Jump to content

Windows 7 Sürümlerinin Farkları Neler ?

DrMakarna_
 Share

Recommended Posts

[color=#656565][font=tahoma, verdana, geneva, lucida,]Windows'un Ultimate, Professional, Home Premium, Home Basic, Starter diye sürümleri mevcut. peki bu sürümlerin arasındaki farklar neler ? bizim için en uygunun hangisi olduğunu nasıl anlarız ?[/font][/color]

ben hep professional sürümü kullanıyorum.ultimate bana hantal geliyor.(windows 7 pro dvd, windows 7 ultimatenin içindeki versiyon değil) prof. biraz daha hızlı.ultimate ve proffesional dışındakileri kullanmadım ama o yüzden birşey diyemem diğerleri için.

Edited by Lastman

Home Premium(x86),Professional(x64),Starter(x86),Ultimate(x86),Enterprise(86),Home Basic(x86) sürümlerini kullandım. Bana göre en güzel 1)Home Premium
2)Enterprise
3)Professional
4)Ultimate
5)Home Basic (DEHŞET BİR SİSTEM YENİ ÇIKAN PCLERDE BİLE KASIYOR VE KARARSIZ ÇALIŞIYOR)
6)Starter (SÖYLEME ZATEN GEREK YOK :) )

[quote name='6489426' date='08 July 2011 - 12:24 ' timestamp='1310127860' post='1042758']
hız konusunda bi farklılık yok yani ?
ben hızlı dediler diye pro'ya geçmeyi düşünüyodum. ultimate yüklü. bunu tafsiye eder misiniz ? eğer hızlı olmayacaksa hiç dokunmicam
[/quote]
Dediğim gibi sürümler arasında herhangi bir hız farklılığı yoktur. Hangi sürümü tercih edeceğinize aşağıdaki karşılaştırmaya bakarak karar verebilirsiniz.
[img]http://i1107.hizliresim.com/2011/7/8/5523.png[/img]

[quote name='Googleßeta' date='08 July 2011 - 12:22 ' timestamp='1310127720' post='1042750']
Bir sürüm diğerinden daha fazla hızlıdır diye bir düşünce olamaz. Sadece sürümler arasında ki bazı özellikler farklılık gösterir.
[/quote]
tamam işte bende ondan bahsediyorum o farklılıklar hızlandırıyor bilgisayarı.gereksiz bileşenler olmuyor.

Özellikleri itibarıyla Windows 7 sürümleri…

[color="#ff0000"]Windows 7 Starter[/color]

Windows 7′nin en düşük maliyetli ve en az özelliğe sahip olan sürümü Starter Edition. Bu sürüm üzerinde Home Group özelliği dışında herhangi bir ekstra özellik bulunmuyor. Bu sürüm perakende olarak satışa sunulmayacak. Sadece yeni bir bilgisayar satın alınırken verilecek. Windows Starter’ın bir diğer kısıtlayıcı özelliği ise aynı anda üç adet uygulama çalıştırılabilecek olması.

• 32-bit işletim sistemi desteği
• Ev Grubuna bağlanma
• Windows Internet Explorer 8
• Windows Media Player 12

[color="#ff0000"]Windows 7 Home Basic / Premium[/color]

Windows 7 Home Basic Edition: Windows 7 Home Basic sadece gelişmekte olan ülkelerin pazarlarında satışa sunulacak. Bunun dışında Aero arayüzünü üzerinde barındırmayacak. Perakende olarak satın alınabilecek. Home Basic basit ev kullanıcıları için ideal bir sürüm olacağa benziyor.

Windows 7 Home Premium Edition: Ev kullanıcıları için tasarlanmış ikinci sürüm olan Home Premium, Home Basic sürümüne göre biraz daha gelişmiş özelliklere sahip. Özellikle Aero arayüzünü üzerinde taşıması tam anlamıyla bir geçiş sürümü olarak değerlendirilebilir.

• 32-bit, 64-bit işletim sistemi desteği
• Ev Grubu (Bağlanma)
• Windows Internet Explorer 8
• Windows Media Player 12
• Masaüstü Pencere Yöneticisi
• Windows Mobility Merkezi
• Windows Aero (Kısmi)

Windows 7 Home Premium
• Windows Aero’ya tam destek
• Ev Grubu (Oluşturma & Bağlanma)
• Çoklu Dokunuş
• Premium Oyunlar
• Windows Media Merkezi

[color="#ff0000"]Windows 7 Professional[/color]

Windows Vista ile birlikte unuttuğumuz Professional Edition, Windows 7 ile birlikte tekrar hayatımıza giriyor. Belki bu fikir Windows kullanıcılarını 7 sürümüne karşı biraz daha ılımlı olmalarını sağlayabilir. Home Premium Edition üzerindeki bütün özellikleri içerisinde barındıran sürüm sunuculara üye olma özelliğinede sahip.

• Windows Server Alan Desteği
• Uzak Masaüstü Server desteği
• Yerel Yazdırma Farkındalığı
• Şifrelenmiş Dosya Sistemi
• Sunum modu

[color="#ff0000"]Windows 7 Ultimate / Windows 7 Enterprise[/color]

Windows 7 Ultimate Edition: Windows Vista ile tanıştığıız Ultimate sürümü, diğer bütün sürüm özelliklerini içerisinde barındıran özel bir sürüm. Kurumlar bilgisayarlarında kullanmak üzere Professional sürümünü tercih edebilirler ancak Ultimate üzerinde veri güvenliğini sağlamak için BitLocker desteği gelmekte. Bu özellik bir çok şirket için can alıcı olabilir.

Windows 7 Enterprise Edition: Bu sürümü Windows 7 Ultimate ile aynı özelliklere sahip. Tek farklı yönü ise toplu olarak lisanslama yapmaya olanak sağlaması. Çok sayıda çalışanı olan şirketler için geliştirilmiş bir sürüm.

• AppLocker
• BitLocker Sürücü Şifreleme
• BranchCache Dağıtılmış Bellek
• DirectAccess
• Çok Dilli Kullanıcı Arayüzü
• Sanal Hard Disk Önyüklemesi

[color="#ff0000"]Videolu tanıtım isterseniz ;[/color]

http://www.gelecekonline.com/metin/windows_7_surumleri_ve_surumler_arasindaki_farklar-3307

[color="#0000ff"]Windows 7′nizi kaydedin ve işinize en çok yarayacak Windows 7 ipuçlarını ücretsiz olarak e-mail ile almaya başlayın. [/color]

[color="#0000ff"]Windows 7′nizi kaydetmek için https://microsoft.order-1.com/WindowsLifecycle/Win7LandingPage/?OGLID=4936 adresini ziyaret edebilirsiniz.[/color]

Edited by muhtar

[color=#445563][font=verdana, tahoma, sans-serif][color=#FF0000]Videolu tanıtım ;[/color]

http://www.gelecekonline.com/metin/windows_7_surumleri_ve_surumler_arasindaki_farklar-3307

güzel anlatmışlar. bi bakın derim[/font][/color]