Jump to content

Windows 7 Ye Sysprep Ve Gimagex'le Program Entegre

TaMeR
 Share

Recommended Posts

yazılı doküman gelmeyecek anlaşılan. neyse ben bir deneme yaptım ve ilk hatamı aldım. hata şöyleydi. gimagex bana dediki windows klasöründe system32 oradanda driver içinde mshcmd.sys yok o yüzden bu iş burada biter dedi. bende olurmu yav bir bakalım bulalım falan dedim. gidip baktım dosya yerli yerinde duruyor. neyse silelim bakalım ne diyecek dedim. sil dediğimde, bu kezde windows dediki dosya bulunamıyor yenidenmi denesem atlasammı? atla canım dedim. unlocker'ı çağırdım. yav dedim bu dosya üçkağıtçılık yapıyormuş atalım şunu dışarı. dosyayı sildim tekrar denedim. start dedi sevindim ama boşa. yüzde 33 olunca bu kezde system32 nin içinde başka bir dll dosyası eksik dedi. onuda gidip aynı yöntemle hallettim. sonra yeniden çalıştırdım gimagexi bu kez eyvallah dedi ama kurulumda yaptı yapacağını. bu windows kurulumu devam edemiyor beklenmeyen bir hata oluştu falan filan. farklı iso lar var elimde deniyorum ama olmuyor mshcmd.sys hep kayıp yerinde ama kayıp ne oluyor bu dosyaya yahu? arkadaşlar nereyi işaretleyim neresi kalsın bir yazıverin. bu arada iyi bayramlar. bayram sonuna kadar mesaj yazamam çünkü evde net yok.

• Replies 261
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

• Editor

@aslanbey78
1-Gimagex te üsten capture seceneğini seciyoruz
2-source:imajını alacağımız sysprep le yaptığımız temiz sistem yolu mesela D:\-K:\-E:\
3-Destination: imajını aldığımız install.wim dosyasını kaydedeceğimiz yer
4-name:Windows 7 Ultimate
5-Description:Windows 7 Ultimate
6-Compression:Maximum
7-Sku Flag:Ultimate
8-Display Name:Windows 7 Ultimate
9-Display Desc:Windows 7 Ultimate
options kısmından check kutucuğunu işaretliyoruz ve create ye tıklıyoruz ve işlem baslıyor
[quote name='by_cavalry' date='04 November 2011 - 11:21 ' timestamp='1320398487' post='1106526']
sysprep yaparken reset atabiliyozmu?
[/quote]
Reset atabilirsin videoları izlemeni tavsiye ederim

Edited by köylü

sağolasın köylü çok teşekkür ederim aradığım buydu. ben mantığımı dinleyip başka işaret kutucuklarınıda işaretliyordum. kısa zamanda bir sistem yapıp paylaşırım hem sizde bizim ekran okuyucuları görmüş olursunuz.

işlem tamam. yaptım ve başardım. 5,7gb boyutunda bir install.wim dosyam oldu. flash diske zaten yazdırdığım windows 7 deki yerine koydum ve çalıştı. birkaçkez başarılı kurulum yaptım. kurulum yaptıktan sonraki diskteki dolu boyut, 13gb ın üzerinde. teşekkür ederim arkadaşlar. şimdi içine kurduğum programları hatırladığım kadarıyla yazayım.
hp disk format,
adobe reader 9,
flashplayer,
winap 5.72,
klite,
office2010-sp1, (sp1 i güncellemeyle kendisi indirdi.)
sound forge 9.0,
idm,
windows live messenger,
skype,
mozilla frefox,
winrar,
nero 8.321 micro,
windows 7 dvd download tol,
fine reader 10,
jaws for windows 10 ve 12,
gvz netokur,
fotoshop,
c-claner,
mypony
ve hatırlayamadığım birkaç program daha. sorun çıkarmadı ama başka bilgisayarda deneme şansımda olmadı. ben görme engelliyim windows ortamının dışında sudan çıkmış balık gibi oluyorum. ekranı okuyan biride olmazsa hataları falan görme şansım yok. ama köylü arkadaşın yazdıklarını takip edip başardım yöntemde sorun yok. kolay gelsin. bu arada bu sistemi nasıl paylaşacağımıda henüz bilmiyorum. önce içine bir benioku dosyası yazmam lazım. bu arada unattanded.xml dosyasını söylendiği gibi en dış klasöre direk flash diskin içine kopyaladım ama işe yaramadı. bir eksiğimmi var acaba? programlarda windowsta crackleriyle birlikte geldi.unutmuşum antivirüs olarakta mikrosoftun kendi antivirüsünü kurdum. kolay gelsin arkadaşlar.

• 2 hafta sonra ...

