Jump to content

Ubuntu Yükledim Fakat Direk Win7 Açılıyor

DrMakarna_
 Share

Recommended Posts

az önce ubuntu yüklemeyi başardım. yükledim en son sistemi kullanmak için yeniden başlatın tarzı bi uyarı geldi başlattım. direkt olarak win7 sistemini çalıştırıyor. kurulum sırasında bi yeri mi gözden kaçırdım bilmiyorum. ne yapmam gerek ? ubuntu sistemini açmak için ne yapmalıyım ?

edit: şimdi bide bundan uyarı alcam galiba. yukarıdaki açıklamada '' [font=verdana, tahoma, sans-serif][list][*][color="#ff0000"][size=2][b]Windows ve diğer işletim sistemleriyle ilgili genel sorular Yazılım bölümüne açılmalıdır. [/b][/size][/color][b] [/b][size="2"]diyormuş ben okumadan açmıştım konuyu. konuyu yönetimden rica ediyorum taşır mısınız ? [/size][/list][/font] Edited by 6489426

[quote name='casper0007' date='10 September 2011 - 20:16 ' timestamp='1315675000' post='1077224']
bilgisayara sag tıkla özellikler de sonra gelişmiş sistem ayarları akabinde başlangıç veri kurtarmadaki ayarları tıkla ve varsayılan işletim sistemini ubuntu seç ok çık
[/quote]

orda ubuntu görünmüyor ama

[quote name='cenk_1910' date='10 September 2011 - 15:35 ' timestamp='1315668924' post='1077168']
MBR 'de win7 yi kaldır .
[/quote]
[code]http://www.google.com.tr/#hl=tr&source=hp&q=mbr+nedir&oq=mbr+nedir&aq=f&aqi=g1&aql=&gs_sm=e&gs_upl=861l2046l0l2386l9l9l0l4l4l0l219l848l0.4.1l5l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.&fp=a183ddc6f6aa4302&biw=1280&bih=709[/code]

bir süre önce pc me mac os x kurmuştum ama ne zorluklarla boot hatası nedeniyle çalışmamıştı forumlarda yaptığım araştırmalarda 20. kezde mac'i kuran kendini başarılı saydığını okuyunca şevkim kırıldı aslında ilk seferinde kurulmuştu ancak ben farkedemedim easyBCD tüm işletim sistemlerinin boot'unu içinde barındırmakta ubuntu dahil win 7 kendi üzerine yazılım kurulduğunda çalışmasına müsaade etmeyebilir easyBCD bu iş için en kolay çözüm bence hemen pes etmemek gerekiyor.....

kurduğunuz ubuntu versiyonu nedir,acaba merak ettim .ayrıca sizi açık kaynak dünyasına verdiğiniz bu destekten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

lütfen sizden ricam linux"a olan ilginizi canlı tutun .

sorununuza gelince ,galiba kurulum sirasında grub kurulmamış o yüzden direk win 7 açılıyor .süper grup disk "i indirin onunla deneyin.

kurulu sistemlerdeki verilerinizi yedekleyin .önce win 7 yi kurun sonra tekrar ubuntu yükleyin.

indirdiğiniz ubuntu imajını tekrar indirip cd veye dvd"ye tekrar yazın.yazdırırken özellikle dvd"de oluyor bu yavaş hızlarda yazdırın 16x 10x

gibi..başarılar dilerim

[quote name='zeki ural' date='11 September 2011 - 14:59 ' timestamp='1315742391' post='1077597']
kurduğunuz ubuntu versiyonu nedir,acaba merak ettim .ayrıca sizi açık kaynak dünyasına verdiğiniz bu destekten dolayı teşekkürlerimi sunuyorum.

lütfen sizden ricam linux"a olan ilginizi canlı tutun .

sorununuza gelince ,galiba kurulum sirasında grub kurulmamış o yüzden direk win 7 açılıyor .süper grup disk "i indirin onunla deneyin.

kurulu sistemlerdeki verilerinizi yedekleyin .önce win 7 yi kurun sonra tekrar ubuntu yükleyin.

indirdiğiniz ubuntu imajını tekrar indirip cd veye dvd"ye tekrar yazın.yazdırırken özellikle dvd"de oluyor bu yavaş hızlarda yazdırın 16x 10x

gibi..başarılar dilerim
[/quote]

bu sürümdü : [color="#333333"]Desktop 32 bit: ftp://ftp.linux.org.tr/ubuntu-releases/11.04/ubuntu-11.04-desktop-i386.iso[/color]
dediklerinizi deneyeceğim teşekkür ederim

Edited by 6489426