Jump to content

1 Tb Hdd Ye Format Atma Programı

Sirius
 Share

Recommended Posts

Arkadaşlar elimde 1 tb hdd var, içi dolu. Ben buna format atıp masaüstü pcde windows kurarak kullanmak istiyorum. Temiz içindeki verileri tamamen silecek bir program var mı acaba? Windows 7 nin programı ile 2 saattir format atma bitmedi...

[quote name='Sirius' date='14 November 2011 - 19:10 ' timestamp='1321290619' post='1111668']
Arkadaşlar elimde 1 tb hdd var, içi dolu. Ben buna format atıp masaüstü pcde windows kurarak kullanmak istiyorum. Temiz içindeki verileri tamamen silecek bir program var mı acaba? Windows 7 nin programı ile 2 saattir format atma bitmedi...
[/quote]

sanırım siz low level formattan bahsediyorsunuz.
hdd markası nedir?

Içindeki verileri tamamen silecek dedğine göre @Sirius low level formattan bahsediyor...
Bu konuda ilgili disk üreticilerinin sitelerinden verdikleri programlar başta olmak üzere Acornis Disk Director vs. gibi partition programlarıyla birlikte bir çok programla low level format atmak mümkün!

Ben olsam acronis disk director ile sistemimi başlatır formatlardım. Eğer bu diski ben kullanacaksam ve windows üzerinde format atmak istersen hddscan yazılımını kullanırdım. Hddscan yazılımın hem diski test edip hemde low format atabiliyordu.
Bir resim bakalım...

[img]http://i1-news.softpedia-static.com/images/extra/WINDOWS/large/HDDScan_01large.png[/img]

Source disk kutusundan disk seçilip, sağ kısımdaki Erase seçeneğini seçip işlem başlatılacak...

Doğru diski seçtiğinizden ve herangi bir programın ilgili diski kullanmadığından emin olmalısınız...

Edited by blue_life

Vallahi arkadaşlar bende acronis cd si ile acronis drive cleanser programını çalıştırdım oradan da format standartlarından fasti seçtim ama saatler geçti bitmemişti format bende bu yüzden normal windows 7 sihirbazı ile format atmayı denemiştim. O da çözmedi sorunu. Yamaner arkadaşımızın verdiği programla çözdüm şimdilik. Bu low level format dediğiniz çok mu uzun sürüyor acaba?

LLF çok uzun sürer. Bırakın LLF yi normal tam format bile 1TB lık bir diskte çok çok uzun sürerken LLF nin ne kadar süreceğini düşünmek bile istemiyorum. LLF fabrika formatıdır ve bir nevi kazıma işlevi görür. Neyse efendim. Verilerin üstüne veri yazarak okunamaz hale getirebilirsiniz. CCleaner da araçlar->sürücü temizleyici buradan ilgili birimi seçip yoket(tüm birim) , basit üstüne yazma yapın. Diğerleri de çok bekletir. Sonra yine hızlı bir format. Hiç bir veri geri getirilemez şekle gelmiş olur. Mis. Afiyet olsun.

Low level format atarken dikkat ediniz,hiç bir surette elektriklerin kesilmemesi lazım,şayet elektrik kesilmesi ile format atarken hdd kullanılmaz hale gelebilir.Bu format işlemi çok uzun sürer bu da ayrı bilgilendirmedir.

[quote name='_AyhaN_' date='14 November 2011 - 18:08 ' timestamp='1321294116' post='1111692']
MaxBlast 5 ile öneririm. Herşeyi siliyor.(Tüm eski kalıntılar dahil.) ama biraz uzun sürebilir.
[/quote]

Maxblast kaliteli ama sanırım 5 sürümü belli 1-2 markayı tanıyor. 4 sürümü tüm hddler için kullanılabilir. Yanılmıyorsam.

Yahu bu hdd nin içinde sanki ajan bilgileri var. Bulun bir film, aynı filmi kopyalayın durun hdd ye dolana kadar. her yüklemede tümünü seçip kopyala deyinki daha hızlı dolsun. 1,1,2,4,8,16,32,64.. bu şekilde hızla dolar hdd.. sonra bir hızlı format tamam.... şöyle 4gb lık bir veri seçinki pc başında beklemeyin :)