Jump to content

64 Bit Sistemde Ram Sorunu

wildly
 Share

Recommended Posts

[quote name='harsh' date='12 October 2011 - 13:25 ' timestamp='1318418737' post='1093960']
yüklediğin işletim sistemden kaynalabilir.

başka bir yazılım deneyin büyük ihtimal düzelir.

örn: windows 7 ultimate 64 bit.
[/quote]

orjinal win 7 professionel lisanslı kullanıyorum, daha önce 8gb ram olan pc ye de kurdum hiç bir sorun olmamıştır. Ayrıca bu pc de hen hangi bir program kurulu değil.

[quote name='yasak_ask' date='12 October 2011 - 13:35 ' timestamp='1318419311' post='1093965']
Benim notebook ve masaüstü pc de 4 gb ram olmasına rağmen 64 bitte hep 3gb görüyordu. Araştırmalarımdan sonra anakartlarımın desteklemediği kanaatine vardım ve araştırmayı bıraktım.
[/quote]

win7 pro kurmadan önce xp pro 64 bit vardı, herhangi bir sorun yoktu. Win7 pro 64 bit kurduktan sonra böyle oldu.
Not: aynı win 7 pro yu 8b ram olan pc lerde kurdum bir sorun yok.

[quote name='wildly' date='12 October 2011 - 11:37 ' timestamp='1318419445' post='1093967']
win7 pro kurmadan önce xp pro 64 bit vardı, herhangi bir sorun yoktu. Win7 pro 64 bit kurduktan sonra böyle oldu.
Not: aynı win 7 pro yu 8b ram olan pc lerde kurdum bir sorun yok.
[/quote]

Xp 64bitte sorun yoksa dediğim geçersiz oluyor haliyle :) araştırmaya devam et çıkar meydana inş

[quote name='MeRquiK' date='12 October 2011 - 14:32 ' timestamp='1318422778' post='1093995']
Paylaşımlı Olabilir

Kardeş Profesionel İn Serial Inı Verebilirmisin
[/quote]

nasıl paylaşımlı olabilir? örnek verebilir misiniz?

[quote name='wildly' date='12 October 2011 - 13:56 ' timestamp='1318427794' post='1094026']
nasıl paylaşımlı olabilir? örnek verebilir misiniz?
[/quote]

Ekran kartından bahsediyor sanırım. Daha önceki araştırmalarımda ekran kartı paylaşımlı olsada kullanılabilir ram miktarının bir değişikliğe uğramayacağı kanısına vardım. Benim notebook 3gb ram var, ekran kartı 128mb ama paylaşımla 1400 mb çıkıyor ama görev yöneticisinde kullanılabilir 3070 mb gösteriyor. Etkilediğini düşünmüyorum şahsen.

Edited by yasak_ask

[quote name='yasak_ask' date='12 October 2011 - 16:01 ' timestamp='1318428115' post='1094030']
Ekran kartından bahsediyor sanırım. Daha önceki araştırmalarımda ekran kartı paylaşımlı olsada kullanılabilir ram miktarının bir değişikliğe uğramayacağı kanısına vardım. Benim notebook 3gb ram var, ekran kartı 128mb ama paylaşımla 1400 mb çıkıyor ama görev yöneticisinde kullanılabilir 3070 mb gösteriyor. Etkilediğini düşünmüyorum şahsen.
[/quote]
ekran kartım paylaşımlı değil, yukarıdaki iletilerimde bahsetmiştim.

Söyle bir makaleye rasrladım.
[code]Microsoft haber gruplarında heryerde olduğu gibi 32-bit xp de veya vistada 4 gb ram'i neden göremiyorum gibi sorular çok fazla. Haber gruplarında Volkan Sert'e ait olan bir yazı okudum ve çok güzel bir anlatım yaptığı için burdaki kullanıcılarlada paylaşmak istediğim Bu konuya biraz açıklık getirmek lazım. Windows XP ve Windows Vista 32 bitlik işletim sistemleri 4 gb ram desteği ile gelirler. 32 bit işletim sistemleri 32 bitlik işlemci üzerinde çalışmak üzere tasarlanmış işletim sistemi demektir. 32 bitlik işlemci ise bir defada en fazla 32bitlik veri üzerinde işlem yapabilen işlemci demektir. Bir defada işlem yapılabilmesi açısından 32bitlik işletim sistemlerinde adreslemeler 32 bit olarak yapılır. Ram üzerindeki veriler byte yani 8 bit halinde tutulur. Bu durumda 2^32 byte kadar adresleme karşılığı alan bulunacaktır. Bu miktarda yaklaşık olarak 3.2gb yere tekabül eder. Dolayısı ile 4 gb ram 32 bit adresleme ile adreslenemez. Bu durumda işletim sistemi 36 bitlik PAE adreslemesini kullanır. 2^x ile ifade edilemeyen rakamlarla ifade edilebilen adreleme sitemlerini kullanmak problem olmaz. örneğin 64 bitlik adresleme 32nin 2 katıdır. 2^5 yerine 2^6nın kullanımı kolaydır. Ancak 36 bit adreslemeyi pek çok bios ve bazı anakart chipsetleri yapamamaktadır. Dolyısı ile bazı durumlarda 32 bit işletim sistemi yerine 64 bit işletim sistemi kullanmak çözüm olabilmektedir. Bu durum aslında iyi ayarlanmamış anakart ve bios hatasıdır. Bios 4gb rami sayailir ama 36 bit olarak adresleyemez. bu durumda 4 gb ram 3.2 gb veya BIOS un ne kadar kötü olduğuna bağlı olarak 2-4 arasında herhangi bir rakam olarak görünebilir. Pek çok workstation-server boardı 32 bit işletim sisteminde 4 veya daha fazla ram ram kullanabilmektedir. örneğin 16 gb ram ile 32 bit Windows 2003 server enterprise kullanılan pek çok server boardı bulabilirsiniz. Aynı board üzerinde hiç bir problem yaşanmadan windows xp 4 gb ram görmekte ve kullanabilmektedir. Bizzat denedim. Bu konuda bütün sorumluluk bilgisayarın üreticisinindir. Bir ürünü tam çalışr durumda teslim etmek üreticinin görevidir. 200 bg olan bir araba aldığınızı düşünün bu araba 100 bg güç üretirse ve üreticiniz size motorun ateşleme chipini değiştirmeden 200 bg kullanmazsınız derse üreticiyi dava edersiniz. burada da üretici size 4 gb ram içeren bir ürün satmıştır. 4 gb kullanabilir durumda vermek onun sorumluluğundadır. Bunun için bilmemne alın onula kullanın demek lüksü yoktur. Bunun için lütfen tüketici olarak hakkınızı bilgisayar üreticnizden arayın. Volkan Sert[/code]

