Jump to content

Bağımlılık Yapan Oyunlardan Nasıl Kurtula Biliriz.

r1eteam
 Share

Recommended Posts

Evet arkadaşlar bağımlılık yapan oyunlardan nasıl kurtula biliriz bunun için neler yapabiliriz.
Bunun cevabını arıyorum.
Diğer arkadaşlara'da faydası olabilecek fikirlerinizi bekliyorum herkes fikirlerini belirtsin bakalım ne gibi sonuçlar ortaya çıkacak ve bağımlısı olduğunuz oyun varsa sizde paylaşın genelde hangi oyunları oynuyoruz..!

Knight Online Bilindiği Gibi Bu oyun oynandığında ([color="#8B0000"]Hayat Offline[/color]) :( Kurtulmak İstiyorum

Bu sorun Türkiye'nin çocuklarının asosyal olmasında ki en büyük etkendir.Ve bu tür online oyunları oynayan da en çok Türk'lerdir.Kanıt ise basit örneğin Metin2 oyunu oyunun diğer Eng,Fr,De versiyonlarında server sayısı 18'lerde iken TR versiyonunda server sayısı 44'e ulaşmış.Yada başka bir örnek vereyim DarkOrbit oyunu ülkelere göre sunucu açıyor oyunun diğer ülkelerdeki sunucuları en fazla 3 veya 4 iken TR sunucuları 7'ye ulaştı.Bunlar gibi birçok örnek var SeaFight,Deepolis,Knight,Süpercan bunlar gibi onlarca hatta yüzlerce oyun.Bırakmak gerçekten zor yapmanız gereken bırakma kararını almak ve o oyunla ilgili herşeyi silmek.Birara bendede vardı bu ancak ergenliğin sonlarına doğru otomatikmen soğudum çok saçma gelmeye başladı.Geç kalmadan bırakın.

Edited by Rihanna

Askere gittim geldim yine başladım 1 (Bir)ay önce teknosa'da işe başladım bırakmayı düşünüyordum zamanım olmaz oynamam diyordum ama yine başladım zaman ayırıyorum ister istemez bugün bırakacam dedim 450 Tl değerinde itemlerimi yaktım hepsini bırakmaya karar verdim inşallah bu sefer sizlerinde sayesinde bırakacağım aklımı başka şeylere yönelteceğim ama bunu başaramıyorum bugün sigarayıda bırakma kararı aldım oyun yüzünden sigara 'ya başladım böylesine pis birşey bakalım inşallah bu sefer olacak.

Birde online değilde Pc oyunları Örn: Dirt2, Ghost Recon gibi oyunlar oynasam bu şekildede kurtula bilirmiyim olmadı böyle yapacam maksat zaman geçsin geziyim tozuyum Real hayata dönüş yolunda başarılı oluyum.

1 sene knight oynadım keske oynamaz olaydım hala acısını cekiyorum insanı baglıyor ve mallastırıyor bırakalı 2 sene felan oldu ama bıraktım 1 senede cok fena baglanmıstım ama bos iş oldugunu anladım ve bıraktım tnc ile tansıtım o gün bugündür aklıma ko gelmiyor :D

[quote name='r1eteam' date='15 July 2011 - 19:46 ' timestamp='1310752001' post='1046728']
Askere gittim geldim yine başladım 1 (Bir)ay önce teknosa'da işe başladım bırakmayı düşünüyordum zamanım olmaz oynamam diyordum ama yine başladım zaman ayırıyorum ister istemez bugün bırakacam dedim 450 Tl değerinde itemlerimi yaktım hepsini bırakmaya karar verdim inşallah bu sefer sizlerinde sayesinde bırakacağım aklımı başka şeylere yönelteceğim ama bunu başaramıyorum bugün sigarayıda bırakma kararı aldım oyun yüzünden sigara 'ya başladım böylesine pis birşey bakalım inşallah bu sefer olacak.

