Jump to content

Copile Ettiğim Exe Ler Bozuluyor.

kamuran731
 Share

Recommended Posts

au3 dosyalarımı compile edip exe ye çevirdikten sonra çalışıyorlar
ama belli bir süre sonra tekrar çalıştırmak için exe yi tıkladığımda hata alıyorum
dosyanın bozulduğunu görüyorum neden dosyalarım sonradan bozuluyor

yaptığım exe dosyamı tıkladığımda Aldığım hata
[b]Geçerli bir win32 uygulaması değil hatası[/b] Edited by kamuran731

[b]compile ederken acaba resimde gösterdiğim gibi ayarlarıylamı oynuyorsun yani compile x64 seçip x86da çalıştırıyorsan belki ondan olabilir [/b]
[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1323186040__compile.jpg[/img]

[b]veya bilgisayarında şu exe formatını bozan bir virus var oda olabilir
hayret ilkdefa böyle birşey duydum bakalım diğer arkadaşlar ne dicek buna bende merak ettim[/b] :facepalmx:

Edited by MeHMeTBeN

@kamuran731

Derlediğin (compile ettiğin) Atutoit uygulama dosyası, derledikten sonra çalışıyorsa ve bir süre sonra çalışmıyorsa bir yazılım bu dosyaları bozuyordur.
Buna genelde virüsler (kötü yazılımlar) neden olur... :( Tabi çok düşük bir ihtimal kullandığın antivirüs programı da bu soruna yol açabilir.

Antivirüs yazılımı kullanıyormusun? Kullanmıyorsan Nod32, kaspersky gibi bir antivirüs yazılımı kurup, güncelleyip dosyalarını tarat...

@MeHMeTBeN
[b]compile script[/b] şıkkını kullanıyorum, [b]compile with options[/b] şıkkını kullanmıyorum yani ayarlarla oynamadan direk compile yapıyorum.

@blue_life
seninde belirttiğin gibi büyük itimalle virüs bu dosyaları bozuyor, hangi virüs olabilir acaba ?
virüsün dosyaları bozmasını engelleyecek şekilde farklı bir compile yapma yöntmi varmı ?

güvenlkikten yazmaya karşı korumuma koyup bazen korumayı kaldırıyorum koruma yaparken bozuluyor olabilirmi?

flah belleğimi başka bilgisayarlarda takıyorum, o bilgisayarlara takareken bozulmuş olabilir, emin değilim.

Edited by kamuran731

@MeHMeTBeN
deneme.exe yi indirip çalıştırdım sorun yok çalışıyor.
herhalde falh belleğimi diğer bilgisayrlara takınca dosyalarım bozulmuş.

sadece compile yaparak eldee ettiğim exe dosyaları bozuluyor
diğer exe dosyaları bozulmuyor.

compile yaparak elde ettiğim exe dosyası
bozulmadan önce 283 kb idi
bozulduktan sonra 741 kb olduğunu fark ettim
büyük ihtimalle virüs bulaşmış ama hangi virüstür ve nasıl temizlerim bilmiyorum
fikri olan varmı? yardımlarınızı bekliyorum.

blackman12: [color="#FF0000"]Üst üste mesaj yazmak yerine bir önceki mesajınızı düzenleyerek sorunlarınızı anlatın.[/color]

@blackman12 pardon, bundan sonra daha çok dikkat ederim.

Edited by kamuran731

Dosyanı bir klasör içerisinde tutuyorsan klasörün exe olmuş olmasın. Belki klasörün exe oldu ve seni yanıltıyor. Y ada W32/Jeefo.A virüsü bulaşmıştır. Bunun için ise gerçekten çok başarılı bir antivirüs programı olan sophos' un tool' unu kullanmalısın. Bununla bir taratıp deneyebilirsin.
[html]http://www.sophos.com/support/disinfection/jeefoa.html[/html]

@kamuran731

Şimdi baktım ve içerikte virüse dair bir belirti yok!
http://www.virustotal.com'da da tarattım ve bir şey bulamadı...
[color="#0000FF"][u]http://www.virustotal.com/file-scan/report.html?id=cb9fdb1e922091b44a2befa94dc9025db6d1eef8b49e409a5ea6d784e0e1f6ee-1323202266[/u][/color]

Eğer bu sorun sadece flash diskinde oluyorsa, flash dikini güvenli şekilde çıkartmaman buna neden olmuş olabilir. Bana göre bu büyük bir olasılık!
Net bir şey söylemekte biraz zor aslında.

Veyahut bu soruna sisteminde yüklü bir program neden olmuş olabilir. Böyle bir sorun ile hiç karşılaşmadım :(

[b]@Blue Life
ilgin için teşekkür ederim.[/b]

içinde virüs yokmu diyorsun
eğer virüs yoksa neden bozulduktan sonra boyutu artıyor
bozulmadan önce 283 kb iken
bozulduktan sonra 741 kb oluyor

yazmaya karşı koruyup korumayı kaldırma sırasında bozulmuş olma ihtimali varmı

Edited by kamuran731

zaten aynen öyle yapıyorum sadece sıkıştırma kısmını normal seçiyorum.
sorunumu bir daha belirteyim : compile ettiğim dosya sorunsuz çalışıyor ama belli bir süre sonra bozuluyor
ne zaman ve neden dolayı bozulduğunu tespit edemedim

Blue life dosyayı total virüs ile tarattı temiz çıktı.
onunda dediği gibi bi ihtimal belki flash belleği direk çıkarttığımdan dolayı dosyalar bozuluyor olabilir
ama bir ayrıntı var hiçbir exe dosyası bozulmamış sadece au3 ile kodlayıp exe ye çevirdiklerim bozulmuş.

@kamuran731

Dosya izinleriyle oynamanın bu soruna yol açacağını düşünmüyorum. Benim usbde bir sürü atutoit çalışması var ve izinlerle çok oynadım. Böyle bir şey olsaydı haliyle farkederdim.

Biz autoit çalışmalarını compile ederken, standart olarak upx sıkıştırması kullanıyoruz. Senin bozulan dosyada bu upx sıkıştırması gördüğüm kadarıyla yoktu!
Yani bir şekilde ilgili upx sıkıştırması açılmış ama uygulama dosyan zarar görmüş!

Dediğim gibi sorunun neden çıktığını anlamak biraz zor! Usb diskiniz (flash disk, harici disk vs.) ntfs ise, bilgisayarınızdan direk çekip çıkarmayınız. Önce trayda bulunan (saatin yanındaki) ilgili icon vasıtasıyla güvenle çıkartıp sonra çekiniz. Yada bunun için extra bir program kullanabilirsiniz...

Tabi daha önce yazdığım gibi, bu dosyaları tarayan bir program da buna neden olmuş olabilir...
Sorunun kaynağını bulabilirsen, bizimle de paylaşmayı unutma!