merhaba.
3gb görmesi anakartın desteklememesinden kaynaklanmaktadır.
ekran kartınıda güncellemediğin için microsoft yazısı gözükür. yinede kullanabilrsin fakat tam verim almak için sitesinden son güncel sürümünü yüklemeni tavsiye ederim

Edited by Unexpected

[quote name='Unexpected' date='15 October 2011 - 01:24 ' timestamp='1318631042' post='1095161']
merhaba.
3gb görmesi anakartın desteklememesinden kaynaklanmaktadır.
ekran kartınıda güncellemediğin için microsoft yazısı gözükür. yinede kullanabilrsin fakat tam verim almak için sitesinden son güncel sürümünü yüklemeni tavsiye ederim
[/quote]
Hocam konu tam olarak şı ram 3 gb fakat 2.94 gb görüyor.Okunmayankısım 0.06gb anakart bu kadar ramı mi desteklemiyor sizce?

[quote name='ReaLyMaN' date='15 October 2011 - 01:32 ' timestamp='1318631528' post='1095167']
Hocam konu tam olarak şı ram 3 gb fakat 2.94 gb görüyor.Okunmayankısım 0.06gb anakart bu kadar ramı mi desteklemiyor sizce?
[/quote]
yanlışınız var galiba arkadaşımızda 4gb yazmış resimdede 4gb görünmekte..

Sizin bahsettiğiniz sorun ekran kartından kaynaklı. Bende aynı sorunu yaşadım ilk önce on board kullanıyordum pcm rami 3.93 gb görüyordu.
Sonra ekran kartımı taktım sorun düzeldi 4gb gözüküyor
Fakat bendede şöyle sorun var. Anakrtım 4 tane ram slotu var. Bende tek modül bir tane 4gb ram var. Ve ilk slota takılı.
Fakat ne hikmettir Bilgisayarımda 8GB Ram gözüüyor. 4gb kullanılabilir diyor.

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1318632470__ekran_alnts.png[/img]

Hep test kafam yoruluyor :)
Arada bir tnctrye takılıyorum
Galiba sorunum sistemden olabilir. Çünkü sistem şeytan kulağına çok stabil çalışıyor.

[size="5"][color="#FF0000"]İşletim sistemim
Windows7 ultimate 64 bit[/color][/size]

Edited by &ULTİMATE&

[quote name='&ULTİMATE&' date='15 October 2011 - 01:58 ' timestamp='1318633108' post='1095192']
Hep test kafam yoruluyor :)
Arada bir tnctrye takılıyorum
Galiba sorunum sistemden olabilir. Çünkü sistem şeytan kulağına çok stabil çalışıyor.
[/quote]
İşletim sistemin nedir?

[font="Tahoma"][color="#000000"]Linux AMD64 kullanıyorum aynı durum bende de mevcut öyle sanıyorumki paylaşımlı ekran kartları buna sebep oluyor 4 Gb ram - Kullanılabilir 3.1 olarak görünmekte sistemim oldukçada stabil sorun yok şuan için.[/color][/font]:)

[spoiler][img]http://i.imgur.com/FCuvi.png[/img][/spoiler]

ekran kartları belli ana kısımlardan okuşur. en temel parçaları çekirdek
işlemcisi ve o çekirdek işlemcisinin işlediği verileri depolayacağı bellektir.
paylaşımsız ekran kartlarının kendi bellekleri vardır. yüksek modellerin
bellekleri daha yüksek frekansda çalışarak işlenilen veriye ulaşma ve
trasfer etme süresini çok büyük ölçüde kısaltır. böylece performans daha
da artmış olur. buna karşın bazı bilgisayarlarda özellikle ekran kartının on borad olan PC lerde çekirdek işlemcisi bulunurken bellek bulunmaz bunun
yerine bilgisayarın belleklerinin bir kısmı ekran kartının işlediği ve
işleyeceği verilerin depolanması için kullanılır. bunun anlamı da sistem
belleğinin tümümün sistem için değil ekran kartı için de kullanılacağı
anlamıdır. 512mb sistem belleği olsun. 128 mb ekran kartı var ise ve paylaşımsız ise
sistem 512 mb bellek ile çalışır. 128 mb ekran kartı belleğine ise ekran
kartının işlemcisinin işleyeceği veriler için kullanılır. 512mb sistem belleği olsun 128mb paylaşımlı olsun. 512-128 sistem için
kalan bellektir. görülüyorki sisteme daha az pay düşer. performans
hissedilir derecede azalır. eğer ciddi bir ekran kartı performansı isterseniz paylaşımlılardan uzak
durunuz.