Birde online değilde Pc oyunları Örn: Dirt2, Ghost Recon gibi oyunlar oynasam bu şekildede kurtula bilirmiyim olmadı böyle yapacam maksat zaman geçsin geziyim tozuyum Real hayata dönüş yolunda başarılı oluyum.
[/quote]
Elbetteki başarılı olursun kafanı başka işlerle meşgul et varsa bi kız arkadaşın onla gez yoksa hemen ayarla bırakmanda çok yardımcı oluyor.Ondan zaman kalmıyor oyun oynamaya :) Ve yeni şeyler yap ne bileyim bi konu hakkında kendini geliştir.Örnek vermek gerekirse benim bırakmamdaki en büyük etken Win 7 modifiye işlerine girişmem ve başarılı oldum :)

[quote]Elbetteki başarılı olursun kafanı başka işlerle meşgul et varsa bi kız arkadaşın onla gez yoksa hemen ayarla bırakmanda çok yardımcı oluyor.Ondan zaman kalmıyor oyun oynamaya Ve yeni şeyler yap ne bileyim bi konu hakkında kendini geliştir.Örnek vermek gerekirse benim bırakmamdaki en büyük etken Win 7 modifiye işlerine girişmem ve başarılı oldum [/quote]

Çok güzel yazmışşın ama bu oyun öylesine ...'tan birşey ki kız arkadaşlarımı bile başlattım şuan yok ama yaparız oyun onuda engelliyordu :)

[font="'Comic Sans MS"][size="3"][b]Ne kadar doğru bilemem. Ama duyduğuma göre bu tür online oyunlarda bi çok gizli mesaj varmış. bunlara subliminal mesaj deniyor. bu tür şeyleri siz görmüyorsunuz ama bilinçaltınız algılayabiliyor. mesela googleye yazın bi çok resim gelecektir bu konuyla alakalı. bazı oyunlarda da bağımlılık yaratmak amacıyla bu tür mesajlar uygulandığı yönünde iddialar söz konusudur. sadece '' iddia '' . ne kadar dogrudur bilinmez ama bir çok bağımlıda malum.Tavsiyem kendinizi bu tür şeylere fazla kaptırmayın. Daha sosyal olun. Sporla kitaplarla falan ilgilenin. arkadaşlarınızla kafelere falan gidin. ama bu tür oyunlara fazla kaptırmayın. günümüzde metin2 isimli saçma oyunun bağımlısı binlerce cocuk görmek mevcuttur. ailelerin duyarlı olması gerekmektedir.[/b][/size][/font]

[quote name='r1eteam' date='15 July 2011 - 20:46 ' timestamp='1310752001' post='1046728']

[/quote]

kendini bi alana yoğunlaştırmaya çalış derim. mesela arkadaşımız yazmış win7 modifiyeye yoğunlaşarak bıraktım diye. benim kuzenimde yüzmeye başlamıştı oyunu bırakmak uğruna. eğer hiç olmazsa bir psikoloğa danış. büyük yararını görürsün

aynı sorun benim brader ve kuzende var idi biz şöyle kurtulduk 2yıl uğraşıp dizdikleri çarı soydurunca kahroldular ve turk ko pvp ye geçtiler oradada np kastılar bayağı bi sonra gm arkadaşı olan adamlar yenilgiyi hazmedemeyip gm ye bu hack kullanıyor diye şikayet edip 1 yıllık np lerini sildirttiler ve böylece bu defter kapandı :whistle:

İnşallah dediğiniz gibi olacak. Benim Dışarıda fazla işim olamayacak işten gelme saatlerime uymuyor genelde işten gelince mecbur evde olacm yada 1-2 saatlik dışarıda gezme şansım olacak yine geziyordum ama aklım hep oyunda oluyordu bakalım bu sefer aklımdan ve bilgisayarımdan çıkartacağım iyi olacak benim için ve bırakmaya çalışanlar için! İşe gidiyorum aklım hep oyunda kalıyordu artık kalmayacak Yuppi :) Herkese teşekkürler Bu arada ALLAH razı olsun hepinizden. Verdiğiniz ilgiden dolayı

oturup bakma toz yutma
günümüzde bir sevgilisi bir aşkı olmayan netten umut ediyor :D benim yok ama insan oglu hep arayışta bunu yapmasan başka ne yapabilirim diye düşün
1.balık tutmak(geçici)
2.gezmek eglenmek (geçici)
3.evlilik(çözüm olsa bana olurdu)
not:ben bulamadım darısı bulanlara

Bağımlılıkla pek bi alakası yok aslında. Kişinin iradesine bağlı birşey. Bırakamam diyince tabiki bırakamazsın. Ben çoğu online oyunu uzun sürelerde oynadım fakat hepsinden sıkılıp vazgeçtim. İstersen çok rahat bırakırsın.

