Jump to content

Disk Sorunu

sguney
 Share

Recommended Posts

Mrhabalar arkadaşlar,gerçekten çok araştırdığıma inanıyorum ama her yerde aynı çözüm.İnş farklı bir bilgisi olursa paylaşırsa sevineceğim..

Elimde 4 adet disk var 2 Adet samsung 2 adet seagete hepsi aynı sorun.Biçimlendirme yapamıyorum.Pc ye taktıgımda biçimlendir uyarısı çıkıyor.İçindeki verileri geçtim sadece açılsın yeterli.Biçimlendirme yapamıyorum mutlaka başınıza gelmiştir.Disk biçimlendirmeyi tamamlayamadı.Disklerim şuan hepsi Raw yanına tanımlanmamış bir formatta.Teşekkürler...

[quote name='100000' date='15 December 2011 - 08:53 ' timestamp='1323939189' post='1129401']
pardus kurulu sistemde discleri biçimlendir.
önce ext3 yap istersen.
sonra ntfs ye döndürürsün.
merak etme raw disc dahi olsa linux üzerinde disclerine çok kolay ulaşabilirsin.
[/quote]
bence çalışan ubuntu ile dene
daha iyi sonuç alırsın
onla da olmazsa hirenbootCd ile fdisk yap tüm diskleri uçur.
o da olmazsa low hhd son çare.. ama biraz uzun sürer bu işlem
kolay gelsin

[quote name='100000' date='15 December 2011 - 08:53 ' timestamp='1323939189' post='1129401']
pardus kurulu sistemde discleri biçimlendir.
önce ext3 yap istersen.
sonra ntfs ye döndürürsün.
merak etme raw disc dahi olsa linux üzerinde disclerine çok kolay ulaşabilirsin.
[/quote]

Kardeşim denedim ama orda da biçimlendiremedi. :(

[quote name='mehmet1000' date='15 December 2011 - 09:44 ' timestamp='1323942297' post='1129414']
bence çalışan ubuntu ile dene
daha iyi sonuç alırsın
onla da olmazsa hirenbootCd ile fdisk yap tüm diskleri uçur.
o da olmazsa low hhd son çare.. ama biraz uzun sürer bu işlem
kolay gelsin
[/quote]

Fdisk olayınıda yaptım kardeşim :(

[quote name='tipitip1i' date='15 December 2011 - 09:51 ' timestamp='1323942691' post='1129419']
xp cd siyle format ekranında biçimlendirmeyi denedinmi
[/quote]

xp cd ile görünmüyor dostum çünkü raw ı tanımıyor.

[quote name='temmuz' date='15 December 2011 - 11:27 ' timestamp='1323948454' post='1129441']
Geriye bir tek low level format kalmış. Onu uygula, kesin çaredir.
'Hard Disk Low Level Format Tool' tnctr'de var. Arat, bulursun.
Kolay gelsin..
[/quote]

tam 6 saat 80gb disk için denedim sonuç yine olumsuz.Sanırım ya disklerim tamamen öldü yada benim yanlış yaptıgım bi yer var.Diskler sorunsuz çalışıyor yani kasma falan yapmyor sadece tek sorunu raw olması zannediyorum diye biliyordum ama sanırım olmıcak.. :(

Nette görüştüğüm bi kişi bütün disklerimi içindeki bilgilerimle kurtarabileceğini söylüyor ne olursa olsun hem kurtarabileceğini hem çalıştırabileceğini söylüyor.Tabiki biraz ücretli ama ücretinden ziyade ben öğrenmek istiyorum bu işin sırrını.Bu olayın kesin başka yöntemleri var diye inanıyorum..

Edited by sguney

Raw dosya biçimli bir disk neden biçimlendirilemesinki?! Yani biçimlendirilebilmesi gerekir. Ama eğer sorun düşündüğün gibi sadece raw olması ise cmd'de convert komutu ile NTFS'ye dönüştürebilirsin.
CONVERT F: /FS:NTFS
gibi.. (Burada F örnek sürücü harfi.).

