Jump to content

Windows 7 Ye Sysprep Ve Gimagex'le Program Entegre

TaMeR
 Share

Recommended Posts

Cok basit ve harika bir yöntem,güzel ve basit anlatimda süper.

Benim sorum ise ikon degisimlerini nasil yapacagiz?Olusturulan install.wim dosyasini yine mount ve unmount metodu ile mi yapacagiz?

• Replies 261
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='kaplan33' date='28 August 2011 - 11:53 ' timestamp='1314525217' post='1071073']
Cok basit ve harika bir yöntem,güzel ve basit anlatimda süper.

Benim sorum ise ikon degisimlerini nasil yapacagiz?Olusturulan install.wim dosyasini yine mount ve unmount metodu ile mi yapacagiz?
[/quote]

Evet arkadaşım hazırladığın install.wim'i tekaradan mount ve unmount yardımı ile modifiyenize görselik katabilirsiniz

ince ayarları sysprep ile yapın

gimagex!ile paketlendimi install.wim tekarar mount ve unmount yapıldığında hiçbir sorun çıkarmıyor

kolay gelsin

Edited by TaMeR

Allah razı olsun panpa bu yöntemle kendi madifiyemi kusursuz ve hiç zaman kaybım olmadan 3 saatte hazırladım

her gün bir sistem indirmeten bıkmıştım enson senin modifiyeni kullanıyordum çok memnundum

bu anlatımdan sonra kendi modiyemi bu beceriksiz halimle gayet sağlam yapabildim

sen diyer yorumlara takma bize böyle faydalı bilgiler vermeye devam edersen çok sevinirim

teşekkürlerrrr panpaa ellerin dert görmesin

[quote name='zamaneberduşu' date='28 August 2011 - 13:14 ' timestamp='1314530050' post='1071105']
gimagex sp 1 bozuyordu en son denediğimde
[/quote]

Yok hiçbir sorun olmuyor defalarca denenmiştir! bazı Gimagex arzalı oluyor belki ona denk gelmişsizinzdir ben iki yıldır kullanıyorum hiçbir sorun yaşamadım

şöyleb bir çözümde önerebilirim Eğer görselikle alakalı dll değişecekseniz sysprep işlemi bittikten sonra ana windowsa döndüğünüzde Gimagex ile paketleme yapmadan önce atıyorum (d)sysprep aldığınız sürücüye girip ordan dll dosyalarını değişebilirsiniz sonra Gimagex ve yahuta bildiğinir bir wim paketleme işlemi varsa ister imagex komutlarıyla ister toolkit ile yapabilirsiniz bu yöntem daha anlaşılır ve daha basit olduğu için önerdim

kolay gelsin saygılarımla

(kemalalkın
gerçekten çok güzel bir yöntem aynı ubuntu modifiyesi yapan bir program var onun gibi o da o anki halini dvd yapıyor kurulabilen
eline sağlık ;) )

ubuntuda bu işi remastersys diye bir bacup programı yapıyor doğru..

bizi windows 7"de birçok külfetten kurtaracak bu yönteminiz,sizi tebrik ederim .teşekkürler

Edited by zeki ural

[quote name='fatihhan344' date='25 August 2011 - 17:35 ' timestamp='1314293712' post='1069757']
arkadaşlar güzel bir çalışma, teşşekkür ederim.

Yapmış olduğum dvd boyutu 6 gb oldu, dvd ye nasıl sığdırabilirim bunu
[/quote]

linkteki programı çalıştır ve sürücüne kur iso dosyasının içeriğini usb flashdisk veya hdd"de olur ,içine çıkar .
bu sürücüyle bilgisayarını boot et.menüden windows vista\win 7 kurulumu seç okadar ..

link : http://www.4shared.com/file/121009444/3ecc5ed1/USB_BOOT.html

[quote name='amd_turkey' date='28 August 2011 - 13:47 ' timestamp='1314539275' post='1071170']
Merakımı mazur görün de yaptığınız onca işlem kendi pc niz üzerinde değil mi? ne bilem programları driverları falan kurmuşsun ama tamam kendi pc ne kurarsın sorun çıkmaz peki başka pc de denenirse nolur? yeni intel sistemle yaptğınız bu işlemler sonucu yaptığınız w7 kurulum dvd sine amd sisteme kurarsanız sorun çıkarma olasılığı ne? chipset donanım uyumsuzluğu sorunu falan?
[/quote]

güzel bir soru .bence cevabı da basit deneyerek öğrenmek pratik yapmak en iyisi her zaman yeni şeyler kazandırır insana..

