Jump to content

Windows 7 Ye Sysprep Ve Gimagex'le Program Entegre

TaMeR
 Share

Recommended Posts

[quote name='YeniçeRiyan-i' date='08 September 2011 - 12:21 ' timestamp='1315477292' post='1076086']
[b]İşin tuhaf yanı bende şöyle bir sıkıntı oluşuyor.Herşeyi tamamlayıp Sanal Pc'de denediğimde kurulum biraz ilerledikten Sonra Hata veriyor.Acaba Capture işlemindemi sıkıntı var dedim ama nafile.Hem gimagex Kullandım hemde Windows 7 tolkit Kullandım.Varmı bir önerisi olan yada Çözümü olan ?[/b]
[/quote]

Ne hatası acaba ustad

Belki inanmayacaksınız ama bu güne kadar hiç bir hata almadım hep başarılı oldu gerek sanal gerek usb ve dvd kurlumlarında

• Replies 261
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='TaMeR' date='08 September 2011 - 12:43 ' timestamp='1315475025' post='1076071']
Hasan kardeşim Sysprep doğru yapılmış hiç bir sorun yok Sysprep'i yanlış yapmış olsan kurulumu gerçekleştiremezsin kuramazssın oysaki bir üst mesajında kurulumdan sonra hiç bir sorun yok diyosun yani install.wim doğru yapılmışş

Senin asıl sorunun iso oluşturmakta install.wim'i nasıl iso kalıbı olusturuyosun?

Bunu programsız yapamazssın!

Programsız şu şekilde olur elindeki iso kalıbının içerisindeki sources kalasörundeki install.wim ile kendi hazırladığın install.wim değişmek olur'ki

Benim sysprep'ten sonra iso için kullandığım teknik yöntem budur ve sıfır sorunla iso oluşur

Ama elindeki iso kalıbınn sağlam olması lazım

Hatan bence burdadır hatan sysprep değil iso oluşturmaktır

Aynı yöntemi kullanıyorsan iso kalıbını kontrol etderim!

kolay gelsin
[/quote]

Sadece dosyaları editlemek için restorator 2009 kullandım ve boot.wim i açıp onun içindekileri de editlemiştim iso da sorun yok bence çünkü kurulumu sorunsuz yapıyor. Bence boot.wim de bi hata olabilir.

Kurulumdaki editlenecek Dll'ler

Dvd içerindeki sources içerisinde

background_cli.bmp
spwizimg.dll---->516+517+518 resimleri
tr-tr klasöru--->
arunres.dll.mui--->dialog 1200 string--türkçe(türkiye)
setup.exe.mui--->dialog 300 string--türkçe(türkiye)
spwizres.dll.mui-->dialog 104 2002 string--türkçe(türkiye)
w32uires.dll.mui--->dialog 101+103+112+143+144+145+191 string--türkçe(türkiye)

boot.wim mount yaptıktan sonra yani açtıktan sonraki değişiklikler

Boot.wim--->sources--->background.bmp spwizimg.dll---->516+517+518 resimleri

tr-TR klasöru--->arunres.dll.mui--->dialog 1200 string--türkçe(türkiye)
setup.exe.mui--->dialog 300 string--türkçe(türkiye)
spwizres.dll.mui--->dialog 104+2002 string--türkçe(türkiye)
w32uires.dll.mui--->dialog 101+103+112+143+144+145+191 string--türkçe(türkiye)

Boot.wim--->windows---->setup.bmp

install.wim mount yaptıktan sonra yani açtıktan sonraki değişiklikler

Branding klasöru içerisinde--->Basebrd içerisinden--->basebrd.dll--->bitmap--120+121+1120+1121+2120+2121
Basebrd içerisinden--->tr-TR kalsörü içerisinden--->basebrd.dll.mui--->string--tükçe(türkiye)11+12+14
Branding klasöru içerisinde--->ShellBrd-->shellbrd.dll--bitmap 1050+2050
install.wim--->windows--->system32--->spwizimg.dll---<bitmap--516+517+518 resimleri
install.wim--->windows--->system32--->oobe--background.bmp
install.wim--->windows--->system32--->oobe--->tr-TR--->audit.exe.mui--string--türkçe(türkiye)
install.wim--->windows--->system32--->oobe--->tr-TR--->msoobeui.dll.mui--string--türkçe(türkiye)
install.wim--->windows--->system32--->oobe--->tr-TR--->oobeldr.exe.mui--string--türkçe(türkiye)
install.wim--->windows--->system32--->oobe--->tr-TR--->setup.exe.mui--string--türkçe(türkiye)
install.wim--->windows--->system32--->oobe--->tr-TR--->W32UIRes.dll.mui--dialog--112+191 string--türkçe(türkiye)
install.wim--->windows--->system32--->oobe--->tr-TR--->windeploy.exe.mui--string--türkçe(türkiye)