Edited by temmuz

Hiren boot cd sini kullanarak ac içinde herturlu hdd aracı mevcuttur ilk sektorunde bad sektor oluşmuş ise format atamassın. Hbcd ile bozuk sektorlere bak ve bozuk sektor haricinde kalan yerleri elle sektor bilgisi girerek format at. Ben bir cok bad sectorlu hdd mi sorunsuz kullanıyorum 

Edited by tnc_tr

[quote name='tnc_tr' date='15 December 2011 - 14:54 ' timestamp='1323953690' post='1129490']
 Hiren boot cd sini kullanarak ac içinde herturlu hdd aracı mevcuttur ilk sektorunde bad sektor oluşmuş ise format atamassın. Hbcd ile bozuk sektorlere bak ve bozuk sektor haricinde kalan yerleri elle sektor bilgisi girerek format at. Ben bir cok bad sectorlu hdd mi sorunsuz kullanıyorum 
[/quote]
HDD Regenerator bunları kendisi otomatik yapabilir diye düşünüyorum.
Sguney, sana daha önce önerdiğim low level format programı windows üzerinde çlışıyor. Onu istersen birde başka bir makineye kurarak format yapmayı dene. Belki senin sisteminde bir problem var. Olurmu olur yani..
Diğer onarım çabalarınıda aynı şekilde başka PC'de denemende yarar var bence. Hatta normal biçimlendirmeyi bile..
Birde merak ettim, low level format sırasında format hiç başlamıyormu yada ilerlemiyormu? Veya bunlar oluyor ve format tamamlanıyorda sonuçta düzelme olmuyormu? Ayrıca low level format bazan esasta düzelmeyi sağladığı halde hala okunmaz durumda olabilir ve ayrıca normal bir biçimlendirmeye ihtiyaç duyabilir ve bu biçimlendirme sorun olmadan kolaylıkla gerçekleşir.
Bazı şeyleri daha ayrıntılı aktarırsan çözüm yolları dahada netleşebilir.

Edited by temmuz

[quote name='temmuz' date='15 December 2011 - 12:53 ' timestamp='1323953617' post='1129486']
HDD Regenerator (2011) ile onarmayı denedinmi? Belki diskler bed sektörlü falan.. Bu durumda bed sektörler eğer çok fazla değilse düzeltilebilir.
[/quote]

Malesef Olumsuz :( tarama yaparken hata veriyor..

[quote name='tnc_tr' date='15 December 2011 - 12:54 ' timestamp='1323953690' post='1129490']
[/quote]

Hiren'in son versiyonu içerisindeki hdd araçlarıyla denedim pek olumlu sonuçlar alamadım,elle sector bilgisi nasıl giriliyorki.Öyle bir şey yapmadım..

[quote name='sguney' date='15 December 2011 - 15:13 ' timestamp='1323954789' post='1129501']
Malesef Olumsuz :( tarama yaparken hata veriyor..
..
[/quote]
Dört disk demiştin galiba. Hepsidemi?..
Edit: Birde bu disklerin geçmişi ve bu hale gelmelerindeki sebepler nelerdir? Bozulmalar birdenbiremi yoksa zaman içinde biraz biraz (kısmi bed sektörler ve onarımlar..) gibimi? Yoksa dördüde sert zeminlere çarparak çalışmaz durumamı düştü?
Bu gibi durumlar, disklerin onarılıp onarılamayacağınıda gösterebilir.
Ama dördününde raw biçime dönüşerek çalışmaz hale gelmeleri oldukça ilginç ve kullanıcı hataları kaynaklı ama düzeltilebilmeside olanaklı olduğunu düşündürüyor.
Eğer bu bilgiler doğru ise sen bir şeyleri eksik yapıyorsun yada onarım için uğraştığın PC'de bir sorun olabilir. Öyle ya, raw biçimli onarılabilmesi fazla problem olmayan bu disklerden hiç olmazssa bir veya ikisi düzeltilemezmi yani?..