1-2 sene öcne bende metin2ye fena bir şekilde bağımlı olmuşum sabah 6-7de kalkıp akşam 7-8e kadar oynuyodum o derece o aralarda arkadaşlarla internet kafeye gidiyoduk orda sürekli fifa 2007 filan çviriyoduk öyle öyle kız arkadaşlarla filan unuttum knight online hiç oynamadım duyduklarıma göre çok kötü bağımlılık yapıyor.sana tavsiyem bırak böyle işleri bazı kişiler oyuna gerçek para ile misal combat armsda nx alanlar filan var böyle şeyler çok saçma.bn 15 yaşındayım ama şükürki tnctr,kız arkadaşlar,ve internet kafede fifa 2007 oynayarak geçirdiğim zaman ile o meretten kurtuldum şükürki.sende vakit geçir.Misal ben sıkılınca oyuna girmem.Kasanın yan kapağnı söküyorum ekran kartı,ram,işlemci filan bunları söküp takıyorum.öyle zaman geçiriyorum :))

Bağımlılık yapan oyun yoktur.Oyunu kendine amac edinen gerizekalı insanlar vardır.Sen kendini onlar arasında görmek istemiyorsan mantığınla hareket et ve ben neden buna bağımlıyım diye düşün.emin ol doğru yolu bulacaksın. :)

Edited by efk_715

İnternet Cafe'ciyim. Yanlış anlamayın, küçümsemek için söylemiyorum; çoluğu çocuğu geçtim koskoca adamlar var eli ayağı titreyen oyun oynayacağım diye; acıyorum. Çocuk geliyor, belli cebindeki harçlık. Abi diyor 1 saatlik açar mısın... Sonra bakıyor cebindeki paraya, 1 lirası kalmış ayırdığı; besbelli ya yol parası ya da abur cuburla karnını doyuracak o parayla. Hadi diyorum yeter, yarın yine gelirsin yeter bugünlük bu kadar. Büyüklere bir şey diyemiyorsun ama, adam gözümün önünde cep telefonunu sattı karşımdaki esnaf arkadaşa, günde 9-10 saat arası oynuyor. Üzülüyorum, diyeceksiniz ki kardeşim para kazanıyorsun; kazanmayayım böyle bir parayı istemiyorum emin olun. Oyun kurmayayım diyorum tepki geliyor bu sefer de. Çok pis bir bağımlılık, nasıl olur, ne yaparsınız bilmiyorum ama ne olur kurtulun, yazık geçen zamanınıza, gözlerinize, beyninize.

bende silkroad oynuyodum ama oyunun sadece oyuna para yatıranların oyunu olduğunu kavrayınca içimden hiç oynamak gelmedi ve hiç uğraşmadan oyunu bıraktım artık single player oynuyorum crysis 2 gta ıv felan ama onları bitirince hemen siliyorum ki onlara bağlanmıyayım :D

[b]Gençler sizin yaşınız kaç?

Oyun nasıl bağımlılık yapar yahu? Eğer bir süre oynadıktan sonra kendinizde bilgisayarı kapatıp sokağa çıkma ihtiyacı duymuyorsanız yada bu durumdan rahatsız olmuyorsanız hatta kendi içinizde çözümünü bulamıyorsanız, hemen en yakın hastanenin psikiyatri kliniğinden randevu alın ve ilaçlı tedavinize başlayın.

Yazıktır yazık...
Hayatınızın,bulunduğunuz yaşların kıymetini bilin ya,bu makina yada oynadığınız şeyler değil yaşamanız gerekenler.[/b]

oynadığın oyunun hayatına getirdiği etkileri otur bir düşün.ne kazandırdı sana hiçbirşey,peki ne kaybettirdi,zaman,para,gençlik,gelecek ve birçok manevi şey.kendine söz verip bu alışkanlıktan vazgeçicem de ve bırak ama sonra yeniden başlama iradene sahip ol ve 5 vakit namazını kurtulursun.oyuna ayırdığın zamanı ailene ve sevdiklerine ayır daha mutlu olursun.

Bağımlılık yapan oyundan vazgeçmenin en kolay yolu 1 Günlük Şehir turudur.. 1 gün dolaş.. örneğin istanbuldaysan git Kapalı çarşıya.. Taksime.. yeni arkadaşlar edin.. emin ol herşeyi unutursun ve hergün gezmek istersin.. benim boş zamanım olmadığı için bu dediklerimi yapamıyorum.. oyun oynayacak zamanın çoksa bence dediklerimi düşün.. ne bilim arkadaşlarınla Halı saha maçlarına felan git işte..