bu dosyaları Editlemiştim. İso yu upload ederim.Bir de siz Bakın. Teşekkürler İlgilendiğiniz için.

Bu dll'ler kurulum esnasındaki görselik dll'leridir Benim paylaştığım anlatımdır bu dll'lerin editlenmesinde bir sorun yapacağını sanmıyorum çünkü bende bunları editliyorum

kurulum sorunsuz yapıyor diyosun

peki sorun ne belirtmiş olduğun sorun normal kurulum yerine tek seferde kurup sistemi açıyor olması

Birde sana tavsiyem sysprep esnasında dll editleme install.wim paketledikten sonra tekrar mount edip editle

Hasan kardeşim isoyu Upload etmene gerek yok sanırım sorunu anladım

sanal makinada kurulum yaparak kurlum ilk görüntülerini kurulum bitineceye kadar çıkan ekran göruntülerini yada videosunu çekip yollarsan sorunu çözeriz sanırım editlediğin bir dll'de sorun var

Edited by TaMeR

[quote name='TaMeR' date='08 September 2011 - 16:41 ' timestamp='1315489265' post='1076136']
Bu dll'ler kurulum esnasındaki görselik dll'leridir Benim paylaştığım anlatımdır bu dll'lerin editlenmesinde bir sorun yapacağını sanmıyorum çünkü bende bunları editliyorum

kurulum sorunsuz yapıyor diyosun

peki sorun ne belirtmiş olduğun sorun normal kurulum yerine tek seferde kurup sistemi açıyor olması

Birde sana tavsiyem sysprep esnasında dll editleme install.wim paketledikten sonra tekrar mount edip editle

Hasan kardeşim isoyu Upload etmene gerek yok sanırım sorunu anladım

sanal makinada kurulum yaparak kurlum ilk görüntülerini kurulum bitineceye kadar çıkan ekran göruntülerini yada videosunu çekip yollarsan sorunu çözeriz sanırım editlediğin bir dll'de sorun var
[/quote]

Resimleri yolladım kurulum sırasında reset attıktan snra 8. resimdeki gibi oluyor.ondan snra kurulum bitiyor Sistem gördüğün gibi sorunsuz.Teşekkürler.

• Editor

Buradaki anltım sayesinde sorunsuzca x86 ve x64 güncel bir sistem hazırladım konu sahibi tamere tekrar tesekkürler ve eklemek istediğim küçük bir ayrıntı var belki işinize yarar hardiskim dolu olduğu için tekrar bölüm olusturma sansına sahip değilim mevcut olan C sürücüm üzerinde calısmak zorundayım ama imaj alacak ikinci bir sürücüm yok benim gibi yer sıkıntısı ceken arkadaslar için bir cözüm yolu var Normal sürücümüze imajını alacagımız sistemi kuruyoruz baslangıcta tamerin anlattığı sekilde sysprep i calıstırıyoruz tüm işlemlerimiz bittikten sonra sysprep temizliği yapıp pc yeniden baslarken sistemi live cd ile acıyoruz ve live cd üzerinden gimagexle imajı alıyoruz herhangi bir live cd olabilir ben forumda paylastığım
win7pex86 ile bu işlemi gercekleştirdim umarım işinize yarar

[quote name='giga' date='18 September 2011 - 01:24 ' timestamp='1316301856' post='1081433']
slm kendi aldığımız sysrep li imajı başka bilgisayara kurabilirmiyim (saçma soru oldu ama bilmiyorum işte)
[/quote]

Zaten sysprep'in amacı bu başka bilgisayarlarada kurabilmek

• Editor

Tamer arkadasımızın affına sığınarak faydalı olacagını umduğum bir iso yöntemi vereceğim konu sahibi odur kendisi baska bir yöntem verip kaldırmamı isterse kaldırırım