Edited by temmuz

[quote name='temmuz' date='15 December 2011 - 13:15 ' timestamp='1323954940' post='1129505']
Dört disk demiştin galiba. Hepsidemi?..
Edit: Birde bu disklerin geçmişi ve bu hale gelmelerindeki sebepler nelerdir? Bozulmalar birdenbiremi yoksa zaman içinde biraz biraz (kısmi bed sektörler ve onarımlar..) gibimi? Yoksa dördüde sert zeminlere çarparak çalışmaz durumamı düştü?
Bu gibi durumlar, disklerin onarılıp onarılamayacağınıda gösterebilir.
[/quote]

Başta da belirtmiştim disklerin hepsi aynı sorunlu. 1 aydır ben sürekli bunlarla uğraşıyorum yani bugünlük değil kardeşim yanlış anlama sakın çoğu yöntemi denedim hani farklı can alıcı bir bilgisi olan varsa ki burda böyle arkadaşımız çok belki değişik bir fikir verir diye konuyu açtım. yinede teşekkrler......

HDD Regenerator'de tarama sırasında nasıl bir hata veryor ve dört diskte böylemi? Hata öncesi normalden çok fazla bed sektörmü buluyor ve bunları düzeltmektemi zorlanıyor yoksa taramadan bir süre sonra -bed sektörlere rastlanmadığı halde- bir program çalışması ile ilgili hatamı?
Bunlar bilinmezse sana bu işi iyi bilenlerde yardımcı olamaz. Sende bunları gözlemleyip çareler aramazsan birkaç ay daha uğraşabilir ve yine çözümsüz kalabilirsin.
Bunları tüm iyi niyetimle ve yardımcı olabilmek için yazdım.

Edited by temmuz

Şimdi low level format programında bende ümitlenmiştim çoğu kişi olumlu sonuç almış.Bu programla 6 saat kadar bekledim %100 e kdar hiç sorun cermedi ve biçimlendirmeyi yaptı,sevinmiştim neyse windows ortamında tekrar açtım sanki hiç işlem yapmamış gibi yine aynı açamıyorum.

Konuyu değşitrmişsiniz şimdi fark ettim disklerin hepsi aynı anda olmadı tabikide yaklaşık biri8 diğer4 ve 2 si yaklaşık 1 ay önce bu druma düştü.Disklerin 2 si benim 2 si arkadaşın.

HDD REG 2011 2 tane diski hiç görmedi 2 sinde tarama esnasında hata verip kapatıyor program.
Elimden geldiğince detaylı anlatmaya çalışıyorum k.bakmayın.Teşekkürler..

[img]http://www.tnctr.com/uploads/imgs/pre_1323958866__imag0010.jpg[/img]

[quote name='blnt44' date='15 December 2011 - 13:58 ' timestamp='1323957496' post='1129535']
Hdd üzerindeki kart hdd çalışırken aşırı ısınıyorsa onu değiştirin
bu söylediğimde sonuç vermezse hdd den umudu kesin
çünkü diğer çözüm yollarını arkadaşlar yazmışlar
[/quote]

aynı karrtan bulamadım dostum ya bulursam inş tşkrler ;)
"Bu olayın bir çözümü var arkadaşlar bunu ticari olarak yapanlar var ben öğrenmek ve öğrenilsin istiyorum" ;)

Edited by sguney

Win7 disk yönet, win kurulum cd/dvd veya patition manager ile diskleri taamen sil ve yenden oluşturarak normal biçimlendir.
Yinede düzelmezlerse onarı at.
Bu arada lov level formatladığın diski ayrıca normal formatlasaydın keşke. Yaptınmı bunu?