[quote name='Hasan.Kara' date='28 August 2011 - 15:37 ' timestamp='1314538628' post='1071163']
Sanalda Yapılabilir Mi ? Teşekkürler.
[/quote]

Oluyor ama çok ağır ve çekilmez oluyor virtualbox üzerinden yapabilirsiniz

Ayrıca anlatımını yapacam musait bir zamanda

Ama siz bir server kullanıyorsanız atıyorum server 2008'de Hyper-V özeliği ile daha hızlı ve daha basit yapıla biliyor

saygılarımla

[quote name='amd_turkey' date='28 August 2011 - 15:47 ' timestamp='1314539275' post='1071170']
Merakımı mazur görün de yaptığınız onca işlem kendi pc niz üzerinde değil mi? ne bilem programları driverları falan kurmuşsun ama tamam kendi pc ne kurarsın sorun çıkmaz peki başka pc de denenirse nolur? yeni intel sistemle yaptğınız bu işlemler sonucu yaptığınız w7 kurulum dvd sine amd sisteme kurarsanız sorun çıkarma olasılığı ne? chipset donanım uyumsuzluğu sorunu falan?
[/quote]

Bu bir imaj yükleme olayı değildir eğer yedekleme alıp bunu başkabir bilgisayarda açıp aktif ederseniz dediğiniz doğrudur sorun olma ihtimali çoktur önce bunu belirtmek isterim

ama siz sysprep ile sistemi hazırlıyorsunuz ve install.wim olarak paketliyosunuz ve kurarken sistemi genişletiliyor olay bu

Bu yöntemi paylaşmadan önce baya denemelerim oldu sizin gibi kaygı duydum olurmu diye ve denemelerim sonucu hiçbir sorunla karşılaşmadım

Birden fazla bilgisayarda deneme imkanım oldu biri amd şuan mesaj yazdığım diğeri ikisi intel biride celeron

sysprep ile imaj aldıktan sonra bu işlemde sysprep zaten gereken kurlum dosyalarını imaja atıyor kurulumda genişletilirken sistem direk kurulumu yapılan bilgisayarın donanımı üzerinden genişletilip kurulumu tamamnıyor

Belki bu yöntemi farklıbir yolla denerseniz sorun olabilir nedir bu yöntem windowsu kurduktan sonra bilgisayarın adını gireceğiniz ekran geldiginde ctrl+shift+f3 basmayıp direk admin isimi yazıp sistemi öyle açıp işlemlerinizi yaptıksan sonra sysprep'i sistemden çalıştırıp imaj alırsanız bunda bir problem yaşayabilirsiniz ben bu yöntemi denemedim ama

onun haricinde sunumda anlatmış olduğum gibi yaparsanız sysprep gereken ayarları yapıp imajlıyor

gayet rahatlıkla başka bilgisayarlara kurlumu gerçekleştire bilirsiniz kolay gelsin

Edited by TaMeR

değerli kardeşim tamer çalışmalarınızın devamını diliyorum.

Bilgisayarımı Sağ tıklayıp Yönet diyorum Bu yönetimde ise ince ayarları yapıyorum hizmetler Bölümünü tıklayıp Ayarları yapıp (SYSPREP)penceredeki gibi Tamam diyoruz

ince ayarlardan kastınız nedir.onu öğrenmek isterim..

(SYSPREP işlemi Başlıyor hiç bişey yapmadan Bİlgisayarın kapanmasını Bekliyoruz Bilgisayar Kapandıktan sonra yada Yeniden Başladıktan Sonra Diğer windows 7 sistemimize
geri dönüyorz Burada Artık Aldığımız imajı İnstall.win Olarak Paketlemek Kaldı)

(aldığımız imajı) cümlesini daha açıklayıcı bir şekilde birinci sayfada yazmanız yararlı olacak.çünki alınmış bir imaj yok ortada .

sadece harddiskin bir bölümüne kurulmuş ve hazırlanmış bir windows var.bu harddisk bölümünde kurduğumuz kurulu windowstan install.wim
diye bir dosya elde ediyoruz öylemi..