[color="#000000"][size="3"][b][font="Arial Black"]Bu Yöntem Süper Bişey Ama Ben Ofis 2010 kuruyorum Paketleyip Onunla Sonra Format Atıyorum Ofis i Her Açtığımda Yapılandırmaya Gidiyor Bunu Nasıl Engelleyebilirim? [/font][/b][/size][/color]

[quote name='aslanbey78' date='04 November 2011 - 09:12 ' timestamp='1320397924' post='1106525']
yazılı doküman gelmeyecek anlaşılan. neyse ben bir deneme yaptım ve ilk hatamı aldım. hata şöyleydi. gimagex bana dediki windows klasöründe system32 oradanda driver içinde mshcmd.sys yok o yüzden bu iş burada biter dedi. bende olurmu yav bir bakalım bulalım falan dedim. gidip baktım dosya yerli yerinde duruyor. neyse silelim bakalım ne diyecek dedim. sil dediğimde, bu kezde windows dediki dosya bulunamıyor yenidenmi denesem atlasammı? atla canım dedim. unlocker'ı çağırdım. yav dedim bu dosya üçkağıtçılık yapıyormuş atalım şunu dışarı. dosyayı sildim tekrar denedim. start dedi sevindim ama boşa. yüzde 33 olunca bu kezde system32 nin içinde başka bir dll dosyası eksik dedi. onuda gidip aynı yöntemle hallettim. sonra yeniden çalıştırdım gimagexi bu kez eyvallah dedi ama kurulumda yaptı yapacağını. bu windows kurulumu devam edemiyor beklenmeyen bir hata oluştu falan filan. farklı iso lar var elimde deniyorum ama olmuyor mshcmd.sys hep kayıp yerinde ama kayıp ne oluyor bu dosyaya yahu? arkadaşlar nereyi işaretleyim neresi kalsın bir yazıverin. bu arada iyi bayramlar. bayram sonuna kadar mesaj yazamam çünkü evde net yok.
[/quote]
ben yazılı dökümanını çıkardım adanadaysan sana verebilirim aynı şekilde windows9 da çıkarmış

[quote name='amb_drivers' date='26 September 2011 - 12:09 ' timestamp='1317038945' post='1085874']
Tamer hocam paylaşımınız için teşekkür ederim.
Paylaştığınız bilgileri referans alarak ilk modifiyemi yapmak istedim, fakat başarılı olamadım.
Yaptığım işlemleri kronolojik olarak yazmak istiyorum, çünkü nerede hata yaptığımı bulamıyorum.
1-)c-ronaldo hocanın (http://www.tnctr.com/topic/180500-windows-7-ultimate-sp1-x86-tr-dvd-01-eylul/) konu başlığında paylaştığı windows 7 iso'nu indirdim.
2-) C sürücümde 20 GB lık yeni bir bölüm oluşturdum ve D sürücüsü yaparak, indirdiğim iso'yu buraya kurdum.
3-) Kurulum aşamasında bilgisayara isim verme ekranı geldiğinde ctrl+shift+f3 yaptım ve sysrpep ekranı geldikten sonra (tabii sysrpep ekranını kapatmadan) ilk önce yaklaşık olarak 15-16 adet program kurup, gimagex ile install.wim dosyasını oluşturdum ve ultra iso aracılığı ile c-ronaldo hocanın paylaştığı iso da sources klasöründeki install.wim dosyası ile değiştirdim. Yeni oluşan install.wim dosyası yaklaşık olarak 4 GB boyutunda oldu ve aşağıdaki hata ekranı ile karşılaştım.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1317037911__sonuc.png[/img]
4-)D sürücüsünü formatlayarak yeniden windows7 kurarak 3.aşamadaki işlemleri tekrarladım, fakat bu sefer 5 adet program yükledim ve yeni install.wim dosyasının boyutu yaklaşık olarak 2.7 GB oldu. Bu işlemin sonucunda ise aşağıdaki hata mesajını aldım.
Nerede hata yapıyorum, anlayamadım.
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1317037961__sonuc-2.png[/img]

Sistemim:
Windows 7 32 bit işletim sistemi
4 GB Ram
500 GB HDD
1.5 GB paylaşımlı NVDIA ekran kartı.
[/quote]

Ya arkadaşlar bende iki defa denedim ikisindede herşey bittikten sonra kurulumda ilk resetten sonra burdaki ikinci resimdeki hatayı verip kurulum devam etmiyor acaba nerde hata yapıyorum

tamer kardeş ellerine sağlık çok güzel bir anlatim olmuş ancak ben ilk defa bu işlere girmek üzereyim kendime güzel bir modifiye yapmak istiyorum takıldığım bi kaç soruyu sana sormak istiyorum

anladığım kadarıyla söylüyorum

sysprem işleminde temiz win7 ye güncelleştirmelerimi ve gerekli programlarımı kuruyorum sysprep ayarladığım sistemin imajını bana verio

Gimagex pogramını tam olarak anlayamadım zaten biz gerekli herşeyi ayarlamıştık bu programla neden install dosyası oluşturuyoruz

Şimdiden teşekkürler.... :hi:

install wim dosyasını x64 sistemde oluşturdum.elimde windows 7 tüm sürümlere ait x32/x64 iso mevcut r7 lite ile katılımsız yaparken hem 32 bit hemde 64 bit windows sçeneği çıkarmı çıkarsa programlar 32 bittede kurulurmu..

