Jump to content

Elektrik Kesilmelerinde Bios Ayarlarım Değişiyor?

Guest _ULTIMATE_
 Share

Recommended Posts

Selam Tnctr'ye Gönül Vermiş Dostlarım
[size="6"][color="#0000FF"]Artık yardıma ihtiyaç kalmadı. Sorun halloldu.
Yeni anakart aldım.[/color][/size]
Son 2 aydır elektrik kesilmelerinde bilgisayarımda tuhaf durumlar gözlemledim.
Elektrik geldikten sonra PC'yi açma tuşuna (Power) bastıktan sonra Anakarta elektriğin geç geldiğini farkettim.
Start tuşuna basar basmaz önce bilgisayarım çalışır duruma giriyor, sonra 5 saniyeliğine kapanıp tekrar geri başlıyor.
İşte bu 5 saniyelik dönemde anakarta elektrik gitmiyor.
Ve bu durumdan sonra bilgisayarımda bazı değişikliklşer meydana geliyor.

Kendiliğinden değişen bios ayarlarım:
Standart Cmos Features /Drive A/ 1.44m 3.5 in
Yukarıdaki bu ayar Benim bilgisayarımda olmayan disket sürücüsünü devreye sokuyor.
Bilgisayarım hep mavi ekran hatalarında olsun, elektirk kaesilmelerinde olsun yukarıdaki bu sürücü hep devreye giriyor.
Bu bölümü ancak F1 e basarak geçebiliyoruz. Tabi ben biostan bunu tekrar eski haline çeviriyorum.

Sistem tarihi hep 2007 yılına dönüyor ve Bilgisayarım hep geç açılıyor. Durduk yere mavi ekran hataları almaya başladım.

Sizce bu sorunları nasıl aşabilirim.

Kasa içinde en son değiştirdiğim donanım parçası. Kasa içi soğutucu fan. Fakat bu sorunlar fanı almadan öncede vardı Edited by &ULTİMATE&

Yok bios pilini daha önce hic değiştirmedim.
Değiştirmesi zormu
Pili söktükten sonra yeni pili talmak icin kac saat eklemeliyim.
Yeni pilden sonra ne gibi bios ayarlari yapmam gerekir?

[b]değiştirilmesi kolay. anakart üstündeki eski pili çıkarıp yenisini takıcaksın. pili söktükten sonra beklemene gerek yok yeni pili takabilirsin bios ayalarındanda [u](Standart Cmos Features /Drive A/ 1.44m 3.5 in)[/u] kapasan yeter.
[/b]

[quote name='LeOn.' date='03 October 2011 - 14:38 ' timestamp='1317641907' post='1089071']
[b]değiştirilmesi kolay. anakart üstündeki eski pili çıkarıp yenisini takıcaksın. pili söktükten sonra beklemene gerek yok yeni pili takabilirsin bios ayalarındanda [u](Standart Cmos Features /Drive A/ 1.44m 3.5 in)[/u] kapasan yeter.
[/b]
[/quote]
İşte sorun burda ben hep kapatıyorum. Herhangi bir mavi ekran hatasında veya elekrik kesilmelerinde geri açılıyor.

[size="4"][color="#2E8B57"]@helios_ptera[/color][/size]

Ben pili söküp götürürüm bilgisayarcıya onlar aynısından verirler herhalde?

Edited by &ULTİMATE&

Bıos pilin bitmek üzere olduğu için bu sorunla karşılaşıyorsun öncelikle bios pilini değiştir eğer sorun bios pilinde değilse ups ni değiştir sorunun ups de olmadığını düşünüyorsan ups ile anakart arasındaki kablolarını kontrol et ama sorun büyük ihtimalle bios pilinde :)

[quote name='MostWanted' date='03 October 2011 - 20:00 ' timestamp='1317661200' post='1089240']
Bence sorun pilde değil.Açılıp kapandığı için tahmini psu'dan kaynaklı.Bunun için bi yerden farklı psu alarak deneme yapıp sonucu görebilirsin.
[/quote]
Evet pili değiştirdim ancak pili değiştirdikten sonraki ilk starta da aynı sorun oldu.
Yani sorun pilden değil arkadaşlar.
Galiba PSU dan bana 350 w kaliteli vede ucuz :) PSU önerebilecek olan varmı?

Edited by &ULTİMATE&

[quote name='&ULTİMATE&' date='04 October 2011 - 21:14 ' timestamp='1317755674' post='1089724']
Evet pili değiştirdim ancak pili değiştirdikten sonraki ilk starta da aynı sorun oldu.
Yani sorun pilden değil arkadaşlar.
Galiba PSU dan bana 350 w kaliteli vede ucuz :) PSU önerebilecek olan varmı?
[/quote]
PSU alacaksan 350 alma 500 ve üzerini alderim bende pıremecom 500 watlık var 90 tl ye almiştim

Vereceğim cevap saçma gelebilir;
Kasanın bütün kablolarını sök (power,vga vs)
Ram leri ve ekran kartını çıkar
bios pilini çıkar
pil yuvasında pile temas eden 2 iletken var tornavida yardımıyla onları 5sn kadar kısadevre yaptır
sonra yeni aldığın pili ram ekrankartı vs geri tak
pc açtığında bios ayarlarını yeniden yapman gerekecek.
Anakart sıkıntın için yardımcı olacaktır.