[quote name='zeki ural' date='29 August 2011 - 01:13 ' timestamp='1314573236' post='1071362']
değerli kardeşim tamer çalışmalarınızın devamını diliyorum.

Bilgisayarımı Sağ tıklayıp Yönet diyorum Bu yönetimde ise ince ayarları yapıyorum hizmetler Bölümünü tıklayıp Ayarları yapıp (SYSPREP)penceredeki gibi Tamam diyoruz

ince ayarlardan kastınız nedir.onu öğrenmek isterim..

(SYSPREP işlemi Başlıyor hiç bişey yapmadan Bİlgisayarın kapanmasını Bekliyoruz Bilgisayar Kapandıktan sonra yada Yeniden Başladıktan Sonra Diğer windows 7 sistemimize
geri dönüyorz Burada Artık Aldığımız imajı İnstall.win Olarak Paketlemek Kaldı)

(aldığımız imajı) cümlesini daha açıklayıcı bir şekilde birinci sayfada yazmanız yararlı olacak.çünki alınmış bir imaj yok ortada .

sadece harddiskin bir bölümüne kurulmuş ve hazırlanmış bir windows var.bu harddisk bölümünde kurduğumuz kurulu windowstan install.wim
diye bir dosya elde ediyoruz öylemi..
[/quote]

İnce ayardan kastım hizmetlerde kurulmasını istemediğiniz bir hizmet varsa onu elle olarak ayarlayıp aktif olmasını engelliyosnuz Örnek ev ağı kurma gibi

Sysprep ile bilgisayarı kapadıktan sonra sysprep işlemi bitmiş oluyor biz diğer windowsa dönüp

resimdede gösterdiğim gibi gimagex ile install.wim olusturuyoruz bu olusturduğumuz install.wim'i en basitinden hazır olan iso kalıbımızı ultraiso ile açıp iso içerisindeki install.wim ile değişmek

alınmış bir imajdan kastım sysprep işlemi kapıyor ya sysprep yaptığımız sürücü imaj durumunda oluyor kasıt bu

Edited by TaMeR

[b]TaMeR kardeşim anlatım gayet açık olmasına rağmen benim anlamadığım bir husus var kusura bakma şunu sormak istiyorum acaba ayrı yere windows 7 mizi boot edip normal olarak format atıyoruz daha sonra paketlememi yapıyoruz yani o an için bilgisayarımızda 2 işletim sistemi olmuş oluyor yarın denemek istiyorum [/b]

Edited by zamaneberduşu

[quote name='zamaneberduşu' date='29 August 2011 - 02:30 ' timestamp='1314577856' post='1071378']
[b]TaMeR kardeşim anlatım gayet açık olmasına rağmen benim anlamadığım bir husus var kusura bakma şunu sormak istiyorum acaba ayrı yere windows 7 mizi boot edip normal olarak format atıyoruz daha sonra paketlememi yapıyoruz yani o an için bilgisayarımızda 2 işletim sistemi olmuş oluyor yarın denemek istiyorum [/b]
[/quote]

kurulu windowsun zaten mevcutsa senin yapman gereken hdd'nin bir bölümünü bölmek ve sysprep yapmak için Bu bölüme windows kurmandır zaten varolan bir boot un mevcut ikinci sistemi kurduktan sonra açılışta iki sistem olarak geliyor son kurduğun herzaman en üstte olur

yok ben hepten format atıp hdd'mi ikiye bölüp birine sysprep kurup direğine normal windows kurup paketleme yapacam dersen odaha iyi olur

yani anlayacağın iki windows olması şart biri sysprep için diğeride sysprep'in paketlenmesi için

[b]ok ben hepten format atıp hdd'mi ikiye bölüp birine sysprep kurup direğine normal windows kurup paketleme yapacam dersen odaha iyi olur

yani anlayacağın iki windows olması şart biri sysprep için diğeride sysprep'in paketlenmesi için [/b]