• 2 hafta sonra ...

tamer kardeş illa bölüm ayırıp orayamı yüklemek gerekio

ben herzaman yüklediğim gibi C: yükleme yaptım ama bu sefer formati harddisk ten attim (format cd si şuan elimde değilde)

herşey bitip Sysprep i çaliştirdiğimda ise hata verdio ve yeniden başlattiktan sonrada hizmetler başlatılıor diyo ama hiç bişi olduğu yok

illa hardiski bölüm cd denmi format atmak lazim ?

• 2 hafta sonra ...

İyi akşamlar ben sitede anlatıldıgı gibi işlemleri yaptım install.wim i oluşturup win 7 isosuna gömdüm ancak yükleme yani format atma sırasında ilk resetten sonra ''Windows sistemi yapılandırmayı bitiremedi.Yapılandırmayı sürdürmeyi denemek için bilgisayarı yeniden başlatın'' yazısı çıkıyor ne yaptıysamda boşuna tekrar temiz format atıp yeni install.wim ler oluşturup yeniden iso ya gömdüysemde olmadı her seferinde aynı hatayı verdi 5-6 dvd harcadım ama olmadı lütfen bu sorunu çözebilecek arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum işlemleri belirtildiği şekilde dosdogru yaptım.

[img]http://imageresim.com/images/32996470013579856719.png[/img]

İnstall.wim i hem antivirüs programı olacak şekilde yaptım hemde antivirüs olmadan oluşturdum ama her ikisindede değişen bişey olmadı. Aktivasyonsuz da denedim olmadı 3-4 defa temiz windows kurarak yeni install.wim ler oluşturdum ve yeni isolar oluşturdum ama yine değişen bişey olmadı.

YAPTIKLARIM:
1)temiz windows kurdum tabi sysprep i aktif ederek
2)Güncelleştirmeleri yaptım
3)Programlarımı kurdum ( Ofis 2007, flash player, reader, winrar, media player clasic, mesenger, nero, ccleaner, ultraiso, chrome, mozilla, vb. baılarında
eset-5 yükledim bazılarında ise antivirüs yüklemedim )
4)bilgisayarı yeniden başlatarak sonra sysprep i genelleştir i seçerek kapattım
5)daha sonra install.wim i oluşturdum belirtilen şekilde
6)install.wim i isoya gömdüm
7)denemek için format a başladım ama belrttiğim hatayı verdi

• Editor

[quote name='ibrahim1988' date='25 December 2011 - 21:51 ' timestamp='1324842686' post='1132147']
YAPTIKLARIM:
4)bilgisayarı yeniden başlatarak sonra sysprep i genelleştir i seçerek kapattım
[/quote]
buraya acıklık getirirmisin genellestiri işaretledikten sonra tamam diyerek pc nin kendisinin restart atmasınımı bekledin yoksa kendin direk kapattınmı?kendin kapattıysan genellestirme işlemi tamamlanmamıs demektir tamam diyerek pc nin restart atmasını bekle acılırken diğer sistemden baslat

Edited by köylü

[quote name='ibrahim1988' date='25 December 2011 - 21:43 ' timestamp='1324842189' post='1132139']
İyi akşamlar ben sitede anlatıldıgı gibi işlemleri yaptım install.wim i oluşturup win 7 isosuna gömdüm ancak yükleme yani format atma sırasında ilk resetten sonra ''Windows sistemi yapılandırmayı bitiremedi.Yapılandırmayı sürdürmeyi denemek için bilgisayarı yeniden başlatın'' yazısı çıkıyor ne yaptıysamda boşuna tekrar temiz format atıp yeni install.wim ler oluşturup yeniden iso ya gömdüysemde olmadı her seferinde aynı hatayı verdi 5-6 dvd harcadım ama olmadı lütfen bu sorunu çözebilecek arkadaşlar varsa yardımlarını bekliyorum işlemleri belirtildiği şekilde dosdogru yaptım.

[img]http://imageresim.com/images/32996470013579856719.png[/img]
[/quote]

Arkadaşlar lütfen bu sorunumda yardımcı olurmusunuz en azından fikirlerinizi söylermisiniz ya bu hatadan kurtulmak istiyorum

tamer yardım!
progları yüklüyorum işim bitiyor sysprep lede işim bitiyor genelleştiri işaretleyip yeniden başlat butonuna basıyorum iki dakka sonra şu yazı çıkıyor

"makina hazırlanırken önemli bir hatayla karşılaştı"
sonra yeniden başlatım dedim bu seferde kurulum ekranı çıkıyor "kurulum devam ederken lütfen bekleyin " diyor
verdiğim partisyon 68gb.
sistemim :1,6tb.
intel:i5
bana yardımcı olursan sevinirim