[center]1-İlk olarak orjinal windows7 sp1 kurulum dosyalarını C sürücüsünde DVD isimli klasöre cıkarıyoruz (burada klasör ismi önemli komutlara göre DVD olması lazım baska isimli bir klasöre dosyaları cıkartırsanız hata alırsınız)
2-Gimagexle aldığımız install.wim imajını orjinal dvd de sources/install.wim dosyası ile değiştiriyoruz
3-Linkte verdiğim exe ye çift tıklıyoruz ve bekliyoruz kısa süre içinde C sürücümüzde iso dosyasının hazır olduğunu görürsünüz
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1316352631__2011-09-18_162410.png[/img]
[code]http://hotfile.com/dl/130040865/e08c319/isoyap.rar.html[/code][/center]

Edited by by_köylü

Öcelikle köylü abimize teşekkür ediyorum konuyla ilgilendiği ve anlatımı için

Konu benim tekelimde değil abi. uygun görduğun notları ve açıklamarı yapabilirsin problem değil önemli olan burdaki arkadaşların faydalanması ve bişeyler öğrene bilmesidir.

köylü abinin anlatımına ek olarak daha basit olan bir yöntem

oluşturduğumuz. install.wimi'i sysprep için kullandığınız [color="#FF0000"]örnek[/color] windows7.iso içerisindeki wimlede değşip kayd edebilir yada direk dvd'e yazdıra biliriz

örnek windows7.iso çift tıklayıp Resimdeki gibi install.wim dosyamızı değiştikten sonra ister kayıt ister dvd'e yazdırma seçeneği ile bu işlemi gerçekleştirebiliriz.. kolay gelsin

[SPOILER][img]http://i.imgur.com/4ld5A.jpg[/img][/SPOILER]

Edited by TaMeR

Peki arkadaşlar bu sysrep olayında orjinal sp1 mi kullansak ? Demek istediğim güncellemesi yapılmış win7 ler (c-ronaldo,by_köylü) gibi sistemler hata verebilirmi ne tavsiye edersiniz. Konu ilgimi çekti en kısa zaman (tabi önce windows 8 developerden kurtulmak lazım) denemelere başlıyorum.

[quote name='iskader' date='20 September 2011 - 12:51 ' timestamp='1316515898' post='1082770']
Peki arkadaşlar bu sysrep olayında orjinal sp1 mi kullansak ? Demek istediğim güncellemesi yapılmış win7 ler (c-ronaldo,by_köylü) gibi sistemler hata verebilirmi ne tavsiye edersiniz. Konu ilgimi çekti en kısa zaman (tabi önce windows 8 developerden kurtulmak lazım) denemelere başlıyorum.
[/quote]

İstediğiniz sistemi kurabilirsiniz hata vermeyecektir ama tavsiyem temiz bir sistem olması sebebine gelince amac temiz bir imaj ve kendi isteğinize göre sistem hazırlamak olduğu için temiz olması daha iyi olur yok ben üzerine bişeyler eklemek istiyorum paylaşılan sistemler zaten güzel diyosanız hiç bir sorun olmayacaktır c-ronaldo ve by_köylü sistemleri gayet temizdir.. sorun olmayacaktır

kolay gelsin

Edited by TaMeR

Arkadaşlar gerçekten modifiye sistem için ideal bir yöntem ben son iki çalışmamıda bu yöntemle sıfır sorunla hazırladım eskisi gibi bir çok programla uğraşmak yerine bu yöntem gayet başarılı zaten yorumlardada başarıyla yapan arkadaşlar var

yeterki anlatımı iyice kavrayın gerisi kendiliğinden gelecektir

sayglar kolay gelsin

[quote name='erdal1555' date='24 September 2011 - 12:22 ' timestamp='1316859720' post='1084735']
Tamer anladığım kadarıyla ofis 2010 yüklendiğinde bu sistem olmuyor.sende en son çalışmana x64 sürüme eklememişsin. eklesen çok iyi olacaktı.yine de çalışman çok iyi olmuş.eline emeğine sağlık.
[/quote]

office içinde oluyor kardeş. hemde full sürüm eklemiştim ama dvd boyudunu baya aştı 64 bit biraz dvd olarak 32 bitten boyutu büyük buna office 2010 da eklenince sitemin dvd boyutu 5.68 oldu aslında usb ile testlerimde oldu gayet başarlı birşekilde office 2010 aktif geldi ama boyut büyük olduğu için mecburen çıkarmak zorunda kaldım yoksa hiç bir sorun olmayacaktır rahatlıkla office 2010 ekleyin bu yöntemle sorun olmuyor bilginize.