Mavi ekranın sebebi donanımsal da olabilir yazılımsal da.
Bilgilerini başka bir yere aktar ve Fdisk at.
özellikle f disk diyorum çünkü hdd birim(volume) bozulması olabiliyor
bunu gidermek için birçok program var fakat tavsiyem bu
(xp kurraken 8mb ön bellek ayıran fakat daha sonra 1mb veya 2mb gibi ayırmalar yaptığının dikkatini çeken olmuştur
ayrıca fdisk veya programlar aracılığıyla tarama-düzeltme yaptıktan sonra tekrar 8mb ayırdığına dikkat eden olmuştur)
bu ve buna benzer sıkıntılar pc ağırlaşmasına veya mavi ekran sıkıntılarına sebep oluyor.

ayrıca Power kablolarının anakartına tam oturduğuna emin ol
özellikle geniş soketteki 2. ufak soketin tam oturduğundan emin ol

Yazdıklarımda yanlış veya eksik varsa söylemenizden memnun olurum kolay gelsin

Elektrik kesintileri tüm Türkiye'nin ortak problemidir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için, bilgisayara dışarıdan harici bir kesintisiz güç kaynağı bağlamak en mantıklısıdır. Elektrik kesintilerinde bilgisayarı 5 dakikaya kadar açık tutuyor. Voltajdaki ani değişimleri dengeliyor ve bilgisayar hiçbir şekilde zarar görmüyor. Zararın neresinden dönersen kardır. Onun için en kısa zamanda böyle bir kesintisiz güç kaynağı almanızı tavsiye ederim. Ben kulanıyorum ve çok memnunum.

[quote name='&ULTİMATE&' date='05 October 2011 - 00:23 ' timestamp='1317767014' post='1089812']
Iyide 500 w zarar vermezmi?
[/quote]
hayır zarar vermez aksine faydasını görürsün bende 500 wat kullanıyorum herkesde tavsiye eder hic şüpen olmasın

[quote name='wendor11' date='06 October 2011 - 11:07 ' timestamp='1317888459' post='1090339']
hayır zarar vermez aksine faydasını görürsün bende 500 wat kullanıyorum herkesde tavsiye eder hic şüpen olmasın
[/quote]
Iyide yuksek voltaj anakarti felan yakmazmi

[quote name='&ULTİMATE&' date='06 October 2011 - 10:31 ' timestamp='1317889896' post='1090355']
[/quote]
yok bişey olmaz woltaj derken pawurun güclü olması demek elektiriği cok göderecek diye bişey yok pawurun güclü olması yeni donanım bağladıkça elektir ihtiyacını karşılamak icin mavi ekran hatalarının bazı nedenleride pawurun yetersis kalmasından kaynaklanıyor

[quote name='&ULTİMATE&' date='06 October 2011 - 11:31 ' timestamp='1317889896' post='1090355']
[/quote]

kardeş watt bir voltaj değildir powerler zaten statik 220-230Volt arası çalışır. watt bir güç birimidir.
ayrıca sakın yanlış anlama bios ayarlarını save yaptığına eminmisin ?

Edited by Unexpected

[quote name='Unexpected' date='09 October 2011 - 01:24 ' timestamp='1318112659' post='1092082']
kardeş watt bir voltaj değildir powerler zaten statik 220-230Volt arası çalışır. watt bir güç birimidir.
ayrıca sakın yanlış anlama bios ayarlarını save yaptığına eminmisin ?
[/quote]
Yok yanlış anlamam.
Kesinlikle kaydedip çıktım.
Sorun sadece mavi ekran hatalarında ve elektrik kesintilerinden sonra oluyor.

[quote name='helios_ptera' date='03 October 2011 - 11:58 ' timestamp='1317643124' post='1089077']
Yanlız aldığın pile dikkat et 3v CR2032 tip olmalıdır farklı piller çalıştırmaz
[/quote]

yok çalısdırırda yuvasına oturmaz ya ınce olur ya kalın olur yada buyuk bu pillerin ustunde serisi yazar ona gore al ben vartayı 3 liraya almısdım

Edited by asizemheri

[quote name='&ULTİMATE&' date='09 October 2011 - 01:34 ' timestamp='1318113269' post='1092089']
Yok yanlış anlamam.
Kesinlikle kaydedip çıktım.
Sorun sadece mavi ekran hatalarında ve elektrik kesintilerinden sonra oluyor.
[/quote]
anladım kardeş bir tavsiyem var sana ne kadar işe yarar bilmiyorum belki biraz seni ugraştırıcak ama bios update yapsan belki işe yarayabilir.

[quote name='Unexpected' date='09 October 2011 - 01:52 ' timestamp='1318114324' post='1092099']
anladım kardeş bir tavsiyem var sana ne kadar işe yarar bilmiyorum belki biraz seni ugraştırıcak ama bios update yapsan belki işe yarayabilir.
[/quote]
Anakartımın en son bios uptadetesi 2007 yılında sona erdi.
O yüzden bende yeni anakart almaya karar verdim. Belki sorunum düzelir.