[b]ben de bunu yapmayı planlıyordum gerçekten bu dediğiniz şekilde sağlıklı bir sistem siz oluşturmuşsunuz ve bir çok deneme yapmışsınızdır bu zamana kadar desenize boşuna çabalamışım günlerce uğraştım windows 7 yapmak için sonra sp 1 çıktı tekrar uğraş çok güzel bir yöntem ve bu yöntemi bizimle paylaştığınız için minnettarım başarılarınızın devamını dilerim hayırlı geceler [/b]

yönteminizi denedim kurduğum leptop eski bir dell 630m model, önce normal kurulumu yaptım .açılışta ctrl+shift+f3 bastım .bütün bunlardan sonrası normal şekilde bitti ..leptopun harddiskini söküp usb kutuya yerleştirdim .başka bir makinada install.wim dosyasını oluşturdum.biraz önce imaj için kullandığım leptop"a bu sefer usb hdd"den kurulum yaptım ,hazırladığım windows 7 ile ..

epey zamandır windows 7 kurulumunu blue_life hocanın multiboot menüsü ile yapıyorum.
usb boot desteklemeyen veya usb arızalı makinalara dvd"den kuruyorum..

imaj için kurduğum windowsta touchpad çalışıyordu ama benim hazırladığım windowsta çalışmadı.küçük bir sorun olarak birtek bunu
gördüm.drıverını kaldırıp sistemi yeniden başlatınca düzeldi..

imajı almadan önce görünümde yaptığım bazı değişikliklerde kayda geçmemiş,örneğin görev çubuğunda simge görünümünü küçük yapmıştım

ama büyük simgeler geldi.bilgisayarım sağtık menüsüne (aygıt yöneticisi,program eklekaldır,hizmetler) ekledim onlar normal şekilde
kurulmuş olarak geldi..

avast antivirüsü kurup keyini girmiştim kayıtlı şekilde açıldı...

ilk deneme hakkında düşünceleriniz nedir sizce başarılı olabilmişmiyim ..saygılar herkese iyi bayramlar ..

Edited by zeki ural

[quote name='zeki ural' date='29 August 2011 - 03:23 ' timestamp='1314581021' post='1071386']
yönteminizi denedim kurduğum leptop eski bir dell 630m model, önce normal kurulumu yaptım .açılışta ctrl+shift+f3 bastım .bütün bunlardan sonrası normal şekilde bitti ..leptopun harddiskini söküp usb kutuya yerleştirdim .başka bir makinada install.wim dosyasını oluşturdum.biraz önce imaj için kullandığım leptop"a bu sefer usb hdd"den kurulum yaptım ,hazırladığım windows 7 ile ..

epey zamandır windows 7 kurulumunu blue_life hocanın multiboot menüsü ile yapıyorum.
usb boot desteklemeyen veya usb arızalı makinalara dvd"den kuruyorum..

imaj için kurduğum windowsta touchpad çalışıyordu ama benim hazırladığım windowsta çalışmadı.küçük bir sorun olarak birtek bunu
gördüm.drıverını kaldırıp sistemi yeniden başlatınca düzeldi..

imajı almadan önce görünümde yaptığım bazı değişikliklerde kayda geçmemiş,örneğin görev çubuğunda simge görünümünü küçük yapmıştım

ama büyük simgeler geldi.bilgisayarım sağtık menüsüne (aygıt yöneticisi,program eklekaldır,hizmetler) ekledim onlar normal şekilde
kurulmuş olarak geldi..

avast antivirüsü kurup keyini girmiştim kayıtlı şekilde açıldı...

ilk deneme hakkında düşünceleriniz nedir sizce başarılı olabilmişmiyim ..saygılar herkese iyi bayramlar ..
[/quote]