Tamer hocam paylaşımınız için teşekkür ederim.
Paylaştığınız bilgileri referans alarak ilk modifiyemi yapmak istedim, fakat başarılı olamadım.
Yaptığım işlemleri kronolojik olarak yazmak istiyorum, çünkü nerede hata yaptığımı bulamıyorum.
1-)c-ronaldo hocanın (http://www.tnctr.com/topic/180500-windows-7-ultimate-sp1-x86-tr-dvd-01-eylul/) konu başlığında paylaştığı windows 7 iso'nu indirdim.
2-) C sürücümde 20 GB lık yeni bir bölüm oluşturdum ve D sürücüsü yaparak, indirdiğim iso'yu buraya kurdum.
3-) Kurulum aşamasında bilgisayara isim verme ekranı geldiğinde ctrl+shift+f3 yaptım ve sysrpep ekranı geldikten sonra (tabii sysrpep ekranını kapatmadan) ilk önce yaklaşık olarak 15-16 adet program kurup, gimagex ile install.wim dosyasını oluşturdum ve ultra iso aracılığı ile c-ronaldo hocanın paylaştığı iso da sources klasöründeki install.wim dosyası ile değiştirdim. Yeni oluşan install.wim dosyası yaklaşık olarak 4 GB boyutunda oldu ve aşağıdaki hata ekranı ile karşılaştım.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1317037911__sonuc.png[/img]
4-)D sürücüsünü formatlayarak yeniden windows7 kurarak 3.aşamadaki işlemleri tekrarladım, fakat bu sefer 5 adet program yükledim ve yeni install.wim dosyasının boyutu yaklaşık olarak 2.7 GB oldu. Bu işlemin sonucunda ise aşağıdaki hata mesajını aldım.
Nerede hata yapıyorum, anlayamadım.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1317037961__sonuc-2.png[/img]

Sistemim:
Windows 7 32 bit işletim sistemi
4 GB Ram
500 GB HDD
1.5 GB paylaşımlı NVDIA ekran kartı.

Edited by amb_drivers

wim oluştururken hata oluşmuş olacak paketleme esnasında sanırım bir yeri gözden kaçırdınız ayrıca rt7 live ile hazırlanmış bir sistem hata veriyor tavsiyem el değmemiş bir sistem ile sysprep yapınız ve wim olustururken anlatımı dikkaliti uygulayınız wim hatası veriyo sizin sistem

Tamer hocam wim oluştururken geçirdiğim aşamalar aşağıdaki gibidir. Aldığım hatalardan sonra, kurulum aşamalarını sürekli sil baştan yeniden kurarak oluşturuyorum, ancak nerede hata yaptığımı bulamadım.
İşlemleri farklı bir windows7 imajında uygulama imkanım olmadı.
Acaba üzerinde çalıştığım iso'dan kaynaklanan bir sıkıntı olabilirmi.
Capture ekranım.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1316988084__install.png[/img]
wim alma ekranım.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1317045885__capture.png[/img]
iso'ya entegre ekranım.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1317046292__iso-1.png[/img]
ve
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1317046326__iso-3.png[/img]

Edited by amb_drivers

[quote name='amb_drivers' date='26 September 2011 - 16:12 ' timestamp='1317046345' post='1085934']
Tamer hocam wim oluştururken geçirdiğim aşamalar aşağıdaki gibidir. Aldığım hatalardan sonra, kurulum aşamalarını sürekli sil baştan yeniden kurarak oluşturuyorum, ancak nerede hata yaptığımı bulamadım.
İşlemleri farklı bir windows7 imajında uygulama imkanım olmadı.
Acaba üzerinde çalıştığım iso'dan kaynaklanan bir sıkıntı olabilirmi.
Capture ekranım.

[/quote]

evet sorun yok

Elinde farklı bir win7 varsa iso olarak install.wim'i onun içine at birde öyle dene dediğim gibi ronaldo Rt7 live kullanıyor

bitane temiz. win7 iso ya at birde öyle dene