Jump to content

Pc Açılmıyor.

kayseri398
 Share

Recommended Posts

Daha demin sordum akrabamın bilgisayarı. Dedi aynısı oldu kapandı 2 saat sonra tekrar geldim bastım düğmeye açıldı dedi. Şuan açılmıyormuş ama. Aşırı ısınmadan inşallah yanmamıştır bir şeyler yada düşük voltajdan falan...

yanlış anlamayın ama bazı arkadaşlar yanlış bilgi veriyor
anakart yanmıştır gibi filan

hiç açılmıyorsa power yanmıştır yada güç kablosunda aksaklık vardır
değiştirilmesi gerekir bi kere anakart yanmaz bios çipi yanar yeni anakart almak yerine
bios çipi değiştirilir ortalama anakart 150 tl dir fiyatı ama bios çipi en fazla 50 tl ye değiştirilebilir
ama bu servisler her yerde bulunmaz mesela istanbulda genelde mecidiyeköy de ve kadıköyde dir
dıt sesi gelip açılmıyorsa ekran kartı ram gibi donanımlarda statik elektrik yada temessızlık vardır
bazen çıkartıp takmak yeterlidir bazende slota temas eden altın pinleri silgi ile hafifçe yazı siler gibi
sürmek lazımdır yine açılmazsa arıza vardır ram bellek çiplerinde ve ekrankartı çipinde ekran kartı çipi değiştirilebilir
ram ise hiç görmedim duymadım bazen de pc açılır vindows birtürlü başlamaz bu olay hdd kablolarında temessızlık yada kopma olmuş demektir denenmelidir tekrar söküp takmak lazımdır olmassa yenisi ile değiştirilmelidir mavi ekran hatalari ise genelde anakart ram uyuşmazlığından olur
bu şu demek değildir ddr2 anakartta ddr3 ram takmak gibi değildir anakart üretici firmalar örnek ddr2 anakart ta ddr2 ram markalarını
test ederler bazılarını elerler çünkü uyumlu çalışmazlar uyumlu çalışanlar ise web sitesinde ve anakart kitapçığında yazar
bu uyumsuzluklar markaya göre yani bellek çipine göre ve hafıza kapasitesine göre değişir olay çok uzun ama özetleyerk bilgi vermek istedim

[quote name='kayseri398' date='10 December 2011 - 13:36 ' timestamp='1323516989' post='1126525']
arkadaşlar pc nin dügmesine bastıgmda açılmıyor yardm edn
[/quote]

kayserideysen bende kayserideyim getir sana ücretsiz tamir edeyim

Pawor sapply'ı kasadan çıkar ve kaplolarından siyah ve yeşil olanını iletken bir telle yada tel toka ile ikisini deydir. Sonra pirize pawor sapply'ı tak pawor sapply kısa devre yaparak çalışırsa sorun pawor sapply den değildir. Başka bir nedeni vardır.

[quote name='kayseri398' date='11 December 2011 - 12:40 ' timestamp='1323600017' post='1127019']
develi deyim ben yinede teşekürler. power mı yandı acaba.
[/quote]

çalışmamasının birçok nedeni olabilir power kablosundan tutta işlemciye kadar türlü sebepten olabilir teknik bilgin fazla değilse daha büyük sorunlara yol açmamak için yakınındaki bir teknik servise sadece kasayı götürerek arıza tesbiti yaptır. tamiri için fazla bir ücret talep edeceklerini zannetmiyorum

power tuşunun, anakarta takılacak olan kablosu çıkmış olabilir.bide güç kayanğının çalışıp çalışmadığını şöyle anayabilirsin;
güç kaynağının kablolarının için de anakarta bağlanacak olan dikdörtgen ve diğer kablolardan büyük olan o güç kablosun da renkli kablolar vardır . bir telle o kabloların içinde bulunan yeşil renk ile herhangi bir siyah kabloyu deydir eğer fan dönmeye başladı ise çalışıyordur, tersi ise bozuktur
inş. yardımcı olmuşumdur..

Edited by nnadiröztürk