Jump to content

Amd Phenom X4- 965

enigma2
 Share

Recommended Posts

sistemi yeni kurdum. bilgisayar çalışınca işlemci fanı öyle bir hızla dönüyo ki ses çok fena...bilgisayar boştayken bile çok ses var. amd işlemcilerin sesli olduğu söyleniyordu ama bu kadar tahmin etmiyordum. bu işlemciyi kullanıpta çözüm bulan arkadaşlardan yardım istiyorum... önerilerinizi bekliyorum...

Arkadaşım bendede amd işlemci var yaa tam anlamam ama yardımcı olmak istedim bendede amd var üzerindeki fan evet ses yapıyordu daha sonra ses dahada çoğalmaya başlamıştı

yeniden işlemci fanı aldım 3000 rpm hızında dönüyomuş dedimya pek anlammam madem darda kalmıssın yardım etmek güzeldir tam 3000 rpm hızında dönüyor tabi üzerinde ayar var

devirini düşüre biliyormussun kendiside zaten bu ben 95 tl ye almıştım araştırırsan eğer ucuza alırsın cokta güzel soğutuyormuş sistemi tavsiye ederim :)

[img]http://a1108.hizliresim.com/11/8/20/9.jpg[/img]

Bios'a gir HW monitor kısmından fan hızını (rpm) düşürmeye çalış.
Bu arada amd işlemciler seslidir diye bir şey yok, sıcak çalışır bundan dolayı fan hızlı dönber ses oluşur.
Ama özel bir soğutucu alırsanız bu olayı da aşarsınız, kimse bilmez ama amd artık intelden de serin çalışıyor :whistle:

[quote name='enigma2' date='20 August 2011 - 15:10 ' timestamp='1313842207' post='1066675']
amd'nin orjinal fanı varken gidip yan ürün almak bence mantıklı değil. bu işin kendi içinde bir çözümü olmalı. yoksa amd böyle gürültülü fan niye üretsin ki?
[/quote]

Yan ürün diye tabir etme onu.Aldığın işlemci fiyatına soğutucular var.
Overclock düşkünleri için, pc çalışırken ses istemeyenler için bulunmaz nimet.
Küçük fanlar daha hızlı dönme yeteneğine sahiptirler ve devir sayısı arttıkça gürültü de artar.
AMD'nin cool n qiet teknolojisi sıcaklığa bağlı olarak fan hızını artırır ya da düşürür.
İşlemci yük altındayken fan hızı artar dolayısıyla ses oluşur.
Ya biostan ayarlamaya çalışırsın (googleda biraz araştır vardır kesin)
Ya benim gibi gidip 12 cm fanlı bir soğutucu alırsın sessiz sedasız keyfine bakarsın.
Ya da sese katlanırsın.