Emin değilim ama diskin firmwaresini silmedim m.etme firmwaresi halen görebiliyrum.Eğer merak ettğin buysa :)
Bi kaç yerde daha araştryrum ordanda sonuç olumsuz gelirse hurdacıya satcam ;)okdar uğraştım bari bi sigara parası olur.. ;)

İlgilenen arkadaşlar hepinize teşekkürler.. ;)

Son mesajımı sultanahmet parkından atmıştım. Telefondan yani.. Bu nedenle HDD Regenerator resmini ve diğer bazı ayrıntıları tam olarak görememiştim. Şimdi evdeyim ve tam yazayım.
Resimde %88 taranmış ve bad sector o aşamaya kadar yok. Geri kala kısmındada olduğunu pek sanmıyorum (Daha çok başlarda rastlanır). Bence o disk -son kısımlarında bad sector olsa bile- çalışır.
Bende senin kadar olmasada kafaya taktım bu problemi. Bir önceki mesajımda önerdiklerimi yaparsan ve sonuçları bana yazarsan bir yerlere geliriz. Zira low level taradığın disk problemsiz ve low level format taramasıyla düzelmiş olabilir. Tarama problemsiz tamamlandıysada yine diski okuyamadım diyorsunki bu çok olmayan bir şey değil. Dediğim gibi disk onarılmıştır ama ham olabilir ve bir normal biçimlendirme ihtiyacı gerekebilir. Birde disk yönetten veya diğer araçlar ile diskleri tamamen silerek yeniden oluşturmayı ve sonrasında windows üzerinde normal biçimlendirmeni yine ve ısrarla tekrarlıyorum. Bu dört diskten en az ikisinin kurtarılabileceğine kuvvetle inanıyorum. Eğer yine olurda başarısızlık ortaya çıkarsa, girişimlerini net olarak aktarırsan sonunda mutlaka ve kısmi bile olsa bir sonuca varılacaktır.
Bu işleri ticari olarak yapanlar bizlerden fazla olarak belki çok pahalı özel onarım programları kullanıyorlar ama sonuçta bizim yaptıklarımızı yapıyorlar (Tarama, bed sektör onarımları vb..). Ayrıca HDD elektronik kartlarına müdahale edebiliyorlar ve birde problemli disklerin içini açarak maddi sektörlere ve plakalara müdahale ettiklerinide bir yerlerde okumuştum.
Onlar zaten çok pahalı işlemler ve senin durumunda gerekli olduğunuda düşünmüyorum.

Edited by temmuz

Tekrardan merhaba işin peşini birakmıyoruz demek :) neyse devam edelim bakalım.Dünki resmi sırf senn için birdaha tarattırdım ve %100 taradı ve aynen gördüğün gibi sonlandı.Sonra yine açılmadı yani.Disk yönetiminde dediğin yerleri hep yapmıştım ama yine yaptım tekrardan tekrara sildim tekrardan bölüm oluşturdum ayrı ayrı biçimlendirmeye çalıştım yine aynı başka pc de de denedim.Dün arkadaş staj yaptğı yerde bu tür sorunları ms-dos komutlarıyla yapıyolar dedi o kafama takıldı.Wİndows ortamında hizmetler olsun disk olsun çalışır drumda pek müdahele edilmez bunu zaten biliyoruz... Temmuz Kardeşim disklerin boyutu aşağıda belki işine yarar.. ;) tşkrler...

1: 1,5 Tb
2:500 GB
3:80 Gb
4160 Gb

2'şer markadan 4 diskin var ve farklı zamanlardan beridir aynı sorunu yaşıyor ve önerilen tüm çözüm önerilerinde çözüm bulunamıyor. Gerçekten çok ilginç. Benim şöyle bir önerim olacak, tarama yaptıktan sonra disk Windows'da açılmıyor ya onu bir de Ubuntu üzerinde dene, iyi bir disk yöneticisi vardır ve diskleri sağlıklı bir şekilde istediğin formata dönüştürmeni sağlar.

Ubuntu ve pardusu denedim ama cd den live olrak çalıştırmıştım kurmamıştım bilmem fark edermi ama yinede deneyeceğim.Teşekkürler cvp için,TORUNAGA aslında ben gibi internette çoı mağdur var ama uğraşmıyor diye düşünüyorum o yüzden ben diskleri çalıştırmaktan ziyade çözüm yolunu m.edyrum. ;)200 liraya bu diski içindeki verilerle kutarabileceğini idaa edenler varda..Nden biz yapmayalım herkes öğrensin..