partlık toplamda 50 partlık dosyayı çıkar dedim.Hepsini aynı anda.Çıkarmaya Başladı.Bu arada windows'un kurulu olduğu diskde değil.Bu aradada bir firefox açayım derken pc acayip yavaşladı firefox penceresi gelmedi gibi bişeyler oldu.Ben daha iyisinin olabileceğini düşünüyorum.

anakartın chipsetinden kaynaklanıyor bence..bende asus p5qlse vardı.win7 kurulum aşamaları çok yavaş geçiyordu.onun yerine asus p5g41t-m lx aldım.(şimdi win 7 kurulum aşamaları hızlı bir şekilde geçiyor)kasılma azaldı..
ya da virüs olabilir..

Edited by coolvars

[quote name='SON_VATAN' date='03 July 2011 - 22:12 ' timestamp='1309731121' post='1040285']
kusura bakmayında bu 8gb.lık ram ile hangi programı kullanıyorsunuz..
[/quote]

Şirketimizin Bazı Kendine Özgü Yazdırılmış Kodlanmış Programları Vardır.Onlar İçin Kullanıyoruz.

[quote name='coolvars' date='03 July 2011 - 22:14 ' timestamp='1309731240' post='1040289']
anakartın chipsetinden kaynaklanıyor bence..bende asus p5qlse vardı.win7 kurulum aşamaları çok yavaş geçiyordu.onun yerine asus p5g41t-m lx aldım.(şimdi win 7 kurulum aşamaları hızlı bir şekilde geçiyor)kasılma azaldı..
ya da virüs olabilir..
[/quote]

Hocam PC De Virüs Türü Falan Bişey Yok.Bence Anakartın chipsetinden kaynaklanmıyor.Çünkü Öyle win7 aşamalarında falan hiç sıkıntım olmadı.

Harddiskinden dolayı performans alamıyorsun.24 GB bellek bile olsa SSD ve yüksek önbellekli bir HDD olmadıktan sonra sonuç yine aynı olacaktır.

[code]http://www.hepsiburada.com/Liste/western-digital-caviar-greenpower-1tb-64mb-sata2-35-sabit-disk-wd10ears/ProductDetails.aspx?productId=bd847427&categoryId=100221[/code]

yada

[code]http://www.hepsiburada.com/Liste/kingston-v100-64gb-25-ssd-sv100s264gz/ProductDetails.aspx?productId=bd101099&categoryId=114814&SKU=BD101099[/code]

bu tür ürünler sorununuzu çözebilir.

Edited by musaoguz32

Harddisk bozukta olabilir. Harddiski aktif kullanıyor olman onun sorunsuz olduğunu göstermez. Benim notebook harddiski bozuktu 2-3 ay kullandım sorunsuz ama format atmak isteyince yapamadım gunlerce uğraştım hertarafa baktım ama en sonunda bilgisayarcıya götürdüm o harddiskin bozuk oldunu söyledi.

sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun bilgisayarınız verilere ulaşma hızı kadar hızlıdır yani hdd niz yavaş
size tavsiyem
Seagate Momentus XT 500GB 7200RPM 32MB Solid Hybrid Disk (ST95005620AS)
hem ssd lere yakın bir performansı var fiyatı da iyi sayılır

[quote name='KeLeBeK_ETKiSi' date='04 July 2011 - 18:01 ' timestamp='1309802499' post='1040637']
Hdd Tune isimli küçük ücretsiz programcıgı indir bir test yap kuvvetle muhtemel Harddiskinde bir anormallik var diye düşünüyorum donmalar filan oluyorsa ara sıra. Birde sistemin ve Harddiskinin sıcaklık değerlerini yazar mısın?
[/quote]

HD Tune Programını İndirdim Ve Test Ettim.Sonuç ;

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1309814216__hdtun_test.jpg[/img]

[quote name='musaoguz32' date='04 July 2011 - 20:01 ' timestamp='1309809663' post='1040720']
Harddiskinden dolayı performans alamıyorsun.24 GB bellek bile olsa SSD ve yüksek önbellekli bir HDD olmadıktan sonra sonuç yine aynı olacaktır.

[code]http://www.hepsiburada.com/Liste/western-digital-caviar-greenpower-1tb-64mb-sata2-35-sabit-disk-wd10ears/ProductDetails.aspx?productId=bd847427&categoryId=100221[/code]

yada

[code]http://www.hepsiburada.com/Liste/kingston-v100-64gb-25-ssd-sv100s264gz/ProductDetails.aspx?productId=bd101099&categoryId=114814&SKU=BD101099[/code]

bu tür ürünler sorununuzu çözebilir.
[/quote]

2. Ürün Biraz Pahalı olur bana ama ilk ürün aklıma yatmadı değil.

[quote name='sinekli' date='04 July 2011 - 20:26 ' timestamp='1309811180' post='1040737']
Benimde sistem asus p7p55d-e lx i5-760 8gb 2000 mhz g-skill ram ve 60 gb ocz ssd 64 bitlik win7 ultimate ile yağ gibi çalışıyor hiç bir kasıntısı olmuyor..
[/quote]

Hocam Belkide HDD den kaynaklanıyordur bendeki sorun.Bir bakıcam ssd'lere.Teşekkürler.

[quote name='blnt44' date='04 July 2011 - 20:59 ' timestamp='1309813155' post='1040766']
sisteminiz ne kadar iyi olursa olsun bilgisayarınız verilere ulaşma hızı kadar hızlıdır yani hdd niz yavaş
size tavsiyem
Seagate Momentus XT 500GB 7200RPM 32MB Solid Hybrid Disk (ST95005620AS)
hem ssd lere yakın bir performansı var fiyatı da iyi sayılır
[/quote]

Araştırıcam hocam öneriniz için teşekkür ederim.