Anlatınlanları gerçekten gayet güzel anlamış ve uygulamışsın kardeşim olay budur

Bazı özeliklerinin gelmeyişinin sebebi regedit kaydıdır

Bu konu hakkında çalışmalarm var

mesela görev çubuğunun kurulumdan sonra üst tarafta olması görev çubuğunun iconları ve kendisi küçük olması etkin temannı kendi istediğimiz tema olarak gelmesi gibi reg ayarlarını yapıyorum bunlarıda en kısa zamanda paylaşacağım

kolay gelsin

[indent][/indent]Windows Virtual Pc ye iki tane Windows 7 kurdum bi tanesi Normal Kurdum Diğerini de Sysprep İle Programları Yükledim Normal Windows 7 İle De Görsel İconları Vs. Entegre Ettim Gimagex İle Capture Yapıp İnstall.wim i Oluşturdum Rt7_Lite İle De İso Kalıbını Oluşturdum Yalnız Kuruluma Bi Türlü Geçmiyor Ve Hata Veriyor Ben Nerde Yanlış Yapmış Olabilirim ? Teşekkürler. Bu Arada Herkesin Ramazan Bayramı Mübarek Olsun.[size="3"][font="Arial Black"][/font][/size]

Edited by Hasan.Kara

[quote name='Hasan.Kara' date='29 August 2011 - 23:27 ' timestamp='1314653264' post='1071741']
Windows Virtual PC de Denedim Olmadı Demek ki Sanalda Olmuyormuş :D
[/quote]

virtualbox ile oluyor yanlız çok ağır şekilde işelmler hareket ettiği için tavsiye etmiyorum

sanal pc'yi kurarken atıyorum 30 gb'lik bir alan olusturun ve tıpkı real sistem kuruyormuş gibi hdd'ye bölüm oluştura bilirsiniz ikinci bölümede tıpkı realdeki gibi yenibir sistemkurabilirsiniz

Pek tavsiye etmiyorum sanal sysprep'i Yukardada belirtiğim gibi çok ağır ve pasif hareket ediyor

Windows Virtual Pc ye iki tane Windows 7 kurdum bi tanesi Normal Kurdum Diğerini de Sysprep İle Programları Yükledim Normal Windows 7 İle De Görsel İconları Vs. Entegre Ettim Gimagex İle Capture Yapıp İnstall.wim i Oluşturdum Rt7_Lite İle De İso Kalıbını Oluşturdum Yalnız Kuruluma Bi Türlü Geçmiyor Ve Hata Veriyor Ben Nerde Yanlış Yapmış Olabilirim ? Teşekkürler. Bu Arada Herkesin Ramazan Bayramı Mübarek Olsun.

[quote name='Hasan.Kara' date='29 August 2011 - 23:45 ' timestamp='1314654301' post='1071763']
Windows Virtual Pc ye iki tane Windows 7 kurdum bi tanesi Normal Kurdum Diğerini de Sysprep İle Programları Yükledim Normal Windows 7 İle De Görsel İconları Vs. Entegre Ettim Gimagex İle Capture Yapıp İnstall.wim i Oluşturdum Rt7_Lite İle De İso Kalıbını Oluşturdum Yalnız Kuruluma Bi Türlü Geçmiyor Ve Hata Veriyor Ben Nerde Yanlış Yapmış Olabilirim ? Teşekkürler. Bu Arada Herkesin Ramazan Bayramı Mübarek Olsun.
[/quote]

Yaptığın işlemlerin hiç birinde hata yok sadece rt7 ile yaptığın işlem hatalı sana tavsiyem

pratik bir yöntemle install.wim'i rt7 ile iso oluşturacağına direk elindeki mevcut olan iso'yu ultraiso ile aç ve oluşturduğun install.wim'i sources klasörune at ultraiso ile yazdır veya kaydet

Daha basit daha sağlam

Edited by TaMeR

[quote name='amd_turkey' date='02 September 2011 - 21:03 ' timestamp='1314990228' post='1073295']
arkadaşlar bende çalışmadı. sysrep devamlı sorun verdi. sysrep bir sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor ddedi ne zaman tamam a tıkladıysam
[/quote]

sevgili kardeşim sysprep windowsun kendi sisteminde mevcuttur [color="#0000FF"]c:\windows\system32\sysprep[/color] dizinindedir benim yaptığım bişeydeğil :D önce onu hatırlatayım

sanıyorum sende çalışmamasının yada hata vermesinin nedeni kurmuş olduğun windowsun sorunlu oluşundandır yada kurmuş olduğun bir programdan da etkilenmiş olabilir

sonuçta exe uzantılı olup hata vermeye elverişlidir

sana tavsiyem temiz bir windows üzerinden denemendir

kolay gelsin